vend

moti-1280x678.jpg
ent ela18:45 | 20/01/2019

Situata meteorologjike në vendin tonë gjatë orëve në vijim do të vijojë të jetë e paqendrueshme me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të herëpashershme. Sipas Meteoalb kthjellime dhe vranësira të dendura do të jenë dominante, kryesisht në ekstremet Veri-Jug duke gjeneruar edhe reshje shiu dhe dëbore në zonat malore.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë luhajtje kryesisht në mëngjes dhe mesditë, me vlerat e tyre ekstremale ditore nga -6 Gradë ato minimale deri në 13 gradë C ato maksimale.

Sipas Meteoalb era do të fryjë mesatare në tokë, ndërsa në det më e fortë me shpejtësi deri në 40km/orë, duke krijuar dallgëzim 3 apo 4 ballë.

Të hënën moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatare. Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi  maksimale deri  në 7- 15 m/sek në bregdet. Temperaturat do të pësojnë një rënie në mëngjes./abcnews.al

KARBURANTI-NE-KORCE-MBULIM_ABCM2-T1.mpg_snapshot_00.06-1280x806.jpg
ent ela15:20 | 09/01/2019

2019  ka nisur me një rënie të lehte te çmimit të karburanteve ne vendin tone. Në pikat e tregtimit me pakicë në vend, një litër naftë tregtohet me 172 lekë dhe një litër benzinë me 173 lekë, nga 182-183 lekë që arritën çmimet në fund të muajit tetor.

Në Shqipëri nafta ka zbritur sërish në nivelet e fillimit të 2018-s, pasi ishte rritur dy herë përgjatë muajve qershor dhe tetor, përkatësisht me nga 5 lekë për litër.

Operatorët e tregut pohojnë se rënia e çmimeve është reflektim i tregjeve ndërkombëtare, ku nafta gjatë muajit dhjetor 2018 zbriti në 50 dollarë për fuçi.

Pavarësisht rënies në tregun vendas, çmimet e karburantit në Shqipëri vijojnë të jenë ndër më të lartat në botë. Sipas Global Petrol Price, që publikon çmimet e karburantit në gjithë botën, Shqipëria është e 12-a ne nivel global, per cmimin e shtrenjtë te karburantevee, duke u renditur pas shteteve me të ardhura për frymë shumë më të larta se ne venbdin tone: si Hong Kongu, Monako, Holanda, Italia apo Greqia.  Shqiptarëve u duhen mesatarisht 10.3% të të ardhurave ditore për të blerë një litër benzene.

Në  këtë mënyrë Shqiperia renditet e para per karburantin më të shtrenjtë në Europë, në raport me të ardhurat për frymë ./abcnews.al/

2-78-933x445.jpg
G. P.22:12 | 22/06/2018

Carmine Lampietro është një pensionist italian, i cili jeton në Shqipëri. Ai tregoi për emisionin “Stop” se edhe shumë italianë të tjerë duan të bëjnë të njejtën gjë, por nuk munden, pasi kanë probleme me lejen e qëndrimit, që kushtëzohet me blerjen e një shtëpie apo hapjen e një aktiviteti.

“Problemi im është të flas për llogari të pensionistëve italianë, të cilët duan të vijnë në Shqipëri, sepse ka shumë kërkesa. Janë problemet ligjore për lejen e qëndrimit, sepse siç e dimë për t’u pajisur me të nuk është i mjaftueshëm pensioni apo një kontratë qiraje për banesën. Por ligji thotë që duhet të jesh pronar i një shtëpie, të kesh një kontratë pune ose të hapësh një aktivitet tëndin, pra të vetëpunësohesh. Janë kaq gjëra që i pengojnë pensionistët italianë të vinë në Shqipëri, sepse jo të gjithë janë të gatshëm që që me herën e parë të blejnë një shtëpi. Ata nuk e dinë si është, ndaj nuk mund t’i kërkojmë të blejnë një shtëpi”, u shpreh pensionisti italian.

Sipas tij, garancia e mjaftueshme për të përfituar lejen e qëndrimit në Shqipëri është pensioni që marrin nga shteti italian, si dhe një kontratë 1-vjeçare qiraje për banesë.

Nga ana tjetër, në vitin 2014 Portugalia ka modifikuar ligjin për lejen e qëndrimit, duke vendosur që pensionistët italianë dhe europianë mos të paguajnë asnjë taksë përgjatë 10 viteve qëndrimi në këtë shtet.

Ndaj nga 1500 pensionistë europian që ishin fillimisht, pas 4 vitesh janë bërë 7500 të tillë, të cilët e përfitojnë lejen e qëndrimit vetëm prej pensionit të tyre dhe kontratës së qirasë.

“Politikanët duhet ta kuptojnë këtë dhe të modifikojnë ligjin, sikur bëri Portugalia për të afruar pensionistët. Jam i bindur që për Shqipërinë është një burim i madh ekonomik që të vijnë pensionistët, sepse sjellin shumë para”, theksoi Carmine Lampietro.

Gazetari i emisionit “Stop” u interesua pranë Departamentit të Kufirit dhe Emigracionit në Policinë e Shtetit për të mësuar, se cilat janë kriteret që duhet të plotësojnë këta persona që janë të interesuar për të qëndruar në Shqipëri.

Në përgjigjen e tyre zyrtare thuhet: “Në zbatim të ligjit për të huajt, i ndryshuar, ju bëjmë me dije se pensionistët italianë që dëshirojnë të jetojnë në Shqipëri për një periudhë më të gjatë se 90 ditë në 180 ditë nuk mund të trajtohen me leje qëndrimi”.

Pra nga ky insatitucion nuk erdhi asnjë përgjigje pozitive për këta pensionistë italianë, të cilët duan ta shpenzojnë pensionin e tyre duke qëndruar në Shqipëri.

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi tregoi se sipas statistikave zyrtare, përgjatë 5 viteve të fundit janë larguar nga Shqipëria rreth 300 mijë shqiptarë, të cilët kryesisht kanë një sasi të konsiderueshme parash. Ndaj dhe institucionet shqiptare duhet të lehtësojnë ardhjen e pensionistëve italianë, të cilët kthehen në konsumatorë në vendin tonë.

 

“Një vend i varfër tenton të përshtasë këtë kuadër ligjor që të lehtësojë ardhjen e konsumatorëve, që në rastin konkret janë pensionistë. Njëkohësisht duhet të krijojë kushte qëndrimi të këndshme për ta sepse bota është e hapur dhe jetojmë në ekonomi globale”, u shpreh eksperti Preçi.

Moderatorët e emisionit “Stop”, Saimir Kodra dhe Gentian Zenelaj bënë apel për të ndryshuar ligjin për lejen e qëndrimit të shtetasve të huaj, pasi kjo do të çojë në përmirësimin e ekonomisë sonë./tvklan.al

aksidenteeee.jpg
G. P.16:43 | 22/06/2018

Aksidentet rrugore po kthehen në një shqetësim të përvitshëm për t’u menaxhuar nga Policia Rrugore. Edhe pse janë vendosur rreth 20 mijë gjoba për drejtuesit e automjeteve përsëri numri i vdekshmërisë mbetet përsëri i lartë me 80 të tilla në 6 muaj e parë të këtij viti.

Numri i aksidenteve rrugore ka njohur rritje nga viti në vit. Edhe 6-mujori i parë i këtij viti nuk kishte se si t’u mbyllte ndryshe, pasi nga Janari e deri në Qershor, Drejtoria e Policisë Rrugore ka regjistruar rreth 1100 përplasje automjetesh në të gjithë vendin.

Ky tregues është dy ose treherë më i lartë krahasuar me vendet e Bashkimit Europian. Një vit më parë, në të njëjtën periudhë, ka pasur afërsisht 150 aksidente më pak. Por Policia Rrugore mburret me faktin se numri i vdekjeve nga aksidentet është më ulët krahasuar me vitin e kaluar. Konkretisht në periudhën Janar-Qershor 2018 kanë vdekur nga aksidentet rrugore 80 persona. Ndërsa për 2017-n, kjo shifër ka qenë 89.

Një ndër masat e ndërmarra nga efektivët e Policisë Rrugore për të frenuar situatën e aksidenteve ka qenë rritja e ndëshkimit me masa administrative të drejtuesve të automjeteve. Në 6 muaj janë gjobitur rreth 20 mijë shoferë. Nga këta, 8 mijë për përdorim celulari në drejtim të automjetit.

Por “database” i të dhënave në Policinë Rrugore ka një tjetër qasje për aksidentet. Sipas shifrave vjetore, shkaqet kryesore të rritjes së numrit të aksidenteve është infrastruktura e dëmtuar rrugore dhe e papërfunduar në disa akse. Mungesa e tabelave, horizontale dhe vertikale si edhe shpejtësia e lëvizjes në rrugë.

Për këtë situatë të rënduar janë arrestuar edhe 236 drejtues mjetesh, të cilët kanë qenë nën efektin e alkoolit gjatë këtyre muajve të parë të vitit.  Sezoni veror është edhe piku lëvizjeve të automjeteve në Shqipëri, pasi qarkullimi i tyre gati 3-fishohet nga ardhjet e turistëve, vendas e të huaj. Specialistet e Policisë Rrugore pohojnë se kjo kategori do të jetë potencialisht burim të aksidenteve rrugore, pasi nuk e njohim mirë terrenin dhe gjithashtu, ka mungesë të sinjalistikës rrugore, duke rritur në mënyrë progresive plagosjet ose vdekjet nga përplasjet e automjeteve./abcnews.al

putin12.jpg
G. P.20:08 | 29/03/2018

Rusia i është përgjigjur me masë reciproke dëbimit të diplomatëve të saj nga Shtetet e Bashkuara, duke dëbuar 60 diplomatë amerikanë nga vendi. Në kuadër të masave, Moska zyrtare ka mbyllur edhe konsullatën amerikane në Shën Pietërburg.

Rusia ka reaguar të enjten ndaj valës së dëbimit të diplomatëve të saj nga Perëndimi, duke dëbuar vetë 60 diplomatë amerikanë dhe duke mbyllur konsullatën amerikane në Shën Petërburg.

Lëvizja e qeverisë ruse ishte njoftuar më parë nga ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov dhe vjen në një kohë kur tensionet me Shtetet e Bashkuara dhe BE-në janë më të acaruara se kurrë për shkak të helmimit me një agjent nervor të ish-spiunit rus dhe së bijës në Mbretërinë e Bashkuar.

Sergei Skripal dhe e bija Julia u gjetën pa ndjenja në një stol në Salisburi, në jug të Anglisë, më 4 Mars. Nga të dhënat e fundit rezulton se gjendja shëndetësore e Julias po përmirësohet dhe ajo është e ndërgjegjshme e madje në gjendje të flasë. Mjekët që e kanë nën mbikëqyrje kanë deklaruar se 33-vjeçarja u është përgjigjur mirë mjekimeve, por duhet të vazhdojë të marrë kujdes mjekësor 24 orë në 24.

Ndërkohë, babai i saj, ish-kolonel i shërbimeve sekrete ruse, mbetet në gjendje të rëndë. Mbi 20 vende, pjesa dërrmuese e të cilave anëtare të NATO-s, u solidarizuan me Britaninë, duke dëbuar gjithashtu diplomatë rusë, ndonëse shumë më pak krahasuar me Shtetet e Bashkuara./abcnews.al

vlcsnap-error476-2-1280x720.jpg
ent ela12:49 | 26/02/2018

Pothuajse në gjithë vendin ka patur reshje të borës, por pa shkaktuar probleme serioze. Rrugët kryesore janë të kalueshme, por ato rurale mbetën të bllokuara. Nga ana tjetër, shume fshatra kanë mbetur pa energji elektrike.

Kukës

Temperaturat zbritën deri në minus 8 gradë Celsius në Kukës. Erërat e forta dhe stuhitë  sollën probleme në qarkullim.  Rruga e Kombit mori një shtresë akulli dhe borë të ngrirë.  20 mjete borëpastruese janë në dispozicion. Në zonat rurale thuajse të gjitha rrugët janë të pakalueshme që lidhin Kukësin me  Shishtavecin, Grykeçajen, Ujmishtin, Surrojin, Arren, Kalis, Malzi, Zapod e Topçojan. Por peorbleme ka edhe në qytet. Tubacionet e ujit të pijshëm kanë ngrirë, kurse në shumë shkolla nuk ka nisur procesi mësimor.

Dibër

Trashësia e borës në qytetin e Peshkopisë kalon 30 cm, ndërsa në zonat e thella, shkon në mbi 50 cm. Të gjitha rrugët e Njësive Administrative të Dibrës janë të bllokuara. Rruga nacionale Peshkopi – Tiranë kalohet me vështirësi me zinxhirë. Problematike në këtë segment është Qafa e Moronicës, Pishat e Bulqizës, Qafa e Buallit dhe Qafa e Ulzës. Rruga Peshkopi – Kukës momentalisht është e pakalueshme, edhe pse mjetet janë në punë. Problem ngelet Kalaja e Dodës, ndërsa aksi Ura e Çerenecit – Stebleve është i bllokuar. Po ashtu e bllokuar është edhe rruga Qafa e Buallit – Martanesh.

Korçë

Të gjitha rrugët nacionale në Juglindje janë të kalueshme vetëm me zinxhirë. Trashësia e borës varion nga 15 deri në 20 cm. Në Qafën e Qarrit, Qafë Plloçe dhe Qafë Thanë, trashësia e borës 30 cm. Në Voskopojë, ka rënë mbi 40 cm borë. Rruga është e hapur, por lëvizja dhe pse me zinxhirë bëhet me vështirësi. Rruga drejt pikës turistike të Dardhës është e bllokuar prej mbrëmjes së dielë. Aty  janë regjistruar 70 cm borë.  Zonat e thella malore të Korçës ,Devollit, Kolonjës, Pogradecit kanë mbetur të izoluara.

Llogara

Në Llogara lëvizja e mjeteve po bëhet me vështirësi për shkak të reshjeve të borës. Policia, u bën thirrje drejtuesve të mjeteve të cilët kanë intinerar zonën e Llogarasë, të jenë të pajisura me zinxhirë për qarkullim.

Elbasan 

Reshjet e borës dhe era ka shkaktuar akull në shumë rrugë të Qarkut të Elbasanit. Vëmendja është përqëndruar në rrugën Elbasan-Qafë Thanë. Rruga që lidh Librazhdin me Bulqizën është e bllokuar. Fshatrat e thella malorë si Rrajca, Sopoti, Polisi, Stëbleva, Luniku, Orenja etj. janë të bllokuar. E njëjta situatë edhe në fshatra të thellë malorë të Gramshit si në Skëndërbegas, Lënie, Poroçan. Në disa fshatra ka mungesë të energjisë për shkak të këputjes së përcjellësave apo shembjes së shtyllave nga dëbora. Sikurse në disa shkolla nuk është bërë transporti i mësuesve dhe nxënësve.

Lezhë

Pas shumë vitesh dëbora zbardhi edhe Ultësirën e Lezhës si dhe zonën bregdetare. Reshjet nisën pasditen e dielë duke rritur intensitetin në orët e mbrëmjes. Nuk u shënua asnjë problematikë, ndërsa pati vetëm dalje të 3 automjeteve nga rruga, si pasojë e pakujdesisë në lëvizje, por pa shkaktuar të lënduar. Në Laç – Milot lëvizja po bëhet me vështirësi për shkak të ngricave në rrugë.

 Shkodër

Pas dy ditë reshjesh, bora e zbardhi qytetin e Shkodrës. Por në rang Qarku, nuk ka probleme të rënda. Me përjashtim zona e thellë në Pukë, ku bora është e shoqëruar me stuhi të fortë. Në disa zona në Qafë Mali trashësia shkon 1.5-2m. Trashësia normale në gjithë këto zona është rreth 80 cm. Në Malësinë e Madhe vetëm disa rrugë, ato drejt Thethit dhe Boges bëhen me zinxhirë. Kurse në Qafë Mali-Fierzë aktualisht ka rreth 40 cm borë.

Punuan gazetarët: Bujar Muçmata, Simon Shkreli, Daniela Zisi, Neki Feta, Elton Nika, Fatos Salliu, Gjergj Figuri, Ahmet Zani

vlcsnap-error717-1-1280x720.jpg
G. P.21:57 | 13/02/2018

Reshjet ishin prezente sot në gjithë territorin e vendit. Në veri, verilindje dhe juglindje disa akse rurale janë të bllokura, ndërsa disa rrugë të tjera qarkullohen me zinxhirë për shkak të borës. Shiu shkaktoi problem kryesisht në Vlorë. Shohim si është situata, sipas të dhënave të Ministrisë së Mbrojtjes në orët e mbrëmjes.

Gjatë ditës së martë, vendi është pushtuar nga reshjet e borës dhe të shiut. Në zonat malore në lartësitë mbi 400 metër ka pasur reshje dëbore që në disa rrugë e fshatra kanë shkaktuar edhe bllokime. Sipas informacionit të përcjellë në mbrëmje nga Ministria e Mbrojtjes në qarkun e Shkodrës janë të bllokuara nga bora, akset rrugore rurale Shkodër – Theth dhe Shkodër – Breg Lumi. Ndërsa akset e tjera rrugore rurale, janë të kalueshme me zinxhirë për shkak të trashësisë së dëborës deri në 30 centimetra.

Edhe akset rrugore nacionale janë të hapura, ndërsa mjetet e subjekteve kontraktore që mirëmbajnë këto akse po punojnë me intensitet. Në aksin rrugor nacional Pukë – Fushë Arrëz, si dhe anasjelltas, po hidhet kripë në vazhdimësi, pasi në disa pika ka rrezik rrëshqitje të automjeteve.

Në qarkun e Kukësit, akset rrugore nacionale janë nën prezencën e borës dhe efektin e rënies së gurëve dhe dherave prej skarpateve.

Rruga e Kombit është e kalueshme normalisht. Po punojnë 4 borëpastruese dhe 4 te tjera janë në gatishmëri. Ndërsa lartësia e borës në Tunel-Kalimash është 20 centimetra.
Sipas informacionit të Ministrisë së Mbrojtjes, në Kukës janë të bllokuar vetëm dy akse rrugore rurale, ai që lidh fshatin Lojme të njësisë administrative Zapod me bashkinë Kukës dhe rruga që lidh njësinë administrative Arrën me bashkinë Kukës.

Gjatë pasdites edhe qarku Dibër u përfshi nga reshjet e dëborës, por në të gjithë qarkun, rrugët nacionale janë të qarkullueshme.

Probleme bllokimi ka pasur në segmentin e aksit rrugor nacional Qafë Bualli – Martanesh, Bashkia Bulqizë, ku po punohet nga subjekti kontraktor, për mbajtjen e kësaj rruge të hapur. Edhe segmenti rrugor nacional, Ura e Qytetit – Zerqan, Bashkia Bulqizë, është i bllokuar për shkak të borës deri në 30 centimetra. Gjithashtu, probleme ka edhe në rrugën nacionale Ura e Çerenecit – Steblevë, ku kalohet me vështirësi.

Në qarkun e Korçës, gjithashtu gjatë ditës, ka pasur reshje bore dhe bllokim të përkohshëm të aksit Pogradec – Qafë Thanë. Por situata u normalizua shpejt dhe aktualisht në këtë aks rrugor mjetet mund të qarkullojnë normalisht, por me zinxhirë. Edhe segmenti Librazhd- Qafë Thanë paraqiti vështirësi në qarkullim, por mjetet borë pastruese kanë punuar në vazhdimësi dhe në këtë aks rrugor automjetet mund të qarkullojnë vetëm me zinxhirë.
Rreshjet e shiut kanë shkaktuar problem dhe prezencë të madhe uji në disa rrugë në qytetin e Vlorës. Por situata u normalizua në një kohë të shkurtër dhe aktualisht rrugët janë të kalueshme pa problem. Ministria e Mbrojtjes thekson në informacionin e mbrëmjes se prurjet e lumit Vjosë kanë qenë të larta, por nën kufirin kritik./abcnews.al

vlcsnap-error477-1280x720.jpg
G. P.16:43 | 12/02/2018

Kuvendi i Shqipërisë hap procedurën për plotësimin e një vendi vakant në Gjykatën Kushtetuese. Përmes një njoftimi zyrtar, Kuvendi shpalli të hapur garën për vendin e lënë të lirë, nga ish-anëtari Vladimir Kristo.
Mes nëntë kritereve të radhitura për kandidatët, kërkohet përvojë pune, jo më pak se 15 vjet si gjyqtar, prokuror, avokat a profesor i së drejtës, si edhe mosushtrimi i funksioneve politike gjatë 10 viteve të fundit.
Aplikimet për shprehje interesi, bashkë me dokumentacionin e nevojshëm, duhet të paraqiten brenda 15 Marsit 2015 në Kuvend.
Javën e kaluar Presidenti i Republikës, Ilir Meta, çeli garën për dy vende vakante në Kushtetuese, që i takojnë presidencës.
Aktualisht gjykatës Kushtetuese i mungojnë katër anëtarë, nga nëntë që përbëjnë trupën e saj./abcnews.al

vlcsnap-error858-2-1280x720.jpg
G. P.11:08 | 30/01/2018

Bujar Nishani ka folur në ABC News rreth situatës poltike në vend. Ish-presidenti i Shqipërisë është shprehur se protesta e opozitës më 27 Janar ishte masive dhe kjo është një shenjë e mirë për shoqërinë shqiptare.
Ndër të tjera, ai foli dhe për situatën në PD. Sipass tij, debati për kryetarin e PD-s nuk është një debat real, duke pasur parasysh se është më e rëndësishme të debatosh mbi keqqqverisjen në këto viste.
I pyetur në fund se si është dita e një ish-presidenti, “kam më shumë kohë për palestër”, u përgjigj me shaka Nishani. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono