vdekja

alfons-kaja-1.jpg
ad min11:05 | 21/05/2019

Detaje të reja janë zbuluar në lidhje me vdekjen e një të riu shqiptar në Itali, i cili u gjet i pajetë në makinën e tij. Sipas asaj që shkruajnë mediat italiane, Alfons Kaja, 33 vjeç, gjatë natës kishte qenë në urgjencën mjekësore për shkak se nuk ndihej mirë, por ishte kthyer sërish në shtëpi.

Pak më vonë, ishte zgjuar dhe bërë gati për punë. I riu mori makinën, ndërkohë që ishte ankuar sërish se ndihej keq. Fatkeqësisht, ai udhëtim rezultoi i fundit për të pasi ndërroi jetë rreth orës 4:30 në rrugën mes San Severinos dhe Tolentinos.

Humbja tragjike e jetës së tij ka ngritur shumë pikëpyetje te familjarët e Alfonsit, të cilët kërkojnë që të zbulohen shkaqet e vërteta të vdekjes së tij.

“E takova rreth orës 18:00 dhe më tha që nuk ndihej shumë mirë. Rreth orës 21:00 i ka thënë të njëjtën gjë gruas, se kishte tensionin e lartë dhe në këtë mënyrë shkoi drejt urgjencës. Por u kthye në shtëpi pak më vonë, pasi në spital i kishin thënë që nuk kishte asgjë. Pas mesnate është nisur për punë. Përveç ditës së djeshme nuk ka pasur shqetësime shëndetësore”, tha Blerimi për mediat italiane. Për këtë arsye, familja e Alfonsit ka marrë një avokat për të kërkuar hetimin e kësaj çështje.

“Duam të kuptojmë kush janë përgjegjësit pasi ajo që ka ndodhur është shumë e çuditshme. Do të kërkojmë të gjitha dokumentet mjekësore nga spitali, duke parë që një natë më parë, ai kishte qenë në urgjencë prej tensionit të lartë”, tha avokati Ciconte.

Për vdekjen e shqiptarit edhe autoritetet italiane kanë ngritur një hetim. Paraprakisht ata dyshojnë se 33-vjeçari ka vdekur prej një arresti kardiak. Të mërkurën në mëngjes, ai do t’i nënshtrohet autopsisë për të zbuluar shkaqet e vërteta të humbjes së jetës.

Alfons Kaja jetonte në San Severino të Italisë që prej vitit 2007. Ai kishte një fëmijë 2 vjeç e gjysmë, ndërkohë që priste të vinte në jetë edhe një tjetër, pasi bashkëshortja e tij është shtatzënë. Ai ishte transportues dhe si çdo natë u bë gati për të shkuar tek kompania ku punonte. Papritmas, teksa udhëtonte humbi kontrollin e makinës në një rrugë duke u përplasur me bandierat në korsinë e kundërt./abcnews.al

ogerta-manastirliu-2.jpg
ad min12:17 | 25/04/2019

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka ngritur një grup specialistesh për të verifikuar a është ndjekur protokolli mjekësor në rastin e 25-vjeçares që humbi jetën pas lindjes në spitalin e Elbasanit.

Nga studio e ABC News ministrja Ogerta Manastirliu bëri të ditur se pret rezultatet e ekspertizës mjeko-ligjore për të marrë vendim ndaj mjekëve.

Me ndryshimet në Kodin Penal të cilat parashikojnë ndarje të gabimit mjekësor nga neglizhenca ministrja e Shëndetësisë beson se do të rikthehet besimi i qytetarëve tek bluzat e bardha.  Sa i përket ankesave të të sëmurëve për cilësinë e barnave që tregtohen në vendin tonë ministrja Mansatirliu dha këtë përgjigje.

Ndërkohë ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh se barnat që hynë në Shqipëri disponojnë të gjitha certifikatat e sigurisë./abcnews.al

rexhina-debrova-1280x785.jpg
ad min13:15 | 23/04/2019

Menjëherë pas arrestimit policia ka marrë në pyetje dy mjekët që dyshohen për mjekim të pakujdesshëm. Por që të dy ata kanë mohuar akuzat dhe kanë këmbëngulur që 25-vjeçarja pësoi një patologji të rrallë.  

Kardiologu dhe Reanimatori akuzohen për mjekim të pakujdesshëm dhe dosja e tyre u dërgua në Gjykatën e Elbasanit ku dhe do të caktohet masa e sigurisë.

Në dëshminë e tyre Mehmet Ibaj 54 vjeç dhe Niko Thana 60 vjeç nuk kanë pranuar akuzat ndaj tyre kërkuan lirim të menjëhershëm.

Ata kanë thënë se 25-vjeçarja Rexhina Debrova  gjatë operacionit për lindjen e fëmijës, ndërroi jetë si pasojë e një patologjie që hyn në rastet e rralla të komplikacioneve.

Në të njëjtën linjë me dëshmitë e mjekeve ishte dhe reagimi i Spitalit të Elbasanit menjëherë pas ngjarjes. “Pacientja ka ardhur me urgjencë në spital, me barrë të vonuar 42-javëshe dhe është futur në sallë, ku mjekët asistuan lindjen e fëmijës. Nëna e re dyshohet se pësoi komplikacion postoperator “trombemboli pulmonare” i ashtuquajtur infarkt mushkërie”, thuhet deklaratën zyrtare.

Policia kishte shoqëruar dhe dy infermierë që asistuan në operacionin e Deborvës, por mëngjesin e së martës ato u lënë të lirë. Do jetë ekspertiza shkencore mjeko-ligjore ajo që do të përcaktojë shkaqet e vdekjes dhe nëse kanë pasur apo jo faj mjekët.  Familjaret e të ndjerës reaguan ashpër dhe kanë kërkuar të zbardhin shkaqet e vdekjes të gruas 25 vjeçare. Ata kanë akuzuar mjeket për neglizhencë dhe mungesë profesionalizmi./abcnews.al

vdekja-elbasan.jpg
nev ila21:13 | 22/04/2019

Pas ngjarjes të rëndë, ku humbi jetën 25 vjeçarja Rexhina Debrova, janë shoqëruar në policinë e Elbasanit për tu marrë në pyetje 4 mjekë të spitalit të këtij qyteti të cilët kishin asistuar në rastin e 25 vjeçares që humbi jetën gjatë lindjes.

Burime nga policia e Elbasanit bënë të ditur se është ndaluar mjeku kardiolog Mehmet Ibaj dhe reanimatori Nikollaq Thana. Ndërsa dy mjekët gjinekologë Ardjan Kadaifçiu dhe Kasem Dylgjeri janë lënë të lirë pas dhënies së dëshmive për këtë ngjarje.

Rexhina Debrova me banim në Cërrik, humbi jetën pas operacionit të lindjes së foshnjes. Humbja ka tronditur tej mase familjarët të cilët hedhin akuza ndaj mjekëve për ndërhyrje me vonesë./abcnews.al

SEMUNDJET-E-ZEMRES.mpg_snapshot_00.31-1280x720.jpg
ent ela15:22 | 19/04/2019

Rreth 53% e personave në vend humbën jetën prej sëmundjeve të zemrës. Sipas Institutit të Shëndetit Publik ato mbajnë vendin e parë, më pas renditen sëmundjet endokrine dhe ato të mushkërive.

Sëmundjet e zemrës janë ato që po prekin më shumë shqiptarët vitet e fundit. Që nga viti 2011 ato kanë pësuar një rritje graduale, ndërkohë që në raportin kombëtar të Institutit të Shëndetit Publik ku janë analizuar të dhënat e vitit të shkuar ato renditen të parat dhe kanë një diferencë me tetë herë nga sëmundjet e mushkërive të cilat qendrojnë në vendin e tretë. Rreth 53% e personave në vend humbin jetën prej sëmundjeve kardiovaskulare. Qytete me numrin më të lartë të të prekurve rezultojnë Korça, Durrësi, Berati dhe Tirana, ndërsa ato me numrin më të ulët janë Kukësi, Dibra dhe Elbasani.

Gjate prezantimit të raporitt të parë kombëtar të sëmundshmërisë ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu përfitoi për t’ju përgjijgjur dhe akuzave të opozitës rreth kontrollit shëndetësor falas për grupmoshat 35 deri në 70 vjeç.

Rreth 388 mijë persona në vendin tonë rezultojnë të regjistruar me sëmundje të zemrës.  Ndër arsyet që mjekët rendisin për shtimin e rasteve të të prekurve është rritja e moshës së populatës dhe përkeqësimi i stilit të jetesës. /abcnews.al

Admir-Murataj-1.jpg
ad min15:11 | 16/04/2019

Gjykata për Krime të Rënda i dha 2 javë kohë prokurorisë që të vërtetojë vdekjen e Admir Muratajt, procesi ndaj të cilit pritej të niste këtë të martë.

Gjykata i kërkoi prokurorisë që përpos certifikatës së vdekjes, të paraqesë edhe prova të tjera, si akt ekspertime të vendit të ngjarjes dhe viktimës. Seanca e ardhës do të mbahet në 2 Maj ora 9:00.

Murataj mbeti i vrarë pasditen e 9 Prillit, pas grabitjes së miliona eurove brenda aeroportit të Rinasit. Ai ishte në kërkim si organizatori i 3 grabitjeve me blinda në harkun kohor të 2015-2017.

Grupi i tij u dënua në fund të marsit me më shumë se një shekull burg, ndër ta edhe vëllai i Admir Muratajt, Aleksandër Murataj. Ky i fundit nuk u lejuar nga drejtoria e Burgjeve që të merrte pjesë në varrim për arsye sigurie./abcnews.al

MBULIM-META-BASHA-PER-VDEKJEN-E-BUSH.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ad min12:11 | 01/12/2018

Edhe Tirana zyrtare ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të ish Presidentit Bush. Pikëllim shpreh në mesazhin e tij në tuiter Presidenti i Republikës Ilir Meta. Kreu i shtetit e vlerëson si një burrë të madh shteti, e një mbështetës të fortë të lirisë. “Ai ishte një mik i madh e i shtrenjtë i shqiptarëve”, shkruan Presidenti Meta.

Lajm të hidhur e quan ndarjen nga jeta të Bushit të madh edhe kryetari i PD Lulzim Basha. Duke shprehur ngushëllimet për familjen e popullin amerikan, Basha shkruan në Tuiter se shqiptarët do t’i jenë përjetë mirënjohës për mbështetjen vendimtare për demokracinë në Shqipëri dhe sigurinë në Kosovë.

Hero të lirisë së kombit amerikan dhe mbarë njerëzimit dhe mik të madh të shqiptarëve e quan ish-kryeministri Sali Berisha ne mesazhin e tij të ngushëllimit për ndarjen nga jeta të Presidentit George H Bush. SHBA dhe kombi amerikan humbën shërbëtorin e tyre më të përkushtuar të kohës – shkruan Berisha – por në veçanti dhimbje dhe zi kanë popujt që vuajtën nga diktaturat komuniste, të cilët humbën mikun e madh të çlirimit të tyre nga regjimet totalitare, vijon ai në mesazhin e shpërndarë në rrjetin social Facebook, të cilin e përmbyll duke shprehur ngushëllime të ndjera për familjen e tij, autoritetet dhe kombin amerikan.abcnews.al

PROVOKACIJA-MONOLOGU-DHE-DASHAMIR-SHEHI-PJ-1.mpg_snapshot_03.38-1280x720.jpg
ad min20:14 | 23/10/2018

Në monologun e kësaj jave të emisionit “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano tregon mendimin e tij për vdekjen e gazetarit Jamal Khashoggi në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll.

“Vdekja e gazetarit Jamal Khashoggi në konsullatën arabike të Stambollit është një vdekje për të mos u treguar. Autoritetet arabosaudite flasin për një vrasje dosido, një vrasje nga pakujdesia të pa qëllimshme pas një përplasje fizike mes gazetarit dhe forcave të sigurisë në konsullatë. Por të gjithë dyshojnë tek ky version, jo për gjë por janë të njëjta autoritete që mohuan ngjarjen për ditë të tëra, duke thënë se gazetari ka dalë i gjallë nga konsullata. Ndërsa sot thonë që ai është i vdekur, por kufomën nuk e dijnë se ku është. Janë autoritetet turke që japin një version të tmerrshëm të krimit, një variant të lemerisshëm. Turqit flasin për një krim që edhe kur e përshkruan të ngjethet mishi e jo më ta kryesh. Skenari turk na thotë se atje e kanë pritur 15 agjentë sekretë të Arabisë Saudite që kishin ardhur në Stamboll enkas për këtë punë. E gjitha ka qenë një skenë që edhe Ivo Andriçit do ti ngjethte mishin. Pse Ivo Andriçit? Sepse ky shkrimtar, në një libër të vetin, se kaq pasur për gjë të përshkruajë me një pandjeshmëri pothuaj jo humane një situatë të ngjashme. Ngaqë nuk do të doja që të bëja një përshkrim të versionit turk, sepse nuk jam aq zemërgur sa Ivo Andriçi, po iu përshkruaj ngjarjen e rrëfyer nga ky i fundit në librin “Ura mbi Drin”, por ju lutem largojini fëmijët prej dhomës së televizorit, ata nuk duhet ta dëgjojnë këtë që do tu them unë tani. Madje dhe ju vetë nëse jeni zemërdobët duhet të ndërroni kanal. –Fashatarin e akuzuar për sabotimin e punimit të urës e dënuan me zinxhir të skuqur që ia lidhën rreth gjoksit, me synimin që ta bënin të tregonte se kush e kishte urdhëruar. Abidaga, përgjegës i zbatimit të punimeve në urë, që ishte në të njëjtën kohë dhe autoritet politik që përgjigjej për rendin dhe sigurinë, mori vendimin që ta fusnin në hell të gjallë. Në hell të gjallë… U caktua xhelati, nuk ishin 15 veta si në versionin turk në ngjarjen saudite. Ishte një person që e kishte zanat këtë punën e xhelatit. Nuk është se thjesht paguhej për atë që bënte, ai ndjente kënaqësi kur torturonte dhe gjymtonte të tjerët. Duke e njohur mirë kënaqësinë shtazarake që ndjente xhelati prej vuajtjeve të të dënuarve, Abidaga gjeti një mënyrë të poshtër për ta motivuar atë. Sa më gjatë do të mbetej i dënuari gjallë teksa do të ishte në hell aq më shumë do të paguhej. Dhe kështu xhelati filloi punën. Hurin e kishte mprehur mirë, majën ia kishte veshur me metal dhe të tërë hurin e kishte lyer me dhjamë derri. Të dënuarin e ngjitën në një si podium, ia lidhën duart prapa, e shtrinë barkas, e zhveshën lakuriq, ia lidhën nyjet e këmbëve me nga një tel në mënyrë që t’ja hapnin këmbët. E sikur kjo të mos ishte mjaft, 2-3 ndihmës të xhelatit e kapën me duar në kërdhok që t’ja hapnin mirë vendin ku do të fusnin majën e hurit dy metra e gjysëm të gjatë. Ia futën hurin në zonën anale dhe më pas, nën rënkimet e të dënuarit, fundin e hurit e gjuanin me nje çekiç të madh druri që ta bënin të hynte thellë e më thellë. Por duke u përpjekur që huri të mos i prekte organet e brendshme, ndryshe ai nuk do të mund të jetonte gjithë natën dhe për rrjedhojë xhelati nuk do të mund të merrte pagën që pretendonte. Nuk po e vazhdoj më këtë përshkrim. Turqit thonë se një gjë e ngjashme ka ndodhur edhe në konsullatën arabo saudite dy javë më parë. Jo me hell, por me sharrë, gazetarit i kanë sharruar gjymtyrët teksa ishte gjallë. E dini, për sa kohë që e vërteta ende nuk ka dalë, të bëhet e pamundur ta besosh këtë version. Nuk të bëhet të besosh se ka në këtë botë njerëz që do të munden të bënin një krim të tillë të përbindshëm, nuk të besohet se në këtë botë ekzistojnë barbarë të tillë. Ky ishte monologu im për sonte, një monolog i trishtuar. Më i trishtuari që mund të bëhet ndonjëherë në Provokacija”./abcnews.al

130716-mac-miller-lead-640x360.jpg
ad min09:08 | 08/09/2018

Ndahet nga jeta Mac Miller, reperi dhe producenti i ri në industrinë e muzikës. Nuk bëhen ende të ditura detajet për shkakun e vdekjes së tij. Ngjarja është njoftuar nga familja, e cila shpreh dhimbjen e saj nëpërmjet deklaratës së bërë për mediat.

Malcolm McCormick, i cili njihej me emrin e artit si Mac Miller, e nisi karrierën e tij muzikore që në adoleshencë duke patur sukses që në hapat e para. Albumi i tij më i fundit u lançua muajin e kaluar. Ai gjithashtu kishte një sërë koncertesh dhe projektesh për të zhvilluar në muajt në vazhdim. Reperi amerikan shokoi mediat vendase me ndarjen e parakohëshme nga jeta duke lënë brengë gjithashtu dhe tek kolegët e tij, të cilët shprehën ngushëllimet e tyre nëpërmjet postimeve në Twitter.

Artisti bëri bujë disa vite më parë më këngën “The Way” në bashkëpunim me këngëtaren Ariana Grande, me të cilën ishtë në një marrëdhënie. Ata u frekuentuan bashkë për 2 vite dhe u ndanë në maj të këtij viti. Miller, më parë është rrëfyer dhe për betejën e tij më varësinë nga lëndët narkotike. Kjo dyshohet të ketë qenë arsyeja e vdekjes së tij, por mbetet për tu konfirmuar.

Në një intervistë për Vogue ai ka treguar se: “Jam duke ndryshuar mënyrën time të jetesës, këndvështrimet e mia. Kur je esëll për herë të parë ti ndihesh si një superhero. Ti ndjen emocione të verteta sepse deri më tani ke qenë duke i shtypur ato.”

Më herët ai është arrestuar dhe për ngarje të makinës në gjendje të dehur.

Ndërsa në intervistën e tij të fundit për revistën Volture një ditë para vdekjes së tij ai tha: “Dikur repoja haptazi për disa gjëra shumë të errëta sepse ato po përjetoja aso kohe. Por është në rregull, kjo është. Duhet të jetë gjithçka e mbushur me emocione.”/abcnews.al

FAMILJA-ADMIR-BOKRINA-1280x652.jpg
ad min15:15 | 15/08/2018

Admir Bokrina bashkë me Marius Djerrin humbën jetën në aksidentin tragjik në Genova të Italisë. Ndërkohë, në familjen e tij në Oblikë të Shkodrës kushërinjtë kanë hapur dyert e mortit. Kurse prindërit e djalit që ndodheshin në Shqipëri me pushime, janë kthyer menjëhere në Itali.

Në fshatin Oblikë të Shkodrës, janë hapur dyert e mortit për njërin prej viktimave të aksidentit tragjik në Genova të Italisë. Admir Bokrina 32 vjeç humbi jetën kur po shkonte për pune së bashku me bashkëatdhetarin e tij Marius Djerri. Në familjen e Admir Bokrinës ndodhen vetëm të afërm pasi nëna dhe babi që kishin ardhur për pushime u kthyen menjëherë në Itali pas lajmit të kobshëm. Ata do të tërheqin trupin e pajetë të të riut fatkeq. Xhaxhai dhe kushëriri i 32 vjeçarit tregojnë se si e kanë marrë lajmin e hidhur.

Fatmir Bokrina, xhaxhai i viktimës:“E kemi marrë vesh rreth orës 1 të darkës. Tragjedia dihej se ka ndodh, por mbaheshim me shpresa se ishalla nuk ka ndodhur aty. Duke i rënë telefonit nuk mu përgjigj dhe morëm vesh se ka ndodhur duke shkuar në punë.”

Shkëlzen Lani, kushëri:“Dyshimet e para kanë qenë direkt nga mesdita kur është ndarë me të shoqen, ajo është një urë që ishte folur me kohë që do të bëhej rikonstruktimi dhe dyshimet na kanë ardhur, por gjithmonë mbanim shpresën se mund të jetë diçka ndryshe, por për fat të keq…”

I ndjeri Admir Bukrina kishte që 12 vjeç që jetonte në Itali pasi i ati kishte emigruar e më pas kishte patur mundësi të bënte bashkim familjar.
Ai punonte në një fabrikë ndërsa personi i fundit që kishte takuar ishte bashkëshortja e tij, me të cilën ishte përshëndetur para se të nisej për punë. 20 minuta më vonë, atë mesditë u mor vesh që ura ishte shembur.

Pasi kanë telefonuar të dy të rinjtë që ndodheshin në automjet së bashku, asnjëri nuk është përgjigjur e më pas ka nisur paniku tek të familjarët. Kanë kaluar orë të tëra duke kërkuar dëshpërimisht informacion. Vetëm pak pas mesnate mësuan se mes viktimave është dhe Admir Bokrina./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono