vendorët

sadrime-1280x700.jpg
ent ela13:51 | 19/03/2019

Autoritetet vendore në Lezhë po tentojnë që festat tradicionale t’i kthejnë në atraksione turistike. Një ndër to, e njohur si dita e Shën Jozefit, u organizua në Zadrimë si një festë masive me banorët e zonës dhe me emigrantë.

Jo të gjithë vendasit mund ta dinë që është vallja më e vjetër në Ballkan. E kërcejnë vetëm gratë dhe vajzat e Zadrimës, për çdo rast festë ose në dasma.

Lëvizje të thjeshta, shoqëruar me vargje, pa muzike, por që kualifikohet si vallja më bukur autoktone. Kështu e priten edhe ditën e Shën Jozefit, festën tradicionale që kremtohet çdo vit në zonën e Zadrimës.

Kësaj here vendorët synuan që Shën Jozefin të kalohet përmes një organizimi në qendër të fshatit Gjadër në Lezhë. Banorë të shumtë, nxënës shkolla, të veshur tradicionalisht, u afroi mysafirëve një ditë të jashtëzakonshme.

Festes i janë bashkuar edhe emigrantë të ardhur posaçërisht pranë familjeve të tyre. Ata i vlerësojnë iniciativa të tilla si një domosdoshmëri për t’i dhënë fshatit edhe më shumë gjallëri.

Shën Jofezi është një nga ditët e kalendarit katolik, që zadrimorët i kanë kremtuar edhe në diktaturë, fshehurazi brenda mureve. Por sot këto festa po i shërbejnë  Zyrës së Turizmit në Bashkinë e Lezhës si ditë atraktive që do të joshin më tepër vizitorë dhe turistë, vendas dhe të huaj.

Gazetar: Gjergj Figuri

Operator: Gac Hila

DROGA-NE-LEZHE-1280x720.jpg
ent ela13:19 | 13/03/2018

Në një takim kundra drogës në Lezhë vendorët kanë bërë pohime të forta. Një ndër ta ishte Prefekti i Lezhës Gjergj Prendi i cili tha se e dinte ku mbillej kanabis sativa në Mirditë, kurse prokurori i Kurbinit ngriti dyshime që droga mund të magazinohej në shkolla.

Droga nuk është më tabu. Pushtetarët në Lezhë dinë shumë për të. Për këtë shërbeu takimin i përbashkët polici vendore. Prefekti Gjergj Prendi dhe pse nuk tha se e kishte denoncuar si rast, në prani të titullarëve të lartë të Policisë së Shtetit, bëri këtë deklaratë:

“Nuk ka më kultivim, trafikim të lëndëve narkotike. Dhe kur prefekti e di ju me veprimet e mosveprimet keni konsumuar elementë të veprës penale”.

Edhe më e fortë ishte deklarata e kryeprokurorit të Kurbinit.  Zeqir Hoda ngriti dyshimet se ambjentet e shkollave rrezikohen për magazinim të lëndes narkotike.

“Ne në Kurbin kemi një rast ku ambjentet një shkolle nëntëvjeçare shfrytëzohen për magazinim të lëndëve narkotike”- deklaroi Kryeprokurori i Kurbinit, Zeqir Hoda.

I ndjekur nga deklarimet e kryebashkiakut të Kurbinit dhe Drejtori i Arsimit në Lezhë tha se droga ka hyrë në shkolla. Takimi vazhdoi me raportin për vitin e kaluar që sipas drejtorit të Policisë Lezha ishte një zonë me risk të lartë. Kurse për kryetarin e bashkisë problemi zgjidhet jo me aksion selektiv, por me seriozitet./abcnews.al

vlcsnap-error913-1280x720.jpg
ent ela15:07 | 02/02/2018

Për të marrë investime nga qeveria, drejtuesit vendor duhet të jenë aktiv ndaj thirrjeve të qeverisë. Në një takim me përfaqësues të bashkive kryeministri Edi Rama i ka paralajmëruar se nuk do tu japë asnjë fond për rrugë rurale dhe nëse nuk kanë realizuar reformën e ujit.

Çdo pikë uji është e rëndësishme.

Kush e çon dëm do ndëshkohet ndërsa kryetarët e bashkive që nuk e realizojnë reformën e kërkuar nuk do tu jepet asnjë lek. Paralajëmërimin ia bën vetë kryeministri Edi Rama.

Tema për të cilën janë mbledhur nuk është uji por program më i ri i qeverisë “100 fshatrat”.

Kreu i qeverisë është po kaq i prerë edhe për ta që nuk janë aktivë në thithjen e fondeve alternative dhe në agroturizëm.

Ndërsa për pjesën bashkëpunuese në këto thirrje ky program i ri shoqërohet me disa lehtësira fiskale që do të bëhen publike së shpejti. Në këndvështrimin e ministrit të bujqësisë dhe zhvillimit rural Niko Peleshi  ky project e sheh fshatin jo si funksion të ofrimit të produkteve bujqësore  por zhvillim./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono