Vetingu

BALLA-SPAHO-1280x720.jpg
ent ela15:36 | 18/12/2018

Pas rreth gjashtë muajsh bojkot këtë javë opozita do të marrë pjesë në dy seancat paralamentare. Kryetari i grupit parlametar të Partisë Demokratike Edmond Sapaho u shpreh se rikthehen në Kuvend për kërkesat e studentëve dhe vetingun e politikanëve. Ndërkohë kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla apeloi për të votuar reformën zgjedhore.

Të enjten dhe të premten këto karrige nuk do të jenë bosh.  Në kufi të afatit kohor të djegies së mandateve deputetët e Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim do të rikthehen në parlament.

Arsyen e thyerjes së bojkotit e tregoi kryetari i grupit parlamentar demokrat Edmond Spaho, pas mbledhjes së konferencës së kryetarëve zhvilluar në Kryesinë e Kuvendit.

“Ne jemi kthyer në Kuvend, për dy çështje shumë të rëndësishme, së pari ëhstë protesta e studentëve, ne do të paraqesim zërin e studentëve e qyterarëve të Shqipërisë që ato të plotësohen, së dyti për një cëhstje të rëndësishme si vetingu i politikanëve. Në shtator kemi paraqitur propozimin tonë për ndryshimet kushtetuese, dhe kemi deklaruar që marrëdhënia jonë me Kuvendin është e kushtëzuar në funskion të amendamenteve kushtetuese që kemi propozuar”.

Bashkë me përshëndetjen për rikthimin në seancat plenare kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla bëri thirrje për votimin e  reformës zgjedhore, por kjo duket se nuk është një pikë në axhenden  e opozitareve.

Balla: “Unë e uroj opozitën për rikthimin në punimet normale të Kuvendit, ndërkohë që është shumë e rëndësishme që opozita të votojë reformën zgjedhore. Besoj se do kemi dakordësi deri të enjten, po të kemi parasysh që afrohet afati 6 mujor”.

Spaho: “Opozita nuk është kthyer në Kuvend për të zhvilluar Kuvendi punime normale, se nuk kemi të bëjmë me kushte normale, përsa kohë që është Edi Rama në krye të qeverisë nuk ka marrëdhënie normale, as me qeverinë e as me Kuvendin”.

Të enjten parlamenti do të vendosë rreth dekretit të Presidentit të Republikës për kryetarin e Kontrollit të Lartë të Shtetit dhe buxhetin e vitit të ardhshëm, ndërsa të premten pjesë e seancës plenare do të jetë vetingu i politikanëve.  /abcnews.al

 

KPK-PER-BESNIK-CANIN-1280x720.jpg
ent ela11:58 | 23/11/2018

Dita e premte shënoi dy seancat e fundit dëgjimore pranë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për gjyqtarët e prokurorët që kandidojnë për Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe Këshillin Gjyqësor. Për prokurorin Besnik Cani KPK konstatoi disa probleme me kontratën e tij të veçantë me një shoqëri tregtrare, ndrësa gjyqtari Luan Dervishi, kishte probleme me figurën.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit mbylli të premten seancat dëgjimore për prokurorët dhe gjyqtarët që synojnë të jenë pjesë e Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe Këshillin e Lartë Gjyqësor. 33 kandidatët për këto dy organe të reja të drejtësisë kaluan me përparësi në filtrat e Vettingut. Hetimi i KPK-së për të fundmin prokuror të kësaj liste, Besnik Cani, prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme u bazua në të tre kriteret e rivlerësimit. Komisioni i përbërë nga Olsi Komici, Lulzim Hamitaj dhe Brunilda Bektesi relatoi një raport pozitiv për Canin nga ana e ILDKPKI, për deklarim të saktë pasurie dhe burime të ligjshme të saj. Anëtari i Prokurorisë së Përgjithshme, njëkohësisht këshilltar i kryeprokurores së përkohshme, Arta Marku, zotëronte një apartament në Tiranë, dhe disa sipërfaqë trualli e një banesë të legalizuar në Paskuqan, një garazh dhe një autoveturë.

Me dyshim nga KPK për mundësi konflikti interesi ishte parë një marrëdhënie kontraktore e prokurorit me një shoqëri private, e cila kishte ndërtuar një karburant, një bar-kafe dhe një garazh mbi një sipërfaqë trualli të tij. Sipas kontratës, Cani përfitonte 5 lekë për çdo litër karburant të shitur dhe pas 25 vitesh përfitonte gjithë investimin. Megjithëse kjo kontratë konsiderohej si atipike edhe nga vetë shoqëria tregtare, vëzhguesit e ndërkombëtarë të ONM, i kërkonin KPK-së të shikonte me kujdes rastin. Me tej, KPK relatoi një mori denoncimesh drejt Canit për kohën kur ai kishte drejtuar prokurorinë e Shkodrës dhe Fierit. Disa prej tyre lidhnin emrin e tij me afera korruptive, apo për kontakte me krimin. Por sipas KPK, në asnjë rast denoncimet nuk rezultonin të provuara. Cani nga ana e tij kërkoi konfirmim në detyrë.

Një tjetër treshe gjykuese zhvilloi në KPK seancën dëgjimore për kandidatin e fundit për KLGJ, gjyqtarin e Apelit Shkodër, Luan Dervishi. Sipas KPK, gjyqtari kishte disa probleme me deklarimin e pasurisë, ndërsa raporti i DSIK e konsideronte atë të papërshtatshëm për vijimin e detyrës. Më herët, të premten, KPK shkarkoi nga detyra prokurorin e Prokurorisë Tiranës Shpëtim Kurti. Në seancën dëgjimore KPK rekatoi një raport negativ për pastërtinë e figurës për prokurorin Kurti. Vendimet përfundimtare për prokurorin Besnin Cani dhe gjyqtarin Luan Dervishi do të shpallen në 26 dhe 27 nëntor./abcnews.al

 

KRONIKE-KPK-TROCI-LICAJ-ABC-M5-T2-.mpg_snapshot_01.15-1280x844.jpg
ad min18:37 | 15/11/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra Prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme, Ramadan Troci. Hetimi i thelluar i KPK zbuloi probleme në pasurinë dhe aftësitë profesionale të tij. Problemet me pasurinë ndëshkuan me shkarkim edhe kryetaren e Apelit Vlorë, Alma Liçaj.

Problemet me pasurinë dhe aftësitë profesionale i kanë kushtuar përjashtimin nga detyrë prokurorit të Prokurorisë së Përgjithshme, Ramadan Troci. Troci u vetua me përparësi për shkak të kandidimit të tij për Këshillin e Lartë të Prokurorisës. Në seancën dëgjimore Komisioni relatoi mospërputhje të deklarimeve të Trocit për një ndërtesë 32 metër2 në zonën e Paskuqanit, dyshime për qëndrimin e tij me qira në banesën e një mikut të tij, u vetëm për mobilim ishin shpenzuar 30 mijë euro dhe probleme për blerjen e një automjeti nga vëllai.

Hetimi i thelluar i Komisionit ka gjetur probleme jo vetëm tek pasuria, por edhe puna e tij si prokuror. Sipas KPK, për të paktën tetë raste të aksidenteve me vdekje apo të plagosur të ndodhura në vitet 2006-2011 në minierën e Bulqizës, Troci kishte kryer hetime të cekëta dhe jo efektive, duke mos filluar procedime penale si dhe duke ua lënë fajin viktimave. Ramadan Troci ka firmosur arrestimin e ish-guvernatori të Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani dhe ish-kreut të Bashkisë Vlorë, Shpëtim Gjika. Akuzat e ngritura bindën gjykatë, e cila dha pafajësi për të dy. Pas shkarkimit, Troci nuk pranoi të japë komentë, ndrësa avokati i tij paralajmëroi kundështimin e vendimit në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

“Do të vazhdojmë procedurat tona ligjore dhe të ankimohemi dhe kemi shpresë që në apel do të fitojmë.”

Në një seancë të mëvonshëm, KPK i dha një karton të kuq edhe kryetares së Gjykatës së Apelit Vlorë. Rivlerësimi për Liçajn u bazua vetëm në kriterin e pasurisë. Komisioni konstatoi një sërë problematikash për justifikimin e sigurimit të disa apartamenteve në Tiranë dhe Vlorë, apo pasurive të patundshme fituar me kontrata dhurimi./abcnews.al

PROVOKACIJA-MONOLOGU-DHE-ASTRIT-PATOZI-PJ-1-1280x720.jpg
ent ela20:59 | 28/09/2018

I shprehur pro vetingut në politikë, ish- kreu i grupit demokrat Astrit Patozi e sheh me dyshim dhe si një lojë politike të të dyja palëve këtë çështje.

Nano: Nuk më bind me lëvizjet që bën. Është lëvizje e gabuar, vetingu i politikës apo je kundër?

Patozi: Unë aty jam pro, por është hipokrite e gjitha, u faktua që është lojë politike e të dyja palëve, të dyja palët nuk e duan vetingun në politikë dhe po përpiqen ta ngecin në derë tjetrit. Çdo lloj vetingu e çon jashtë gardhit, është Basha dhe po aq dhe Rama, vetting normal jo të përciptë, kjo e biznesit është me keq. E para provoje që koncensionet janë korruptive. Por s’mund t’i përgjithësosh. Ç’lidhje ka biznesmeni, pse nuk merresh me politikanin po nxjerr emrat e ketyre. Nuk e duan nuk kanë për ta bërë është teatër e gjitha. /abcnews.al

 

BASHA-OPEN-1280x720.jpg
ent ela23:15 | 24/09/2018

Kryetari i Partise Demokratike, Lulzim Basha, i ftuar në emisionin “Open” me gazetaren Eni Vasili, tha se çdo tender apo koncesion i paligjshëm do të anulohet. Basha sqaroi sërish platformën e paraqitur nga PD për ligjin antimafia. Duke iu përgjigjur  akuzave nga qeveria për kohën kur ishte kryetar i bashkisë së Tiranës, Basha tha se nuk ka dhënë asnjë tender të drejtpërdrejtë.

Në lidhje me propozimin e PD për vetingun në politikë, Basha sqaroi se politikanët nuk do të bëjnë vetingun e vetvetes. Sipas  tij, sikundër vetingu i drejtësisë, edhe Vetingu i politikanëve, do të bëhet nga profesionistë të përcaktuar me ligj. Por sërish Basha nuk saktësoi profilin e këtyre njerëzve që do të vetojnë politikanët. Basha deklaroi se Rama është kunder vetingut në politikë.

Duke folur për debatin mjaft të fortë për Teatrin Kombëtar, Lulzim Basha e cilësoi ligjin për ndërtimin e Teatrit akt antikushtetues dhe antiligjor. Basha bëri dhe një paralajmërim: “Kush i vë buldozerin Teatrit Kombëtar, të presë buldozerin në shtëpinë e tij” – u shpreh kreu demokrat. /abcnews.al

vlcsnap-2018-09-14-21h11m35s661-1280x720.png
ad min17:27 | 14/09/2018

Nga 61 vendime të dhëna nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit për llogari të Vettingut të gjyqtarëve, deri më tani vetëm 16 prej tyre kanë mbërritur në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit. Në shtatë raste, ankimi është bërë nga ana e Komisionerit Publik, përfaqësuesit të publikut në procesin e Vettingut.

Nga nisja e procesit të Vettingut para trupave të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit kanë dalë 48 gjyqtarë dhe prokurorë, ndërsa 13 të tjerë iu shmangën filtrave duke u dorëhequr nga sistemi. Por ndonëse totali i tyre shkon në 61 subjekte, deri më tani vetëm 16 prej tyre kanë shkuar në shkallën e dytë të Vetingut, Kolegjin e Posaçëm të Apelimit. Në shtatë raste ankimi është bërë nga Komisioneri Publik, ndërsa në rastet tjera nga vetë subjektet e rivlerësimit. Sipas të dhënave zyrtare nga ky institucion, për gjashtë prej tyre KPA ka përfunduar gjykimin duke i dhënë formë të prerë vendimit për fatin e tyre në sistemin gjyqësor.

Në vendimet e marra Kolegji i Posaçëm i Apelimit, në Dhomë Këshillimi apo seanca publike, ka lënë të pandryshuar vendimin për ndërprerje të procesit të rivlerësimit për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla, për ish-gjyqtaren e Lartë, Mirela Fana dhe për ish-prokurorin e Krujës, Sulejman Tola. Në tre vendime të tjera, trupa gjykuese të KPA-së, lanë në fuqi vendimet e KPK për shkarkim nga detyra të ish-gjyqtarit të Lartë, Fatos Lulo, ish-prokurorit të Apelit Durrës, Besim Trezhnjeva dhe ish-prokurores së Shkodrës, Besa Nikëhasani.

Ndërkohë dhjetë ankime të tjera të depozituara pranë Kolegjit të Posaçëm të Apelimit janë në fazë përgatitore. Mes tyre është ankimi i bërë nga ana e Komisionerit Publik për kryetarin e Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja, i konfirmuar në Shkallën e Parë dhe ish-anëtarët e Kushtetueses të “djegur” nga KPK, Fatmir Hoxha e Altina Xhoxhaj. Në pritje është gjykimi edhe për ankimi i bërë nga Komisioneri Publik kundër konfirmimit të gjyqtarit të lartë Edmond Islamaj, apo apelimi i ish-anëtarit të Gjykatës së Lartë, Tom Ndreca kundër shkarkimit nga detyra. Deri më tani KPA ka përcaktuar datën e seancës vetëm për një prej tyre, ndërsa për shtatë prej janë përcaktuar vetëm trupat gjykuese.

Në pritje të gjykimit:

Fatmir Hoxha
Altina Xhoxhaj
Edmond Islamaj
Bashkim Dedja
Luan Kaloçi
Gentian Trenova
Alma Brati
Astrit Faqolli
Artan Lazaj
Tom Ndreca

Çështjet e gjykuara:

Adriatik Llalla
Mirela Fana
Sulejman Tola
Fatos Lulo
Besim Trezhnjeva
Besa Nikëhasani/abcnews.al

BASHA-PAS-MBLEDHJES-SE-GRUPIT-1280x720.jpg
ent ela15:51 | 10/09/2018

Lulzim Basha insiston në propozimin për vetting në politikë, pasi sipas tij ka mbështetje të lartë qytetare. Qëndrimin e shprehu në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Pas një takimi me aleatët, u vendos që opozita të jetë të enjten e seancës plenare në Durrës.

Mazhoranca i tha jo propozimit për vettingun në politikë por kjo nuk e ka ndalur opozitën në nismën e saj.

Në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike kryetari Lulzim Basha ka folur për mbështjen që I kanë dhënë shumica dërrmuese e qytetarëve që përkrahin vettingun me ligj për politikanët dhe zyrtarët e lartë të lidhur me krimin e organizuar dhe të korruptuar.

Shqiptarët duan që vettingu në politikë të ndodhë.- mësohet tu ketë thënë kreu demokrat deputetëve duke nënvizuar se janë me mijra mesazhet që I kanë dërguar njerëzit që mbështesin për ta çuar deri në fund këtë proces.

Nisma për vettingun në politikë është një nga 4 shtyllat e platformës së përbashkët të opozitës.

1 – Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin.

2 – Çlirimi I drejtësisë nga kapja politike në funksion të bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin:

3 – Zgjedhje të lira të ndershme, demokratike ku qytetarët të jenë ata që vendosin:

4 – Një ekonomi e çliruar nga monopolet, nga oligarkët dhe nga korrupsioni qeveritar, në funksion të mirëqenies së qytetarëve”.

Për secilën nga pikat deputetët e opozitës janë ndarë në 4 grupe pune për të pasuruar me propozime platformën për clirimin e qeverisjes nga krimi.

Partia Demokratike ka vendosur që të mos marrë pjesë as në seancën e tretë plenare që do të zhvillohet ditën e enjtë. Në mbledhjen e grupit parlamentar, demokratët kanë vendosur të zhvendosen në qytetin e Durrësit, pas mbledhjeve që organizuan me aleatët  në Shkodër  dhe Elbasan.

Mësohet gjithashtu se në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike është diskutuar  mbi vazhdimin e aksionit opozitar dhe marrëdhia e kushtëzuar me kuvendin. Deputetët e opozitës do të bojkotojnë komisionet parlamentare. /abcnews.al

AMBASADORJA-GJERMANE-1280x720.jpg
ent ela21:33 | 08/09/2018

Ambasadorja e Gjermanisë Susanne Schütz nga Shkodra tha se vetingu është një proces që po vijon në mënyrë pozitive, por duhen rezultate konkrete. Të gjitha vendet vakante të mbushen sa më parë. Gjermania është e angazhuar që Shqipëria të anëtarësohet në BE.  Ajo u shpreh se do të kishim dashur të hapen negociata që në qershor, por Shqipëria duhet të bëjë më shumë për 5 prioritetet në mënyrë të veçantë për krimin e organizuar. Shqipëria ka shënuar përmirësime sa i takon luftës kundër krimit, por duhet të bëjë më shumë.

“Ky është një proces që po vijon në mënyrë pozitive, ka sjellë edhe sukseset e para, por që duhet të vijojnë dhe në të ardhmen që të japë rezultatet konkrete, është e rëndësishme që të zhvillohet në mënyrë të pavarur dhe të gjitha vendet vakante të përmbushen sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë të veçantë me funksionimin e Gjykatës Kushtetuese. Gjermania vazhdon të jetë e angazhuar që Shqipëria të përparojë në rrugën e saj drejt BE. Do donim të kishim marrë një vendim në qershor, por Gjërmania shikon se ka një sërë gjërash që duhet të bëhen ende, deri sa të mbërrihet në këtë vendim, si 5 prioritetet kyçe dhe lufta kundër krimit e korrupsionit”. /abcnews.al

vlcsnap-2018-08-29-17h28m25s039.png
ad min17:30 | 29/08/2018

Komisioneri Publik ka apeluar vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për konfirmimin në detyrë të Antoneta Sevdarit, prokurore në Prokurorinë e Tiranës. Prokurorja Sevdari, kandidate për Këshillin e Lartë të Prokurorisë, u konfirmua në detyrë nga KPK në 18 korrik 2018. Por në vlerësimin e Komisionerit, institucioni që përfaqëson interesat e publikut në procesin e Vettingut, hetimi i KPK për Sevdarin nuk ka qenë i plotë. Për këtë shkak Komisioneri i është dejtuar Kolegjit të Posaçëm të Apelimit për të riparuar vendimin e dhënë nga KPK./abcnews.al

f72f45fc-5844-424d-a849-907564846df3-933x445.jpg
ent ela14:30 | 05/05/2018

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj këtë pesë maj zgjodhi të nderoi policët e rënë në krye të detyrës. Në një ceremoni të organizuar në Akademinë e Sigurisë Xhafaj ndau policinë në drejtimin e tij me atë që gjeti para se të merrte detyrën, ndërsa u përpoq të qetësonte uniformat blu për procesin e vettingut.

Axhenda qeveritare për 5 Majin niste në orën dhjetë, por aktivitetet i filloi më herët ministri i Brendshëm. Fatmir Xhafaj nuk shkoi në “Varrezat e Dëshmoreve”, por pak metra larg tyre, në Akademinë e Sigurisë.

 “I përjetshëm qoftë emri dhe vepra e Dëshmorëve të Atdheut! Kjo ditë është njëherësh edhe një moment reflektimi për të shkuarën, të tashmen dhe të ardhmen tonë. Qetësinë dhe sigurinë për jetën dhe pasurinë e qytetarëve në kohë të ndryshme, e kanë paguar me jetët e tyre edhe 222 punonjës policie. Askush nuk dëshiron që rendi dhe siguria të paguhen me jetë njerëzore, por për fat të keq, nuk është e mundur që fenomenet kriminale të ndalohen përveçse me kundërpërgjigje të forta dhe ndonjëherë mëse të kushtueshme.” 

Policia e Shtetit renditet e para ndër institucionet e vendit për besueshmërinë tha ministri i Brendshëm sipas të cilit edhe statistikat e kriminalitetit në vitin 2017 dhe katër mujorin e parë të këtij viti kanë rënë.
“Është pa asnjë dyshim meritë e punës dhe e sakrificës së strukturave të Policisë, që sot Shqipëria përfundimisht është një vend jashtë hartës së vendeve ku mbillet e kultivohet kanabis.

Është një vend ku organizatat kriminale kanë humbur qetësinë dhe komoditetin e të bërit të biznesit të tyre kriminal në vend. Në sajë të punës dhe të angazhimit të këtyre punonjësve sot Shqipëria është një vend ku ai që bënë një krim jo vetëm identifikohet, por edhe ndalohet edhe arrestohet thuajse menjëherë pas kryerjes së veprës kriminale.”


Ministri i Brendshëm iu tha efektivëve të policisë se procesi i vettingut nuk ka qëllim t’i penalizojë përmes dokumentave, ndërkohë që deklaroi se ka vullnet që të jete një proces objektiv dhe i barabartë.

“Dua të rikonfirmojë se ky proces nuk ka aspak si qëllim që nëpërmjet kleçkave procedurale të dokumentacionit që duhet të paraqitet në kuadër të këtij procesi ne të penalizojmë punonjës të policisë, të çdo niveli.
Ne synojmë që ky proces të evidentoj dhe të largojë nga radhët e policisë elementët, sidomos në nivele drejtuese, të cilët direkt ose indirekt janë të lidhur apo në shërbim të krimit, janë të korruptuar, apo edhe të paaftë profesionalisht.”
Përfitoi nga ky rast për të vënë një vijë ndarëse mes policisë nën drejtimin e tij dhe asaj që gjeti para se të merrte detyrën.

“Vettingu është e vetmja rrugë që shumica dërrmuese e kësaj trupe të çmuar, e cila ka shkëlqyer me cilësitë dhe meritat e jashtëzakonshme, të ndahet me vendosmëri nga ata që me veprimet e tyre të paligjshme e kanë njollosur uniformën, veprimtarinë dhe misionin e Policisë; nga ata që e përbaltën policinë, e braktisën dhe iu vetdorëzuan ilegalitetit dhe krimit. Këta janë ata që sot sulmojnë Policinë, me zë e me vepra, që u japin oksigjen grupeve kriminale. JO NE!”.

Minsitri i Brendshëm i tha punonjësve të policisë se do t’i mbështesë në përballjen me paligjshmërinë, ndërsa iu përgjigj dhe atyre që e kane shigjetuar.

“Një organizatë policie e qëndrueshme përballë fenomeneve negative si paaftësia, korrupsioni apo lidhjet e mirëfillta me krimin, përbën një garanci për të sotmen dhe të ardhmen e rendit, qetësisë dhe sigurisë në atdheun tone te dashur.

Është mënyra që ne kemi zgjedhur për të punuar dhe për të renditur numrat që më shumë na interesojnë: ato të sukseseve të njëpasnjëshme që Policia e Shtetit ka shënuar dhe vazhdon të shënojë. Të tjera spekulime, ngado që të vijnë, as që i përfillim”. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono