ushqime

6_Foods_that_Regnerate_Stem_Cells_1024x1024-1020x510-1.jpg
So Nila15:30 | 16/01/2020

Trupi i njeriut është në gjendje të rigjenerohet vetë në mënyrë natyrale dhe në intervale të caktuara.

Lëkura rigjenerohet në 30 ditë, ndërsa rruazat e kuqe të gjakut rigjenerohën në katër muaj.

Çdo ditë, trupi shkarkon plot 50 miliardë qeliza.

Sipas të dhënave kjo aftësi e mrekullueshme rigjeneruese e trupit ka frymëzuar shkencëtarët në gjetjen e shumë kurave për sëmundje të ndryshme dhe lëndime të gjymtyrëve.

Superfuqia e organizmit i ka dhënë jetë të ashtuquajturës Mjekësi Rigjeneruese e cila synon të luftojë inflamacionin që ndodh në trup dhe duke garantuar shëndetin.

Mjekësia Rigjeneruese bazohet gjithashtu tek një regjim i shëndetshëm ushqimor falë të cilit qelizat rigjenerohen më lehtë dhe inflamacioni zhduket shpejt.

Lidhja Mes Inflamacionit Dhe Rigjenerimit Të Qelizave

Inflamacioni zakonisht shfaqet kur trupi pëson një lëndim të caktuar.

Lëndimi shkatërron qelizat dhe këto të fundit nuk e përfundojnë procesin e rigjenerimit.

Për t’u ardhur në ndihmë qelizave, njeriu duhet të hajë ushqimet e duhura, siç janë frutat dhe perimet.

Çdo individ mund ta dallojë shumë lehtë nëse një ushqim lufton inflamacionin ose jo bazuar në ngjyrën që ka.

Rregulli i përgjithshëm është që pjata e një vakti duhet të jetë me ngjyra si përshembull ushqimet me ngjyrë portokalli si karrotat që janë të pasura me vitaminë A.

Kjo vitaminë i vjen në ndihmë rigjenerimit të mushkërive dhe lëkurës.

Ushqimet e gjelbra nga ana tjetër janë të pasura me kompleksin e vitaminave B, ndërsa ato të kuqet përmbajnë vitaminën C dhe antioksidantë.

6 Ushqimet që luftojnë inflamacionin

1.Frutat e Pyllit

Këto fruta janë shumë të pasura me antioksidantë dhe vitamina të cilat zhdukin inflamacionin dhe mbështesin procesin e riparimit të qelizave. Ato gjithashtu përmirësojnë funksionin e mëlçisë dhe zbusin dhimbjet e kyçeve.

2.Produktet e Detit

Këto ushqime janë thelbësore për shëndetin sepse përmbajnë acide yndyrore që luftojnë inflamacionin.

Ushqimet që na ofron deti i bëjnë mirë shëndetit të trurit dhe zemrës.

3.Brokoli

Kjo perime është e pasur me substanca që luftojnë inflamacionin, mbështesin mëlçinë dhe të gjithë procesin rigjenerues të trupit.

Nga ana tjetër, brokoli është një perime shumë e mirë për pastrimin e organizmit nga toksinat.

4.Xhenxhefili

Është një mik i mirë për shëndetin. Ai e lufton inflamacionin që në fillim dhe i jep krahë procesit natyral të rigjenerimit.

5.Arrat dhe farat

Farat dhe arrat janë shumë të pasur me acide yndyrore dhe proteina.

Përveç për procesit të rigjenerimit ato ndihmojnë në humbjen e kilogramëve të tepërt.

Arrat, bajamet, farat e linit janë të shkëlqyera kundër inflamacionit.

6.Kërpudhat

Substancat e kërpudhave janë të mira për të mbrojtur qelizat e mëlçisë nga inflamacioni dhe për ta pastruar organizmin në mënyrë natyrale.

Kini parasysh që natyra e ka pajisur njeriun me mënyrat e duhura për të luftuar sëmundjet dhe për të jetuar shëndetshëm.

Zgjedhja është e juaja. Ushqehuni shëndetshëm! /abcnews.al

Capture-3.png
So Nila15:25 | 13/01/2020

Ne i dimë ushqimet që na bëjnë të ndihemi më mirë kur jemi me temperaturë, si një tas me supë pule, ose një gotë me çaj xhinxhër. Keni menduar ndonjëherë për ushqimet që ju bëjnë një grip të përkeqësohet?

1.Ëmbëlsiratshman

Sheqeri dobëson rruzat e bardha të gjakur të cilat janë çelsi për luftimin e infeksioneve. Mos i konsumoni ato dhe gjithashtu lëngjet që përmbajnë sheqer deri sat ë ndiheni më mirë

2.Karbohidratet

Në qoftëse doni të hani pasta, bukë apo karbohidrate të tjera mendohuni mirë pasi ato treten duke u kthyer në sheqer dhe arsyen sapo e thamë më sipër.

3.Alkooli:

Ndikon drejtpërdrejtë në dehidratim. Të jeni i pa hidratuar kur jeni sëmurë ndikon në dhimbje më të madhe në trupin dhe kockat tuaja.

4.Ushqime pikante

Mund t’ju ndihmojnë për të pastruar hundët e bllokuara. Por mos e përdorni kur keni të përziera sepse vetëm do të përkeqësojë gjendjen.

5.Fast Food

Ushqimi yndyror mund të shkaktojë inflamacion, duke përkeqësuar sistemin imunitar. Ata gjithashtu mund të jenë më të vështirë për t’u tretur se karbohidratet dhe proteinat, kështu që mundohuni t’i shmangni nqs keni përzierje ose dhimbje bark./abcnews.al

frrr.jpg
So Nila08:36 | 13/01/2020

Ushqyerja e shëndetshme është një nga mënyrat më efikase për uljen e tensionit të lartë të gjakut.

Mëngjesi është një vakt tepër i rëndësishëm për uljen e tensionit.

Ky vakt përcakton funksionimin mirë të organeve, mbron zemrën por edhe energjinë që i nevojitet trupit.

Nëse dëshironi të ulni tensionin e lartë të gjakut, atëherë duhet të nisni ditën me një prej alternativave të mëposhtme.

Shumica prej tyre janë të pasura me kalium, një mineral i dobishëm për gjakun dhe shëndetin e zemrës.

1.Tërshëra

Tërshëra është shumë e pasur me fibra e cila ju mban të ngopur dhe ju frenon ndaj ushqyerjes së tepruar.

Nëse e mbani tërshërën në ujë gjatë natës, në mëngjes do të përfitoni sasitë maksimale të fibrave.

Tërshëra mund të pasurohet me fruta, arrorë, fara dhe mjaltë.

2.Kosi

Kosi dhe qumështi janë burime të shkëlqyera të kalçiumit, një prej mineraleve më të nevojshme për uljen e tensionit të gjakut dhe mirëmbajtjes së niveleve të tij.

Të dhënat këshillojnë konsumiminn e kosit të shtëpisë dhe pasurimit të tij me fruta dhe mjaltë.

3.Frutat

Është e vërtetë që frutat kanë sheqer që vjen në formën e fruktozës, por ato përmbajnë edhe fibra, minerale dhe vitamina.

Bananet dhe portokallet janë të rekomandueshme sepse ofrojnë kalium, një mineral që e mban zemrën të shëndetshme dhe ul tensionin e gjakut.

4.Farat

Farat e kungullit, farat e linit dhe ato chia ofrojnë përfitime të shumëta nëse konsumohen rregullisht.

Këto fara janë shumë të pasura me kalium, vitamina dhe yndyrna të shëndetshme./abcnews.al

 

36.jpg
So Nila14:48 | 06/01/2020

Anemia ndodh kur trupi jonë nuk prodhon mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut.

Kjo gjendje shkaktohet kryesisht nga humbja e gjakut, shkatërrimi i qelizave të kuqe të gjakut ose paaftësia e trupit  tonë për të krijuar mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut.

Një dietë që është e pasur me hekur dhe vitamina B është e rëndësishme nëse vuani nga anemia.

Ja disa ushqime që ju ndihmojnë në kurimin e anemiseë.

1.Mishi i kuq, si ai i viçit dhe derrit, përmbajnë sasi të madhe hekuri heme, që përthithet më lehtë nga trupi se sa hekuri non-heme që përmbajnë bimët. Mëlçia është organi më i pasur në hekur dhe vitamina B. Mëlçia e vicit ka më shumë se 600% të nevojës ditore në hekur dhe vitaminë B-12.

 

2.Bimët bishtajore: fasulja, thjerrëzat (lentilet), bizelet. Por kini kujdes se bishtajoret kanë acid fitik që bllokon përthithjen e hekurit, prandaj këshillohet që ato të lihen në ujë gjithë natën para se të gatuhen.

 

3.Drithërat integrale

Buka e prodhuar me drithë integrale është burim i mirë hekuri non-heme, lloj hekuri që i duhet trupit në rast mungese të hekurit. Por me gjithë përmbajtjen e lartë në hekur, edhe drithërat përmbajnë acid fitik. Prandaj këshillohet që bukën ta prodhoni vetë ose ta blini në një furrë ku buka prodhohet pasi është bërë fermentimi i brumit. Kjo është arsyeja kryesore përse njerëzit sot kanë probleme me drithërat. Një fetë bukë përmban 6% të kërkesës ditore për hekur.

 

 

4.Veza është e pasur në lëndë ushqimore. 1 vezë e madhe përmban 1 mg hekur, dmth, 7% të nevojës ditore për hekur për femrat dhe 11% për meshkujt. Vezët ndihmojnë edhe për forcimin e kockave dhe ndërtimin e kyçeve.

 

 

5.Gjalpi i kikirikut është burim i mirë hekuri. Dy lugë gjelle gjalpë kikiriku përmbajnë 0.6 mg hekur.

 

6.Rrepa e kuqe e gatuar ose në formë sallate është ndër mënyrat më të mira për të luftuar aneminë. Ajo pastron gjakun dhe sa sasi të mirë hekuri. Përbërësit e saj ndihmojnë të përmirësohen dhe riaktivizohen qelizat e kuqe të gjakut. Ngjyra e kuqe e errët e rrepës së kuqe është edhe për shkak të përmbajtjes së lartë në hekur. Por fatkeqësisht rrepat shiten pa gjethet e tyre dhe thuhet se kanë tre herë më shumë lëndë ushqimore se vetë rrepa. Prandaj konsumimi i gjetheve të rrepës është mjaft i këshillueshëm.

 

7.Spinaqi dhe perimet e gjelbra në përgjithësi janë burim i mirë hekuri dhe vitamine C. Spinaqi përmban edhe fibër, vitaminë A, B9 dhe E, kalcium dhe beta-karroten që janë të domosdoshme për trup të shëndetshëm. Megjithatë, hekuri i spinaqit nuk përthithet lehtë nga trupi prandaj këshillohet që spinaqi të konsumohet me ushqime të tjera të pasura në hekur të tretshëm si patatet dhe brokoli. Këto ndihmojnë në tretjen dhe përthithjen e hekurit të spinaqit. Paradoksalisht, megjithëse është i pasur në hekur, spinaqi është faktikisht pengues i hekurit. Gjysmë gote spinaq i zierë përmban 3.2 mg hekur ose pak më pak se 20% të nevojave ditore në hekur.

 

8.Shega përmban vitaminë C, hekur, vitamina A dhe E, si dhe fibër dhe potas. Shega ndihmon në zvogëlimin e simptomave të anemisë si pafuqia, marramendja, dhe humbja e dëgjimit.

 

9.Molla ka hekur dhe është pikërisht përmbajtja e hekurit ajo që çon në ngjyrën kafe / oksidimin e saj kur e qërojmë dhe ajo bie në kontakt me ajrin. Hekuri i mollës përthithet nga trupi sepse vetë molla është e pasur në vitaminë C.

 

10.Banania ka nivele të larta të hekurit. Për të rriturit, 2-3 banane në ditë ndihmojnë në mangësinë e hekurit.

Mjalti ka hekur, magnez dhe zink. Ngjyra e verdhë e mjaltit është për shkak të përmbajtjes së lartë të hekurit. Kujdes, mos u jepni mjaltë foshnjave (që nuk kanë mbushur një vjeç) sepse mund t’u shkaktojë sëmundje të rëndë që është vdekjeprurëse./abcnews.al

 

Capture-13.jpg
So Nila15:51 | 04/01/2020

Mënyra se si ju ushqeheni mund të shkaktojë probleme, ndërsa mosha juaj rritet, gjë që do të thotë se ajo që ju bëri mirë në moshën 20-vjeçare, mund të mos funksionojë po aq mirë në moshën 40-vjeçare. Ndiq këto këshilla për të përmirësuar shëndetin fizik dhe mendor.

1.Kur je në të 20-tat, konsumo salmon

 

Të njëzetat nuk janë gjithmonë kohë  qejfi dhe argëtimi por për fat të mirë, konsumimi i këtij peshku të ujërave të ftohta, mund të ndihmojë për të parandaluar apo trajtuar depresionin, një gjendje ku gratë kanë gati dy herë më shumë shanse të bien sesa burrat.

Studimet tregojnë se depresioni ka më shumë gjasa të zhvillohet fillimisht mes moshës 15 dhe 34 vjeç. Por salmoni është i pajisur me acide yndyrore omega-3, të cilat mund të stabilizojnë ndjenjat e tua duke rritur nivelin e serotoninës, lëndës që të bën të ndihesh mirë.

“Në moshën 20-vjeçare ka gjasa që ju po punoni shumë dhe po kaloni kohë me shoqërinë e ndoshta nuk keni kohë për të gatuar.Nëse dy herë në javë përdorni salmonin, atëherë bëni shumë mirë”, thotë Ruth Frenchman, një autore librash mbi dietat. “Nëse përzieni salmonin me sallatë dhe me pak majonezë me yndyrë të ulët për drekë, mund t’iu shijojë shumë.”

2.Në moshën 30 vjeç:  konsumoni vezë dhe spinaq

 

Kjo është koha kur ju bëni fëmijë, kështu që ka gjasa që jeni njëkohësisht duke ushqyer fëmijën me gji apo jeni shtatzënë. Mbajeni veten mirë me një omletë me spinaq dhe qumësht çdo mëngjes. E verdha e vezëve dhe spinaqi përmbajnë kolinë, një ushqyes që ndihmon trurin e fëmijës të zhvillohet siç duhet. Instituti i Mjekësisë rekomandon konsumimin e 425 mg koline në të gjithë kohën, 450 mg nëse jeni shtatzënë dhe 550 mg nëse po jepni ushqim me gji.

Një vezë e madhe do të japë 145 mg kolinë dhe një gjysmë kupe me spinaq do të të japë 240 mg. Spinaqi ka më shumë prioritet, sepse përmban edhe një ushqyes tjetër të vlefshëm për nënat, folatin, i cili ndihmon në shmangien e lindjeve me defekte. Një gjysmë gote me spinaqin e gatuar lehtë jep rreth 130 mcg foliat, një e treta e asaj që rekomandojnë mjekët për gratë në këtë moshë.

Kur je shtatzënë, duhet të synohet 600 mcg dhe kur je me qumësht, duhet të synosh 500 mcg. Nëse nuk arrin këto nivele përmes dietës, mund të pyesësh mjekun nëse marrja e suplementeve është një ide e mirë.

3.Kur je 40: konsumo mish viçi pa dhjamë dhe brokoli

 

Për ata që dashurojnë hamburgerët në këtë moshë, kjo është fat. Mishi i viçit pa dhjam përmban shumë hekur, një ushqyes që ndihmon në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, furnizuesit e trupit me oksigjen dhe që mbajnë nivelin e energjisë lart.

Mjekët rekomandojnë 18 mg në ditë për gratë në moshën 40 vjeç dhe 27 mg gjatë shtatzënisë. Nevojiten 9 mg kur je me qumësht. Rreth 120 gramë mish do të sigurojnë 4 mg hekur. Por, për shkak se mjekët e kancerit rekomandojnë kufizimin e konsumit të mishit të kuq në rreth 520 gramë në javë, më shumë se kaq mund të shkaktojë sëmundje zemre dhe rrezik kanceri, duhet të kërkohet hekur nga burime të tjera, si karkalecat e detit apo farat e kungullit.

Kur je në të dyzetat, është gjithashtu me rëndësi kritike të konsumosh perime si brokoli, për shkak se reduktojnë rrezikun e kancerit të gjirit.

4.Në të 50-at: ushqime me yndyrë të ulët

 

Ju duhet të keni dëgjuar për përfitimet e shumta që vijnë nga kosi me nivel yndyre të ulët ose pa yndyrë. “Estrogjeni përmban kalcium në kockat tuaja, por pas menopauzës, ju filloni të humbni estrogjen, dhe rrjedhimisht humbisni kalcium dhe fuqinë e kockave”, thotë Joan Salge Blake, një nutricist.

Kosi siguron afërsisht 300 mg ose një të katërtën e kalciumit ditor të nevojshëm. Për pjesën tjetër, pini qumësht pa yndyrë dhe lëng portokalli të fortifikuar me kalcium apo hani djathë me yndyrë të reduktuar.

Për të ndihmuar trupin tuaj të absorbojë kalciumin, flisni me mjekun për mundësinë e marrjes së suplementit me vitaminë D, megjithëse ju mund ta merrni këtë vitaminë edhe përmes ushqimeve, si kërpudhat apo nga dielli. Gjithsesi është e vështirë të marrësh vitaminë D mjaftueshëm përmes dietës.

5.Konsumoni bishtajore në moshën 60-vjeçare

 

Ka një këngë që këndohet në shkollat fillore në SHBA: “Fasulet, janë të mira për zemrën”. Kjo është në fakt edhe shkencërisht e vërtetë. Të gjitha llojet e bishtajoreve, bizelet, bathët, fasulet etj, përmbajnë nivel të lartë potasi, gjë që ndihmon në uljen e presionit të gjakut, një faktor i njohur për sëmundjet e zemrës.

Këto mrekulli të vogla janë gjithashtu të pasura me fibra, të cilat ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur dhe të mbani një peshë të shëndetshme. Lufta kundër obezitetit dhe presionit të lartë të gjakut është e rëndësishme pas kësaj moshe, sepse gratë mbi 55 vjeç kanë dy herë më shumë gjasa të goditen nga një atak kardiak në krahasim me burrat apo gratë më të reja./abcnews.al

tryeze-1280x720.jpg
So Nila14:31 | 30/12/2019

Natën e Vitit të Ri të gjitha amvisat preferojnë që tavolina të jetë e mbushur plot. Madje shpeshherë ushqimet që gatuhen, nuk konsumohen dot as për një javë. Dietologet japin këshillat e tyre për këtë natë të ndërrimit të viteve.

Vitin e Ri mezi e presin jo vetëm fëmijët, por edhe të rriturit. Gjithsesi janë këta të fundit që kanë përgjegjësinë e asaj se çfarë duhet dhe nuk duhet shtruar në tavolinë. Tradita sigurisht zë një pjesë të rëndësishme në atë që hahet, megjithatë janë edhe disa gjëra që duhen mbajtur parasysh.

Tryeza më e bollshme e vitit është pa dyshim ajo e Vitit te Ri. Të gjithë tundohemi nga ushqimet plot shije, ëmbëlsirat dhe mesatarisht shtojmë 2-3kg nga të cilat 0,5kg nuk zbresin më. Ato kontribuojnë në shtim të konsiderueshëm ndër vite.

Për ata që vuajnë nga kolesteroli i lartë, hipertensioni dhe diabeti, tryeza e Vitit të Ri mund të përbëjë një problem të madh. Le të shohim disa nga ushqimet të cilat kërkojnë vëmendje:

1.Lëkura e gjelit të detit

 

Nën lëkurën e gjelit të detit akumulohet një sasi e konsiderueshme yndyre e ngopur, kolesteroli dhe kripe. Në vetëm 30gr lëkurë gjenden 160 kalori të cilat vijnë nga yndyrë e ngopur dhe 50mg kolesterol. Përveç këtij fakti, mënyra e gatimit ka shumë të bëjë me përmbajtjen e lëkurës. Temperaturat e larta të gatimit mund të shkaktojnë formimin e substancave kancerogjene.

Këshillë:

Shërbejeni gjelin e detit pa lëkurë. Nëse nuk e shmangni dot, atëherë përpara gatimit lyejeni me vaj ulliri ekstra të virgjër dhe mos e piqni në temperatura shumë të larta.

A e dinit se lëkura e mishit të pulës nuk është edhe kaq e dëmshme për fëmijët? Përkundrazi, nëse gatuhet i zier ose i pjekur ngadalë, ajo përmban përbërës që ndihmojnë rritjen, si proteina dhe kolagjeni.

2.Pijet e gazuara

 

Pijet e gazuara përmbajnë sheqer në sasi të mëdha. Vetëm një kanaçe e vogël përmban 12 lugë sheqer. Kaloritë e 12 lugëve sheqer janë të barabarta me kaloritë e një cope bakllava. Me ndryshimin e vetëm që bakllavaja të ngop, madje të vel, kurse kaloritë nga pijet e gazuara sensorët tanë të ngopjes nuk i njohin fare.

Këshillë:

Zëvendësoni pijet e gazuara me çaj bimor ose thjesht me ujë natyral.

A e dinit se pijet e gazuara e bëjnë trupin tonë të djegë më pak dhjam se normalisht? Ato ndërhyjnë në monopate të metabolizmit duke penguar djegien e acideve lyrore nga depozitat e dhjamit dhe e bëjnë trupin të djegë sheqer në vend të dhjamit, gjë që nuk e ndihmon aspak trupin tonë.

3.Pijet alkoolike

 

Pijet alkoolike shkaktojnë dehidratim (sidomos pijet e kripura) dhe rënie të sheqerit në gjak. Disa koktejle mund të përmbajnë sasi të mëdha kalorish dhe sheqeri duke u përzier me shurupe të koncentruar.

Këshillë:

Mos pini me stomakun bosh se do të deheni shumë shpejt. Preferoni verën cilësore në vend të pijeve të forta. Bëni kujdes t’i shoqëroni me sa më shumë ujë.

A e dinit se pirja e kafes përpara e përshpejton efektin e alkoolit në trup?

Kujdes:

Individët që vuajnë nga diabeti duhet të kujdesen të marrin ushqimin e nevojshëm krahas pijeve alkoolike, sepse mund t’ju bjerë sheqeri në gjak./abcnews.al

 

cccccc.png
So Nila12:45 | 30/12/2019

Nëse ëndërron të fitosh lotarinë, të të rritet rroga apo të gjesh dashurinë e jetës bën mirë të mos i anashkaloni fasulet, rrushin apo gicin në natën e ndërrimit të viteve.

Viti i Ri është koha kur ne i vemë kapakun disa gjërave dhe hapim dyert për të renë.

Në shumë vende të botës, për superticion ose jo, ka një listë me ushqime që shërbejnë si ogur i mirë.

Në Shqipëri nuk kemi një traditë supersticioni për ushqimin, por një rit e kemi.

Nëse personi i parë që hyn në shtëpi pas ndërrimit të viteve, është një djalë i vogël, familja do të ketë mbarësi për vitin e ri.

Pavarësisht nëse besoni ose jo, mund të gjeni një ushqim të preferuar në këtë listë ushqimet me fat.

Dhe nëse fati nuk ju troket në derë, të paktën natën e ndërrimit të viteve nuk do ta kaloni me stomakun bosh.

1.Rrushi

 

Spanjollët konsumojnë 12 kokrra rrush para mesnatës- një kokërr rrush për çdo muaj.

Kjo traditë daton që në vitin 1909, kur vreshtarët e zonës Alicante ne Spanjë e nisën këtë praktikë pas një viti të bollshëm me rrush.

Çdo kokërr rrushi përfaqëson një muaj, kështu nëse kokrra e tretë përshembull iu rastis e thartë, Marsi mund të jetë një muaj i vështirë.

Për pjesën më të madhe, synimi është që të gjithë kokrrat e rrushit të konsumohen në më pak se 12 sekonda, para se akrepat të shënojnë orën 00.00, por Peruanët këmbëngulin që të konsumohet edhe kokrra e 13-të, që të jenë brenda.

2.Jeshillëqe për të tërhequr paranë

 

Jeshillëqet, duke përfshirë këtu jo vetëm sallatën jeshile, rukolën por dhe lakrën konsumohen në shumë vende në natën e Vitit të Ri.

Kjo për një arsye të thjeshtë-gjethet e tyre jeshile duken si para të palosura, ndaj dhe janë simbol i prosperitetit ekonomik.

Besohet se sa më shumë jeshillqe të konsumohen aq më i madh do të jetë fati që do ta shoqërojë personin në Vitin e Ri.

3.Bishtajore

 

E kush mund ta mendonte që bishtajoret, duke përfshirë këtu fasulet, bizelet dhe thjerrëzat janë gjithashtu simbol i parasë.

Kokrrat e tyre ngjasojnë disi me monedhat dhe kur gatuhen fryhen, duke na dhënë idenë e një rritje financiare.

4.Mish derri

 

Zakoni i të ngrënit mish derri në Vitin e Ri bazohet në idenë që derri simbolizon progres.

Mishi i derrit të pjekur shërbehet për Vitin e Ri në Kubë, Spanjë, Portugali, Hungari dhe Austri, ku këta të fundit madje dhe e dekorojnë tavolinën me gicë të bërë me brumë.

Derri gjithashtu konsumohet në Itali dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku vlerësohet si ushqimi i mirëqenies.

5.Peshku

 

Peshku është një zgjedhje mëse llogjike për natën e ndërrimit të viteve.

Madje thuhet se merluci ka qenë popullor që në mesjetë. Në shumë vende ai krahasohet dhe me gjelin e detit të Krishtlindjeve.

Arsyeja? Shumë kohë para se frigoriferi dhe transporti urban të ekzistonin, merluci mund të rezervohej dhe të transportohej duke bërë të mundur që të shkonte deri në Mesdhe apo akoma më larg në Afrikën Veriore dhe në Karaibe.

6.Embëlsira të ndryshme

 

 

Keku dhe ëmbëlsira të ndryshme janë tipike për festat e fundvitit në të gjithë botën, kryesisht në formë të rrumbullakët ose unaze.

Në disa vende është e traditës që të fshihet një monedhë ose një shënim ku ka një urim.

Po përveç kekut, në Skoci ashtu si dhe në Shqipëri është tradita e personit të parë që shkel pragun e derës, në mënyrë të veçantë nëse është një djalë i vogël./abcnews.al

tmg-facebook_social.jpg
So Nila13:16 | 19/12/2019

Personat që konsumojnë më shumë ushqime pikante kanë 40% më pak rrezik për infarkt në zemër.

Të hani ushqime pikante keni rrezik më të ulët për të përjetuar ndonjë infarkt fatal në zemër.

Studimet tregojnë se njërëzit që konsumonin ushqim pikant, katër herë brenda javës, kanë pasur 40% më pak gjasa të vdesin nga një infarkt në zemër.

Dhe rreziku ndaj vdekjes nga të gjitha shkaqet tjera ishte 23% më i ulët në krahasim me personat të cilët nuk konsumojnë ushqime pikante./abcnews.al

auto_hipertencion_2-905x3951491833676.jpg
So Nila12:57 | 18/12/2019

Nëse keni tension të lartë të gjakut, mund ta ulni atë duke konsumuar një dietë të shëndetshme ushqimore. Por duhet të keni kujdes, pasi disa ushqime dhe pije të ndryshme mund t’ju pengojnë uljen e tensionit të gjakut.

Këto ushqime të cilat duhet t’i limitoni ose shmangni janë:

1.Kripa

Kripa dhe natriumi janë “armiq” për personat me tension të lartë të gjakut apo sëmundje të zemrës. Në çdo 100 gram(g) kripë ka 38 758 miligram(mg) natrium.

Sipas specialistëve, personat me tension të lartë të gjakut duhet ta limitojnë marrjen e natriumit në 1,500 miligram (mg) në ditë apo vetëm një lugë çaji kripë.

Disa nga ushqimet më të kripura janë:

-pica e ngrirë

-lëngjet e perimeve

-mishi i procesuar

-produktet e paketuara të domates

-supat e gatshme

-turshitë

2.Sheqeri

Konsumimi i tepërt i sheqerit është lidhur gjithmonë me rritjen në peshë dhe obezitetin. Por sheqeri lidhet gjithashtu edhe me tensionin e lartë të gjakut.

Sheqeri, sidomos pijet e ëmbëlsuara me sheqer, kontribuojnë në rritjen e obezitetit në njerëz nga të gjitha moshat. Tensioni i lartë i gjakut është më i shpeshtë në personat që janë mbipeshë ose obezë.

Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon që femrat mos të konsumojnë më shumë sheqer se 6 lugë çaji ose 24 gram(g) në ditë, ndërsa burrat deri në 9 lugë çaji apo 36 gram(g) në ditë.

3.Lëkura e pulës dhe ushqimet e paketuara

Personat me tension të lartë të gjakut duhet të reduktojnë yndyrnat e ngopura dhe të shmangin yndyrnat trans. Përbërje të lartë yndyrnash të ngopura kanë:

– lëkura e pulës

– prodhimet e bylmetit

– mishi i kuq

– gjalpi

Yndyrnat trans gjenden në sasi të vogla mishi të dhjamosur dhe produkte bulmeti. Por përmajtjen më të lartë të yndyrave trans e kanë ushqimet e paketuara, të procesuara. Këto ushqime zakonisht përmbajnë dhe nivele të larta sheqeri dhe karbohidrate të tjera me sasi të ulëta fibre.

4.Alkooli

Sasi të vogla apo të moderuara alkooli mund ta ulin tensionin e gjakut, por konsumimi i tepërt i alkoolit mund të shkaktojë të kundërtën. Konsumimi i tepërt i alkoolit mund të rrise dhe riskun për kancere të ndryshme, edhe nëse e pini vetëm me raste.

Gjithashtu alkooli mund të shkaktojë që ilaçet që po merrni për tensionin e lartë të gjakut të mos japin efektin e duhur. Për më tepër, alkooli ka shumë kalori dhe mund të shkaktojë shtim në peshë, duke shtuar gjasat për tension të lartë të gjakut./abcnews.al

dormire-bene.jpg
So Nila09:15 | 18/12/2019

Gjumi i mirë, siç dihet, varet nga një sërë faktorësh, të cilët, të gjithë bashkë, formojnë atë që njihet si higjiena e gjumit. Specialistët japin vazhdimisht këshilla për të mbajtur nën kontroll ankthin dhe stresin, por njëkohësisht rekomandojnë edhe ushqimet më të mira për të konsumuar çdo natë, në mënyrë që të kesh një gjumë të mirë.

Ushtrimet fizike rregullisht gjatë ditës, ndihmojnë për një gjumë të mirë në darkë. Ushtrimet në mëngjes ose pasdite të ndihmojnë kur është koha për të shkuar në shtrat.

Por përgatitja e trupit për të bërë një gjumë çlodhës përfshin edhe kujdesin për gjërat që ha apo që pi. Siç dihet, pijet alkoolike mund të përkeqësojnë cilësinë e gjumit, por edhe kafja, kakaoja, çokollata dhe pijet me gaz gjithashtu duhen shmangur natën, sepse ta largojnë gjumin.

Cilat janë ushqimet që duhet të hash çdo natë?

Këshilla më e mirë e specialistëve për një natë të qetë është pak mango, patate të ëmbla, banane, por edhe bishtajore. Të gjitha këto lloj ushqimesh të ndihmojnë të kesh një gjumë të qetë.

Studimet e kohëve të fundit kanë arritur në konkluzionin se një natë me gjumë të mirë është edhe kur pak kohë para gjumit konsumon hurma japoneze.

Hurmat japoneze, përveç efektit si pastrues, luftojnë stresin dhe lodhjen, duke të dhënë një gjendje qetësie. Po ashtu, hurmat japoneze përmirësojnë tretjen, absorbimin e hekurit në organizëm dhe të largojnë oreksin.

Hurmat japoneze nxisin edhe prodhimin e serotoninës duke sjellë kështu më shpejt gjendjen e gjumit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono