veten

skynews-boris-johnson-hulk_4775012-1280x720.jpg
nev ila19:50 | 15/09/2019

Duke e krahasuar veten me superheroin e Marvel, Hulk, kryeministri britanik Boris Xhonson është zotuar se do ta nxjerrë Mbretërinë e Bashkuar nga BE-ja më 31 tetor.

Në një intervistë për “Mail on Sunday”, Xhonson ka deklaruar se do të gjejë një manovër për të anashkaluar ligjet që i imponon Parlamenti.

Kryeministri britanik Boris Xhonson e ka krahasuar veten e tij me heroin e novelave grafike, Hulk, në një intervistë ku ka ritheksuar vendosmërinë e tij për ta nxjerrë Britaninë nga BE-ja më 31 tetor.

Xhonson tha për “Mail on Sunday” se do të gjejë një mënyrë për të anashkaluar votimin e fundit në Parlament që e detyron atë të shtyjë datën e Breksit sesa ta nxjerrë Mbretërinë e Bashkuar nga Unioni pa një marrëveshje.

“Sa më shumë Hulk nxehet, aq më i fortë bëhet”, tha Xhonson.

“Hulk gjithmonë ia del mbanë, pavarësisht rrethanave dhe ky është rasti i këtij vendi. Ne do të dalim më 31 tetor”, shtoi ai.

Parlamenti britanik e ka refuzuar vazhdimisht marrëveshjen e Breksit e negociuar nga parardhësja e zotit Xhonson, Theresa Mej dhe këtë muaj Dhoma e Përfaqësuesve hodhi poshtë opsionin e daljes pa marrëveshje, një lëvizje kjo që acaroi shumë britanikë që presin prej më shumë se tre vjetësh që të dalin nga Bashkimi Europian.

Xhonson synon ta përdorë këtë irritim për të fituar shumicën në zgjedhjet e parakohshme që shpreson të mbajë, por përpjekjet e tij deri më sot janë bllokuar nga opozita, e cila dëshiron të sigurohet se Mbretëria e Bashkuar nuk do ta lërë unionin pa një akord të arritur me Brukselin.

Ditën e diel, partia Liberal Demokrate, që ka 18 vende në Parlamentin britanik, ofroi votat e saj për ata që duan të qëndrojnë në BE, duke forcuar qëndrimin e saj anti-Breksit dhe duke dhënë mesazhin se do ta ndalojë atë nëse fiton më shumë vota në rast zgjedhjesh./ABC News Albania 24/7

vrasja-prishtine-1280x709.jpg
ad min21:36 | 22/04/2019

Një vrasje e trefishtë ka tronditur mesditën e sotme Prishtinën, ku një burrë ka ekzekutuar dy anëtare të familjes dhe më pas veten. Nga hetimet paraprake rezulton se autori i krimit ka qenë person me probleme mendore.

Një vrasje e trefishtë ka ndodhur në mesditë në Prishtinë. Dyshohet se H. Krasniqi 61 vjeç fillimisht ka vrarë gruan pastaj gruan e djalit të tij dhe së fundmi ka vrarë veten. E gjithë ngjarja dyshohet të ketë ndodhur në sy të mbesës së tij dy vjeç e cila tashmë ka mbetur pa nënë.

Baki Kelani zëdhënës i Policisë së Kosovës: “Bëhet fjalë për një rast i cilësuar si ‘vdekje e dyshimtë, vrasje e rëndë dhe vetëvrasje’. Kanë humbur jetën 3 persona, një burrë, një grua dhe një vajzë e lindur në vitin ‘91”.

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Imer Beka se personi në fjalë ka qenë me problem psikike.

Imer Beka, Prokuroria Themelore e Prishtinës: “Motivet nuk i kemi zbardhur ende, por kemi marrë informacion se personi që ka bërë këtë ka qenë me probleme mendore”.

Sipas prokurorit në bazë të dëshmitarëve çifti në fjalë ishte duke ndjekur procedurat e shkurorëzimit, derisa djali me nusen nuk kanë jetuar me ta në të njëjtën banesë./abcnews.al

shqiptari.jpg
ad min18:40 | 14/04/2019

Një 39-vjeçar shqiptar në Itali ka lënduar plagosur veten me thikë. Ngjarja ka ndodhur mesditën e sotme në Piane di Montegiorgio, pasi shqiptari i kishte ngulur thikën vetes në bark.

Familjarët të alarmuar menjëherë kishin kërkuar ndihmë dhe në vendngjarje kishte arritur ambulanca dhe një patrullë policore për të përcaktuar rrethanat e ngjarjes.

Në momentin kur stafi mjekësor kishte arritur në banesë kishin konstatuar se shqiptari kishte qenë vigjilent. Por gjatë transportimit për në spital gjendja e tij shëndetësore ishte përkeqësuar. Aty ishte dashur ndërhyrja e një helikopteri për ta dërguar më shpejt në spital. Aktualisht ai ndodhet në urgjencën e Spitalit Torrette në Ancona, në gjendje të rëndë shëndetësore. Ndërsa policia po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes./abcnews.al

mustafa-nano-1280x721.jpg
ent ela20:30 | 05/04/2019

Edhe mbrëmjen e sotme në “Monolog” Mustafa Nano ka folur sërish për armiqtë e tij ku në një fragment ka thënë se vetë ai i krijon armiq vetes.

Kam ende për të thënë lidhur me armiqtë e mij që, me ç’mora vesh, janë armiq edhe për shumë të tjerë. Ka tipare të tjera të përbashkëta për ta. Ja:

Ata, pasi e dëgjojnë një herë këngën baftjar, baftjar, ti je i paparë, duan ta dëgjojnë për herë të dytë.

Ata thonë ejvallah në vend të faleminderit.

Ata e kritikojnë bashkinë e Tiranës që ka ngushtuar rrugët e makinave, sepse ka krijuar korsi biçikletash.

Ata thonë që dikush nuk mund të jetë gjeni, nëse nuk është njeri i mirë. Dhe nuk u shkon në mendje se nuk ka gjë më a-morale sesa gjenialiteti.

Ata duan ta kritikojnë ministrin e brendshëm, dhe në këtë funksion mbiemrin Lleshaj ia bëjnë leshi!!!!, apo, në një rast tjetër, duan ta shprehin mospajtimin me ndonjë ide të gabuar të Dashamir Shehit, dhe i përmendin atij pijen!!!! Në këtë rastin e dytë, armiku im është edhe, as më pak as më shumë…. Much Nano dora vetë. Mund t’i bëhemi edhe vetes armiq. Ndodh edhe kjo.

Ata, qofshin me opozitën, qofshin me maxhorancën, janë njësoj të gëzuar që opozita ka djegur mandatet.

Ata nuk e dinë se kush është Shtjefën Gjeçovi.

Atyre nuk ua heq njeri nga koka mendimin se ne shqiptarët jemi racë e zgjuar.

Ata, më ndiqni me kujdes këtu, ata besojnë se Zotit, që ka krijuar këtë univers të paanë, të përkryer, të jashtëzakonshëm, i cili përbëhet nga miliarda yje, planete, trupa të tjerë qiellorë, ata besojnë pra se këtij Zoti i ikën petlla, nëse pjesëtarët e gjinisë femërore të një soji sisorësh që e quajnë veten njerëz, në një qoshe të vogël të këtij universi që quhet Tokë, e zbulojnë pamjen e tyre apo çiftohen me pjesëtarët e gjinisë tjetër të të njëjtit soj para një momenti të caktuar. Ju ngatërrova, ë? Po ua them me fjalë fare të varfëra: Ata besojnë se këtë Zot nuk e mban vendi nëse gratë nuk mbulohen apo nëse bëjnë seks para martese.

Ata nuk e kanë mendjen te besimi i tyre (kur janë besimtarë), por te besimi i të tjerëve, me fjalë të tjera nuk e kanë mendjen si të bëhen besimtarë të mirë, por si ta bëjnë gjithë botën të ketë të njëjtin besim me ta.

Ata hedhin pará në dasma; ca prej tyre, madje, i ngjisin lekët në ballë me pështymë dhe vallzojnë napolonin; që të jem i ndershëm me ju, nuk është se thjesht këta janë armiqtë e mij; edhe unë jam armiku i tyre. Duhet ta dinë. Mua më shumë ma shpifin ata që hedhin lekë në dasma sesa pamja e një thithëlope.

Ata kujtojnë se Laskarina Bubulina është emër ilaçi kundër gromësimave apo se Robert Shvartz është ndonjë futbollist i Werder Bremenit.

Ata janë me mendimin se turku nuk ishte pushtues.     

Ata u gëzohen dështimeve të 30 viteve të fundit për një arsye të thjeshtë: këto dështime i shohin si alibi për enver hoxhën.

Ata nuk mbajnë mend se cila ka qenë mësuesja e tyre e parë.

Ata ngatërrojnë njeriun që rri vetëm me njeriun e vetmuar.

Për ata, një vajzë e pamartuar është një vajzë e pafat.

Ata janë të sigurtë se në historinë e shqipërisë Myslim Shyri vlen më tepër sesa Edith Durhami. 

Ata, kur janë përballë dikujt që flet gegnisht, i kërkojnë këtij të fundit të flasë shqip.

Për ata, i vetmi rob në historinë e shqipërisë me mbiemrin Bogdani e ka emrin Erion, i vetmi me mbiemrin Jubani e ka emrin Eduard, i vetmi me mbiemrin Bumçi e ka emrin Aldo. I vetmi me mbiemrin Moisiu e ka emrin Alfred. 

Dhe me që jemi këtu, i ftuari im i parë për sonte do të jetë një nga Moisitë e historisë së Shqipërisë, Alfred Moisiu./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono