Vazhdojnë

zaimi-vetevendosje-1280x663.jpg
nev ila21:41 | 03/11/2019

Në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës vazhdojnë bisedimet me grupet punuese përkatëse për formimin e qeverisë së re. Megjithatë, nga LDK-ja kanë ardhur komente dhe kërkesa që duket se krijojnë ngërç në këto negociata.

LDK ka thënë se posti i kryeministrit kalon nga zyrat e saj dhe ka kërkuar që posti i presidentit të jetë pjesë e paketës së marrëveshjes midis dy palëve. Gazetarja Linda Karadaku bisedoi me Arber Zaimi nga Vetëvendosje lidhur me qëndrimin e Vetëvendosjes për këto kërkesa të LDK-së./abcnews.al

 

durres-4-1280x734.jpg
ad min14:50 | 24/07/2019

Në gjysmën e sezonit turistik është rritur ndjeshëm dhe numri i pushuesve që vijnë në Shqipëri përmes Portit të Durrësit. Për këtë arsye, policia po punon me procedura të përshpejtuara.

Ka kaluar thuajse gjysma e sezonit, por në portin e Durrësit fluksi për pushime ka ardhur në rritje. Në orët e fundit mbërritën katër tragete nga porti i Barit, duke sjellë afro 5 mijë pasagjerë si dhe 1900 automjete.

Ky numër i lartë ka nxitur institucionet që operojnë brenda portit të marrin masa. Policia e kufirit ka dyfishuar sportelet me qëllim shmangien e radhëve gjatë kontrollit të dokumentacioneve.

Kurse dogana ka shtuar personelin. Për t’iu përgjigjur kërkesës së qytetarëve, edhe kompanitë e lundrimit kanë dyfishuar udhëtimin e trageteve.

Krahas emigrantëve shqiptarë, në ketë periudhë të vitit nëpërmjet portit hyjnë edhe turistë të huaj të cilët pushimet verore kanë planifikuar ti kalojnë këtu.

Burime nga Autoriteti Portual i Durrësit bëjnë të ditur se që prej fillimit të viti deri tani afro 300 mijë udhëtarë kanë shfrytëzuar tragetet e linjave nga Durrësi drejt porteve të Barit, Ankonës dhe Triestes dhe anasjelltas. Ndryshe nga viti i kaluar transporti detar është rritur me 2 % më shumë dhe shifra  pritet të rritet përgjatë javëve në vijim./ABC News Albania 24/7

120319_KQZ_19_1.jpg
ent ela12:57 | 09/04/2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka dhënë mandatin dy deputetëve të Partisë Demokratike Arlind Çaçani në Korçë dhe Halil Jakimi në Dibër. Dy deputetët e rinj pritet të betohen në seancën e radhës plenare. Në total në parlament do të ulen 102 deputetë.

Në mbledhjen e radhës së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve u shqyrtuan edhe emrat e aplikanëtëve për sekretarë dhe anëtarë të Komisioneve Zonalë të Administrimit Zgjedhor. Deri më sot janë 324 shtetas që kanë aplikuar./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono