ushtria

edi-rama-dhe-lleshaj.jpg
G. P.17:04 | 11/04/2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka kërkuar zyrtarisht informacion mbi bazën ligjore të vendosjes së ushtrisë në aeroportin “Nënë Tereza”. Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, kanë sqaruar se vendimi për ndërhyrjen ushtarake është i ligjshëm.

Janë dy qëndrime të kundërta për vendosjen e ushtrisë në aeroportin e Rinasit. Për mazhorancën është legjitime e për opozitën është shkelur ligji. Presidenti i Republikës, Ilir Meta, nuk ka pranuar të shprehet ende pa patur të gjithë informacionin në tavolinë.

Nëpërmjet zëdhënësit të tij bën me dije se i ka kërkuar zyrtarisht Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Gjeneral, Bardhyl Kollçakut, informacion mbi bazën ligjore të vendosjes së efektivëve të Policisë Ushtarake dhe Batalionit Special të Forcave tona të armatosura në perimetrin e sigurisë së aeroportit “Nënë Tereza”.

Kryeministri Edi Rama është treguar më konkret duke e ilustruar me disa foto në rrjetin social Instagram.

Këto janë forcat ushtarake në aeroportet e Parisit, Venecias, Frankfurtit dhe Amsterdamit, që janë vendosur ashtu si në plot vende të tjera të Europës dhe botës demokratike, si reagim ndaj akteve cënuese për sigurinë e infrastrukturave aeroportuale dhe qytetarëve që i përdorin ato.

“Ndërkohë beretat e kuqe të policisë sonë ushtarake janë vendosur thjesht në ruajtje të perimetrit të jashtëm të sigurisë. Prandaj kush flet për shkelje kushtetute, gjendje lufte, juntë ushtarake e marrëzira të tjera si këto, le të gjejë ndonjë arsye tjetër për të treguar se sa shumë i dhimbsen Kushtetuta dhe standardet demokratike”.

Me zë e figurë e sqaron edhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.

“Forcat e Armatosura të Shqipërisë kanë mision kushtetues sigurinë kombëtare, nëse konstatojmë se kjo siguri është cënuar apo thjesht kërcënuar, FA ka detyrë kushtetuese të japin kontributin e tyre. Ata kanë hyrë aty si mbështetje ndaj strukturave të Policisë së Shtetit. Siguria fizike e aeroportit ishte në një pikë të papranueshme. Jua them miqësisht nuk ka asgjë për t’u alarmuar”, tha ai.

Ligjshmëria e ndërhyrjes së ushtrisë në aeroportin “Nënë Tereza” vazhdon të jetë debat i hapur. Sipas ligjit të pushteteve të drejtimit të Forcave të Armatosura, kryeministri vendos përdorimin e tyre gjatë gjendjes së fatkeqësisë natyrore. Nëse vendoset gjendja e jashtëzakonshme duhet të jetë Kuvendi që e merr vendimin./abcnews.al

MBULIM-RAMA-INSTAGRAM-USHTRIA.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela13:18 | 11/04/2019

Kryeministri Rama i është përgjigjur në mënyrë indirekte pikëpyetjeve të Presidentit për mbështetjen ligjore të vendosjes së policisë ushtarake në Aeroportin e Rinasit. Në profilin e tij në Instagram, Rama ka postuar një foto nga një aeroport i huaj ku ka prani ushtarake dhe shkruan se “Forcat ushtarake në aeroportet e Parisit, Venecias, Frankfurtit dhe Amsterdamit, janë vendosur ashtu si në plot vende të tjera të Europës dhe botës demokratike, si reagim ndaj akteve cënuese për sigurinë e infrastrukturave aeroportuale dhe qytetarëve që i përdorin ato.”

Duke iu referuar vendimit për Shqipërinë, kryeministri shkruan se “Ndërkohë beretat e kuqe të policisë sonë ushtarake janë vendosur thjesht në ruajtje të perimetrit të jashtëm të sigurisë. Prandaj kush flet për shkelje kushtetute, gjendje lufte, juntë ushtarake e marrëzira të tjera si këto, le të gjejë ndonjë arsye tjetër për të treguar se sa shumë i dhimbsen Kushtetuta dhe standardet demokratike.” /abcnews.al

 

ushtria-1280x702.jpg
Sej rie11:32 | 11/04/2019

Në kuadër të një stërvitjeje disaditore, që do të zhvillohet në rajonin Verilindor, ata qëndruan në sheshin kryesor të qytetit për të prezantuar mjetet dhe armatimin luftarak para qytetareve të Kukësit. Dhjetëra autoblinda e ushtare komando, të shoqëruar nga policia ushtarake demonstruan arsenalin që zotëron kjo forcë.

Qindra qytetarë të Kukësit vizituan panairin ushtarak duke marrë edhe sqarime nga oficerët e lartë të Forcave të Armatosura, rreth mjeteve e armatimit të ushtrisë./abcnews.al

1552916783_meta9.jpg
Sej rie11:24 | 11/04/2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka kërkuar zyrtarisht informacion mbi bazën ligjore të vendosjes së efektivëve të Policisë Ushtarake dhe Batalionit Special të Forcave të Armatosura në perimetrin e sigurisë së aeroportit “Nënë Tereza”. Kërkesën ia ka drejtuar Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Gjeneral Bardhyl Kollçakut, bën të ditur zëdhënësi i Presidentit, sipas të cilit pasi të ketë një informacion më të plotë, kryetari i shtetit mund të bëjë një reagim publik./abcnews.al

xhackaa-1280x695.jpg
G. P.17:25 | 10/04/2019

Një ditë pas grabitjes së parave në Rinas, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka deklaroi se do të vendosen forca ushtarake për të ruajtur sigurinë e aeroportit “Nënë Tereza”.

Në një konferencë për mediat, Xhaçka theksoi se koncesionari i aeroportit ka dështuar për garantimin e parametrave të sigurisë fizike duke shkelur ligjet që janë përcaktuar nga vendi jonë si dhe nga Organizata Botërore e Aviacionit Civil.

Ministrja nënvizoi se në perimetrin e sigurisë të aeroportit do të vendoden efektivë të Policisë Ushtarake dhe batalioni special i forcave të Armatosura.

Ngjarja që ndodhi dje në aeroportin e Rinasit ishte një ngjarje shumë e rëndë. I bashkohem shqetësimit të qytetarëve dhe kolegëve që një ngjarje e tillë nuk mund të ndodhë në një zonë të rëndësisë së veçantë. Ajo që tashmë dihet nga hetimet është se mekanizmat e sigurisë që janë në përgjegjësinë e kompanisë kineze koncesionare të aeroportit kanë dështuar tërësisht. Koncesionari ka dështuar të përmbushë përgjegjësinë e tij për garantimin e parametrave të sigurisë fizike dhe nuk ka zbatuar standardet e detyruara të sigurisë që përcaktohen nga legjislacioni vendas dhe nga Organizata Botërore e Aviacionit Civil.

Kjo është një shkelje e papërgjegjshme, por edhe e rëndë e legjislacionit shqiptar, për të cilën shpresoj dhe besoj që përgjegjësitë penale do jenë konkrete. Kjo situatë kërkon ndërhyrje urgjente sepse nuk mund të lejojmë që të cenohet as siguria e qytetarëve dhe as imazhi i vendit. Për këto arsye në kushtet e një papërgjegjshmërie të përsëritur të koncesionarit për të respektuar detyrimet e tij ligjore për të garantuar sigurinë e aeroportit kam urdhëruar që në perimetrin e sigurisë së aeroportit “Nënë Tereza”, të vendosen efektivë të Policisë Ushtarake dhe të batalionit special të Forcave të Armatosura. Kjo është një praktikë që zbatohet sot, thuajse në çdo qytet evropian, ku njësi forcash të armatosura vendosen në mbështetje të kolegëve të tyre me qëllimin e garantimit të objekteve të sigurisë së lartë dhe sigurisë së qytetarëve.

Po ashtu, duke qenë që në një distancë fare të shkurtër nga aeroporti i Rinasit ndodhet edhe Komanda Ajrore e Forcave të Armatosura, kam udhëruar që edhe Policia Ushtarake të dislokohet në këtë komandë, duke ju bashkuar kështu Policisë së Shtetit për ta mbështetur atë në garantimin e sigurisë së aeroportit. Dua t’i garantoj të gjithë qytetarët që siguria e tyre është prioriteti ynë kryesor dhe askush nuk duhet të vërë në dyshim vendosmërinë tonë për të bërë gjithçka që duhet për ta garantuar atë”, ”, tha Xhaçka./abcnews.al

mjete-te-blinduara.jpg
G. P.10:30 | 04/04/2019

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhuruar 37 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura. E ngarkuara me punë e Shteteve të Bashkuara në vendin tonë Leyla Moses-Ones tha se kjo paketë do të rrisë mbrojtjen e brendshme të Shqipërisë e do të forcojë krahun jugor të NATO-s.

Këto mjete janë të mbrojtura dhe rezistente ndaj pritave dhe kurtheve të minuara. 37 të tilla janë një dhuratë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës ia bëjnë Forcave të Armatosura me qëllim që të jenë më të afta për të kryer detyrat e tyre. Por jo vetëm kaq.

“Kjo aftësi e re e blinduar do të rrisë mbrojtjen e brendshme të Shqipërisë, do të forcojë krahun jugor të NATO-s dhe do të sigurojë fuqi vendimtare luftarake në NATO që mund të dislokohet në mbështetje të operacioneve globale. Ky është një tjetër shembull se si Shqipëria po rritet si një lider rajonal në Ballkan. Nën drejtimin e shkëlqyer të ministres Xhaçka dhe gjeneral Kollçakut, komunikimi dhe bashkëpunimi midis forcave tona ushtarake nuk ka qenë kurrë më i fortë ndërsa shpërndarja e këtyre automjeteve shënon përfundimin e një faze të bashkëpunimit tonë”, tha e ngarkuara me punë e Shteteve të Bashkuara në vendin tonë, Leyla Moses-Ones.

Në ceremoninë e dorëzimit të këtyre mjeteve, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, tha se armatimi i ri sipas standardeve të NATO-s ndryshojnë cilësisht realitetin e përditshëm të punëve të ushtarakëve shqiptarë.

“Mjetet do të mundësojnë zgjerimin e spektrit të detyrave dhe misionit të trupave tanë dhe do të rrisin sigurinë e personelit sidomos ndaj minave dhe mjeteve shpërthyese të improvizuara, i cili konsiderohet tashmë si një prej kërcënimeve më të pranishme në mjedisin operativ”, u shpreh ajo.

37 mjetet e blinduara kanë një ekuipazh prej 3 deri në 7 ushtarakësh./abcnews.al

trump-2-1280x698.jpg
ent ela08:09 | 12/03/2019

Buxheti i Shteteve të Bashkuara për vitin 2020 do të ketë prioritet fushën e mbrojtjes. Presidenti Trump ka kërkuar për këtë sektor 750 miliardë dollarë, një shifër që rrezikon të lërë pa fonde institucionet e tjera, përfshirë Departamentin e Shtetit. Por buxheti ka gjasa të refuzohet nga demokratët.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka prezantuar të hënën në Uashington projekt/buxhetin për vitin 2020, që i kërkon Kongresit rritjen e fondeve për ushtrinë dhe murin me Meksikën. Konkretisht, Trump kërkon që shpenzimet në fushën e mbrojtjes të rriten me 4 për qind në 750 miliardë dollarë, duke përdorur këtu edhe fondet për operacionet ndërkombëtare.

Një lëvizje e tillë sjell mes të tjerash shkurtimin e fondeve për një seri institucionesh të rëndësishme, si 23 për qind për Departamentin e Shtetit dhe 31 për qind për Agjencinë për Mbrojtjen e Ambientit. Sa i takon murit në kufirin jugor, këtë herë Trump kërkon 8.6 miliardë dollarë, një kuotë 6 herë më të lartë se fondet që Kongresi ofroi për projektet për sigurinë kufitare në dy vitet e fundit fiskale dhe 6 për qind më e lartë se shuma që ai kërkoi paraprakisht për ngritjen e strukturës. Por buxheti në fjalë, prej 4.7 trilionë dollarësh, ka shumë gjasa të rrëzohet nga Kongresi.

Liderët demokratë paralajmëruan Trump ditën e diel se do të votojnë kundër draftit, që sipas tyre është përsëritje e betejës për fonde të vitit të kaluar, që çoi në bllokadën qeveritare më të gjatë në historinë e Shteteve të Bashkuara. Por për këtë vit situata është më e komplikuar. 1 tetori është afati i fundit për një marrëveshje të re që financon agjencitë federale dhe që përkon me afatin për heqjen e kufirit të borxhit publik. Pa një rritje të kufirit, qeveria amerikane rrezikon një paralizë që mund të trondisë ekonominë më të madhe të botës./abcnews.al

 

maduro.jpg
G. P.10:45 | 10/03/2019

Presidenti i Venezuelës, Nikolas Maduro pretendon se ka shmangur një grusht shteti të organizuar nga Shtetet e Bashkuara. Ndërkohë, vendi latin vijon të përballet me mungesë të energjisë elektrike, për shkak të së cilës thuhet se kanë humbur jetën 13 persona.

Presidenti i Venezuelës, Nikolas Maduro ka vlerësuar forcat e armatosura që i kanë qëndruar besnike për shmangien e një grushti shteti të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe lideri i opozitës Huan Guaido. Gjatë një mitingu, Maduro fajësoi gjithashtu opozitën për ndërprerjen e energjisë elektrike, për shkak të së cilës kanë humbur jetën 13 pacientë të një spitali.

Deklarata e presidentit, që e lidhi gjithashtu ndërprerjen e energjisë me sulme kibernetike, erdhi në një ditë kur në vend po mbaheshin protesta si nga mbështetësit ashtu edhe nga kundërshtarët e tij. Maduro ka ruajtur mbështetjen e forcave të armatosura dhe Rusisë me Kinën që kur Guaido u vetëshpall president i përkohshëm i vendit më 23 Janar.

Duke folur jashtë pallatit presidencial Miraflores, Maduro e cilësoi Guaidon një “klloun dhe një marionetë” të Shteteve të Bashkuara.

Ata u bënë thirrje forcave të armatosura të kryenin një grusht ushtarak shteti dhe përgjigjia e tyre ishte e qartë; ata i mposhtën komplotuesit”, deklaroi Maduro.

Ndërkohë, në protestat kundër kreut të shtetit, disa manifestues sulmuan policinë duke klithur “vrasës” dhe disa oficerë u përgjigjën duke qëlluar spraj djegës ndaj tyre./abcnews.al

VUCIC-PREMTIMI_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.01.jpg
ent ela11:45 | 23/02/2019

Serbia dhe Serbët nuk duhet të veprojnë kundër njëri tjetrit, me këtë frazë presidenti serb Vuçiç u ka kërkuar serbëve në Kosovë që të mos bëhen pjesë e ushtrisë. Dhe pse sipas ministrisë së brendshme të Kosovës, në ushtri nuk ka asnjë vend të rezervuar për serbët.

Në një takim me përfaqësuesit e listës serbe, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç iu tha atyre se Serbia dhe serbët nuk mund të mbijetojnë nëse shkojnë kundër njëri tjetrit. Në këtë kuadër Vuçiç u ka kërkuar serbëve që jetojnë në Kosovë që të mos bëhen pjesë e ushtrisë.

Ai më tej shtoi se kishte dëgjuar për herë të parë nga banorë të Graçanicës se po përballen me problem serioz për sa i përket furnizimit me ushqime, por dhe në veri të Kosovës ka probleme të tilla pasi sipas tij shqiptarët po organizojnë pika kontrolli për të parë se çfarë mbërrin në vend, dhe më pas i marrin ato.

“Detyra jonë është të luftojmë, dhe ne do luftojmë për njerëzit tanë”, tha Vuçiç duke shtuar se dhe pse ka njerëz që mendojnë se serbët janë të dobët, pasi nuk kërcënojmë dhe nuk bërtasin, por serbët janë më të fortë se sa mendojnë të tjerët.

Kreu i shtetit serb iu drejtua të pranishmëve duke thënë se nuk shqetësohej për ekonominë, por për sigurinë, dhe se çdo ditë serbët kërcënohen në Kosovë. Por Beogradi, sipas tij do të reagojë vetëm duke kërkuar paqe dhe stabilitet. /abcnews.al

IDRO-VUCIC-USHTRIA.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela22:46 | 22/02/2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç e ka cilësuar ushtrinë e Kosovës një armë të rrezikshme, që ndodhet në duart e një shteti që sipas tij nuk është më një foshnjë e Perëndimit, por një mistrec që mund të bëjë marrëzira.

Derisa bisedimet kanë ngecur, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka zgjedhur të vazhdojë me fushatën e “Ardhmja e Serbisë”, për të parë gjendjen brenda shtetit. Një pjesë e kanë konsideruar fushatë para zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare, por përvec ekonomisë në qytetin kufitarë me Kosovën, Rashkë, ai u ka bërë thirrje serbëve të mos i bashkohen assesi ushtrisë së Kosovës.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “I kam lutur të gjithë serbët që të mos shkojnë në ushtrinë e Kosovës, ta mendojnë se cilat janë nevojat e kësaj ushtrie dhe qëllimet e atyre që e kanë themeluar. Ne edhe ashtu jemi pak dhe na mungon vetëm të kemi edhe një konflikt serbo-serb”. 

Ai ka thënë se ushtria e Kosovës po bën fushatë për rekrutimin e serbëve në pjesët jugore. Serbia kundër kësaj është shprehur edhe me ndalimin në kufi të disa pjesëtarëve serb të Forcave të Sigurisë së Kosovës. Vucic megjithatë ka thënë se shpreson që do të gjendet një zgjidhje për Kosovën, por serbët duhet të kenë durim.

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë: “Fuqitë e mëdha të Perëndimit e kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe kjo është foshnja e tyre me të cilën ata luajnë. Tani nuk është më foshnje, por një mistrec i përkëdhelur që mund të bëj marrëzira, por ende është foshnja e tyre dhe ata do ta mbrojnë dhe akuzojnë Serbinë sa herë të kenë mundësi. Por, ne duhet të jemi të përgjegjshëm”.

Vuçiç ka takuar edhe krerët serbë të Kosovës me të cilët ka folur për gjendjen pas taksës duke u premtuar se do të lobojç dhe se Serbia nuk do ti lë vetëm. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono