ushtri

vlcsnap-error285-1-1280x720.jpg
ent ela12:57 | 13/02/2018

Karriera në Forcat e Armatosura të jetë e pastër si një garë sportive. Apeli vjen nga ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e cila mori pjesë në aktivitetin e organizuar me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Sporteve në ushtri.

Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë iu bashkuan ushtrive nga 135 vende të tjera në Ditën Ndërkombëtare të Sporteve në ushtri.

Ushtarë, nënoficerë dhe oficerë të të gjitha gradave garuan në dy disiplina, 10 km për vrapuesit djem dhe 6 km për vrapueset vajza.

Në vendin e parë për djem u rendit kapiten Bledar Mesi, i ndjekur nga ushtar Alban Faslliu nga Forca e Sigurisë së Kosovës. Në vendin e tretë u rendit toger Renato Dordi nga Forca Ajrore.

Në kategorinë e vajzave, vendin e parë e zuri kadete Xhuliana Tahillari nga Komanda e Doktrinës dhe Stërvitjes. Në vendin e dytë u rendit ushtare e tretë Sadete Popshini, ndërsa në shkallën më të ulët të podiumit u pozicionua Artemisa Axhami nga Policia Ushtarake.

“Ne jemi plotësisht të angazhuar që edhe karriera juaj t’i përngjajë kësaj gare të bukur sportive. Dhe po punojmë që kjo garë të jetë e pastër, e ndershme dhe e shëndetshme. Një garë ku secili prej jush të vlerësohet dhe promovohet në bazë të meritave dhe të performancës së treguar gjatë punës.

Kjo garë e ndershme do t’ju krijojë mundësinë të gjithëve që të shprehin sa më mirë që të jetë e mundur, nivelin e përgatitjes profesionale, në shërbim të Forcave tona të Armatosura dhe do të rrisë nivelin profesional të saj, si rrjedhim edhe cilësinë e realizimit të detyrave.”

Dita e vrapimit të Këshilli Ndërkombëtar i Sporteve në ushtri zhvillohet çdo vit nga vendet anëtarë të kësaj organizate duke u kthyer në ditën ku ushtarakë dhe civilë vrapojnë së bashku në gjithë botën nën flamurin e sportit dhe paqes./abcnews.al

vlcsnap-error896-1280x720.jpg
G. P.12:52 | 04/02/2018

Ushtria turke ka pësuar disfatën më të rëndë, që prej nisjes së ofensivës kundër milicive kurde në Siri. Mësohet se 7 pjesëtarë të forcave të sigurisë së Turqisë janë vrarë.

Ushtria e Turqisë ka pësuar ditën më vdekjeprurëse në ofensivën kundër milicive Kurde brenda veriut të Sirisë. Mësohet se 7 pjesëtarë të forcave të sigurisë janë vrarë. 5 prej tyre humbën jetën pasi tanku i tyre u sulmua në rajonin Afrin. Kryeministri Binali Jëlldërëm u zotua se militantët do të paguajnë dyfishin e asaj që kanë bërë ndërsa avionët e Ankarasë kanë goditur vendndodhje të kurdëve në verilindje të qytetit Afrin.

Operacioni i ushtrisë turke, i quajtuar “Dega e Ullirit”, ka nisur me 20 Janar dhe qëllimi i tij është largimi i milicisë kurde YPG nga provinca Afrin. Ankaraja i shikon militantët YPG si një grupim terrorist dhe si zgjatim i Partisë Punëtore të Kurdistanit “PKK”. Kjo lëvizje ka luftuar prej 3 dekadash për autonomi në juglindje të Turqisë.

Sipas konfirmimeve zyrtare, 14 ushtarë të forcave të sigurisë së Ankarasë kanë humbur jetën në ofensivë. Ndërsa nga ana tjetër, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Anadollu, janë neutralizuar mbi 900 militantë kurdë, të cilët konsiderohen si terroristë.

Në këtë ofensivë, forcat turke shoqërohen dhe nga rebelët e Ushtrisë së Lirë Siriane. Ndërkohë, fuqitë perëndimore, përfshirë SHBA-në dhe Francë, prej kohësh bëjnë thirrje për vetëpërmbajtje në mënyrë që të shmangen viktimat në civilë. Pikërisht për këtë ka ardhur dhe një bilanc provizor. Sipas një zyrtari siriano-kurd, 150 civilë janë vrarë dhe 300 të tjerë janë plagosur që prej nisjes së ofensivës së ushtrisë turke./abcnews.al

vlcsnap-error417-1280x720.jpg
ent ela10:43 | 02/02/2018

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Francë gjatë mëngjesit të së premtes. Mësohet se dy helikoptërë ushtarakë të shkollës së trajnimit janë përplasur në rajonin juglindor Var duke shkaktuar viktima. Një zyrtar i ushtrisë franceze ka konfirmuar se 5 persona kanë humbur jetën në aksidentin ajror. Mediat shkruajnë se nuk ka detaje të menjëhershme lidhur me shkakun e përplasjes. Autoritetet kanë hapur një hetim për zbardhjen e ngjarjes. Ndërkohë, ekipet e shpëtimit po kërkojnë dhe për një persona të gjashtë, i cili gjendej në njërin prej helikopterëve të rrëzuar. Kjo lë të kuptohet se bilanci i viktimave mund të rritet ende./abcnews.al

 

 

auto_Aleksandar-Vulin-11502616467.jpg
us er12:20 | 16/12/2017

Në Kosovë nuk mund të ketë asnjë ushtri tjetër përvec KFOR-it. Është ky reagimi i ministrit serb të mbrojtjes Aleksandër Vulin pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj i cili tha se në mars të 2018-ës, Kosova do të ketë ushtrinë e saj.

Duke marrë pjesë në një stërvitje ushtarake, ministry serb Vulin u shpreh se nëse në Kosovë do të ketë një formacion tjetër ushtarak përvec Kfor, atëherë kjo do të përbënte problem për sigurinë në të gjithë rajonin.

Deklaratat e kryeministrit kosovar, Vulin i komentoi si një dëshirë të hershme të Haradinaj. Ministri serb shtoi se duke u bazuar në rezolutën 1244, është e qartë se e vetmja forcë e armatosur në Kosovë e Metohi mund të jetë KFOR, dhe qëndrimi I Serbisë për këtë cështje nuk do të ndryshojë. Por as ai  Kombeve të BAshkuara dhe i serbëve që jetojnë në Kosovë.

Vulin theksoi se nuk kishte asnjë mundësi për formim të ushtrisë në Kosovë përvec se duke shkelur dhunshëm ligjin ndërkombtar dhe rezolutën 1244./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono