ushtria

FSK-PAVARESIA.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela10:29 | 16/02/2019

Ditën e diel ushtria e Kosovës do të parakalojë në sheshet e Prishtinës për 11-vjetorin e pavarësisë. Bëhet fjalë për misioni e parë simbolik që kur Kuvendi miratoi ligjin për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Ushtarët e Kosovës, janë duke bërë përgatitjet e fundit për parakalimin që do të kenë më 17 shkurt, për nder të 11-vjetorit të pavarësisë. Kjo është hera e parë që do të parakalojnë para qytetarëve me mision ushtarak. Për këtë ndjejnë krenari dhe fat udhëheqësit e këtij dikasteri.

Majore Remzie Zeqiraj i ishte bashkuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në vitin 1998. Tani, pas 20 vjetësh, si oficere që jep kontributin e saj në zyrën për informim në Ministrinë e Mbrojtjes, ajo po përcjell me vëmendje përgatitjet për parakalimin e ushtrisë.

Ndjen krenari që amaneti i shokëve të luftës që i humbi, më në fund u bë realitet.

Në ushtrinë e Kosovës 8.1% janë femra.

Në ushtrinë e Kosovës ka edhe minoritete të komunitetit serb, boshnjak, ashkali dhe rom. Parakalimi i FSK-së në përvjetore të pavarësisë tashmë është shëndrruar në traditë.

Në parakalimin e së dielës, ushtria më e re në botë, ajo e Kosovës, kësaj radhe nuk do të prezantojë makineritë e saj ushtarake. /abcnews.al

trump-inauguration.jpg
G. P.09:15 | 08/02/2019

Presidenti Donald Trump tha dje se parashikon që brenda pak ditësh të bëhet një njoftim zyrtar që konfirmon se koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara ka rimarrë nën kontroll të gjithë territorin që mbante prej dy vjetësh grupi terrorist. Presidenti pohoi se mbetje të grupit terrorist mund të jenë ende aktive në disa pjesë të Sirisë dhe Irakut, por shtoi se ato nuk janë në gjendje të mbledhin taksa apo të gjenerojnë burime financiare për të mbështetur aktivitetin luftarak.

Presidenti Trump foli dje para Koalicionit Global për të Mposhtur ISIS-in, një aleancë me 79 vende anëtare.

“Ushtria e Shteteve të Bashkuara, partnerët tanë në koalicion dhe Forcat Demokratike Siriane kanë çliruar në realitet të gjithë territorin që mbante më parë ISIS-i në Siri dhe Irak. Do të bëhet njoftimi zyrtar së shpejti, ndoshta nga java e ardhshme se ne kontrollojmë 100% të Kalifatit”.

Presidenti tha se ka ardhur koha për t’i kthyer ushtarët amerikanë në atdhe. Por ai u bëri thirrje aleatëve të ndjekin shembullin e Amerikës, duke mbrojtur kufijtë nga terroristët që përpiqen të futen.

“Duhet ta pranojmë se siguria në imigracion është siguri kombëtare dhe se nuk duhet t’u lëmë luftëtarëve të huaj mundësi të futen në vendet tona. Ne jemi treguar shumë të prerë”.

Duke këmbëngulur për tërheqjen nga Siria të kontigjentit amerikan me 2000 ushtarë, zoti Trump tha në një intervistë ditët e fundit se donte që trupat amerikane në Irak të mbanin nën vëzhgim Iranin.

Zyrtarët irakianë thonë se kushtetuta e vendit nuk e lejon që territori irakian të përdoret si bazë kërcënimesh ndaj fqinjve. Por ministri i jashtëm irakian i bëri dje thirrje koalicionit të ndihmojë për të luftuar celulat e fjetura të ISIS-it:

“U bëj thirrje të gjitha vendeve të botës të ndihmojnë Irakun që të luftojë celulat e fjetura në të gjithë vendin dhe të ndihmojnë Irakun të rikthejë stabilitetin dhe të rikthejë zonat e çliruara në gjendjen e mëparshme që terrorizmi të mos ekzistojë më”.

Presidenti Trump pohoi se mbetje të grupeve terroriste ende ekzistojnë në disa zona dhe mund të vazhdojnë të paraqesin rrezik. Por ai tha se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre janë të gatshëm të përballen me terroristët kudo që ndodhen./Zëri i Amerikës

mmmmmm.jpg
ent ela08:55 | 21/01/2019

Edhe zyrtarisht sot ka nisur procesi i tranzicionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri.

Në ceremoninë e zbulimit të pllakës me mbishkrimin “Ministria e Mbrojtjes”, ka marrë pjesë edhe kryeministri Ramush Haradinaj.

Ai ka uruar për zbulimin e pllakës dhe fillimin e tranzicionit te ushtrisë.

Nga ana e tij, ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha tha se që nga sot zyrtarisht fillon tranzicioni i ushtrisë.

“Që nga sot ndryshon emërtimi i ministrisë. Dua të falënderoj të gjithë që kontribuuan në formimin e ushtrisë. Sot është dita ku zyrtarisht fillon tranzicioni i ushtrisë i cili do të zgjas 10-vjet”.

“Ky tranzicion do të zgjas 10 vite dhe i tërë procesi do të jetë gradual dhe transparent.  Ushtria do të jetë forcë multietnike”, ka deklaruar ai. /klan kosova

pashaliman.jpg
G. P.18:43 | 11/01/2019

Tre pushkë automatike dhe municione luftarake janë grabitur në bazën ushtarake të Pashalimanit. Ngjarja ka ndodhur natën mes së enjtes dhe të premtes. Mësohet se janë shoqëruar në komisariat pesë punonjës të bazës ushtarake dhe janë marrë në pyetje nga policia. Nga burime të ABC News është bërë më dije se roja nuk ndodhej në vendin e tij për të siguruar bazën ushtarake në momentin kur u grabitën armët.

Në lidhje me këtë ngjarje ka reaguar dhe Shtabi i Përgjishëm i Forcave të Armatosura, i cili ka sqaruar se Policia Ushtarake ka referuar për ndjekje penale në Prokurinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë në ngarkim të 5 personave: “Për shkelje të rregullave të shërbimit në objektetet e rëndësishme” si dhe per “Vjedhje”. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura siguron se ky rast sporadik nuk ka dëmtuar sigurinë, gatishmërinë dhe operacionalitetin e Forcës Detare./abcnews.al

pompeo.jpg
G. P.22:31 | 10/01/2019

Në përpjekje për të qetësuar aleatët në Lindjen e Mesme, sekretari amerikan i Shtetit ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk do të largohen nga Siria dhe gjithë rajoni pas mposhtur më parë influencën dashakeqe iraniane.

Shtetet e Bashkuara do të punojnë në rrugë diplomatike me partnerët e tyre për të dëbuar çdo iranian nga territori i Sirisë. Deklarata është bërë nga sekretari i Shtetit Mike Pompeo, gjatë një vizite zyrtare në Egjipt, tre javë pas njoftimit të presidentit Donald Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria.

Gjatë vizitës, Pompeo siguroi zyrtarët egjiptianë se Shtetet e Bashkuara nuk do të ndihmojnë në rimëkëmbjen e Sirisë në ato zona të kontrolluara nga presidenti Bashar al Assad derisa Irani të jetë larguar nga vendi. Vendimi i mëhershëm i Trump shqetësoi aleatët e Amerikës dhe njëkohësisht shkaktoi kritika të shumta në Uashington. Zoti Pompeo, që po përpiqet të qetësojë aleatët, tha se Amerika nuk do të tërhiqet derisa lufta kundër terrorizmit të marrë fund.

“Ne do të punojmë pa u lodhur përkrah jush për të mposhtur Shtetin Islamik, Al Kaedën dhe grupe të tjera xhihadiste që kërcënojnë sigurinë tonë dhe tuajën”, deklaroi Pompeo.

Një deklaratë kjo që bie disi ndesh me atë kategorike të presidentit Trump për tërheqjen e trupave.

“Amerika është një forcë pozitive në Lindjen e Mesme dhe kudo që ajo tërhiqet pason kaosi”, shtoi Pompeo.

Irani, përkrah Rusisë, ka mbështetur qeverinë siriane në luftën 8-vjeçare, duke i dhënë armë, asistencë ushtarake dhe madje trupa luftarake. Shtetet e Bashkuara nga ana e tyre i konsiderojnë aktivitetet iraniane në Lindjen e Mesme të dyshimta dhe e shohin Republikën Islamike si një forcë destabilizuese në rajon.

“Ne nuk do ta ndërpresim kurrë fushatën tonë kundër aktiviteteve dashakeqe në këtë rajon”, vijoi Pompeo.

Ai shtoi se sanksionet e administratës amerikane ndaj Iranit janë më të ashprat në histori dhe do të ashpërsohen më tej në të ardhmen./abcnews.al

THACI-USHTRIA_ABC-1280x720.jpg
ent ela11:56 | 28/12/2018

Pak ditë para vitit të ri, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka dekretuar ligjet që zyrtarizojnë Ushtrinë e vendit. Duke falenderuar aleatët ndërkombëtarë, kreu i shtetit i uroi ushtarëve fat.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dekretoi ligjet për ndryshimin e mandatit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, duke zyrtarizuar Ushtrinë e Republikës së Kosovës.

Në rolin e komandantit suprem ai uroi ushtarët e Kosovës, duke mos harruar aleatët ndërkombëtarë që ndihmuan në këtë proces.

“Në këtë ditë të rëndësishme të zyrtarizimit të ushtrisë së Kosovës, ligjit të miratuar nga kuvendi më 14 dhjetor, e të pranuar nga zyra e presidentit më 26 dhjetor, ky dekret hyn në fuqi nga sot. Urime ushtria juve ushtarë, ushtarake, oficer, nënoficer. Urime e fat”. /abcnews.al

hgjermania.jpg
G. P.19:43 | 27/12/2018

Zhvillimi ekonomik që ka karakterizuar Gjermaninë në dekadat e fundit nuk ka përfshirë sektorin e forcave të armatosura të vendit. Mediat gjermane shkruajnë se ushtria është në gjendje të dëshpëruar për shkak të mungesës së investimeve, personelit të tkurrur dhe mirëmbajtjes së varfër.

7 vjet pasi ndërpreu shërbimin e detyrueshëm ushtarak, Gjermania po përballet me një mungesë të theksuar personeli në radhët e forcave të armatosura. Komandanti i përgjithshëm, gjenerali Eberhard Corn ka deklaruar se për t’i dhënë zgjidhje problemit po shqyrtohen disa opsione, përfshirë ai për punësimin e qytetarëve nga vendet e tjera të BE-së.

Ushtaraku i lartë ka nënvizuar se më alarmante është mungesa e specialistëve, kryesisht në fushën e infermierisë dhe teknologjisë së informacionit. Por mediat gjermane nënvizojnë se personeli është vetëm maja e ajsbergut e problemeve që kanë përfshirë ushtrinë federale në vitet e fundit. Ndërsa vendi synon të ketë 70 për qind të kapaciteteve luftarake në gjendje gatishmërie, të dhënat e fundit tregojnë se arritja e objektivit është ende larg.

Sipas burimeve mediatike, që citojnë një raport të hartuar nga Ministria e Mbrojtjes, vitin e kaluar Gjermania kishte gati për luftë vetëm një të tretën e 97 tankeve, avionëve dhe helikopterëve ushtarakë. Gjithashtu, asnjë nëndetëse dhe avion i madh transporti nuk ishte dhe nuk është as sot në gjendje funksionale.

Dokumenti vë në dukje se situata e dëshpëruar është pasojë e tkurrjes së investimeve dhe mirëmbajtjes së varfër. Sa i takon personelit, forcat e armatosura kanë një vakum prej 21 mijë oficerësh dhe i vetmi aspekt ku duket se shkëlqejnë është prania e femrave, që përbëjnë rreth 12 për qind të trupave. Ministrja e Mbrojtjes, Ursula Fon Der Lejen ka deklaruar se, ndryshimi i situatës është prioritet i qeverisë.

Ajo ka saktësuar se brenda vitit 2025 është planifikuar mbushja e vakancave, si dhe rritja e buxhetit për mbrojtjen nga 1.2 në 1.5 për qind të GDP-së, pas kritikave të presidentit Trump se vendi nuk përmbush detyrimet si anëtar i NATO-s./abcnews.al

uai1ddlo_donald-trump_625x300_06_August_18.jpg
G. P.08:26 | 22/12/2018

Pas Sirisë, Donald Trump ka në plan të tërheqë edhe trupat nga Afganistani. Por lëvizjet surprizë të presidentit amerikan kanë shqetësuar aleatët e Shteteve të Bashkuara në Europë, që druhen se vendime të tilla mund të kenë pasoja të rënda për sigurinë globale.

Pas Sirisë, administrata e presidentit Donald Trump po planifikon të tërheqë disa mijëra trupa nga Afganistani. Mediat amerikane, të cilat citojnë burime të mirinformuara, bëjnë me dije se rreth 7 mijë trupa, thuajse gjysma e pranisë ushtarake amerikane në Afganistan, mund të kthehen në shtëpi brenda pak muajsh.

Edhe pse lajmi nuk ka gjetur ende një konfirmim zyrtar, analistët paralajmërojnë se një tërheqje e mundshme do të kishte efekte shkatërruese dhe do t’u ofronte talebanëve një shans për të propaganduar fitoren. I kontaktuar nga agjencia e lajmeve AFP, një zëdhënës i militantëve ka deklaruar: “Ne nuk e prisnim një reagim të tillë nga Shtetet e Bashkuara, por jemi shumë të lumtur”.

Njoftimi vjen pak ditë pas atij për tërheqjen e menjëhershme nga Siria, lëvizje kjo që detyroi sekretarin e Mbrojtjes, Jim Mattis të jepte dorëheqjen nga posti dhe që ka shkaktuar frikë tek aleatët europianë të Amerikës. Presidenti francez Emmanuel Macron i ka dërguar një mesazh Trump, ku i thotë: “Kujdes! Mendoj se është paksa si herët për ta bërë këtë”.

Ndërsa ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula Fon der Lejen ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara duhet të jenë më të qarta sa u takon vendimeve të tyre, pasi ato kanë një impakt të rëndësishëm në sigurinë globale. Sekretari Mattis shihej në Europë si një mbështetës i palëkundur i NATO-s, ndryshe nga shefi i Shtëpisë së Bardhë, që disa herë ka paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara mund ta braktisin Aleancën ushtarake.

Veç Europës, me shqetësim ndaj largimit të Mattis kanë reaguar edhe Japonia dhe Korea e Jugut, të cilat e shohin Amerikën si aleat të rëndësishëm kundër fuqizimit ushtarak të Kinës. Edhe qeveria në Afganistan, ku Mattis ka shërbyer si gjeneral i trupave amerikane, ka mbetur e shtangur nga dorëheqja e tij./abcnews.al

THACI-USHTRIA-1280x720.jpg
ent ela23:35 | 19/12/2018

Në një deklaratë për gazetarët në Bruksel, ku po merr pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit perëndimor, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka mbrojtur vendimin për krijimin e ushtrisë duke thënë se ky është një vendim që i përket vetëm vendit të tij .

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë qëndrimit në Bruksel, ku mori pjesë në një takim të liderëve të Ballkanit Perëndimor, ka komentuar për gazetarët zhvillimet e fundit në vend.

Ai përsëriti se çështja e Ushtrisë së Kosovës tashmë është e kryer dhe se nuk ka kthim prapa. Kreu I shtetit të Kosovës theksoi se ushtria ka marrë mbështetje prej vendeve më të fuqishme të botës edhe para fillimit të seancës së OKB-së si dhe nga tetë vendet e BE-së që dolën me një deklaratë të përbashkët.

Tek e fundit, shtoi ai, ky është vendim i Kosovës, i të zgjedhurve dhe institucioneve të vendit.

Duke iu referuar rolit të tij në dialogun me Serbinë, Thaçi u shpreh se roli i tij në dialog do të jetë kushtetues dhe ligjor, por që në të njëjtën kohë priste angazhim nga ekipi negociator, prej të cilit do të formohen edhe nënekipe tjera. Thaçi tha se Kosova duhet të tregojë lidership serioz, e shtet serioz që merr vendime që ratifikohen në Kuvendin e Kosovës.

Ndërsa për sa i përket liberalizimit të vizave për vendin, ai i cilësoi vonesat si të të padrejta. “Ne kemi kryer të gjitha detyrat, më tepër se të gjithë vendet tjera që kanë kaluar nëpër procesin e liberalizimit të vizave” përfundoi ai. /abcnews.al

kosova-ushtri.jpg
G. P.23:39 | 17/12/2018

Rezoluta 12-44 e OKB-së ka qenë në fokus të debatit mes presidentëve Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç, të enjten në Këshillin e Sigurimit. Duke marrë fjalën i pari në seancën e zhvilluar në Pallatin e Qelqtë, Vuçiç citoi një nen të rezolutës që parashikon çarmatosjen e të gjitha grupeve të tipit ushtarak në Kosovë. Vuçiç theksoi se, krijimi i ushtrisë nuk lejohet në asnjë dokument të OKB-së dhe u shpreh i habitur për mbështetjen që Prishtina ka marrë në këtë aspekt.

“Rezoluta parashikon çarmatosjen jo vetëm të UÇK-së, por të të gjitha grupeve të armatosura shqiptare të Kosovës. Por ata themelojnë ushtrinë dhe çuditërisht mbështeten nga shumë vende. Në cilin dokument e gjetën këtë të drejtë? Nuk ka”, tha Vuçiç.

Presidenti serb shtoi se dështimi i Kosovës për t’u anëtarësuar në INTERPOL nuk ndodhi për faj të Serbisë. Nga ana e tij, Thaçi deklaroi se klasa politike kosovare i është referuar pakos së Ahtisarit në vendimin për formimin e ushtrisë dhe ka shtuar se rezoluta 12-44 nuk e pengon krijimin e saj.

“Rezoluta 12-44, pika 15 i referohet vetëm dëmilitarizimit të UÇK-së, që u mbyll në kohë rekord. Pakoja e Ahtisarit, që ishte i dërguari i posaçëm i Këshillit të Sigurimit, në nenin 52 nënvizon të drejtën e Kosovës për të pasur ushtri. Pastaj, vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i marrë me iniciativë të shtetit serb, nënvizon qartë se Kosova nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare me shpalljen e pavarësisë, ndaj është e drejtë e saj të themelojë ushtrinë”, deklaroi Thaçi.

Sikurse pritej, Rusia doli në mbështetje të Serbisë, me ambasadorin e saj që foli për rrezikun që sipas tij vjen nga elementët radikalë në Kosovë. Ndërsa ambasadorja britanike Karen Pirs dhe përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara mbështetën Kosovën duke nënvizuar se një vend i pavarur dhe sovran ka të drejtë të krijojë ushtrinë e tij. Diplomati amerikan theksoi se, rezoluta 12-44, që kërkon çarmatosjen e fraksioneve kosovare, nuk vlen në rastin e FSK-së.

“Rezoluta 12-44 nuk aplikohet për FSK-në. FSK-ja nuk është UÇK-ja dhe as ndonjë grup tjetër i armatosur”, deklaroi zyrtari amerikan./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono