vendet

ndrushe-kzaz.jpg
nev ila13:07 | 21/06/2019

Prefektët që kanë në qarkun e tyre bashki të drejtuara nga opozita, i kanë kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që KZAZ-të të zhvendosen nga  ambientet që janë pronë e bashkisë, në hapësira të tjera  që administrohen nga qeveria. Anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi shpejgoi në një intervistë për ABC News se në këtë mënyrë po shmangen konfliktet mes  institucioneve vendore dhe atyre qëndrore. 

Në 27 bashki që drejtohen nga opozita, do të ndryshojnë vendndodhjet e KZAZ-ve. Prefektët i kanë kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që selitë e këtyre komisioneve, që pas të dielës do të shërbejnë dhe si vendnumërim për votat, të vendosen në ambiente që i kontrollon qeveria, si prefekturat, universitetet apo drejtoritë rajonale të institucioneve.

Bledar Skënderi Anëtar i KQZ “Vendimmarrja jonë është në bazë të propozimeve të prefektëve. Sot për shembull, kishim një propozim nga Prefekti i qarkut Vlorë për të ndryshuar vendndodhjen e dy KZAZ-vë, asaj të Selenicës dhe Delvinës në vende të reja më në qendër të qarkut. Është kompetencë që Kodi Zgjedhor ju jep prefektëve të zgjedhin zonat më të përshtatshme që ata mendojnë për këtë proces. KQZ, veç organizimit të procesit zgjedhor, ka edhe dëshirën të kontribuojë në shmangien e përplasjeve apo konflikteve, ndaj në këtë aspekt, do të japim çdo lloj aksesi për ta zgjidhur sa më pozitivisht situatën. Mendojmë që koha për këto ndryshime është e mjaftueshme, pasi i duhet disa ditë kohë edhe subjektit që ka fituar tenderin për instalimin e sistemit elektronik për fletët e votimit dhe transmetimit të informacionit, të bëjë gati infrastrukturën.”

Dëmet e shkaktuara nga djegiet në disa KZAZ janë të pakta sipas llogarive të KQZ-së, dhe që janë gati për tu zëvendësuar.

“Bledar Skënderi Anëtar i KQZ “Në disa KZAZ janë djegur disa materiale zgjedhore paraprake që ne kishim dërguar. Janë materiale kartoni të dhomave të fshehta dhe materiale promocionale. KQZ ka materiale të tilla rezervë dhe mund të zëvendësohen lehtësisht.”

Javën e ardhshme do të bëhet edhe shpërndarja e fletëve të votimit, që janë mjetet më të vështira për tu zëvendësuar nëse dëmtohen.

Bledar Skënderi Anëtar i KQZ  “Fletët e votimit, që janë dhe materialet më të rëndësishme zgjedhore shpërndahen një ditë përpara zgjedhjeve. Ato do të dërgohen fillimisht në KZAZ-të përkatëse, dhe më pas do të ndahen në KQV një ditë përpara zgjedhjeve.”

Edhe për fletët e votimit, KQZ ka printuar 2 % më shumë se sa numri i votuesve për çdo bashki, në rast se ka dëmtime të pjesshëm me ose pa dashje./ABC News Albania 24/7

D82lsIpX4AAkkbU.jpg
Sej rie14:10 | 12/06/2019

Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk ka deklaruar se çështja që shtrohet aktualisht nuk është nëse duhen hapur negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut, por kur duhet bërë kjo. Këto komente Tusk i ka bërë pas takimit në Bruksel me Presidentin Stevo Pendarovski.

“Unë besoj se mund të ketë vetëm një vendim: të fillojë negociatat në përputhje me rekomandimet e Komisionit si me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Pyetja sot nuk është nëse, por kur?”- shkruan Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk në Twitter sipas të cilit arritja e konsensusit midis shteteve anëtare merr më shumë kohë seç ai do të kishte dëshiruar./ABC News Albania 24/7

palmer.jpg
Sej rie18:00 | 13/05/2019

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Metju Palmer thotë se Kosova dhe Serbia duhet të marrin shembull nga Maqedonia e Veriut për të zgjidhur problemet. Ai theksoi se Rusia nuk do që Ballkani perëndimor të shënojë progres në integrimin euro- atlantik .

Ndihmës sekretari amerikan të shtetit, Metju Palmer u shpreh se Beogradi dhe Prishtina mund të përdorin shembullin e Maqedonisë së Veriut për të zgjidhur çështjen e Kosovës. Ndër të tjera ai shtoi se objektivi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bashkimit Evropian dhe vendeve të tjera është i njëjti – progresi. Ndërsa nga ana tjetër influence ruse në Ballkanin Perëndimor, favorizon korrupsionin dhe paqëndrueshmërinë politike në këto vende.

Palmer theksoi se shembulli i Maqedonisë së veriut tregon qartë se si duhet rezistuar ndaj influencës negative, se si merren përgjegjësitë duke I dhënë fund bllokadave. Një recetë që mund të përdoret dhe nga Serbia e Kosova.

Në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, ai tha se nuk ka ndryshuar asgjë nga politika e përbashkët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për sa i përket rajonit të Ballkanit perëndimor.

Palmer u shpreh se njësoj si në çerek shekullin e fundit, objektivi për Ballkanin perëndimor, është që rajoni të vazhdojë përpara në integrimin në Bashkimin Evropa, dhe implementimi i reformave të suksesshme në këto vende, që do i çonte ato në rrugën euroatlantike. Palmet paralajmëroi se Rusia do të preferonte të shihte një rajon të ndarë në fraksione, dhe ku mbizotërojnë tensione.

Ai u shpreh i bindur se Rusia do të vazhdojë të veprojë si më parë dhe të influencojë negativisht.

“Në mënyrë që të jemi të sigurt se vendet e Ballkanit Perëndimor do t’i rezistojnë vërtet kësaj influence negative, duhet të ketë siguri që institucionet janë funksionale, të përgjegjshme, transparente dhe të menaxhuara në mënyrë të mirë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të vendosura në këtë pikë dhe ne po punojmë nga afër me qeveritë dhe institucionet në Ballkanin perëndimor, në mënyrë që të arrijmë këtë objektiv,” përfundoi Palmer./ABC News Albania 24/7 

SHQIPERIA-BE-HAHN.mpg_snapshot_00.00.jpg
Sej rie18:00 | 01/05/2019

Duke folur me rastin e 15-vjetorit të nismës së zgjerimit të BE-së, komisioneri Johanes Hahn ka deklaruar se tani është koha për vazhdimin e këtij projekti me vendet e Ballkanit. “Është koha të shohim përpara dhe të finalizojmë projektin historik të unifikimit evropian duke integruar vendet e Ballkanit Perëndimor”, ka thënë Hahn në profilin e tij në Twitter. Ai ka theksuar se, procesi nisi një dekadë e gjysmë më parë në kuadër të një vizioni të përbashkët evropian dhe rezultoi i suksesshëm. “Jam i sigurt se me përpjekje të përbashkëta, edhe rasti i vendeve të Ballkanit Perëndimor do të jetë gjithashtu një histori suksesi, në interes të të dyja palëve”, ka thënë Hahn, duke e mbyllur postimin e tij me mesazhin “së bashku jemi më të fortë”./ABC News Albania 24/7

hot-yee-1280x621.jpg
ent ela16:17 | 25/04/2019

Mundësia e anëtarësimit të disa vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian deri në vitin 2025, nuk është aspak reale. Deklarata vjen nga ish zv/ndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit Brajan Hot Yee.

Para vitit 2025, disa vende të Ballkanit Perëndimor bëjnë mirë të mësohen me idenë se nuk mund të jenë ende anëtare të Bashkimit europian. Është ky thelbi i deklaratës së bërë nga ish-zëvendës-ndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Brian Hoyt Yee.

Gjatë fjalës së tij në Institutin Ndërkombëtar Republikan në Uashington, me temën: ‘Zgjidhja e së pazgjidhurës në Ballkanin Perëndimor’, ai tha ndër të tjera se anëtarësimi i disa vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian deri në vitin 2025 nuk është real.

Yee theksoi se bashkësia ndërkombëtare momentalisht nuk ka strategji të qartë për Ballkanin Perëndimor dhe se as Bashkimi Europian dhe as Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk po i kushtojnë rajonit rëndësinë që do të duhej.

Hoyt Yee ishte një nga aktorët kryesorë të arritjes së marrëveshjes mes Lulzim Bashës dhe Edi Ramës gjatë krizës politike të vitit 2017.

Ndërsa përsa i përket takimit të presidentëve të Kosovës dhe Serbisë me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe presidentin e Francës, Emmanuel Macron në Berlin, ai tha se nuk është vendimtar për dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit, por gjithësesi mbetet një shans për të biseduar. /abcnews.al

sheqernaska-1280x728.jpg
ent ela17:47 | 07/04/2019

Në rrugën e saj drejt anëtarësimit në NATO, Maqedonia do të mundohet të ruajë marrëdhëniet pozitive me të gjitha vendet anëtare. Reagimi i ministres së Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska erdhi pas apelit të Turqisë se Shkupi duhet t’i dorëzojë Ankarasë gylenistët.

Paneli i ekspozitës Republika e Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt NATO-s u zhvendos në parkun e qytetit në Shkup. Në javën e NATO-s, në mesin e ngjarjeve me të cilat edhe në vend u shënua jubileu 7-dekadësh. Ministrja e Mbrojtjes Radmila Sheqerinska sot vlerësoi se gjendja me emigrantët në Greqi po qetësohet, por duhet të mbetet vigjilenca e forcave të sigurisë.

Radmila Sheqerinska ministre e Mbrojtjes:“Ka një ndryshim duke qenë se një pjesë e emigrantëve kur e panë se bëhet fjalë për lajm të rremë filluan të tërhiqen jashtë kampit të egër, i cili realisht nuk ekziston, por kjo absolutisht nuk duhet të na relaksojë”.

Në lidhje me emërimin e përfaqësuesit ushtarak të Maqedonisë në Bruksel dhe Paris, gjatë kohës së fushatës zgjedhore, me nënshkrime të kryetarit të shtetit në largim Gjorge Ivanov, Sheqerinska thotë se Ministria e Mbrojtjes bashkëpunon me Komisionin Shtetëror për parandalim të korrupsionit

Radmila Sheqerinska, ministre e Mbrojtjes: “Në qoftë se Komisioni Shtetëror për parandalim të korrupsionit del me qëndrim se kjo nuk përputhet me ligjin. Ajo që duhet të ndodh është që të tërhiqen ato vendime, të shpallen si të pavlefshme dhe nuk dua të përzihem në funksionet e institucioneve tjera. Ajo që është e rëndësishme është se nga niveli më i ulët, për udhëheqës, nënoficerë, pritet që këtë periudhë të mos marrin vendime”.

Në pyetjen a është e mundur Turqia ta komplikoi anëtarësimin e plotë në NATO, pasi ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar, javën e kaluar nga Qeveria në Shkup kërkoi ndjekjen e anëtarëve të organizatës FETO në vend, Sheqeriska tha se shqyrtohen rastet për të cilat kërkohet ekstradim, por gjatë këtij procesi duhet të mbahet llogari edhe për ligjet e vendit. Maqedonia dëshiron të qëndrojë në marrëdhënie të mira me të gjitha vendet anëtare të aleancës, shtoi Sheqeriska./abcnews.al

serbi-1280x705.jpg
ent ela19:30 | 04/04/2019

Në 1 Korrik të këtij viti, hyn në fuqi marrëveshja e firmosur nga vendet e Ballkanit Perëndimor për të krijuar lehtësi për sa i përket komunikimit me roming.

Vendet e Ballkanit firmosën një marrëveshje për lehtësimin e komunikimit në roming për të përdorur celularët si në vendlindje. Kjo marrëveshje do të hyjë në fuqi me 1 korrik, ndërsa pritet që në një proces dy vjeçarë të jetë pa tarifa më të shtrenjta.

Në këtë samit morën pjesë edhe Shqipëria dhe Kosova të cilët po ashtu firmosën këtë marrëveshje.
Kjo do të mundësoj për shtetasit shqiptarë një ulje prej 85 për qind të tarifave në komunikim me disa shtete të rajonit, kurse shtet tjera mes tyre pritet të kenë tarifa deri në 70 për qind më të lira.
Kosova, e cila ka tashmë kodin e saj po ashtu ka marrë pjesë në këtë takim edhe pse mediat serbe nuk e kanë dhënë si firmosëse të kësaj marrëveshje.
Shumica e vendeve të Ballkanit kanë diskutuar për mundësinë e bashkëpunimit në fushën e dixhitalizimit në samitin e mbajtur në Serbi dhe është vlerësuar se kjo është rrugë me e shpejt se sa në atë politike.  Në samit po merr pjesë edhe kryetari i bashkisë së Tiranës, Erijon Veliaj./abcnews.al

punesimi-1280x711.jpg
ent ela23:45 | 08/03/2019

Në Shtetet e Bashkuara është tkurrur ndjeshëm krijimi i vendeve të reja të punës. Të dhënat zyrtare të verifikuara për muajin shkurt kanë nxjerrë bllof parashikimet e administratës Trump.

Ekonomia amerikane krijoi në shkurt numrin më të ulët të vendeve të punës në një vit e gjysmë, duke regjistruar një kuotë shumë më poshtë se parashikimet. Konkretisht, muajin e kaluar u krijuan vetëm 20 mijë vende të reja pune, shumë më pak se 180 mijë që ishin pritshmërisë e institucioneve. Bëhet fjalë për rritjen më të ulët që prej shtatorit 2017, kur punësimi u prek nga uraganet “Harvej” dhe “Irma”.

Sidoqoftë, rritja e vogël pason atë të lartë të regjistruar në janar, kur u verifikuan 311 mijë vende të reja. Për analistët, pritshmërisë për 180 mijë vende pune në muajin shkurt ishin shumë të larta për shkak se shifrat në fillim të vitit u dyfishuan pozicionet e punonjësve qeveritarë, të cilët pranuan edhe punë të dyta pas bllokadës së gjatë qeveritare. Sipas ekspertëve, pritshmërisë do të ishin më të respektueshme nëse shifra prej 180 mijë vendesh pune do të ishte për tremujorin e parë të vitit.

Treguesit e kërkesës për punë në Shtetet e Bashkuara janë dobësuar paksa, por jo aq sa të sugjerojnë se shifra e verifikuar në shkurt është indice e një trendi të ri. Të dhënat zyrtare tregojnë mes të tjerash se numri i personave që përfunduan punë me kohë të pjesshme ra me 225 mijë njësi. Për Zyrën Amerikane të Punës, kjo situatë reflekton pikërisht kthimin e punonjësve federalë, që u gjendën të pezulluar në janar për shkak të bllokadës federale. Shifrat zyrtare tregojnë gjithashtu se mesatarisht, fitimet e punonjësve u rritën me 3.4 për qind në bazë vjetore, nga 3.1 që ishin në muajin pasardhës; ndërsa papunësia ra në 3.8 nga 4 për qind që ishte në Janar./abcnews.al

aksident-2-1280x718.jpg
ent ela17:30 | 21/02/2019

Organizata Boterore e Shëndetesisë e rendit vendin tonë ndër shtetet me nivel të lartë vdekjesh në aksidentet rrugore. Vetëm në muajin janar sipas Institutit të Statistikave 15 persona humbën jetën në rrugë. Numri më i lartë i aksidenteve në këtë periudhë është kryer nga grupmoshat 25 deri ne 35 vjeç.

Rrugët në Shqipëri vrasin më tepër se në shumë shtete europiane. Vetëm gjatë muajit janar 15 persona kanë humbur jetën në aksidentet rrugore nga 13 që ishin të njëjtën periudhë të një viti më parë.   Të dhënat raportohen nga Instituti i Statistikave sipas te cilit muajin e parë të vitit u shënuan gjithsej 104 aksidente rreth 30 me pak se janarin e 2018.  Shkaku kryesor i tyre në 86.5%  të rasteve është sjellja e drejtuesit të mjetit. Numri më i lartë i aksidenteve në këtë periudhe është kryer nga grupmoshat 25 deri ne 35 vjeç.  Instituti i Statistikave vëren një rritje me 30.4% te aksidenteve rrugore shkaktuar nga kjo grupmosh karahasuar me të njëjtën periudhe të një viti më parë. Shqipëria renditet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë ndër  vendet me nivel të lartë të vdekjeve nga aksidentet rrugore në Europë, 13.7 vdekje për 100 mijë banorë. Raporti i fundit thekson se rrugët me vdekjeprurëse i ka Rusia me 18 vdekje për 100 mijë banorë, ndërsa rrugët me të sigurta janë në Norvegji dhe Zvicër përkatësisht 2.7 dhe 2.8 vdekje për 100 mijë banorë. Përdoruesit e rrugës në këto vende kanë 5 herë më pak të ngjarë që të vriten në një aksident rrugor se në Shqipëri dhe 7 herë më pak se në Rusi./abcnews.al

R3TOIGRIPUI6TDXPBV2PJPYCSU.jpg
ent ela22:55 | 04/02/2019

Pak pas refuzimit të presidentit Nikolas Maduro për të organizuar zgjedhje të parakohshme, vendet e BE-së kanë njohur liderin e opozitës si kryetarin legjitim të shtetit të Venezuelës. Duke reaguar, Karakasi zyrtar e ka cilësuar vendimin e unionit si nënshtrim përpara presionit amerikan.

Vendet kryesore europiane kanë bashkuar forcat me Shtetet e Bashkuara duke njohur liderin e opozitës së Venezuelës, Huan Guaido, si presidentin legjitim të vendit latin. Lëvizja e koordinuar e 11 vendeve, përfshirë këtu Britaninë, Gjermaninë, Francën, Spanjën dhe 7 vende të tjera anëtare të BE-së erdhi pas skadimit të afatit të ultimatumit vendosur ndaj presidentit Nikolas Maduro, për të thirrur zgjedhje të parakohshme presidenciale. “Nga sot nuk do t’i kursejmë përpjekjet për të ndihmuar qytetarët venezuelianë të gjejnë lirinë, prosperitetin dhe harmoninë”, deklaroi kryeministri spanjoll Pedro Sançez, duke njoftuar vendimin. Qeveria Maduro, e cila e ka futur vendin në një krizë të thellë ekonomike që ka detyruar rreth 3 milionë banorë të emigrojnë, shpërtheu ndaj vendeve të BE-së dhe tha se lëvizja e tyre do të cënojë marrëdhëniet me Karakasin zyrtar. Në një deklaratë për shtyp, qeveria e vendit latin shprehu refuzimin më të fortë ndaj vendimit të kontinentit të vjetër, që sipas saj iu nënshtrua strategjisë së administratës amerikane për të përmbysur regjimin legjitim të presidentit Maduro. Ekzekutivi venezuelian kritikoi në veçanti Spanjën se kishte vepruar me burracakëri. Ndërkohë, vendet e tjera që iu bashkuan nismës ishin Austria, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Polonia, Portugalia dhe Suedia./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono