vende

vlcsnap-error412-1280x720.jpg
G. P.18:14 | 12/01/2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka mohuar përdorimin e fjalëve fyese për disa vende në një takim me disa anëtarë të Kongresit në Zyrën Ovale. Ai theksoi se cilësimi i Haitit, El Salvadorit dhe Afrikës si vende fundërrina është shpifje e demokratëve.

Presidenti amerikan, Donald Trump, vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes globale për shkak të disa deklaratave raciste për Haitin, El Salvadorin dhe Afrikën. Sipas Uashington Post, kreu i Shtëpisë së Bardhë gjatë një takimi në Zyrën Ovale me disa anëtarët të kongresit amerikan ka përdorur fjalë banale. Atyre që i kërkonin të rimendonte dhe njëherë heqjen e statusit të mbrojtjes për mijëra emigrantë nga Haiti, El Salvador dhe disa vende afrikane, Trump i është përgjigjur se Shtetet e Bashkuara nuk duhet të pranojnë të gjithë këta njerëz që vijnë nga këto vende fundërrina.

Megjithatë një reagim zyrtar me anë të tuiterit ka ardhur nga vetë lideri amerikan.

“Kurrë nuk kam thënë asgjë poshtëruese për qytetarët e Haitit përveçse si është Haiti, padyshim një vend shumë i varfër dhe i trazuar. Asnjëherë nuk kam thënë ‘nxirrini jashtë’. Kjo është shpifje e demokratëve. Unë kam një marrëdhënie të mrekullueshme me haitianët. Ndoshta duhet të regjistrojmë mbledhjet e ardhshme – për fat të keq, nuk kam besim!”, shkruan Trump.

Ndërkaq, në një mesazh të mëparshëm ai pranon se ka pasur një diskutim të ashpër. “Gjuha e përdorur nga unë në takimin për DACA-n ishte e ashpër”, nënvizon Trump duke mohuar se ka përdorur fjalë raciste për vendet e lartpërmendura. Presidenti amerikan bën me dije se propozimet e bëra në takimin për programin e mbrojtjes së emigrantëve nga Haiti, El Salvadori dhe disa vendeve afrikane që jetojnë dhe punojnë në SHBA, ishin shumë të vështira.

Ai thekson në tuitër se marrëveshja bipartizane për DACA-n ishte një hap prapa.

“Muri nuk ishte financuar siç duhet, zinxhiri emigracionit dhe lotaria ishin përkeqësuar dhe SHBA do të detyrohej të pranonte një numër të madh njerëzish nga vende me kriminalitet të lartë”, shkruan Trump.

Më tej thekson se dëshiron një sistem emigrimi të bazuar në meritë dhe njerëz që do të ndihmojnë në përparimin e vendit.

“Dua siguri për popullin tonë. Dua të ndaloj hyrjen masive të drogës”, shkruhet në një mesazh të presidentit amerikan.

Gjithashtu Trump akuzon dhe demokratët se janë ata që po shkatërrojnë programin DACA për mbrojtjen e emigrantëve dhe se nuk janë të përqëndruar në përmirësimin e jetës dhe sigurinë e qytetarëve./abcnews.al

vlcsnap-error737-1-1280x720.jpg
us er14:49 | 14/11/2017

Reforma në ujësjellës do të fillojë nga vetë ndërmarrjet e ujësjellësit. Në prezantimin e planit të veprimit drejtorët e ujësjellësve. Zëvendës Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë tha se do të rishikohen organikat e fryra të këtyre ndermarrjeve.

Hantin Bonat, Zv.ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë: “Mjafton t’u referohemi fakteve lidhur me humbjet që ka sot sistemi, gjysma e tyre rezulton që të jenë humbje nga mënyra e administrimit. Personat që ka çdo ndërmarrje, referuar standardeve, ne kemi dyfishin e stafit në ndëmarrjet e ujësjellësave. Duke marrë në konsideratë që kosto e shërbimit janë dy zëra kryesorë që është kosto e pagave e sigurimeve shoqërore që paguhen për stafin ashtu edhe kosto e energjisë elektrike, të dyja këto janë në gjykimin tonë shumë e thjeshtë që të reduktohen. Mjafton një riorganizim i brendshëm i ndërmarrjeve dhe numrat shkojnë sipas standardeve të përcaktuara”, u shpreh zv.ministri Bonati.

Ndërmarrjeve të ujësjellesit pritet të kryejnë një fushatë informimi derë më derë, për të nxitur konsumatorët të paguajnë detyrimet e prapambetura.

“Përveç angazhimit të qeverisjes qendrore, me këtë fushatë sensibilizuese duke filluar nga të gjitha nivelet, një rol shumë të rëndësishëm do të luajnë vet ndërmarrjet. Ju jeni përgjegjës për të ofruar një shërbim më të mirë. Pjesa e sensibilizimit nëse do të jetë e mundur, dhe ju duhet ta organizoni kështu punën, të shkohet derë më derë dhe konsumatorëve duhet tu thuhet e vërteta siç është, si atyre që kanë qenë të rregullt me pagesën e detyrimeve gjithë këto vite ashtu edhe atyre që nuk kanë qenë të rregullt, jo vetëm për fajin e tyre por për fajin e gjithë sistemit, të të gjitha niveleve të qeverisjes”, insistoi Bonati./abcnews.al

 

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono