vau i dejes

32207275_605439346489543_730899478390767616_n-1280x720.jpg
ent ela12:42 | 11/05/2018

Një biznesmen në Vaun e Dejës u sulmua dhe u plagos nga disa persona të cilët hynë me forcë në ambjentet e pronës së tij, një servis makinash. Ai ndodhet në gjendje të rëndë në spitalin e Shkodrës.

Pronari i një servisi makinash në Laç të Vaut të Dejës u qëllua me armë zjarri, pasi një sherri mes autorëve dhe punëtorëve të tij. Ermir Simoni 42 vjeç ndodhet në spitalin e Shkodrës në gjendje të rëndë për jetën.

Sipas policisë disa persona kanë hyrë në servis dhe i kërkuan punëtorëve t’u rregullonin makinën me urgjencë. Pas debatit mes palëve në servis ka shkuar pronari i cili tentoi të shuante konfliktin, por njëri nga agresorët e qëllon me pistoletë.

Por një nga punëtorët ka dëshmuar se këta persona kishin qenë dhe një herë tjetër dhe kishin kërkuar vëllain e pronarit. Edhe këtë radhë fillimisht ata kanë kërkuar të njëjtin person, i cili nuk ndodhej në ambjentet e servisit.

Punëtori i tha policisë se autorët nuk kishin dialektin e zonës, çka ka shtuar dyshimet se janë banorë të një tjetër zone dhe që duhet të kenë patur konflikt të mëparshëm me vëllain e të plagosurit.

Policia është vënë në kërkim të autorëve të cilët janë larguar me shpejtësi nga vendi i ngjarjes./abcnews.al

 

shkodra-1280x659.jpg
gra moz19:26 | 12/03/2018

Policia e Shkodrës ka vënë në pranga dy persona dhe ka proceduar në gjendje të lirë dy të tjerë për grabitjen e një banese që ka ndodhur një ditë më parë në fshatin Shelqet të Vaut të Dejës.

Grabitësit, sipas policisë, janë Klovis Jeraj, 29 vjeç dhe bashkëpunëtori i tij, një 16 vjeçar po nga ky fshat. Dyshohet se ngjarja është organizuar nga i biri i pronarit të banesës, i cili është ndihmuar nga shokët për të realizuar grabitjen.

Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar 680 000 lekë të vjetra, 210 Euro, një sasi rreth 6 kilogramë bizhuteri argjendi, një laptop, një sasi lënde narkotike kannabis sativa, si dhe tre aparate celularë./abcnews.al

reshjet-fierza-1280x648.jpg
ent ela14:14 | 07/03/2018

Niveli i ujit në Liqenin e Fierzës është vetëm një metër poshtë kuotës maksimale të lejueshme. Nëse prurjet do të vazhdojnë me shpejtësi portat e këtij hidrocentrali do të hapen. Kurse në Vaun e Dejës shkarkimet vazhdojnë me 800 metra kub në sekondë.

Reshjet e shiut nuk kanë pushuar në verilindje të vendit. Prurjet e lumenjeve në liqenin e Fierzës po rrisin nivelin e ujit me shpejtësi. Rreth një metër i duhet për të arritur kuoteën maksimale liqenit të Fierzës.

Përmirësimi i motit, shkrirja e borës dhe reshjet e shiut i kanë çuar prurjet në më shumë se 2500 metër kub ujë në sekondë. Shkarkimet e kontrolluara duket se nuk kanë ndikuar për ta mbajtur situatën nën kontroll e me këtë ritëm prurjesh ndoshta Fierza do të nisë shkarkime më të shpeshta dhe në sasi më të mëdha se 300 metërkub ujë në sekondë.

Ndërkohë nga rritja e nivelit të ujërave në Lumin Buna por edhe baticës në detin Adriatik probleme ka pasur edhe në territorin e Malit të Zi. Në grykederdhjen e  Bunës në pjesën e Ulqinit janë përmbytur rreth 600 shtëpiza druri dhe 10 restorante.

Gazetar i ABC News, Kukës: Bujar Muçmata

Gazetar ABC News, Shkodër: Simon Shkreli

/abcnews.al

 

 

kaskada-1280x725.jpg
ent ela10:20 | 07/03/2018

Niveli i ujit në Liqenin e Fierzës është vetëm një metër poshtë kuotës maksimale të lejueshme. Nëse prurjet do të vazhdojnë me shpejtësi, portat e këtij hidrocentrali do të hapen. Kurse në Vaun e Dejës shkarkimet vazhdojnë me 800 metra kub në sekonde.

Reshjet e shiut nuk kanë pushuar në verilindje të vendit.
Prurjet e lumenjeve në liqenin e Fierzës po rrisin nivelin e ujit me shpejtësi.
Rreth një metër i duhet për të arritur kuotën maksimale liqenit të Fierzës.
Përmirësimi i motit, shkrirja e borës dhe reshjet e shiut i kanë çuar prurjet në më shumë se 2500 metërkub ujë në sekondë. Shkarkimet e kontrolluara duket se nuk kanë ndikuar për ta mbajtur situatën nën kontroll, e me këtë ritëm prurjesh, ndoshta Fierza do të nisë shkarkime më të shpeshta dhe në sasi më të mëdha se 300 metërkub ujë në sekondë.

Por në hidrocentralin e Vaut të Dejës shkoi dhe Ministri i Energjitikës, Damian Gjiknuri. Ai ishte në qendrën e kontrollit, për të monitoruar nga afër situatën se si Koorporata Elektroenergjitike Shqiptare po menaxhon, një situatë jo normale të prurjeve të ujit. Gjiknuri, interesit të gazetarëve se a do ketë shkarkime në ditët e ardhshme, iu përgjig.”

Damian Gjiknuri: “Në varësi të motit, realisht paralajmërimi është që do të kemi reshje të mëtejshme, dhe një pjesë e madhe e borës ju e dini që është shkrirë dhe potencialisht prurjet do të jenë të mëdha. Fierza sot ka shumë mundësi që në darkë të shkojë në kuotën e 295 metrave dhe maksimumi që mund të shkohet me rregullore është 296 metër për sezonin që flasim. Nëse do të kemi prurje të mëdha, jemi të detyruar të shkarkojmë më shumë. Por jam i bindur që nga këto të dhëna që duken që nuk do të jemi në ato përmasa të shkarkimeve të vitit 2010, sepse ai mbahet si një skenar, që deri diku mund të quhet një skenar i keq”.

Ndërkohë nga rritja e nivelit të ujërave në lumin Buna por edhe baticës në detin Adriatik probleme ka pasur edhe në territorin e Malit të Zi.
Në grykëderdhjen e Bunës në pjesën e Ulqinit janë përmbytur rreth 600 shtëpiza druri dhe 10 restorante./abcnews.al

vlcsnap-error496-1280x720.jpg
ent ela08:57 | 05/03/2018

Rruga e Obotit në Anën e Malit në Shkodër është mbuluar me ujë dhe në disa fshatra prezenca e ujit po shtohet. Hidrocentrali i Vaut të Dejes vijon shkarkimet e ujit për shkak të prurjeve të larta. Banorët e kësaj zone mund të lëvizin vetëm me mjete të larta. Forcat e Armatosura janë angazhuar për përballimin e situatës së krijuar në fshatin Obot.

 

Mjetet e kalueshmërisë së lartë, ato ujore dhe efektivët e batalionit të parë të këmbësorisë së Vaut të Dejës po ndihmojnë lëvizjen e banorëve të Obotit drejt qytetit, pasi rruga e fshatit është e bllokuar në një gjatësi prej rreth 2 km.

Kurse për transportin e nxënësve të shkollës, Bashkia ka vendosur në dispozicion mjete të posaçme, gjithashtu të larta. Edhe në pjesën tjetër të Ultësirës së Shkodrës, kryesisht në tokat bujqësore, ka prezencë të ujit. Niveli i ujit në lumenjtë Kir, Drin dhe Bunë vazhdon të jetë i lartë.

/abcnews.al

ambulanca-560x384.jpg
ent ela13:44 | 13/02/2018

Një 22 vjeçar ka mbetur i plagosur me thikë pas një konflikti me dy vëllezër në fshatin Mjedë të Vaut të Dejës. Sipas policisë i plagosur ka mbetur 22 vjeçari me iniciale Xh. R., I cili është dërguar menjëherë në s[ital dhe ndodhet jahstë rrezikut për jetën.

Policia ka arrestuar dy vëllezërit me iniciale A. P. 40 vjeç dhe K.P. 30 vjeç dhe po kryen veprimet për sqarimin e rrethanave të ngjarjes./abcnews.al

425A4902-1280x693.jpg
ent ela13:51 | 20/01/2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri përgjegjëse qeverinë për varfërinë dhe humbjen e shpresës tek shumica e shqiptarëve, të cilët nuk kanë më mundësi për të paguar faturat e shtrenjta dhe taksat e rritura. Në aktivin e Vaut të Dejës Basha tha se 50 biznese mbyllen çdo ditë, 300 mijë shqiptarë ushqehen vetëm 1 herë në ditë, ndërsa 100 mijë të rinj janë larguar nga Shqipëria në 4 vjet.

“Çfarë është kjo gjendje, çfarë është ky vend ku nga çiftet e reja e deri tek pensionistët, i ka kapluar i njejti mjerim ekonomik?! Problemi vjen nga ata që kemi në krye, nga një aleancë hajdutësh dhe kriminelësh, që mendojnë vetëm për veten e tyre. Shqiptarët bëjnë përpara në Europë, sepse në asnjë vend të Europës nuk ka një kryeministër sharlatan dhe të lidhur me kriminelët siç është Edi Rama dhe banda e tij në pushtet,”- tha kryetari i Partisë Demokratike.

Në Vaun e Dejës, zonën që furnizon me energji Shqipërinë, Basha vizitoi shtëpinë e të moshuarit Jak Vjerdha, që prej disa ditësh jeton në errësirë me bashkëshorten, sepse nuk ka para për faturën e dritave.  Ata treguan se pjesa me e madhe e pensionit të të dyve, 13 mijë lekë, shkon për ilaçe.

 “U ka ardhur një faturë 5 milionë borxh”-tha vajza e shtëpisë, ndërsa Basha vuri në dukje se “fatura 5 milionë është për një shtëpi të varfër që ka një sobë me dru”.

Kreu i opozitës tha se qeveria po përdor dy standarde për shqiptarët, për shumicën taksa dhe fatura më të larta për të paguar, ndërsa për pakicën zero taksa.

“Duhet të ngrihemi të gjithë të shpëtojmë vendin e njëri-tjetrin nga kjo situatë. Sepse taksat janë rritur. Çmimi i energjisë është rritur. Çmimi i ujit do të rritet prapë. Për të varfrit nuk ka asnjë shpresë me këtë qeveri. Ndërkohë, po u heq taksat hoteleve me 5 yje. Hotelet me 5 yje nuk paguajnë taksa, ju paguani ose përndryshe jua heqin dritat. Kjo është padrejtësi. Të bashkohemi të gjithë ta ndryshojmë, s’kemi rrugë tjetër,”– tha Basha.

Në aktivin e Vau të Dejës kreu i opozitës vuri në dukje se protesta e 27 janarit është për të thënë me zë të fortë se shqiptarët nuk pranojnë një qeveri, që nuk e ka fatin të lidhur me fatin e tyre.

“As nuk kanë asnjë ndjeshmëri. Prekin, shihin, ndjejnë që populli është në mjerim, por nuk ua ndjen për popullin. Nuk kanë asnjë ndjeshmëri, as për Jakun dhe zonjën e tij, që nuk kanë me se ta mbajnë frymën gjallë dhe prapë do të jenë në errësirë. Ndaj shpresa e vetme është t’i themi STOP emigrimit, t’i themi STOP dëshpërimit. Të bashkohemi më 27 janar për të marrë fatin tonë në duart tona”-u shpreh Kryetari i Partisë Demokratike./abcnews.al

vlcsnap-error360-1-1280x720.jpg
us er12:36 | 10/12/2017

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri dhe zv/kryeministrja Senida Mesi, inspektuan hidrocentralin e Vaut të Dejës, nga ku pohuan se rezerva energjitike në vend ishte përmirësuar dhe se situate po shkonte drejt normaliziimit. Ata floën edhe për një plan të qeverisë për menaxhimin automatik të hapjes së portave, që do të shmangte gabimet njerëzore me pasojë përmbytjen e nën-Shkodrës.

Nga Hidrocentrali i Vaut të Dejës, ku shkoi për të inspektuar së bashku me zv/kryeministren Senida Mesi, ministri I Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, dha lajmin e përmirësimit të rezervës energjitike në vend.

Damian Gjiknuri: “Rezerva energjitike po përmirësohet. Ne pak nga pak po hyjmë në normalitet për të filluar planifikimin e energjisë për vitin që vjen pas një viti jashtëzakonisht të thatë dhe më i vështirë nga ana financiare, po fillojmë të hyjmë në një klime normaliteti persa i përket parashikimeve në energji. Ky është një lajm i mirë për ekonominë shqiptare, për buxhetin e shtetit, se në fund të fundit financat publike kërcënoheshin nga thatësirat e mundshme që mund të kishte Shqipëria”.

Referuar edhe reshjeve të fillim dhjetor, që shkaktuan përmbytje në zona të ndryshme të vendit, Gjiknuri lavdëroi stafin e Hidrocentralit për menaxhimin e mirë kaskadës, gjë që sipas tij, shmangu përmbytjen e nën-Shkodrës.

Damian Gjiknuri: “Para një jave, Shqipëria pati përmbytje, shumë njerëz spekuluan edhe nga kaskada, por pikërisht mirëmenaxhimi i kësaj kaskade, eksportet dhe shitja e energjisë në kohe për ti lënë hapësirë volumeve të pritshme të ujit të cilat vijnë nga reshjet e befta, kryesisht nga reshjet që ishin para një jave që ishin kryesisht të shpeshta, bëri të mundur që edhe energjia të prodhohet më shumë edhe rezerva në Fierzë të rritej, por njëkohësisht të mos kishim asnjë problem me përmbytjet e popullatës, gjë që ka qenë një fenomen deri diku i përhapur para 4 vjetësh. Gjatë këtyre 4 viteve nuk është vetëm çështje fati por është dhe çështje mirëmenaxhimi të kësaj kaskade që qytetarët e Shkodrës kanë shpëtuar nga përmbytjet masive që kane qenë dëshmitarë të viteve të mëparshme”.

Numri dy i Qeverisë insistoi se zbatimi rigoroz i një rregulloreje që daton prej dekadash, ka evituar përmbytjet gjatë pesë viteve të fundit. Për të shmaungur çdo gabim njerëzor, Senida Mesi tregoi planet për krijimin e një sistemi për menaxhimin automatik të portave në Vaun e Dejës.

Senida Mesi: “Është një rregullore që daton këtu dhe që në konstruksionin e këtij hidrcntrali. Gjë që tregon se nëse rregullorja ndiqet me përpikmëri nuk ka asnjë problem për zonat rreth e rrotull. Siguruam edhe kryetarin e Bashkisë së Vaut të Dejës, që ne do të vazhdojmë pikërisht me të njëjtin ritëm. E rëndësishme është një investim që po mendohet edhe është gjatë procesit të dizenjimit dhe projektimit në lidhje me menaxhimin automatik të portave të shkarkimit. Aktualisht ndodh që mbas indikatorëve janë njerëzit ata që, në momentin që përcaktohen disa indikatorë vendosin për të hapur portat e shkarkimit. Në momentin e dytë që do të bëhet ky investim, do të ketë mekanizma dhe sensorë që në mënyrë automatike do të bëjnë hapjen e këtyre portave të shkarkimit duke minimizuar një herë e përgjithmonë dhe riskun njerëzor”.

Zv/kryeministrja Mesi pohoi se përmes kontratave ndërkombëtare të bashkëpunimit dhe disa nismave ligjore, Shqipëria synon t’I kthejë 3 hidrocentralet e kaskadës së Drinit në një nyjë interkonjeksioni.

 

 

vlcsnap-error061-1280x720.jpg
us er12:55 | 01/12/2017

Gazetari i ABC News Simon Shkreli i pranishëm në tunelin e shkarkimit të hidrocentralit të Vaut të Dejës raporton se shkarkimet kanë filluar që në mëngjkes, në totralla shkarkon 830 metër kubë ujë në sekondë, nga të cilat 330 janë nga ky tunel, ndërsa 500 metër kub ujë janë nga turbinat që prodhojnë energji elektrike. Prurjet janë normale dhe niveli i ujit është normal.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono