Valmir Dedja

vlcsnap-error660-1280x720.jpg
ad min17:42 | 07/12/2017

Prokuroria për Krimet e Renda ka shpallur moskompetencë për hetimin e incidentit të 18 shtatorit në Elbasan, ku një “Audi” i blinduar goditit mjetin e zv.drejtorit të Policisë Gjergji Oshafi. Sipas prokurorisë, në ngjarje nuk ka pasur tentativë për vrasjen e policit. Dosja i është dërguar për hetim prokurorisë së Elbasanit.

Në incidentin e 18 shtatorit 2017 para portës së tregut agro-ushqimor në Elbasan, ku u godit mjeti i zv.drejtorit të policisë Gjergji Oshafi nga një “Audi” i blinduar nuk ka pasur tentativë për vrasjen e punonjësit të policisë. Në këtë përfundim kanë mbërritur prokurorët e Krimeve të Rënda të cilët kanë shpallur moskompetencë për hetimin e rastit.
Burime pranë Prokurorisë konfirmuan se pas veprimve hetimore është dalë në konkluzionin se në veprimet e personave të arrestuar për ngjarjen nuk ka elementë të veprave penale që janë nën juridiksionin e Prokurorisë për Krimet e Rënda. Vendimi është marrë pak ditë më parë dhe dosja i është dërguar për kompetencë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan.
Ndryshimi i kompetencës u bë shkak për pushimin nga Gjykata për Krimet e Rënda e kërkesës së bërë nga një prej të ndaluarve për ngjarjen, 44 vjeçarit Valmir Dedja. Në lidhje me përplasjen e mjetit të ish-zyrtarit të policisë së Elbasanit, Oshafi, u arrestuan Ledio Zabeli, Klement Xhaferri, Valmir Dedja dhe Enea Bekteshi, të cilët u lanë në masa sigurie shtërnguese “arrest në burg” dhe “arrest shtëpie” nga gjykata.
Një muaj pas ngjarjes drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Haki Çako shkarkoi nga detyra gjithë zinxhirin drejtues të Komisariatit të Policisë së Elbasanit për paaftësi në menaxhimin e situatës së 18 shtatorit para tregut agro-ushqimor./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono