vepra

mithat-frasheri-1280x708.jpg
G. P.17:00 | 03/10/2019

Botohet vepra e katërt e Mid’hat  Frashërit në përvjetorin e 70-të të vdekjes. Vepra përmban përshtypjet e udhëtimeve të tij dhe momenteve kyçe të historisë shqiptare. Studiuesi Uran Butka thotë se për vdekjen e Mid’hat Frashërit do të kërkojë ekspertizën e vdekjes në Amerikë.

Udhëpërshkrimet e botuara në shtypin shqiptar dhe të huaj shkruar nga Mid’hat Frashërit janë pjesë e veprës së katërt që sheh dritën e botimit në 70-vjetorin e vdekjes së tij.

Në këtë vepër janë përmbledhur përshtypje udhëtimesh, përshkrime gjeografike, historike, politike, e social-kulturore thekson drejtuesi i Institutit “Lumo Skëndo” Uran Butka.

Përshtypjet e udhëtimit në të gjithë hapësirën që nga Stambolli, në Shkup edhe në Prishtinë, duke e zgjedhur edhe si delegatë, në Elbasan, në Vlorë ku është zgjedhur si firmëtar i pavarësisë.

Butka thotë se ende mbetet mister vdekja e tij, ndaj për këtë do t’i kërkojmë ekspertizën e vdekjes SHBA-së. Instituti Lumo Skendo” do të botojë edhe veprën e pestë të Mid’hat Frashërit e cila do të përfshij përshtypjet e udhëtarëve të huaj për Shqipërinë, ndërsa në veprën e gjashtë edhe të shtatë do të përfshihen të gjitha letërkëmbimet e Mid’hat Frashërit.

Në këtë përvjetor u mbajtën edhe homazhe tek kodrat e liqenit ku prehen eshtrat e tij. Kujtojmë se vetëm një vit më parë përmes një ceremonie madhështore u vu në vend edhe amaneti i tij për tu preh në Shqipëri./ABC News Albania 24/7

vepra-revizori.jpg
nev ila16:27 | 28/09/2019

Një nga kryeveprat e letërsisë botërore “Revizori” e shkrimtarit rus Nikolaj Gogolit është vënë në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës. Vepra është përshtatur me realitetin shqiptar dhe në qendër ka revizorin që inspekton një qytet me administratë të korruptuar.

Një revizor që shkon për të inspektuar në një qytet me administratë të korruptuar, me funksionarë të lartë të dalë në përgjime, me njerëz të futur më burg pas protestave. Një vepër satirike që nuk njeh kohë dhe i flet çdo kohë, është ngjitur në skenën e teatrit “Aleksandër Moisu”Durrë këtë të premte.

Me regji të Driada Dervishit dhe më një kast aktorësh profesionist, një nga kryeveprat e letërsisë botërore “ Revizori” e shkrimtarit rus Nikolaj Gogolit, e shkruar në vitin 1936, erdhi në një version të ri.

Një vepër e përshtatur me aktualitetin shqiptar të muajve të fundit dhe që synon të përcjellë një mesazh të heshtur dhe kushto që ndjek shfaqjen të reflektojë për realitetin ku jetojmë.

Në rolin e revizorit ishte aktori Amos Zaharia, ndërsa në atë atë kryebashkiakut të korruptuar, aktori Gentian Zenelaj.

Vepra satirike e luajtur nga aktorët Gentian Zenelaj, Amos Muji Zaharia, Suela Bako, Mimoza Marjanaku, Besmir Bitraku, Xhejni Fama, Kastriot Shehi, Marvin Tafaj, Gjergj Doçi, Jaho Guma dhe Erjon Hodo u prit mjaft mirë nga durrsakët.

Premiera do të vihet në skenë të shtunën dhe të dielën në orën 19:00./ABC News Albania 24/7

interpoli.jpg
nev ila09:43 | 31/08/2019

Kapet një tjetër person në kërkim ndërkombëtar, i dënuar nga drejtësia italiane për përdhunim, rrëmbim e vepra të tjera penale.

Operacioni është zhvilluar nga Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë, Departamenti i Policisë Kriminale dhe Interpol Tirana.

Njoftimi i policisë:

“Në vijim të punës për kapjen e personave në kërkim kombëtar e ndërkombëtar, Sektori i Forcës së Posaçme Operacioneve Speciale dhe Kërkimit, në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Departamentin e Policisë Kriminale dhe Interpol Tirana, zhvilloi një operacion për kapjen e një të kërkuari nga drejtësia italiane, si rezultat i të cilit, në rrugën ”Arkitekt Sinani”, Tiranë, u bë e mundur kapja e 30-vjeçarit E.B., banues në Tiranë.

Arrestimi i përkohshëm i tij u krye pasi shtetasi E. B. ishte person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma. Gjykata e Apelit Milano/ Itali e ka dënuar këtë shtetas me 7 vjet burg për kryerjen e veprave penale “Marrëdhënie seksuale me dhunë”, “Rrëmbim” dhe vepra të tjera.

Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Romën vijojnë punën për ekstradimin e tij drejt Italisë”./abcnews.al

ivica-1280x706.jpg
Sej rie16:10 | 10/07/2019

Regjisori  me famë ndërkombëtare Ivica  Buljan më 13 Korrik sjell në qiell të hapur në sheshin e Teatrit  kryeveprën e Shekspirit “ Jul Cezari”. Regjisori në një intervistë për ABC News rrëfen konceptin e tij për shfaqjen duke i dhënë nuanca politike të aktualitetit shqiptar si dhe eksperiencën e bashkëpunimit me Teatrin eksperimental dhe aktorë shqiptarë.

“Jul Cezar” një ndër veprat më të forta politike, shënon premierën në Tiranë në një kohë krizë politike edhe në vend. Regjisori i njohur ndërkombëtarisht Ivica Buljan e nxjerr tragjedinë  nga skena në shesh.

Megjithëse gjatë karrierës së tij si regjisor ka vënë në skenë mbi 50 pjesë të ndryshme, por Shekspirin e sjell për herë të parë me trupën shqiptare.

Teatri i tij na thotë se fokusohet në protagonizmin e aktorit duke ruajtur linjat klasike të Teatrit , por duke i mëshuar performancës.

Premiera në qiell të hapur do të luhet më 13 Korrik ora 21.30 në sheshin e Teatrit. Me kastin e  aktorëve: Romir Zalla, Alfred Trebicka, Ervin Vin Bejleri, Amos Muji Zaharia, Gentian Zenelaj, Ermira Hysaj, Adriana Tolka dhe shumë të tjerë./ABC News Albania 24/7

driant-zeneli.jpg
G. P.21:45 | 30/03/2019

Ministria e Kulturës prezantoi zyrtarisht artistin Driant Zeneli, i cili përfaqëson Shqipërine në edicionin e 58 të Bienales së Venecias. Artisti sëbashku me kuratoren e pavionit shqiptare, Alicia Knock, zbuluan disa detaje të veprës përfaqësuese:  “Ndoshta kozmos nuk është aq i jashtëzakonshëm”.   

Artisti bashkëkohor Driant Zeneli, i cili e zhvillon jetën artistike mes Shqipërisë dhe Italisë, do të na përfaqësojë në Edicionin e 58 të Bienales së artit në Venecia. Pavioni shqiptar është pagëzuar me titullin “Ndoshta kozmos nuk është aq i jashtëzakonshëm” nën kurimin e Alicia Knock. Artisti prezantoi 5 heronjtë bashkëkohor që udhëtojnë në kozmos sëbashku me të.

Ministrja e Kulturës Elva Margariti, u shpreh shpresë plotë me përfaqësimin e Driant Zenelit, i cili është pjesë e skenave më të rëndësishme të artit në botë. Kuratorja Alisia Knock e vë theksin tek pikat e takimit të pavionit shqiptar me titullin e bienales që është “May you live in interesting times”.

Eventi më i rëndësishëm i artit bashkëkohor në botë Bienalja e Venecias  mbahet më 11 Maj deri 24 Nëntor./abcnews.al

SPECIALE-URAN-BUTKA-PER-MITHAT-FRASHERIN_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.54-1280x720.jpg
G. P.17:47 | 11/11/2018

Në prag të kthimit të eshtrave të Mid’ hat Frashërit në atdhe, dejtori i Institutit të Studimeve Historike “Lumo Skëndo” Uran Butka rrëfen detaje reth 3 veprave të botuara dhe ceremonialit të kthimit të eshtrave.

Mid’hat Frashëri është padyshim një prej personaliteteve më të rëndësishëm të Shqipërisë dhe një figurë poliedrike. Në veprën e parë është përmbledhur ana publicistike. Në të dytën studimet e tij madhore për Shqipërinë dhe shqiptarët. Në veprën e tretë prezantohet proza e tij poetike e panjohur deri më sot.

Vëllimi i tretë është shoqëruar edhe me një parathënie nga shkrimtari i njohur Ismail Kadare.

/abcnews.al

JONILA-GODOLE-TIRANA-LEXON.mpg_snapshot_01.52-1280x720.jpg
ent ela16:50 | 22/10/2018

“Tirana Lexon” këtë vit në qender të leximit dhe diskutimeve ka “Identiteti dhe kujtesa”. Jonila Godole thotë se autorë të njohur shqiptarë dhe të huaj do të ndajnë me publikun qasjet e tyre autobiografike në vepra. Rënien e leximit tek brezi i ri, Godole e lidh edhe me përzgjedhje të veprave jo efikase në kurrikulat shkollore.

Kujtesa dhe identiteti është në fokus të “Tirana Lexon” këtë vit. Ditët e leximit nisën me shkrimtaren e Besa Myftiu me romanin , “Dashuria në kohën e komunizmit” Jonila Godole thotë se përballja e lexuesve me autorin është shumë e rëndësishme dhe kjo nxit në një formë leximin tek brezi i ri.

Jonila Godole, ideatore e “Tirana Lexon”: “Pjesë nga jeta e tyre personale, se i i kanë shkruar këto libra, cilin personazh kanë pasur në kokë, cilin komshi ose kush i ka frymëzuar për ta shkruar?!… Kjo është një gjë shumë e rrallë. Nëse lexuesi shkon tek panairi dhe blen librin, ose shkon në librari dhe blen librin, blen thjesht një libër, por nuk ia ka idenë se kush është autori që fshihet pas saj. Pra kontakti me lexuesin është ai që i bën të rinjtë shumë më të lidhur pas librit sidomos e të tjerët.”

Kësaj here do të ketë njën ndërthurje mes autorëve shqiptarë dhe të huaj për të folur mes ngjizjes së veprave të tyre që lidhen me identitetin dhe kujtesën.

“Në kuartetin kombëtar, ditën e mërkurë, në të cilin do të prezantohen veprat e katër autorëve: “Kohë e pamjaftueshmë” nag Elena Kadare, “A është vallë njeri” nga Primo Levi, “Valsi i lumturisë” nga Ylljet Aliçka dhe “Më kujtohet nga” Ylli Demneri, pra kemi autobiografi plus një biografi ë rrëfehet.”

Është fakt që leximi ka rënë ndjeshëm referuar edhe statistikave të INSTAT-it, por Godole thotë se kjo është një formë, ajo sheh si shqetësim përzgjedhjen e veprave në kurrikulat shkollore.

“Ne shpresojmë që me aktivitetet tona të sjellim bashkë shkrimtarët këtu të cilët lexojnë nga tekstet e tyre dhe prezantojnë veten e tyre para të rinjve dhe përpara publikut shqiptar. Shpresojmë që të zgjojmë interesin e tyre për librat që ne prezantojmë dhe për autorët që ne prezantojmë. Por patjetër kjo gjë nuk zgjidhet kaq kolla, kjo duhet që të zgjidhet në disa nivele mund të ketë politika të caktuara të leximit. Varet nga politikat që përzgjidhen nga ministria në kurrikulën shkollore. Të cilat janë libra që në thelb duhet të lexojnë shijen e lexuesit të ri me vlerat të larta estetike dhe kjo jo gjithmonë ka ndodhur. Ne e dijmë shumë mirë se jetojmë në këtë realitet. Në çastin që ti e dëmton shijen e dikujt për letërsi, atëhere është shumë e veshtirë për ta rikuperuar atë. Do të duhen breza që kjo të ndryshojë pas nga vitet ’90 e deri tani kurrikula është e mbushur me vepra të cilat në thelb nuk kanë ndonjë vlerë të lartë estetike dhe artistike, jo më pastaj për të folur për vlera ideore.”

Aktiviteti “Tirana Lexon”, mbështetur nga Ministria e Kulturës, synon të afrojë publikun me librin dhe ta kthejë leximin në trend jo vetëm në Tiranë, por edhe në qytete të tjera./abcnews.al

CMIMI-I-AUTORIT-ME-TE-MIRE-PER-SKENDERBEUN-1280x720.jpg
G. P.17:15 | 10/07/2018

Juria e konkursit për 550-vjetorin e Gjergj Kastrioti  Skënderbeu organizuar nga Akademia e Shkencave ka nominuar 6 autorë, vendas dhe të huaj, për veprën më të mirë shkencore nga 30 kandidaturat e paraqitura. Juria   i propozoi kryesisë së Akademisë së Shkencave çeljen  e “Librit të artë të meritës në albanologji”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono