vendimi

duka-agron.jpg
G. P.21:19 | 20/09/2019

Gjykata e Krimeve të Rënda dha të enjten 5 vite burg për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri për shpërdorim detyre. Dënimi, për shkak të gjykimit të shkurtuar, konvertohet në 3.4 vite shërbim prove.

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, ku komentoi këtë vendim. Sipas tij po tentohet të shmanget vëmendja nga kanabizimi i vendit.

“Gjykoj që tentohet të shmanget përshtypja për 2016-n. Gjykoj që sido që të dilte gjyqi, rezultati, dënohej apo jo Tahiri, një gjë është e qartë që në vitin 2016, vendi u kanabizua dhe këtë nuk e bëri vetëm Saimir Tahiri, e bëri qeveria shqiptare me në krye Edi Ramën”, tha Duka.

Sipas Dukës, kjo qeveri nuk është duke e shmangur situatën e vitit, 2016, por përkundrazi duke e agravuar më shumë. Ai tha se Rama e kanabizoi vendin me vetëdije. Qëllimi, sipas tij, ishte pasurimi i disa njerëzve dhe përdorimi për zgjedhjet. Mirëpo sipas kreut të PAA-së, më vonë u kthye në bumerang për qeverinë./abcnews.al

APELI-ALIAJ-MBULIM.mpg_snapshot_00.11-1280x720.jpg
ent ela12:09 | 20/09/2019

Gjykata e Apelit për krime të rënda la në fuqi dënimin me 21 vite burg të dhënë nga gjykata e shkalles së parë për Selman Aliajn, i cili dy vite më parë vrau të atin Fejzi Aliaj.

29 vjeçari kishte ankimuar vendimin, por sërish apeli nuk e ndryshoi verdiktin për të, duke bërë që i riu të mbetet në burg edhe për dy dekada të tjera.

Krimi i rëndë në familjen e ardhur nga Kukësi ndodhi në 22 dhjetor 2017 në banesën e tyre në Shkozë, në periferi të kryeqytetit.

Djali qëlloi të atin me çekiç në kokë, duke i marrë jetën dhe më pas trupin e hodhi në një liqen aty pranë. Pas gjetjes së trupit të viktimës dhe arrestimit të autorit, 29 vjeçari Selman Aliaj tha se e kishte qëlluar të atin pasi ai e keqtrajtonte, madje kishte synim edhe të fejuarën e tij. /ABC News Albania 24/7

saimir-tahiri123.jpg
G. P.22:10 | 19/09/2019

3.4 vjet burg është dënimi i vendosur nga Gjykata e Krimeve të Rënda për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Trupi gjykues ka vendosur dënimin e Tahirit me 5 vjet burg, por për shkak të gjykimit të shkurtuar, dënimi i është ulur automatikisht në 3.4 vite, dënim i cili konvertohet në shërbim prove.

Në dalje, ish-ministri Saimir Tahiri tha se vendimi i gjykatës është qesharak pasi u shpall fajtor për shpërdorim detyre vetëm sepse kushërinjtë kanë përdorur emrin e tij.

Ndër të tjera, ish-ministri u shpreh se “do ishte shumë më fisnike, të më dënoni për trafik dhe i binin shkurt”. Ai paralajmëroi apelimin si edhe një konferencë për mediat ditën e nesërme.

“Më sa kuptova gjykata më tha që nuk jam kriminel, trafikant, nuk jam pjesë e një grupi të strukturuar kriminal megjithëse ca kushërinj të mi kanë përdorur emrin tim atëherë kam shpërdoruar detyrën. Nuk qesh dot e as qaj dot, por nesër po ju ftoj të ndajmë bashkë ca mendime, por m’u duk një gjë je i pafajshëm, por s’ke këllqe ta themi.

“Gjykata më tha që nuk jam kriminel, nuk jam trafikant, nuk jam pjesë e një grupi të strukturuar kriminal, por meqenëse disa kushërinj të mi kanë përdorur emrin tim, kam shpërdoruar detyrën. Më lini ta përtyp pakSepse as qesh dot, as qaj dot, por nesër po ju ftoj që të ndajmë bashkë disa mendime. Po ku di unë, mu duk një gjë tipit, je i pafajshëm, por s’kemi këllqe të ta themi. Prisni deri nesër, unë nesër do të komunikoj me mediat”.

“Dy vjet jam hetuar si pjesë e një grupi kriminal që kam bërë trafik droge, sot gjykata thotë jo nuk e ke bërë këtë, nuk je as pjesë e grupit kriminal, nuk je as trafikant, nuk ke ndihmuar në trafik droge, nuk ke bërë trafik droge. Po me aq sa dëgjova dhe arrita të kuptoj, meqë kushërinjtë paskan përdorur emrin tim, unë kam shpërdoruar detyrën. Çfarë t’ju them, Zoti ju ruajt dhe juve, mos iu përdortë njeri emrin se e hëngrët.

Mua më duhet kohë ta kuptoj këtë që ndodhi. Mbeta pa fjalë si gjykata më quajti përgjegjës për shpërdorim detyre pse ca kushërinj të mi përdorën emrin tim.

Të presim, edhe unë jam kureshtar ta rilexoj atë që dëgjova. Gjykata tha që nuk je kriminel, trafikant, nuk paskam bërë trafik drogë, por meqë ca kushërinj kanë përdorur emrin tënd ke shpërdoruar detyrën. Duhet të gjej rrugën që të lexoj një vendim të tillë për mua qesharak. Do ishte shumë më fisnike, të më dënoni për trafik dhe i binin shkurt. Kështu është edhe qesharake. Sigurisht që do e apeloj. Kjo s’do as diskutim.

Për dy vjet keni ndjekur procesin e shekullit dhe u katandis kokoshi një thellë thotë populli. Unë Zotit i lutem për familjen time dhe shëndetin tim, nuk i lutem për gjërat që i kam në dorë vetë”, tha Tahiri.

Gjykata ka rrëzuar akuzën e trafikut të drogës dhe grupit të strukturuar kriminal, duke e dënuar vetëm për shpërdorim detyre. Sipas argumentimit të gjykatës, Saimir Tahiri nuk ka punuar sa duhet për të parandaluar trafikimin e drogës, edhe pse Shqipëria konsiderohet si një vend prodhimi dhe vend tranzit për trafikun e lëndëve narkotike.

Vendimi për 3.4 vjet burg është dhënë pas 5 orësh seancë gjyqësore plot debate dhe pas 8 orësh të tjera tërheqjeje për vendim. Gjithashtu, gjykata ka vendosur t’i ndalojë Tahirit të drejtën për funksione publike në një periudhë 3-vjeçare.

Me këtë vendim, gjykata i rrëzoi akuzat që lidhen me trafikun e drogës. Në seancën e sotme, në sallën e gjyqit gjatë gjithë kohës qëndruan edhe dy përfaqësues të ambasadës amerikane./abcnews.al

dashamir-shehi.jpg
G. P.19:18 | 19/09/2019

Vendimin që pritet të jepet për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahir, kryetari i LZHK-së, Dashamir Shehi e sheh si një moment kthese për drejtësinë shqiptare.

“Gjykoj që ky mund të jetë një moment kthese për drejtësinë shqiptare që të mbarojë një periudhë pandëshkueshmërie e gjatë”, tha Shehi gjatë një interviste me gazetaren Mirela Milori në ABC News.

Sipas Shehit, është momenti që të gjithë politikanët të kuptojnë se po mbaron koha kur mund të bëje çdo gjë dhe nuk ndëshkoheshe. Kreu i LZHK-së u shpreh se kanalizimi i vendit ka pasur të njëtin efekt negativ si armët e vitit 1997.

“Unë uroj që të merret një vendim i drejtë, por të merret një vendim që t’i japë sinjal shqiptarëve, atyre që merren me politikë, që kjo punë nuk vazhdon më tej”, u shpreh Shehi.

Një defekt të drejtësisë, Shehi sheh praninë e të huajve akoma në këto institucione. Sipas tij, gjatë gjithë kohës ata kanë qenë garanci për t’i treguar dhëmbët krimit.

Në seancën gjyqësore që u zhvillua këtë të enjte ndaj Saimir Tahirit, u raportua se prezent gjatë gjithë kohës kanë qenë edhe dy përfaqësues të ambasadës amerikane./abcnews.al

TUSK-TE-MARTEN-NE-TIRANE-ABCM4T1.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
ent ela12:11 | 16/09/2019

Nesër Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk do të zhvillojë një vizitë të shkurtër në Shkup e në Tiranë. Takimet zyrtare ne te dy vendet ndodhin një muaj para shprehjes së vendimit nga Këshilli Europian lidhur me çeljen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian.

Po afron 18 tetori e Shqipëria është në pritje të vendimit që për çeljen ose jo të negociatave me Bashkimin Evropian.

Këtë të martë është Presidenti i Këshillit të Evropës Donald Tusk do të vizitojë Tiranën ku do të takohet me kryeministrin Edi Rama. Pritet që në konferencën e përbashkët për shtyp kreu i këshillit të Evropës të japë edhe lajmin se në cilën fazë ndodhet Shqipëria me detyrat për përmbushjen e detyrave. Vetë kryeministri ka deklaruar disa herë se vendi ynë ka bërë gjithcka i kanë kërkuar e se 18 tetori duhet të finalizohet me një përgjigje pozitive. Kjo deklaratë është mbështetur edhe nga komisioneri për zgjerim Johanes Hahn megjithatë vëmendja është përqëndruar se çdo të thonë vendet skeptike kryesisht ndaj vendit tonë.  Edhe Presidenti në largim i këshillit të Evropës më herët ka deklaruar se beson se mund të ketë vetëm një vendim: Të fillojnë negociatat në përputhje me rekomandimet e Komisionit si me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë. Pyetja sot nuk është nëse, por kur?.

Për të diskutuar nëse koha po afron, Donald Tusk do të zhvillojë këtë të martë një takim edhe me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev pas të cilit do të kenë edhe një konferencë të përbashkët për shtyp. Vendimi për çeljen e negociatave do të jepet në mbledhjen e Këshillit Evropian me 17 dhe 18 tetor. /ABC News Albania 24/7

sander-lleshaj-pustec-1280x705.jpg
nev ila13:43 | 30/08/2019

 

Ministri i brendshëm Sandër Lleshaj ka deklaruar se Shqipëria i ka përmbushur detyrat e saj për çeljen e negociatave dhe vendimi pritet të merret në tetor. Lleshaj i bëri deklaratat pas takimit me homologun maqedonas në bashkinë e Pustecit ku u diskutua për lehtësimin e procedurave në pikat kufitare që lidhin dy vendet.

“Shqipëria i ka përmbushur më së miri  detyrimet e saj për çeljen e negociatave për në BE”.

Kështu është shprehur ministri i brendshëm Sandër Lleshaj pas një takimi që zhvilloi me homologun maqedonas në bashkinë e Pustecit.

Ai u tha gazetarëve se për vendin tonë dhe Maqedoninë e Veriut vendimi do të merret në tetor.

“Detyrat e integrimit evropian të shqipërisë janë përmbushur më së miri dhe kjo ësht certifikuar nga komisioni evropian i cili ka rekomanduar pa kushte hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe maqedoninë e Veriut dhe ne presim që në një kohë shumë të shkurtër negociatat të hapen. Nuk ka ende një vendim, as për shqipërinë as për Maqedoninë”.

Mes dy ministrave u ra dakort për një lehtësim të procedurave në pikat kufitare që lidhin Shqipërinë me Maqedoninë e Veriut.

Në takim u diskutua edhe për bashkëpunimin policor mes dy vendeve në luftën kundër krimit./ABC News Albania 24/7

 

 

Cakaj-Helsinki-1280x695.jpg
nev ila12:54 | 30/08/2019

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj merr pjesë në takimin joformal të ministrave të Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian dhe të vendeve të Ballkanit Perëndimor, formati Gymnich, i cili po mbahet në Helsinki.

Ministrat pritet të trajtojnë tema të nxitjes së bashkëpunimit rajonal në fusha të interesit të përbashkët.

Ndër to, në diskutim janë çështjet e axhendës evropiane e të rajonit, nismat në kuadër të procesit të Berlinit apo transheve të tjera paralele rajonale, të cilat kanë si objektiv zgjerimin e Bashkimit Evropian.

Ministri në Detyrë, Gent Cakaj, gjatë qëndrimit në Helsinki, do të zhvillojë disa takime dypalëshe me homologët e tij të vendeve të Bashkimit Evropian, për të diskutuar mbi pritshmërinë për një vendim pozitiv, nga Këshilli në tetor 2019, për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë./ABC News Albania 24/7

KATICA-JANEVE-NE-BURG-MBULIM.mpg_snapshot_00.22-1-1280x720.jpg
G. P.11:46 | 29/08/2019

Këshilli i Prokurorëve Publikë në Maqedoninë e Veriut, në mënyrë unanime vendosi për fillimin e procedurës për shkarkimin e prokurores speciale publike Katica Janeva për shkak të punës joprofesionale dhe joetike.

Vendimi u konfirmua nga kryetari i Këshillit të Prokurorëve Kole Shterjev. Ai shtoi se Këshilli do të duhet të përgatisë një raport të cilin do e dorëzojë në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, në mënyrë që Kuvendi të vazhdojë procedurën e mëtejshme./ABC News Albania 24/7

takaj-1280x726.jpg
Sej rie20:00 | 08/08/2019

Presidenti i Skënderbeut, Ardjan Takaj e konsideron si racist dënimin e UEFA-s. Numri një i klubit juglindor premton një skuadër konkurruese për sezonin e ri pavarësisht problemeve financiare.
Presidenti i Skënderbeut, Ardjan Takaj tha gjatë prezantimit të trajnerit te ri Ilir Daja se dënimi i UEFA-s ishte racist. Numri një i klubit juglindor premton se skuadra do të jetë konkuruese në futbollin shqiptar ndërkohë që shpenzimet do të jenë të kufizuara.
Pas vendimit te KAS duke lënë në fuqi dënimin e UEFA-S, Skënderbeu është drejtuar në Gjykatën Federale të Zvicrës ku shpreson tek drejtësia./ABC News Albania 24/7

tomori-1280x753.jpg
Sej rie08:00 | 06/08/2019

Rasti i ish-luftëtarit të UÇK-së Tomorr Morina, që aktualisht mbahet i arrestuar në Maqedoni, ka përfunduar në Gjykatën Penale të Shkupit, e cila do të japë mendimin e saj mbi ekstradimin. Ndërkohë, Morina është vizituar në qeli nga ambasadori i Kosovës në Shkup, Gjergj Dedaj.

Ministria e Drejtësisë ka kërkuar mendimin e Gjykatës Penale nëse ish-pjesëtari i UCK-së Tomorr Morina duhet të ekstradohet në Serbi. Ministria i ka dorëzuar dokumentet te Gjykata Penale lidhur me ekstradimin e ish pjesëtarit të UÇK-së Tomor Morinës. Ambasadori i Kosovës në Shkup Gjergj Dedaj ka realizuar një takim me Tomor Morinën.

Në një postim në FACEBOOK, Dedaj ka theksuar se ai është në gjendje të mirë dhe se ndjehet i pafajshëm. Dedaj ka falënderuar institucionet e Shkupit për mënyrën e trajtimit të Morinës nga ana e institucioneve duke shtuar se drejtësia është në anën e Morinës dhe pret që ai së shpejti t’i kthehet familjes në Kosovë. Përpos Ambasadorit Dedaj, Morinën paraprakisht e kishin vizituar edhe dy diplomatë tjerë të punësuar në Ambasadën e Kosovës.

Por, Zv/Kryeministri Bujar Osmani dhe Zv/Ministri i Brendshëm i Maqedonisë së Veriut Agim Nuhiu nuk morën leje për ta vizituar atë në burgun e Shkupit. Për Morinën tashmë ka nisur java e dytë që kur u vendos prapa grilave, pas vendimit të gjykatës që i caktoi 30 ditë paraburgim.

Epilogu rreth ekstradimit të tij shkaktoi një valë reagimesh në Maqedoninë e Veriut, Serbi dhe Kosovë. Zv/Kryeministri Bujar Osmani në një deklaratë për mediat kishte theksuar se ekstradimi i Morinës në Serbi do ta cenonte stabilitetin e rajonit. Ish-Pjesëtari I UCK-së Tomor Morina dyshohet për atë që Beogradi e quan krime kundër civilëve serbë në Kosovë në vitin 1999./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono