vetevendosje

Isa.jpg
So Nila18:34 | 21/01/2020

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka folur menjëherë pas mbylljes së mbledhjes me Kryesinë e partisë së tij ku ka deklaruar se ata janë të përkushtuar të punojnë për t’u arritur marrëveshja me Lëvizjen Vetëvendosje.

Mustafa në deklaratën e tij për mediat është shprehur se mendon se marrëveshja do të bëjë të mundur krijimin e një qeverie me përgjegjësi të balancuara për qytetarët e Kosovës.

“Mendojmë se marrëveshja do të nxjerrin në pah një qeveri të balancuar dhe përgjegjësi të balancuara ndërmjet dy palëve në harmoni me atë që qytetarët e Kosovës na kanë dhënë besimin me votën e tyre ne si LDK me 28 deputetë dhe LVV-së me 29 deputetë. Ne kemi dhënë një propozim që është shumë i balancuar që LVV duhet ta trajtojë me vëmendje të veçantë dhe mbetemi që të bisedojmë, por që ajo të ketë një përfundim sa më shpejt mundësisht deri në fund të kësaj jave, që të bëjmë marrëveshje ose të konstatojmë se nuk ka kushte që marrëveshja të bëhet”, tha Mustafa.

Gjithashtu lideri i LDK-së shprehet se gjatë kësaj kohe ka qenë në komunikim të vazhdueshëm me Kurtin, por nuk ka dashur të komentojë nëse janë pranë arritjes së koalicionit qeverisës me Lëvizjen Vetëvendosje./abcnews.al

CE4B5897-4681-44CE-8C74-49A690341F79_cx4_cy2_cw93_w1200_r1_s.jpg
So Nila09:21 | 20/01/2020

Lëvizja Vetëvendosje, këtë të hënë përmes një letre dërguar presidentit të vendit Hashim Thaçi,  ka propozuar kryetarin e saj Albin Kurti për mandatar të Qeverisë.

Nominimi i Kurtit si kryeministër vjen edhe pse akoma negociatat për koalicion mes VV. Dhe LDK-së kanë ngecur.

Të dy palët, aktualisht janë barrikaduar në qëndrimet e tyre, ndërkohë që takime të reja ndërmjet tyre nuk janë paralajmëruar./abcnews.al

 

isa-mustafa-1280x704.jpg
nev ila14:16 | 17/01/2020

Deputetja e Vetëvendosjes Arbërie Nagavci paralajmëroi të premten se në Kosovë mund të ketë zgjedhje të reja. Nagavci tha për mediat në Kosovë se nëse nuk arrihet zbatimi i vullnetit të qytetarëve, atëherë prapë do të kthehen te qytetarët.

“Nëse për arsye që nuk varen prej nesh nuk arrihet implementimi i vullnetit të qytetarëve duhet të kthehemi të qytetarët”, tha ajo.

Vetëvendosje refuzoi të enjten përmes një letre ofertën e LDK-së. Kryetari i kësaj partie Albin Kurti tha se kërkesa për largimin e kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca është qasje jodemokratike.

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa tha se nuk e konsideron letrën përgjigje zyrtare.

Mustafa tha të enjten në mbrëmje në një intervistë për mediat në Kosovë se posti i kryetarit të Kuvendit t’i takojë partisë së tij ndërsa presidenti nuk do të jetë i LDK-së, por i Kosovës.

Mustafa tha në intervistën dhënë për RTK se nëse Vetëvendosje ka kryeministrin dhe ministrat, atëherë LDK duhet të ketë kryeparlamentin ndërsa për presidentin tha se nuk do të jetë president i LDK-së, por president i Kosovës.

“Unë vetë e kam ditur që më ka rrëzuar vetëvendosje. Nuk do kishte mundur kurrë Vetëvendosje ta fitonte Prishtinën po të mos kishte pasur mbështetjen e PDK-së. Unë personalisht e kam vullnetin që të bëhet marrëveshja. Nëqoftëse nuk mundemi ta bëjmë, do të thotë duhet të lëshojmë rrugë, të lëshojmë hapësirë,” tha ai.

Vetëvendosje dhe LDK nuk janë takuar më dhe tashmë edhe ofertat po bëhen me letra dhe zarfa, të cilat po refuzohen nga palët./abcnews.al

maxresdefault-6.jpg
So Nila13:37 | 13/01/2020

Koalicioni mes LDK-së dhe Vetëvendosjes duket se së shpejti do të jetë gati.Deputeti i zgjedhur i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli këtë të hënë është shprehur optimist se koalicioni me Lëvizjen Vetëvendosje do të arrihet, por thotë se kjo bëhet vetëm me balancim të ndarjes së pushteteve.

Avdyli pas takimit me  ish-shefin e OSBE, William Walker është shprehur se pozita e kryeparlamentarit për LDK nuk është pengesë, pasi mund të gjenden formula të tjera.

“Nënkryetarja Vjosa Osmani e informoi për angazhimin e LDK-së që sa më shpejt të ndodhë koalicioni i cili është votuar nga shumica e qytetarëve. Besojmë shumë që ky koalicion do të ndodhë. E kuptojmë frustrimin e qytetarëve për vonesat, për këto janë diskutimet që ndodhin edhe në shtetet demokratike. Përfundimi i këtij koalicioni do të jetë në të mirë të qytetarëve. Ku do të ketë balancimi i pushteteve”, tha ai.

Gjithahstu deputeti I LDK-së ka pranuar se diskutimet ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike janë në fazën përfundimtare dhe se kanë mbetur edhe disa detaje për t’u diskutuar.

Ndërkohë sa i përket pozitës së kryeparlamentarit, Avdyli tha zgjedhja e Glauk Konjufcës nuk është pengesë drejt arritjes së koalicionit pasi mund të gjenden formula të tjera.

hashim-thachi-albin-kurti-1280x675.jpg
nev ila22:54 | 08/01/2020

Ka skaduar afati 48 orësh, që presidenti Hashim Thaci i la lëvizjes “Vetëvendosje”, për t’i dërguar emrin e mandatarit për kryeministër. Kryesia e “Vetëvendosjes” ka vendosur që emrin ta dërgoj gjatë ditëve në vijim. Ndërkohë, mes Kurtit dhe Mustafës nuk ka ende një marrëveshje për koalicionin qeverisës.

Vazhdimi i negociatave ndërmjet Lëvizjes vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës janë arsyeja që ka shtyrë kryesinë e LVV-së që të vendos të mos e dërgojë emrin e mandatarit të ri në afatin e caktuar nga presidenti.

Pas mbledhjes së kryesisë nënkryetarja e partisë Arbërie Nagavci ka thënë se emri i mandatarit, presidentit do ti dërgohet ditëve në vazhdim.

Ndërkohë zyra e presidentit ka zgjedhur heshtjen.

Burime nga presidenca bëjnë me dije se Thaci gjatë kësaj jave pritet të ndërmarrë veprime të tjera bazuar në kushtetutë në mënyrë që të përshpejtohet procesi I krijimit të qeverisë së re.

Derisa negociatat ndërmjet LVV-së dhe LDK-së kanë vazhduar edhe sot por pa ndonjë rezultat.

U tha se ka lëvizje positive dhe se ato do të vazhdojnë edhe nesër.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës edhe tre muaj pas zgjehdjeve ende nuk kanë gjetur një formulë të përbashkët për të bashkëqeverisur./abcnews.al

 

LDK-VV.jpg
ger ta20:17 | 24/12/2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK, të cilat dolën fituese nga zgjedhjet e 6 tetorit, nuk po arrijnë ende të përmbyllin marrëveshjen për koalicionin qeveritar.

Dy partitë kanë pasur një sërë takimesh duke harmonizuar programin qeverisës, kanë bërë ndarjen e 12 ministrive, nga të cilat 5 do të drejtohen nga Lëvizja Vetëvendosje dhe 5 nga LDK ndërsa 2 do të rezervohen për përfaqësuesit e komuniteteve jo shumicë në Kosovë. Por gjithcka ka mbetur tek çështja e presidentit. Deputetja e Vetëvendosjes Albulena Haxhiu thotë se qëndrimi i Vetëvendosjes është që të mos flitet për këtë çështje tani.

Haxhiu thekson se nëse nuk arrihet koalicioni me LDK-në, alternativë mbeten zgjedhjet e jashtëzakonshme.

Ndërsa Lutfi Haziri, nënkryetar i LDK-së thekson se mosbesimi politik është një prej hendeqeve që po I ndan më shumë dy partitë. Haziri thotë se edhe ai vetë angazhohet për një president përtej kornizës së koalicionit, dhe thekson se ose do të ketë koalicion me Vetëvendosjen, ose partia e tij shkon në opozitë.

Dy partitë nuk janë takuar sot dhe Isa Mustafa, kryetari i LDK-së, ka thënë se nëse kreu i Vetëvendosjes./abcnews.al

 

protestaaaa.png
R D22:37 | 20/12/2019

Në Tiranë, Presidenti serb Aleksandër Vucic u prit me protesta nga Lëvizja Vetëvendosje. Kjo nuk e pengoi takimin tre palësh që u zhvillua mes Ramës, Zaev dhe Vuçiç. Nesër samitit të liderëve do ti bashkohet dhe presidenti i Malit të Zi, ndërsa Kosova dhe Bosnja refuzuan të bëhen pjesë e takimit të tretë për Minishengenin Ballkanik.

Kosova dhe Bosnjë Hercegovina nuk do të marrin pjesë në takimin e tretë të Minishengenit Ballkanik. Edi Rama mirëpriti këtë të premte homologon maqedonas Zoran Zaev dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Të shtunën samitit i bashkohet edhe presidenti malazez, Gjukanovic.

Vetvendsoje protestoi ndaj presidentit serb, duke u përballur edhe me forcat e policisë që i mbajtën protestuesit larg hotelit ku u takuan tre liderët.

Në mbrëmje liderët morën pjesë në një koncert bamirësie për të prekurit nga tërmeti, ndërsa mëngjesin e së shtunës do të vizitohen disa zona të prekura në Durrës.

Paraditen e kësaj të shtune do të zhvillohen dy takime për Minishengenin, ndërsa në orën 13:30, liderët do të dalin në një konferencë shtypi./abcnews.al

10669016-fd95-4101-ae9d-8a349a3eb429.jpg
R D20:23 | 20/12/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç mbërriti pasditen e sotme në Tiranë, për të marrë pjesë në samitin dy-ditor të Shengenit Ballkanik. Një samit ku merr pjesë Shqipëria, Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut dhe që refuzohet kategorisht nga gjithë faktori politik në Kosovë si dhe nga Bosnje-Hercegovina. Teksa Rama pristet Vuçiçin dhe Zaevin në Rogner, në Bulevard protestonin aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje.

Pas përfundimit të takimit,  Vuçiç dha një konferencë për mediat serbe, ku mori pjesë edhe gazetarja e Abc News, Linda Karadaku.

Gazetarja e Abc News raporton se Vuçiç është shprehur se “protesta është normale në demokraci dhe nuk e shoh si problem”. Sipas tij këto protesta nuk do të bëjnë që të ndryshojnë qendrimin politik dhe të menduarit politik. “Kjo nuk do të bëjë që unë të ndryshoj marrëdhënien apo që Edi Rama të ndryshojë marrëdhënien”.

“Nuk kam çfarë të them për ata njerëz atje…Nuk e kuptojnë realitetin, nuk kanë vizion për te ardhmen, ky eshte problemi i tyre”, ka deklaruar Vuçiç.

Më tej, Presidenti serb është shprehur se nga Mini-Shengeni Ba të gjithë do të përfitojnë. “Fola me Presidentin e Malit të Zi, Gjukanovic… mendoj se do të jetë mirë për Malin e Zi, mendoj qe do të jetë mirë për gjithë rajonin”.  Vuçiç konfirmoi se samiti i radhës do të jetë në fund të janarit në Beograd ku do të nënshkruhen marrëveshje konkrete. /abcnews.al

d20cd5af-a590-43cd-8afd-71d6d547ec82.jpg
R D17:18 | 20/12/2019

Ndërsa në hotel Rogner ka nisur takimi mes Kryeministrit Rama, Presidentit serb Vuçiç dhe Kryeministrit maqedonas Zaev  në kuadër te Mini-Shengenit, në Bulevard protestojnë aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje dega Tiranë. Protesta ka nisur direkt me përplasje pasi policia i ka shtyrë dhe larguar disa metra larg protstuesit, në mënyrë që thirrjet e tyre të mos degjohen në Rogner.

Samiti

Rama, Vuçiç dhe Zaev po takohen në hotel ‘Rogner’ në një takim informal dhe më pas marrin do marrin pjesë në eventin e bamirësisë ‘Ti nuk do të jesh kurrë vetëm’, për mbledhjen e fondeve për të prekurit nga tërmeti. Nesër ata do të inspektojnë zonat e prekura nga tërmeti në Durrës dhe më pas do të zhvillohet Samiti i tretë i cili fillon në orën 10:00 të paradites.

Në orën 12:00 të ditës së nesërme do të ketë takim mes delegacioneve ndërsa pjesë e Samitit do të jetë dhe Presidenti i Malit të Zi Gjukanoviç i cili vjen nesër në mëngjes në Tiranë. Sipas axhendës, në orën 13:15 do të ketë një konferencë të përbashkët për shtyp për të shpalosur konkluzionet e këtij samiti.

Këtë samit e ka refuzuar gjithë faktori politik në Kosovë. /abcnews.al

 

KRONIKE-ALBIN-KURTI.mpg_snapshot_00.32-1280x720.jpg
nev ila14:00 | 20/12/2019

Kreu i “Vetëvendosjes”, Albin Kurti thotë se marrëveshja me LDK për koalicionin qeverisës është e mundshme dhe e nevojshme për qytetarët. Ende dy partitë më të votuara në zgjedhje, nuk kanë rënë dakord për bashkëqeverisjen për shkak  të postit të Presidentit.

Ende nuk ka rezultate konkrete sa i përket arritjes së një marrëveshje ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka thënë para gazetarëve se një marrëveshje e tillë ende ka gjasa të ndodh meqë është në të mirë të qytetarëve. Ai tha se do të ketë takime por nuk e saktësoi se kur.

“Me siguri që do të ketë takime, të mos kemi takime është e pamundshme, marrëveshje është e mundur, është e nevojshme, sepse qytetarëve u nevoiitet ajo, mirëpo këto nuk janë lajme. Kur ti kemi rezultatet konkrete, kur ta kemi marrëveshjen me elementet e saj përbërëse që I bashkangjitet harmonizimit programor do të mund të kemi çka të themi”, tha Kurti.

Liderët e këtyre dy partive politike nuk janë takuar që nga e shtuna pas mosmarrëveshjeve për postin e presidentit. LDK instiston që të ketë këtë post dhe për këtë  ka ofruar që LDK të ketë 4 ministri  e LVV-së 6  por kjo e fundit ka refuzuar.

Një ditë më parë misionet e BE-së në Kosovë, në delegacion gjerman dhe ambasadat e huaja të akredituara në Kosovë kanë kërkuar krijimin sa më të shpejtë të institucioneve pas zgjedhjeve të 6 tetorit./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono