var

7aef19310a3d2ad9b5f4cc0501e5cea1-1280x720.jpg
Sej rie18:00 | 21/06/2019

Fernando Torres i ka dhënë lamtumirën futbollit të luajtur. Spanjolli është aktivizuar gjatë karrierës së tij me Atletiko Madrid, Liverpool, Chelsea, Milan dhe në fund me japonezet e Sagan Tosu.

Një tjetër yll i futbollit var këpucët në gozhde. Fernando Torres ka vendosur të pensionohet nga futbolli i luajtur. Lajmi është konfirmuar nga vetë futbollisti në rrjetet sociale.

“Duhet t’iu them diçka të rëndësishme. Pas 18 vitesh plot emocion ka ardhur momenti për t’i dhënë fund karrierës time si futbollist. Të dielën do të shpjegoj të gjitha detajet në një konferencë për shtyp në Tokio”, thuhet në njoftim.

Torres është aktivizuar në Premier League, La Liga dhe seria gjatë 18 viteve të karrierës. Fernando Torres u afirmua si lojtar tek skuadra spanjolle e Atletiko Madrid për të kaluar në vitin 2007 tek skuadra e Liverpool ku mbajti veshur fanellën për 4 sezone. Fernando Torres u shndërrua në idhullin e tifozerisë së Liverpool me 65 golat e tij. Në vëren e vitit 2011 bomberi spanjoll u zyrtarizua si lojtar i ekipit tjetër anglez Chelsea.

Katër sezone luajt Torres për blutë e Londrës ku fitoi Champinsin në vitin 2012 ndaj Bayernit nëe Allianz arena.  Pas largimit nga londinezet, Torres nisi një aventurë të re në Itali tek skuadra e Milanit ku nuk shkëlqeu për asnjë moment. Pas dështimit tek kuqezinjtë, spanjolli rikthehet tek Atletiko për t’u pensionuar tek skuadra japoneze e Sagan Tosu. Fernaondi Torres ka shkëlqyer edhe me kombëtaren e Spanjës ku e shpalli kampion Evrope në finalen ndaj Gjermanisë në vitin 2008./ABC News Albania 24/7

jareci.jpg
G. P.18:30 | 28/05/2019

Dizenjatori i arbitrave në FSHF, Sokol Jareci zbuloi se sistemi VAR do të instalohet shumë shpejt edhe në Shqipëri. Sipas Jarecit, teknologjia do të jetë gati për sezonin 2021-2022.

I ftuar në emisionin “Pressing” në ABC News, dizenjatori i arbitrave në Fshf, Sokol Jareci bëri një deklarate të bujshme rreth instalimit të sistemit VAR në kampionatin shqiptar.

Jareci shpjegon se të martën do të bëhet hapi i parë, duke aplikuar në FIFA ndërkohë që do të kontaktohet nëpërmjet një videocall me zyrtarët e IFABIT të cilët pak ditë më parë sollën një email rreth kërkesave që duhet të bëjmë për sistemin VAR.

Sipas dizenjatorit të arbitrave në FSHF, procedurat kërkojnë rreth një vit e gjysmë kohë dhe sistemi VAR do të jetë gati në Shqipëri për sezonin 2021-2022. Jareci shpjegon si do të aplikohet fillimisht sistemi VAR në kategorinë superiorë./ABC News Albania 24/7

inter-juventus.jpg
G. P.16:13 | 16/12/2018

Polemika mes Interit dhe Juventusit në Serinë A. Debate edhe për fitoren e kampionëve në derbin ndaj Torinos.

Fitoret ishin identike.

Juventusi dhe Interi patën nevojë për një penallti të vogël, që të arrinin sukseset e mëdha të radhës në Serinë A. Shifrat ishin të njëjta, 1-0, dhe rrjetat nga 11 metra larg vijës fatale u shënuan nga dy kampionët kryesorë, Cristiano Ronaldo për juventinët, dhe Mauro Icardi për interistët.

Për t’u veçuar fakti që goli i Ronaldos ishte i 5.000-ti për piemontezët në kampionat. Gjithsesi, në Serinë A nuk mungojnë polemikat që, për hir të së vërtetës ndodhin kudo dhe ja ku i kemi edhe mes dy klubeve. Drejtuesi i ri i Interit, ish-drejtuesi i Juventusit, Bepe Marota, e sheh projektin zikaltër më përpara sesa atë juventin disa vjet më parë.

“Jam shumë krenar që jam këtu. Është fillimi i një kapitulli të ri, dhe unë do të jap maksimumin tim, siç kam bërë kudo. Interi është një klub i fortë dhe i vendosur për të pasur sukses. Mendoj se është më i fortë sesa Juventusi në vitin 2010, kur nisi ciklin fitues. Interi duhet të luajë një rol të madh në UEFA, në Serinë A dhe në Federatën Italiane”.

Pavel Nedved, zv. presidenti i Juves, nuk pati nevojë për këto fjalë për të shprehur mendimin e tij për lëvizjen e Marotës.

“Më duket e çuditshme që Marota shkon tek Interi, dhe kjo ndihet sidomos tani që u bë zyrtare. Ai është një profesionist i madh, një menaxher i madh, por ndoshta ai nuk ishte kurrë një juventin”.

Edhe mediat italiane e pasqyruan debatin, si dhe komentuan fitoret e Interit dhe Juventusit.

“Il Corriere dello Sport”: Marota, një dolli për VAR-in! Drejtuesi i ri zikaltër, i thumbuar nga Nedvedi, fiton me sukses, por Interit iu desh një penallti e dalluar nga teknologjia!

Sërish “Il Corriere dello Sport”: Edhe derbi është i Juves, 46 pikë në fushë, renditje e paparë deri më sot! Zemërim i Mazarrit, penallti për Zazën!

E pra polemikat ishin edhe në fushë.

Nuk pati diskutim për penalltinë e fituar nga Mario Mandzukiç për Juven. Goli i Cristiano Ronaldos nuk solli përplasje, por ato kishin ndodhur më herët. Torino kërkoi penallti, dhe me të drejtë, kur sulmuesi Simone Zaza u rrëzua në zonë, por gjyqtari nuk e akordoi.

Më pak polemika në suksesin e Interit, ndonëse për penalltinë u desh VAR-i. Prekja me dorë u ndëshkua paksa me vonesë, por gjithsesi kapiten Icardi shënoi golin vendimtar. Juventusi kryeson Serinë A me 46 pikë, Interi është i treti me 32./abcnews.al

var.jpg
ent ela22:41 | 03/12/2018

Teknologjia VAR do të përdoret në Ligën e Kampionëve, duke nisur nga muaji Shkurt i vitit të ardhshëm. Ky ishte vendimi i UEFA-s, që vjen pasi FIFA vendosi që VAR të përdorej në Kupën e Botës.

Ky kompeticion nuk duhet të presë më gjatë. Liga e Kampionëve do të ketë të drejtën e përdorimit të teknologjisë VAR, duke nisur që këtë sezon, në ndeshjet e raundit të dytë. Risia në garën më të madhe të klubeve në Europë do të nisë në 16 Shkurt të vitit të ardhshëm, kur të nisin ndeshjet me eleminim direkt. Ky ishte vendimi i marrë nga Komiteti Ekzekutiv I UEFA-s, në mbledhjen e zhvilluar në Dublin të Irlandës, një ditë pas hedhjes së shortit për eleminatoret e Euro 2020-s.

VAR është ndryshimi më i madh i kohëve të fundit në futboll, që shërben për të analizuar momentet e dyshimta për golat e shënuar, pretendimet për penallti, kartonët e kuq direktë apo gabimin në dhënien e një kartoni të verdhë apo të kuq. Teknologjia u përdor në Kupën e fundit të Botës në Rusi, dhe bëri ndryshime të rëndësishme në shumë ndeshje. UEFA njoftoi se VAR do të jetë edhe në finalen e Ligës së Europës të këtij sezoni, në finalet e Ligës së Kombeve dhe në turneun final të Europianit U21 po në vitin 2019.

Sezonin që vjen, teknologjia do të jetë në Champions që nga fillimi. VAR-i po përdoret me sukses në disa nga turnetë kryesorë të Europës si Seria A në Itali, Bundesliga në Gjermani apo Kupa e Anglisë./abcnews.al

premier.jpg
G. P.19:45 | 25/08/2018

Manchester City gaboi në Premier League-n angleze, duke mos arritur fitoren e tretë radhazi, veçse u ndëshkua nga një gabim i arbitrit. Për fat të keq, në Angli nuk përdoret teknologjia VAR.

Të paktën mund të thonë se nuk mund ta shmangnin.

Premier League angleze ende nuk e ka në përdorim teknologjinë VAR, diçka që mund ta kishte shmangur atë që ndodhi në ndeshjen e Manchester City-t. Kampionët barazuan 1-1, por u goditën nga një gabim i arbitrit, pasi goli i avantazhit i Uolvesit u shënua me dorë.

Kjo u kuptua vetëm nga pamjet e përsëritura, ndaj nuk mund të akuzohet gjyqtari, që Uilli Boli e dërgoi topin në rrjetë në mënyrë të parregullt, në minutën e 57-të. Ishin vetë klubet e Premier League që refuzuan përdorimin e teknologjisë edhe për këtë sezon, duke zgjatur me 1 vit periudhën e provës.

Tashmë, gjithkush mund ta ketë të qartë se VAR-i duhej edhe pse jo gjithnjë është përdorur drejt, siç e kanë treguar liga që tashmë e kanë. Kampionëve në fuqi të Anglisë nuk iu deshën më shumë se 10 minuta për të barazuar rezultatin, veçse seria e fitoreve u ndërpre.

Ndeshja ishte e fortë, siç janë thuajse të gjitha në Premier, dhe të dyja skuadrat patën raste për suksesin.

Pep Guardiola ndoshta nuk është shqetësuar shumë, pasi një barazim jashtë fushe është normal në Angli, veçse ekipi i tij duhet të gabojë sa më pak, pasi konkurrenca këtë vit pritet shumë e fortë, sidomos nga Liverpool-i e Chelsea./abcnews.al

lii.jpg
G. P.22:08 | 22/08/2018

Duke parë suksesin e përdorimit të VAR-it në Kupën e Botës, organizata më e lartë e futbollit në Europë, UEFA, po planifikon prezantimin e teknologjisë në kompeticionin më elitar të futbollit, Champions League.

Sipas një artikulli në The Times, stafi i UEFA-s ka qenë duke punuar për një strategji, në të cilën mendohet që VAR-i të përdoret në çerekfinalet e Ligës së Kampioneve.

Punimet mbi këtë strategji do të vazhdojnë javën e ardhshme në Monaco, ku do të mblidhet një komitet, i cili do të japë vendimin përfundimtar mbi çështjen në fund të muajit.

UEFA shpreson që me teknologjinë e re të ketë sa më pak gabime në ndeshjet më të rëndësishme të Ligës së Kampioneve. VAR pritet që të përdoret edhe në Euro 2020, mirëpo për këtë çështje nuk është marrë një vendim zyrtar ende./abcnews.al

mpapee-1280x738.jpg
G. P.14:37 | 16/06/2018

Ka qenë një fitore e lodhshme për trajnerin e kombëtares franceze Deschamps, ajo përballë Australisë. Një ndeshje që u karakterizua nga dy penallti dhe një gol i konfirmuar falë teknologjisë VAR.

Në Kazan Arena në mesditën e të shtunës u luajt ndeshja e parë e Grupit C. Një pjesë e parë e ekuilibruar, me Francën që lëvizte ngadalë dhe pothuajse asnjëherë rrezikshëm.

Rasti i parë për gol u krijua nga Australia në minutën e 16, por Lloris ka grushtuar duke mbajtur të paprekur portën franceze. Në pjesën e dytë ndeshja u gjallërua nga penalltitë e Griezmann dhe Jedinak, të cilët i dhuruan nga një gol skuadrëave respektive.

Në penalltinë e parë, arbitrit i është dashur të konsultohet me teknologjinë VAR për ta akorduar atë, duke i dhënë mundësi Griezmann të kalojë kombëtaren e tij në avantazh.

Vetëm gjashtë minuta më vonë një top i prekur me dorë do i japë dhe Australisë mundësinë për të realizuar golin e parë në këtë Botëror me anë të penalltisë. Dhe Jedinak nuk e humbet rastin.

Dhe në fund një e djathtë e devijuar e Pogbas në minutën e 81 i dhuron fitoren Francës. E ndërsa mund të thuhet që një nga protagonistët në këtë ndeshje ka qenë pikërisht VAR./abcnews.al

boterori-1280x720.jpg
G. P.17:03 | 10/06/2018

Teknologjia do të përdoret për herë të parë në Kupën e Botës. Vendimi i FIFA-s pritet të shmangë padrejtësitë që ishin fatale në Botërorët e shkuar.

A jeni gati për risinë e fundit?

Në Rusi, për herë të parë në histori, do të përdoret sistemi i teknologjisë, i njohur shkurt si VAR. Vendimi i FIFA-s është i prerë dhe shpresa është e madhe që gjyqtarët të kenë ndihmën që kanë kërkuar jetë e mot.

Po ashtu, që fati i një skuadre apo i një turneu të mos vendoset nga një moment padrejtësie. Një sistem telekamerash do të jetë vendosur nëpër stadiume, ndërsa në një qendër e specializuar do të jetë në Qendrën Ndërkombëtare të Transmetimit në Moskë.

Ekipi i VAR-it është përbërë nga një vëzhgues kryesor, dhe 3 ndihmës të tij. Po ashtu, do të jenë 4 specialistë të pamjeve të përsëritura me ngadalësi. Materiali filmik, që nga Moska, do t’u shpërndahet të gjithë stadiumeve ku luhen ndeshjet, me pamje të aksioneve nga çdo kënd i fushës.

VAR-i do të përdoret në rastin e golave, aksioneve që kanë lidhje me golat, penalltitë, kartonët e kuq si dhe kur gjyqtari gabon në identitetin e një lojtari. Nëse teknologjia do të kishte qenë që në fillim, ndoshta fati i Botërorëve mund të kishte qenë tjetër.

Më e famshmja nga të gjithë është “Dora e Zotit” e Maradonës në 1986, në çerekfinalen ndaj Anglisë. Gjyqtari e cilësoi të rregullt, pavarësisht protestave të anglezëve. Jo më pak i përmendur goli i tretë i Anglisë ndaj Gjermanisë në finalen e Botërorit në 1966 në “Uembli”, i mbiquajtur goli fantazmë.

Gjuajtja e Xhef Hërstit e kaloi apo jo vijën?

E rëndë goditja e Harald Shumaherit ndaj Batistonit në gjysmëfinalen e 1982-it, Gjermani Perëndimore-Francë. Francezi u nxorr jashtë me barrela, ndërsa portieri gjerman nuk u ndëshkua as me penallti, as me të verdhë. Në 2010-n, Anglia u duk se shënoi me anë të Lampardit ndaj Gjermanisë, por goli nuk u dha, edhe pse topi kishte kaluar vijën fatale.

Së fundi, holandezi De Jong mund ta kishte marrë në mënyrë të merituar të kuqen në finalen e 2010-ës ndaj Spanjës, pas goditjes kung fu ndaj Shabi Alonsos, por ia hodhi. Shpresohet që nga Botërori rus e më pas, këto të mos ndodhin më./abcnews.al

milani-1280x647.jpg
G. P.15:00 | 12/03/2018

Në Serinë A është rritur konkurrenca për kualifikimin sezonin e ardhshëm për në Ligën e Kampionëve. Barazimi i Interit dhe fitorja e Milanit bëri që dy rivalët milanezë të afrohen në tabelë

Ishte një ndeshje që bëri shumë ndryshime.

Një Inter-Napoli që përfundon 0-0 ndikoi tek vendasit, tek miqtë, por edhe tek skuadrat e tjera të Serie A.
Jo vetëm që napolitanët tani janë më larg titullit, duke mbetur 1 pikë prapa Juventusit, ndërsa kanë luajtur një ndeshje më shumë sesa kampionët.

Edhe interistët e rrezikuan jo pak veten në objektivin e tyre kryesor, kualifikimin sezonin e ardhshëm për në Ligën e Kampionëve.
Tashmë, zikaltërit kanë 52 pikë, ndërsa vetëm 5 pikë larg tyre është Milani, ekipi që dukej i vdekur në mesin e sezonit.
Fitorja në sekondat e fundit në fushën e Genoa-s ishte tepër e rëndësishme dhe tepër e vështirë, duke e dërguar në delir trajnerin Gattuso.
Gattuso, madje, ishte kaq i hutuar, saqë nuk mbante mend aq përqafimin që i dha arbitrit të katërt.

Gennaro Gattuso: “Puthjet ia jap gruas sime dhe grave të bukura, në kuptimin për t’i përshëndetur. Deri këtu nuk kam mbërritur ende. Madje nuk kujtoj as që ta kem përqafuar arbitrin e katërt, thjesht i thashë që ndeshja kishte përfunduar dhe pastaj e përshëndeta, nuk mbaj mend ta kem përqafuar”.

Trajneri milanist vlerësoi lart karakterin e skuadrës së tij, të treguar pas humbjes me Arsenalin në Ligën e Europës.

Gennaro Gattuso: “Sot ishim shumë të shqetësuar, edhe unë edhe stafi im, sepse vinim pas humbjes me Arsenalin, ndërsa prej 2 apo 3 muajsh e gjysmë nuk ishim mësuar me shijen e humbjes. Për fat, skuadra u tregua shumë e aftë që arriti të reagonte në një ndeshje që edhe mund ta kishim humbur. Genoa luajti shumë mirë, por më pëlqeu karakteri i ekipit, personaliteti i saj i fortë. Objektivi ynë është kualifikimi për në Champions, dhe për këtë do të luftojmë deri në fund”.

Milani, këtë javë, ishte një nga ato skuadra që u kënaq shumë me sistemin e teknologjisë, VAR.
Genoa shënoi gol dhe kaloi në avantazh, por gjyqtari në mënyrë korrekte u këshillua me teknologjinë dhe zbuloi se goli u shënua në pozicion jashtë loje.

Tek Lazio, me siguri pyesin se përse kjo ndodh me Milanin dhe jo me të./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono