Vasili

vasili-1.jpg
in a13:32 | 11/11/2019

In a press conference, the leader of the Socialist Movement, Petrit Vasili, made a denunciation referring to the Justice Appointments Council.

“The acts consumed are criminal offenses against which the state has closed the eyes.

The majority has made public  the classification of candidates  and has published their decision in the official newspaper of Albania.

“Obviously there are some very important questions.

Who undertook to publish them in the official journal by openly violating the law?

Do you have it very clear and another important  fact that the President of the Council on Appointments to Justice ,has an obligation to publish a summary of all official meeting minutes and over 99.9% of these minutes have not been published to this day, while the obligation is by law.

The Chairman of the High Council of Justice ensures that the meeting is recorded on the audio system and the summary of the minutes of the Council meeting is kept and made public on the Supreme Court’s website, but this does not happen, ”said Vasili.

Vasili  has also  remind to the internationals that they must intervene urgently./abcnews.al

576696c4-7e94-46da-a372-d392389723d2.jpg
ent ela17:27 | 08/11/2019

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim i kanë cilësuar shifrat për projektbuxhetin 2020, mashtrim të qeverisë. Sipas përfaqësuesve të këtyre dy forcave politike, buxheti i vitit të ardhshëm varfëron qytetarët dhe pasuron oligarkët dhe klientët e kryeministrit Rama.

Gënjeshtare dhe mashtruese është qeveria Rama për opozitën.

Këtë e faktuan edhe në deklaratën e fundit të ministrisë së financave se rritja ekonomike për vitin 2020 do të jetë jetë 4,1 përqind vunë në dukje përfaqësues nga dy selitë opozitare.

Hap pas hapi Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për integrim sqarojnë se rritja ekonomike do të përgjysmohet krahasuar me cfarë deklaron qeveria.

“Pa asnjë dyshim, ky buxhet mund të quhet buxheti i varfërimit, pasi asnjë qindarkë nuk parashikohet për rritje rrogash për mjekët, infermierët, arsimtarët dhe punonjësit e administratës publike.

Asnjë qindarkë për shpërblimin e pensionistëve dhe familjeve në nevojë. Ulen me 10% fondet për dëmshperblimin e ish pronarëve.

Ulen fondet për dëmshpërblimin e ish të përndjekurve politikë, duke e çuar në 3 dekada afatin kohor të shlyerjes së plotë të faturës financiare për këtë shtresë të përvuajtur të shoqërisë”.

Në të dhënat e fundit që ka publikuar Banka Botërore, numri dy I Lsi ka lexuar se bizneset shqiptare në masën 30 përqind ankohen se administrata tatimore publike u kërkon rryshfet. Këto shifra korrupsioni janë tre herë më të larta se mesatarja e vendeve të rajonit dhe dy herë më të larta se mesatarja në nivel botëror- shprehet nënkryetari i LSI.

Ndërsa demokratët publikojnë të tjera shifra që sipas tyre janë fonde buxhetore për të paguar PPP e klientëve të qeverisë.

 “120 milionë euro apo 30 milionë euro më shumë sesa viti aktual, do të shkojnë për të paguar 12 kontrata PPP – të gjithë këta miq dhe klientë të Kryeministrit.

Është hera e parë në 30 vjet, madje rast unik në histori, që një projekt-buxhet ndërtohet duke patur prioritet absolut vetëm një grusht oligarkësh”.

Për opozitën edhe  Politika fiskale është në shërbim të një koncesioni të vetëm, atë të fiskalizimit, i cili ka kosto të fshehura prej të paktën 500 euro në vit për 120 000 bizneset e vogla e të mesme. /abcnews.al

 

 

Vasili.png
Veronik Istrefaj22:19 | 03/10/2019

Politikani i njohur, Petrit Vasili, foli për derbin mes Tiranës dhe Partizanit. I ftuar në studion e ABC News në emisionin Pressing, Vasili tha: “Më zhgënjeu humbja e Tiranës, pasi jam tifoz i tyre. Tirana ka vuajtur edhe para ’90 kur Tirana bënte hetuesin, nuk është histori e re.

Mendoj se helmimi i ambientit para ndeshjes krijoi tjera efekte te tifozeritë. Ne të gjithë jemi tifozë. Kemi qenë shumë më të zjarrtë në moshën e atyre djemve, sot jemi më të përmbajtur. Helmimi që i ndodhi ambientit përpara nga njerëz publik, çoi në atë situatë. Futbolli ka shumë tifozë dhe mjafton një provokim, ngacmim i vogël, që gjithçka të shpërthejë”./abcnews.al

SPAHO-VASILI-1280x720.jpg
ent ela11:07 | 04/10/2018

Krerët e grupeve parlamentare të PD e LSI kallëzuan në Prokurorinë e Tiranës kryeministrin Edi Rama. Sipas dy forcave më të mëdha opozitare kreu i qeverisë kishte konsumuar tre vepra penale kur cilësoi si “horr” ish-oficerin e policisë, Emiliano Nuhu.

Krerët e grupit parlamentar të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialite për Integrim depozituan një kallëzim kundër kryeministrit Edi Rama në Prokurorinë e Tiranës. Sipas tyre, kreu i qeverisë ka konsumuar tre vepra penale gjatë deklaratës publike të 29 shtatorit kur e quajti horr ish-oficerin e policisë, Emiliano Nuhu dhe se po përdoret rastin për të përfituar azil jashtë vendit.

“Me këtë deklarim publik kryeministri ka kërcënuar, i është kanosur komisarit në kushtet e të qenurit në detyrë shtetërore, ka ndërhyrë në detyrën e organeve hetimore, pasi Prokuroria kishte filluar paralelisht dy hetime. Dhe me deklarimet e tij kryeministri paracaktoi rezultatin e hetimit, e vendosi se si ai duhej të ishte, ku të mbrohej djali i deputetit dhe të denigrohej, të poshtërohej dhe të dënohej komisar Emiljano Nuhu”.

Referuar materialit kallëzuës, krerët e grupeve të PD dhe LSI bëjnë përgjegjës Ramën edhe për veprat penale të “veprime që pengojë zbulimin e së ërtetës dhe “kanosjes për të mos kallëzuar”.

“Kryeministri nuk i është kanosur dhunuesit, por i është kanosur denoncuesit dhe ky është fakt. Së dyti, çdo pretendim i lidhur me deklarimet e komisar Nuhut, pas këtyre deklarimeve djali i deputetit ndodhet në arrest në burg”.

Kreu i grupit parlamentar demokrat tha se nuk i druhej paketave anti-shpifje të paralajmëruara nga kryemiunistri.

“Vendi sot nuk ka nevojë për paketa të cilat synojnë t’i mbyllin gojën të gjithë atyre të cilët dëshirojnë të denoncojnë mafian dhe lidhjen e krimit të organizuar me këtë qeverisje. Vendi ka nevojë ka nevojë për paketën anti-krim, për paketën anti-mafia”.

Veprat penale për të cilat partitë opozitare kanë kallëzuar kryeministrin parashikojnë dënime me nga 2, 3 dhe 4 vite burg. /abcnews.al

 

VUNO-1280x720.jpg
ent ela21:49 | 19/08/2018

Gazetarja e Edicionit Veror Fjorda Llukmani zhvilloi sot një tjetër udhëtim historik në fshatin Vuno. Ajo u mikprit nga Vasili, i cili i foli për historinë e këtij fshati të ndërtuar mbi 600 vjet më parë me arkitekturë dhe kulturë evropiane.

“Këtu jam rritur, kam ardhur i vogël kam 45 vjet. Ky fshat është historik Më e mira do ishte të fliste një i moshuar, megjtihatë edhe unë di shumë. Ky fshat ka mbi 600 vjet dhe ndërtimi e kultura është evropiane. Edhe kultivimi i ullirit mund të jetë i kontrolluar nga agronomë të huaj ose nga bijtë e fshatit të studiuar jashtë. Ka patur rritje në turizëm, po i mungon infrastruktura, uji, drita ka munguar, vitet e fundit po rregullohen. Të pish gjithë ditën, mos punosh fare nuk je as për vete as për shtetin”.

Vasili e veçon këtë fshat për dijen dhe kulturën, por ajo që për të cilën mbahet kampion ky fshat është pastërtia e femrave dhe fiqtë e mirë.

“Ky fshat që kur ëhstë krijuar ka pasur deputetë, që në kohën e Venedikut thuhet. Ka pasur traditë shkollën, dijen, kulturën, pastërtinë. Në fshatin Vuno janë kampion për femrat e pastra dhe fiqtë e mirë. I djegur nga Gjermani pas shumë vitesh, vuri dorë qeveria dhe duket si fshatrat e Italisë dhe të Francës, si San Marino.

Kryeministri dhe i vogël është rritur këtu është nip nga Vunoi, është dhe Petrit Vasili dhe shumë  të tjerë. Të parët thonë sa aq i bukur ka qenë Vunoi pa u djegur sa edhe Ahmet Zogu e kishte në pullën e administratës”.

Ai tregon se Jala është perla e bregdetit, ku vijnë turista nga çdo cep vend i botës. /abcnews.al

 

 

vlcsnap-error110.jpg
ad min12:41 | 31/10/2017

 

Pas largimit nga salla e mbledhjes së konferencës së kryetarëve, Petrit Vasili akuzoi kryeministrin Rama se ai është bojkotuesi i vërtetë i projekt-buxhetit 2018.

“Çdo qytetar dhe politika e di që dokumenti më i rëndësishëm që kryeministri paraqit para vendit është pikërisht ligji i buxhetit të shtetit. Buxheti i shteti nuk ka rëndësi për të. Edhe këtë dokument Kryeministri nuk ka begenisur ta firmosë. Nuk ”- tha Vasili.

Kurse Edmond Spaho ka deklaruar se opozitarizmi për buxhetin 2018 do të vazhdojë në seancën plenare.

“Paralelisht me qëndrimin tonë për lidhjet e mazhorancës me krimin, do shprehim dhe qëndrimet tona mbi buxhetin”- u shpreh Spaho.

 

 

vlcsnap-error780-2.jpg
ad min18:22 | 30/10/2017

P/buxheti i Qeverisë është kritikuar nga Lëvizja Socialiste për Integrim. Petrit Vasili, në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar që drejton, e cilësoi projektin e prezantuar nga Kryeministri Rama, si një gurë në qafën e qytetarëve, që thellon varfërinë e tyre.
Buxheti i hartuar nga Qeveria, sipas kreut të grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, ngjan me ndarjen e fitimeve të një grupi të strukturuar kriminal.
Komentet e Vasilit erdhën në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar të LSI-së. Gjatë këtij komunikimi me median, ai kritikoi gjithashtu vendimin e Kryeministrit për t’i prerë fondet Akademisë së Shkencave.
Petrit Vasili pohoi se LSI do të paraqesë alternativat e saj për të ulur varfërinë dhe papunësinë, të cilat sipas tij rëndohen më shumë nga p/buxheti i hartuar nga Qeveria.

vasili-rama.jpg
ad min15:12 | 22/10/2017

Vizitën e Kryeministrit Rama në Ministrinë e Brendshme, LSI e krahasoi me rikthimin e vrasësit në vendin e krimit. Kreu i grupit parlamentar të kësaj force politike, i bëri edhe paralajmërim kreut të Qeverisë, kur i sugjeroi të bëjë kujdes me lëvizjet dhe telefonatat që kryen.
Pak pas takimit të Kryeministrit me uniformat blu, LSI reagoi përmes Petrit Vasilit i cili komentoi me gjuhën e kriminalistikës.
Kreu i grupit parlamentar të LSI-së i dha edhe një sugjerim Edi Ramës duke e ftuar atë të bëjë kujdes.
Duke iu referuar përgjimeve dhe dosjeve të ardhura nga autoritetet e vendeve partnere, Vasili pohoi se dhimbjet e kokës për qeverinë nuk kanë përfunduar.
Petrit Vasili i kërkoi edhe njëherë Kryeministrit që të mbështesë të gjitha kërkesat e Prokurorisë të mërkurën në seancë plenare, kur do të votohet për për autorizimin e organizit të Akuzës për arrestimin e ish-ministrit Saimir Tahiri.

3899607.jpg
ad min15:16 | 16/10/2017

 

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili, deklaroi se lufta kundër informalitetit që përdoret si motivacion nga Kryeministri për të rifutur në skemën e TVSH-së biznesin e vogël, ishte e njëjtë me arsyen për të cilën Rama dy vjet më parë e nxorri këtë biznes nga skema e TVSH-së. Duke cituar dy deklaratat e kreut të Qeverisë, Vasili e akuzoi atë se po tallet me qytetarët.

Qasja e Kryeministrit për përfshirjen e biznesit të vogël në skemën e TVSH-së, konsiderohet tallëse nga Lëvizja Socialiste për Integrim. Petrit Vasili në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar që drejton, theksoi se i njëjti motivacion i luftës ndaj informalitetit, që përdoret sot nga Qeveria, u dha nga Rama dy vjet më parë kur ia hoqi këtë taksë biznesit të vogël.

Dy vjet më pas, theksoi Vasili, i njëjti motivacion përdoret nga Rama për rifutjen e biznesit të vogël në skemën e TVSH-së, ndërsa citon përsëri kreun e Qeverisë.

Përsa i përket reformës zgjedhore, grupi i LSI vendosi të koordinojë qëndrimin me pjesën tjetër të opozitës, duke kërkuar që ndalimi me çdo formë e mjet i shit-blerjes së votës si dhe largimi i të inkriminuarve nga fushatat zgjedhore, të jenë dy shinat në të cilat duhet të udhëtojë kjo reformë për të qenë e besueshme.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono