Ursula Von Der Leyen

bashkimi-eurpian.jpg
G. P.09:39 | 18/10/2019

Këshilli Europian do të japë sot vendimin përfundimtar për hapjen ose jo të bisedimeve për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Krerët e 28 shteteve anëtare janë mbledhur dje në Bruksel për të diskutuar mes të tjerave dhe për këtë çështje.

Duket se nuk ka shpresë për një vendim pozitiv për vendim tonë, për shkak të qëndrimit të prerë të Francës, e cila kërkon së pari rishikim të procesit të zgjerimit. Presidenti Macron, përveç insistimit mbi nevojën e reformimit të procesit të zgjerimit, ka theksuar se një tjetër motiv për refuzimin, qe është numri i lartë i azilkërkuesve nga Shqipëria, të cilët përfitojnë nga lëvizja e lirë.

Pas darkës së mbrëmshme të liderëve të mbledhur në samitin e Brukselit, një burim i sigurt i tha gazetares së ABC News Erisa Zykaj se Presidenti francez Emmanuel Macron nuk do të ndryshojë qëndrim në lidhje me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Edhe Presidentja e re e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka deklaruar dje se nuk ka asnjë shpresë që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin dritën jeshile për hapjen e negociatave.

“Për fat të keq, shenjat nuk janë pozitive që të merret një vendim”, ka thënë Von der Leyen. Megjithatë, ajo ka njohur dhe vlerësuar reformat e ndërmarra nga dy vendet dhe ka pranuar se si Tirana edhe Shkupi kanë nevojë për inkurajim.

“Unë për vete jam fort e bindur që të dyja vendet kanë bërë përpjekje të mëdha që t’i afrohen standardit europian, ndaj dhe e mbështes shumë dhënien e një sinjali pozitiv”, ka shtuar Von der Leyen./abcnews.al

von-der-leyen.jpg
G. P.16:20 | 03/10/2019

Një hapësirë prej 25 metrash katrorë për të jetuar sa më pranë zyrës së saj dhe sigurisht për të kursyer. Është kjo kërkesa e presidentes së zgjedhur së Komisionit Europian Ursula von der Leyen.

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Europian, gjermania Ursula Von Der Leyen, 60 vjeç, ka vendosur të gjejë një hapësirë të vogël pranë zyrës së saj në katin e 13-të të Berlejmont, selinë e institucionit në Bruksel.

Nga bashkëpunëtorët e saj u konfirmua për mediat se ajo ka kërkuar jo më shumë se 25 metra katrorë për të kaluar netët në Bruksel. Lajmi fillimisht u konfirmua nga DI Velt, e cila citon pikërisht bashkëpunëtorët e saj. E përditshmja gjermane më tej shkruan se Ursula Von Der Leyen do të marrë detyrën e saj në 1 Nëntor.

Rezidenca e saj do të jetë sërish në Hanover, theksojnë bashkëpunëtorët, të cilët shtojnë se ajo preferon këtë hapësirë të vogël dhe jo një apartament apo dhomë hoteli. Përveç sigurisë, ajo zgjedh dhe një avantazh praktik, pasi nuk do të përballet me trafikun në Bruksel.

Paraardhësi i saj, Jean-Claude Juncker, 64-vjeçari nga Luksemburgu, gjithashtu ruajti rezidencën e tij në atdhe, ndërsa në Bruksel qëndronte në një dhomë hoteli 50 metra katrorë për të cilin paguante 3250 euro në muaj. Këto shifra konfirmohen nga një e përditshme tjetër gjermane, Bild.

Ndërkohë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka vendosur të jetojë në një kështjellë ku herë pas here fton dhe kolegë e miq për të pushuar. Presidenti i Komisionit Europian është një i punësuar me kohë të plotë, dhe duhet të jetë i pranishëm 18 orë në ditë, shprehej dikur Jean-Claude Juncker.

Paga e këtij të fundit llogaritet rreth 28 mijë euro bruto në muaj, ndërsa taksohej 45 për qind e saj, por ai gjithashtu përfitonte dhe dieta që llogariten rreth 6 mijë euro në muaj./ABC News Albania 24/7

komisioni-europiann-1280x720.jpg
G. P.12:06 | 14/09/2019

Komisioni i ri Europian duhet të nisë punimet në 1 Nëntor, ndërkohë kandidatët për komisionerë duhet fillimisht të marrin konfirmimin e Parlamentit Europian. Po cilët janë protagonistët?

Me emërimin e Paolo Gentiloni-t si komisioner europian për Italinë, u kompletua dhe ekipi i personaliteteve që do të jenë në dispozicion të presidentes së zgjedhur Ursula von der Leyen për krijimin e Komisionit të ardhshëm Europian. Komisioni Europian është organi ekzekutiv i Bashkimit Europian, njësia më e ngjashme me një qeveri në dispozicion të marrëveshjeve kontinentale. Detyra e tij është promovimi i interesit të përgjithshëm të Bashkimit Europian dhe për këtë arsye çdo vend anëtar propozon një komisioner, i cili merret me një temë specifike për një mandate pesëvjeçar.

Janë 26 komisionerët, Gjermania propozoi presidenten e komisionit ndërsa Mbretëria e Bashkuar vendosi të mos emërojë një përfaqësues të saj. Mbi të gjitha, ky nuk do të jetë një komision me debutues absolutë. Një nga emrat e dëgjuar është Margeret Vestager, zëvendës presidente e komisionit, post i cili në pesë vitet e fundit është marrë me dosje delikate që lidhen me qëndrimin fiskal të kolosëve të mëdhenj të teknologjisë si “Apple”, “Google” e “Facebook”.

Përfaqësuese e partisë liberale aktualisht në qeveri në Danimarkë, Vestager ishte fillimisht një nga emrat e përmendur për të drejtuar Komisionin Europian. Ajo do të shoqërohet në këtë post nga holandezi Frans Timmermans, i cili ka mbajtur këtë post dhe në legjislaturën e kaluar, një detal që u jep të drejtë skeptikëve që të shprehen për një presidencë të Komisionit Europian, e cila do të ketë më shumë zëvendës ekspertë.

Për të zëvendësuar Federica Mogherinin në çështjet e jashtme është zgjedhur Josep Borrell, ekonomist katalanas nga radhët e PSE-së dhe dikur president i Parlamentit Europian në periudhën 2004 – 2007, ndërsa një rol domethënës në përbërjen e skuadrës do i takojë ish-kryeministrit të Letonisë Valdis Dombrovskis, komisioner në largim për qëndrueshmërinë financiare.

Do të jetë sërish sllovaku Maroš Šefčovič, në mandatin e tij të tretë radhazi në komision, një personalitet i tryezave europiane, ku ka mbajtur postin e komisionerit për energjinë, atë për tregun dixhital të përbashkët, marrëdhëniet ndër institucionale, arsimin dhe shëndetin. Rikthehen në Bruksel dhe Maria Gabriel për Bullgarinë, Vera Jourova për Republikën Çeke, Johanes Hahn për Austrinë dhe Fil Hogan për Irlandën, deri tani komisioner për agrokulturën, e që tashmë do të marrë nën drejtim tregtinë ndërkombëtare.

Profili i Paolo Gentiloni-t, që “Corriere della Sera” dhe “Haffington Post” e cilësojnë si pasardhës të Pier Moskoviçit për çështjet ekonomike është i njohur, por nuk është emri i vetëm me peshë që synon të zhvendosë ekuilibrat në kancelaritë europiane. Në total do të jenë 10 komisionerë nga radhët e Partisë Socialiste dhe 9 ata nga Partia Popullore, mes të cilëve presidentja Von der Leyen. László Tróksánui, avokat dhe ish-ambasador i Hungarisë në Belgjikë, pritet të jetë komisioneri për zgjerim nëse do të miratohet nga Parlamenti Europian. Ai vjen nga radhët e partisë “Fidesz”, partia e kryeministrit Viktor Orban, aktualisht e përjashtuar nga qendra e djathtë europiane.

Sipas presidentes së zgjedhur të Komisionit Europian e cilësoi skuadrën e saj si një komision të larmishëm si Europa dhe të fortë si Europa. Një skuadër që ka brenda saj të rinj dhe ekspertë, lindje, perëndim, jug, dhe veri, gra dhe burra. Një skuadër e ekuilibruar që kombinon eksperiencën dhe aftësinë, së cilës do i kërkohet që të punojë me këmbëngulje dhe që të japë përgjigjet e duhura.

Ursula von der Leyen, e cila do të drejtojë Komisionin Europian, ka qenë ministre mbrojtje në Gjermani që nga Dhjetori i 2013-s, si dhe një figurë e rëndësishme në radhët e CDU-së, ajo u konsiderua për shumë kohë një nga kandidatet kryesore si pasardhëse e kancelares gjermane të Angela Merkel. E lindur në Albrekt, e rritur deri në 1971 në Bruksel, flet rrjedhshëm tre gjuhë të huaja, e martuar me shtatë fëmijë ajo ka ndjekur gjurmët e babait të saj i cili ka qenë për një kohë të gjatë president i landit në Saksoninë e Ulët.

Karriera e saj politike nis në vitet ’90, kur regjistrohet në CDU, Von der Leyen ka mbuluar poste të ndryshme në nivel lokal deri në momentin e emërimit në vitin 2003, si Ministre për Çështjet Sociale, Familjen dhe Shëndetin.

Në këtë post ajo do të mbahet mend se iu kundërvu partisë saj për të mbrojtur tema në mbështetje të nënave që punojnë, me një plan të bazuar në ndërtimin e çerdheve të reja dhe leje lindjeje për të dy prindërit. Por dhe si Ministre Mbrojtjeje, ajo u mor me barazimin e kuotave. Ajo është gruaja e parë që ka mbajtur një post të tillë në historinë e Gjermanisë.

Një nga temat më të nxehta me të cilat do të përballet Von der Leyen do të jetë pikërisht Brexit. Ajo u shpreh se nëse Britania e Madhe del nga Bashkimi Europian, nuk do të ishte fundi, por fillimi i një marrëdhënieje të re. Më tej, ajo theksoi se Brukseli nuk e dëshironte daljen e Londrës nga BE, por gjithsesi respekton vendimin e saj. Hapat e radhës, shtoi Von der Leyen, janë në duart e Mbretërisë së Bashkuar dhe vendimet nuk do të komentohen.

1 nëntor do të jetë data që ajo do të marrë postin dhe atëherë do të shihet se çfarë do të ndodhë. Nëse Mbretëria e Bashkuar do të kërkonte një shtyrje të Brexit, dhe nëse një gjë e tillë ndodh atëherë do të caktohej një komisioner i ri që do të merrej më këtë çështje. Për momentin, Mbretëria e Bashkuar është vendi i vetëm anëtar që nuk ka propozuar një komsioner. Një nga pikat kryesore mbetet reformimi i Dublinit. Solidariteti sipas saj nuk duhet të varet vetëm nga një pozicion gjeografik, Dublini duhet reformuar dhe mbetet një nga pikat kyçe të programit të saj.

Për sa i përket betejës së taksave, aktualisht mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe kinës, Von der Leyen shprehet se nëse vazhdon logjika e përballjeve atë herë do të humbasin të gjithë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian. Për këtë arsye, palët duhet të ulen në tryezë dhe të shihen interesat e përbashkëta në mënyrë që të shënohen progrese.

Ndërkohë Bashkimi Europian synon të investojë në fushën e kërkimeve dhe të zhvillimit për mbrojtjen e përbashkët, pa vënë në diskutim marrëdhënien me NATO-n, e cila do të përfitojë nga këto investime. Investimet në industrinë ushtarake si pas saj do të sjellin shumë të mira dhe për industrinë private, mjafton të mendosh se interneti lindi nga rrjeti ushtarak Arpa ashtu si dhe GPS. Për këtë arsye ajo do të vijojë në këtë rrugë dhe për këtë do të kujdeset drejtoria e përgjithshme për industrinë e mbrojtjes dhe hapësirës. Posti i është besuar francezes Silvi Gulard e cila është emëruar dhe si komisionere për tregun e brendshëm.

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Europian është e vendosur që të kthejë Bashkimin Europian në një lider botëror të zhvillimit të marrëveshjes për mbrojtjen e klimës dhe kundër ndryshimeve klimaterike. Ajo u shpreh e bindur se pjesa tjetër e botës do të ndjekë më pas këtë linjë. Socialisti holandez Frans Timmermans do të jetë zv/presidenti ekzekutiv për Marrëveshjen e Gjelbër Europiane e cila do të jetë një lloj marke europiane.

Marrëveshja mes Bashkimit Europian dhe Turqisë bëri të mundur ndalimin e trafikut të qenieve njerëzore në kufirin turk, por duhet të bëhet e qartë se si do të investohen 6 miliardë eurot të vëna në dispozicion nga Bashkimi Europian. Sipas të dhënave zyrtare në periudhën 2016 – 2017 krimi i organizuar mundësonte kalimin e 5 mijë personave në ditë, por tani numri ka rënë në mënyrë drastike.

Këshilli i Bashkimit Europian i ka dhënë dritën jeshile listës së kandidatëve që do të jenë anëtarë të Komisionit Europian deri në 31 Tetor 2024, sipas artikullit 17, paragrafi 7, i traktatit për Bashkimin Europian, lista e pranuar nga këshilli në dakordësi me presidenten e zgjedhur të komisionit, do i kalohet Parlamentit Europian. Në përputhje me traktatin, Presidenti, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikat e Jashtme dhe Sigurisë, si dhe anëtarët e tjerë të komisionit do të përballen me votën e Parlamentin Europian./ABC News Albania 24/7

komisioni-europian.jpg
G. P.17:20 | 10/09/2019

Presidentja e re e Komisionit Europian ka përzgjedhur ekipin e saj të komisionerëve. Në vend të Hahn, zgjerimi i është besuar hungarezit Lazlo Troksani. Ekipi me 13 gra e 14 burra do votohet në parlamentin europian.

Presidentja e re e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka prezantuar ekipin e ri të Komisionit Europian. Sipas Von der Leyen, ekipi i saj mbi të gjitha reflekton nevojën për të adresuar ndryshimet në klimë, teknologji dhe demografi që po transformojnë shoqëritë europiane dhe mënyrën e tyre të jetesës.

Për Von der Leyen, Bashkimi Europian mund të udhëheqë kalimin në një planet të shëndetshëm dhe në një botë dixhitale, duke bashkuar qytetarët, duke përmirësuar ekonominë europiane, tregun unik dhe duke u përballur me ambiciet e reja të botës së sotme.

“Sot po prezantoj ekipin tim për Europën. Ai ngërthen të gjithë forcën dhe talentin e burrave dhe grave, të rinjve dhe të rejave nga Veriu në Jug, nga Perëndimi në Lindje. Një ekip që është bazuar në ekuilibrin e barazisë gjinore, si dhe në diversitetin e ekpseriencave dhe kompetencave”.

Komisioneri i përzgjedhur për zgjerimin dhe politikën e fqinjësisë është hungarezi László Trócsányi. Ai është me formim jurist, ka shërbyer më parë në postin e Ministrit të Drejtësisë në qeverinë e kryeministrit hungarez, Victor Orban dhe i përket familjes politike europiane të djathtë, Partisë Popullore Europiane.

Përzgjedhja e komisionerit të ri për zgjerimin është një surprizë. Ky portofol nuk pritet t’i jepej Hungarisë, për shkak të tensioneve në rritje midis Komisionit Europian dhe qeverisë së Hungarisë, të cilës i është kërkuar të respektojë parimet e shtetit ligjor dhe demokracisë.

Për këtë arsye, dëgjesa në Parlamentin Europian për komisionerin e ri për zgjerimin pritet të jetë e vështirë. Kandidaturat e komisionerëve duhet të aprovohen nga Parlamenti Europian në fillim të Tetorit./ABC News Albania 24/7

xhaxka.jpg
G. P.10:10 | 16/08/2019

Presidentja e sapozgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen vlerëson rolin e Shqipërisë në aleancën më të madhe ushtarake në botë, NATO. Gjatë ceremonisë së organizuar në Berlin, për nder të saj, ish-Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, tanimë presidente e KE, i shprehu nominalisht ministres së Mbrojtjes së Shqipërisë, Olta Xhaçka vlerësimet për rolin e saj në marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe NATO, duke e cilësuar vendin tonë si një aleat të denjë.

“Gjithmonë kam admiruar rrugëtimin tënd pasi u bëre pjesë e tryezës së NATO. Jam e lumtur që sot Shqipëria është një anëtar i denjë i Aleancës”, iu drejtua zonja von der Leyen, ministres Xhaçka.

Në krah të kancelares gjermane Angela Merkel, zëvendëssekretares së Përgjithshme të NATO, Rose Gottemoeller, ministres së re të Mbrojtjes së Gjermanisë, Annegret Kramp-Karrenbauer dhe dhjetëra personaliteteve gjermane e europiane, ministrja Xhaçka mori pjesë në një prej ceremonive më të veçanta ushtarake, me traditë 200-vjeçare, që u rezervohet personaliteteve më të spikatura të politikësu ishin të ftuar bashkëpunëtorët më të afërt të ish-ministres Ursula von der Leyen.

Kancelarja Merkel përshëndeti përzemërsisht ministren Xhacka, me të cilën, bashkë me 200 të ftuar të tjerë ndoqën ceremoninë zyrtare të largimit nga detyra të Von der Leyen dhe vijimin, në postin e ministrit të mbrojtjes së Gjermanisë të Annegret Kramp-Karrenbauer.

Ursula von der Leyen është e para grua që zgjidhet presidente e Komisionit Evropian dhe pritet ta marrë zyrtarisht detyrën më datë 1 Nëntor 2019./ABC News Albania 24/7

von-der-leyen.jpg
G. P.10:27 | 17/07/2019

Edhe në epokën e internetit ka momente, në të cilat fjala është vendimtare. Këtë e tregoi Ursula von der Leyen të martën në Parlamentin Europian në Strazburg. Edhe pse në fakt nëpër parlamente “parlare”, fjala pra, do të duhej të ishte arti më i madh, shpesh ndodh, që vendimet dihen përpara se të jenë shkëmbyer argumentat. Kësaj here qe ndryshe: Ishte një ditë, në të cilën për kandidaten gjermane çdo gjë ishte e mundshme. Asaj i duhej të rezistonte në skenën e madhe e ndonjëherë irrituese të Parlamentit Europian. Ajo duhej të bënte për vete skeptikët, duhej të inkurajonte përkrahësit dhe me ofertat e duhura të ndryshonte kursin e kundërshtarëve. E po ashtu ajo duhej të kujdesej për një moment europian.

Feministe, sociale dhe ekologjiste

Të gjitha këto i ka Ursula von der Leyen – edhe pse në fund ajo ia doli me një shumicë fare të dobët, vetëm me nëntë vota. Feministja e bindur u prezantua më sociale dhe më ekologjiste nga sa do të preferonin shokët e saj të partisë konservatore – dhe ajo me vetëdije të plotë dhe sovranitet e luajti kartën e të qenit grua. Ndoshta ishte zgjedhja më e mirë e saj që ta mbante fjalimin në tri gjuhë. Frëngjisht për një BE me zelll të ri dhe pjesëmarrje të qytetarëve, anglisht për faktet dhe kërkesat e mprehta – për taksa më të larta për gjigandët e ekonomisë botërore, dhe për një barazi të vërtetë gjinore. Gjermanishten ajo e zgjodhi për mbylljen emocionale të fjalimit, gjatë të cilit politikania e lindur në Bruksel e shiti biografinë e saj si të kompozuar ekstra për një karrierë europiane.

Qartësisht zgjedhja e dytë

Nuk është sekret, që von der Leyen ishte zgjedhja e dytë për këtë post. Ajo e dinte, që i duhej të luftonte me rafinesë dhe një inskenim perfekt kundër këtij disavantazhi. Ajo mund t’i kishte humbur të gjitha. Por ajo surprizoi duke e kthyer këtë disavantazh në përparësi. Ajo u tregoi vendin anti-europianëve dhe atyre që largohen duke iu kundërvënë me shpërfillje provokimeve të tyre. Këtë kurs ajo duhet të vazhdojë ta ndjekë qartë dhe me konseguencë duke e mbyllur krahun e djathtë. E gjitha kjo nuk mjafton për të garantuar një presidencë të sukseshme të Komisionit, por është të paktën një fillim i mirë dhe një ditë e mirë për Parlamentin Europian, që kishte një zgjedhje të vërtetë.

Humbësit më të mëdhenj të kësaj dite votimi janë eurodeputetët socialdemokratë gjermanë. Duke i qendruar besnik parimit, ata deri në fund iu përmbajtën marrëveshjes, se vetëm një kandidat kryesor në zgjedhjet europiane duhet të bëhet president i Komisionit të BE-së. Që për këtë nuk e gjet shumica, kjo nuk luajti asnjë rol. Ata nuk morën parasysh as që BE-ja mund të zhytej në një krizë të thellë, nëse von der Leyen nuk do të kishte fituar.

Parlamenti e tha fjalën e vet. Ai vendosi me shumicë, që politika tek e fundit është arti i së mundshmes./DW

Presidenti_Ilir_META1.jpg
G. P.09:10 | 17/07/2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka uruar Presidenten e re të Komisionit Europian, Ursula von der Leyen pas zgjedhjes së saj në këtë post. Sipas tij është rast fatlum që KE drejtohet për herë të parë nga një femër. Gjithashtu, Meta i shpreh von der Leyen mirënjohjen për qëndrimin e saj në procesin integrues të Shqipërisë.

“Zgjedhja Juaj në postin e Presidentes së Komisionit Evropian, më jep kënaqësinë e veçantë t’ju përcjell urimet më të mira e të përzemërta për përmbushjen me sukses të kësaj detyre të lartë.

Është rast fatlum që Komisioni Evropian, për të parën herë, do të drejtohet në pesë vitet e ardhshme nga një grua që mishëron përvojën e drejtimit të suksesshëm dhe vlerat më përfaqësuese të Bashkimit Evropian, në një kohë sfidash të shumta e të shumëllojshme për kontinentin dhe mbarë botën.

 Si President i një vendi që synon çeljen e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Evropian, përfitoj nga rasti t’ju shpreh mirënjohjen për qëndrimin tuaj në mbështetje të këtij procesi, si dhe për vijimin e politikës së zgjerimit drejt Ballkanit Perëndimor”, thotë Meta.

Gjithashtu ai siguron se do të jetë i angazhuar për të nxitur reformat në vendin tonë.

“Njëkohësisht Ju siguroj për vijimësinë e angazhimit tim për nxitjen dhe mbështetjen e plotë të reformave që afrojnë Shqipërinë dhe shqiptarët me Bashkimin Evropian, nën modelin e standardeve të pakompromentueshme evropiane të demokracisë dhe sundimit të ligjit.

 Duke shprehur gjithashtu kënaqësinë e veçantë që Komisioni Evropian do të drejtohet nga përfaqësuesja e një vendi mik dhe partner strategjik, Gjermania, Ju lutem e nderuar zonja Presidente, pranoni, shprehjen e konsideratës sime më të lartë”, përfundon Meta./abcnews.al

Sej rie23:30 | 16/07/2019

Në konferencën e parë për shtyp pas votimit, presidentja e re e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lejen ka deklaruar se do të punojë për një Evropë demokratike, të fortë ekonomikisht dhe të bazuar në shtetin ligjor në mënyrë që kontinenti i vjetër të ecë përpara.

Me një emocion të fortë, presidentja e sapozgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen pas votimit në Parlamentin Europian është shprehur se tani është koha t’i thotë lamtumirë qeverisë në Gjermani dhe të kalojë pushimet midis Brukselit dhe Strasburgut për të formuar ekipin e ri të Komisionit Evropian. Ajo i ka kërkuar shteteve anëtare tê propozojnë komisionerët më tê mirë, duke synuar një barazi të plotë gjinore midis komisionerëve.

 Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian: “Këto dy javë kanë qenë më intensivet në jetën time. Dua ta çoj Evropën përpara nê 5 vitet e ardhshme, duke e bërë një Evropë mike tê klimës, që i shërben qytetarëve, tê fortë ekonomikisht, ashtu si dhe në aspektin dixhital. Por gjithashtu edhe një Europë të bazuar nê shtetin ligjor, me një demokraci vibruese. Do të punoj për programin tonë muajt e ardhshëm dhe do të formoj një ekip të dedikuar krejtësisht për këtë përpjekje që duam tê nisim bashkë. Ndaj i bëj thirrje shteteve anëtare që tê propozojnë komisionerët më tê mirë dhe dua tê shoh po aq meshkuj sa femra rreth tryezës së kolegjit”.

Shumë gazetarë e kanë pyetur presidenten e re të Komisionit Evropian, se si ndihet pas një votimi kaq të ngushtë nga Parlamenti Evropian, por për Ursula von Der Leyen ajo që është e rëndësishme është që ajo ka votën e shumicës, kur para dy javësh pothuajse asnjë nuk e njihte në nivelin evropian./ABC News Albania 24/7

parlamenti-europian.jpg
G. P.15:54 | 16/07/2019

Sot në orën 18:30 do të zhvillohet votimi për kandidaten për presidente të Komisionit Europian. Për t’u konfirmuar në krye të këtij Komisioni, kandidatja Ursula von der Leyen duhet të marrë shumicën e votave të Parlamentit Europian. Në debatin që është zhvilluar eurodeputetët duken të ndarë në qëndrimin e tyre.

Parlamenti Europian është treguar tërësisht i përçarë para kandidates të përzgjedhur nga liderët europianë për presidente të Komisionit Europian, Ursula von der Leyen. Fjalimi në seancë plenare i Von der Leyen ishte më i mirë se javën e shkuar, por jo mjaftueshëm bindës për përballjen e sfidave që Bashkimi Europian ka përpara për 5 vitet e ardhshme. Masat e propozuara nga Von der Leyen për ndryshimet klimaterike janë thjesht objektiva, por jo aksione, ndërkohë që për Europën sociale dhe një ekonomi të qëndrueshme  ajo është treguar e vagët. E ndërgjegjshme, se rrezikon të mos marrë votën e shumicës së eurodeputetëve, Von der Leyen është munduar të nxjerrë në pah aspektin human.

Ursula von der Leyen, kandidate për presidente të Komisionit Europian: Ne duhet të përpiqemi më shumë për ndryshimet klimaterike. Një qasje me dy etapa nevojitet për reduktimit me 50% në mos 55% të ndotjeve të dioksidit të karbonit në vitin 2030. Ne jemi krenarë për ekonomikë tonë, duam ta forcojmë atë, por ka gjithashtu një logjikë të thjeshtë në këtë. Nuk janë qytetarët që i shërbejnë ekonomisë tonë, por ekonomia që i shërben qytetarëve tanë. Për modelin tonë të ekonomisë sociale, ne duhet të gërshetojmë aspektin e tregut me aspektin social. Jam në favor të një rroge minimale në Europë dhe për një taksim të drejtë. Do të propozoj një pakt të ri për migracionin dhe azilin, duke përfshirë edhe rilançimin e reformës së Dublinit. Kjo do të na mundësojë rikthimin në një zonë Shengen tërësisht funksionale të lëvizjes së lirë që përbën çelësin për prosperitetin, sigurinë dhe lirinë tonë. 4 vjet më parë unë prita një refugjat nga Siria në shtëpinë time. Ai nuk fliste gjermanisht dhe ishte tërësisht i brengosur nga situata e luftës civile në Siri. Sot, 4 vjet më pas, ai flet shumë mirë gjermanisht. Është një lider i komunitetit të tij për arsimin gjatë ditës  dhe një student i shkollës së lartë në mbrëmje.

Edhe pse Urusla von der Leyen intrigon si një kandidature femër për herë të parë në krye të Komisionit Europian, nuk bind ende të zgjedhurit e popullit. Ata i kanë rezervuar asaj një breshëri kritikash. Përveç grupimit të Partive Popullore Europiane dhe të pesë yjeve, grupimet e tjera jo vetëm që kanë vendosur pikëpyetjen për votën pro, por disa prej tyre kanë shprehur hapur votën e tyre kundër. Grupimi i gjelbër, i të majtës radikale kanë deklaruar se nuk do të votojnë Ursula von der Leyen, ndërkohë që socialdemokratët janë në mëdyshje.

Manfred Weber, kryetar i PPE-së: Liderët europianë kanë dëmtuar procesin demokratik të përzgjedhjes së kandidatëve ditët e fundit, por nuk besoj, se mund t’i rregullojmë gjërat, duke shkaktuar një dëm edhe më të madh. Europa duhet të jetë e zonja të veprojë tani. Europa duhet të jetë stabile. Ndaj, siç grupimi im mbështeti presidentin e ri të Parlamentit Europian, David Sassoli, ashtu pres nga grupimet e tjera, që të mbështesin si ne Ursula Von der Leyen në krye të Komisionit Europian.

Iratxe García Pérez, kryetare e S&D: Ne jemi këtu për t’ju dëgjuar dhe nuk synojmë ta çojmë Europën drejt një krize institucionale aq më pak kur Europa ka nevojë për ndryshime të mëdha. Por ne duam të sigurohemi, se Europa do të jetë e zonja që të ndërmarrë masat që nevojiten të merren. Ndaj, grupimi ynë do të marrë një vendim këtë pasdite duke menduar se cila është zgjidhja më e mirë për Europën.

Dacian Ciolos, kryetar i Reniew (liberalët): Nëse ju do konfirmoheni në krye të Komisionit Europian dhe shpresoj që kjo të ndodhë, ju shpesh do dëgjoni, që shumë ndryshime nuk mund të bëhen. Por ne kemi nevojë për këto ndryshime, për një Europë më të drejtë, më të qëndrueshme dhe në respekt të klimës.

Philipe Lamberts, kryetar i Greens: Ju folët për paktin për emigracionin. Ky pakt ekziston dhe është votuar nga shumica e Parlamentit Europian. Mos të bëjmë sikur po shpikim gjëra të reja. Merr propozimin tonë dhe lufto për të në Këshillin e Ministrave. Për shtetin ligjor, gjuha juaj është e fortë, por propozimet mbeten shumë të vagëta. Ne duhet të respektojmë shtetin ligjor kudo dhe jo të tolerojmë dhunimin e lirive europiane dhe të ndarjes së pushteteve në disa shtete anëtare siç është rasti i Hungarisë dhe Polonisë. Ne na duhet një ndryshim total për klimën, Europën sociale dhe ambientin, ndërkohë që ajo që propozoni juaj është një ndryshim në sipërfaqe me ide të vagëta. Ju e kuptoni që grupimi i gjelbër tani nuk mund t’ju mbështesë.

Jörg Meuthen: Kam respekt për ju si person, por ne e kemi shqyrtuar me kujdes letrën tuaj dhe konsiderojmë, se ju nuk përmbushni kriteret për këtë post. Së pari, ne gjermanët, kemi parë eksperiencën tuaj si ministre e Punës për Çështjet Sociale, apo ministre e Mbrojtjes. Në asnjë prej këtyre posteve nuk i keni shërbyer interesit të qytetarëve gjermanë dhe as keni qenë në lartësinë e punës. Nuk dua të bëj një listë të të gjitha dështimeve tuaja, por ju jeni një politikane tipike që bën premtime boshe me qëllimin e vetëm për të arritur shumicën e votave në Parlamentin Europian. Ne nuk shohim asnjë tregues që ju mund ta bëni më mirë detyrën e presidentes së Komisionit Europian, se detyrat tuaja të mëparshme. Ndaj vota jonë është kundër.

Rafaelle Fitto, bashkëkryetar i grupimit ECR: Ka sërish disa çështje, ku ne presim të kemi përgjigje të qarta nga ju. Kjo do të na ndihmonte që të marrim një vendim në fund të pasdites.

Martin Schirdewan (GUE): Mendoj, se vizioni ynë për Bashkimin Europian, si një Europë sociale, e bazuar në drejtësi, paqe dhe respekt për klimën nuk përputhet me vizionin që parashtruat para nesh. Ndaj, fatkeqësisht, vota jonë do jetë kundër.

Nigel Farage: Ajo që keni parë sot është një tentativë për Bashkimin Europian për të kontrolluar çdo aspekt të jetës tonë. Von der Leyen do që të ndërtojë një Bashkim Europian të centralizuar, jodemokratike, të vjetërsuar të komunizmit. Me këta njerëz, brenda 5 vjetësh, Europa e mbrojtjes do të plotësohet. Do të shërbejë për mbrojtje, por edhe mund të përdoret për sulm. Dhe ju nuk do të mund ta kontrolloni këtë si Parlament Europian. Votoni kundër kësaj kandidature.

Votimi për kandidaten për presidente të Komisionit Europian do të kryhet në orën 18:00 dhe pritet të bëhet publik në 19:30. Për t’u konfirmuar në krye të Komisionit Europian, Ursula von der Leyen duhet të marrë shumicën e votave të Parlamentit Europian. Në rast të kundërt, vendimi kthehet mbrapsht në tryezën e liderëvë europianë për një tjetër kandidaturë./ABC News Albania 24/7

kandidate-1280x723.jpg
Sej rie15:50 | 11/07/2019

Ursula von der Leyen, kandidate për presidente të Komisionit Evropian rrezikon të mos votohet nga shumica e eurodeputetëve javën e ardhshme. Momentalisht, Bashkimi Evropian nuk ka një plan B se cili do të jetë hapi i radhës nëse kandidatura rrëzohet.

Kandidatja për presidente e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen nuk ka mbështetjen e të gjitha grupimeve në Parlamentin Europian. Kjo rrezikon votimin nga shumica e  eurodeputetëve të Parlamentit Evropian javën e ardhshme, pa të cilin ajo nuk do të mund tê konfirmohet si presidente e ekzekutivit evropian. Shkëmbimi i ideve me grupimin e socialdemokratëve dhe atë të gjelbërve në Parlamentin Evropian ka rezultuar pothuajse katastrofik. Por edhe vetë grupimi i saj i partisë popullore evropiane nuk ka dalë hapur në mbështetje të saj, pasi liderët evropianë kanë rrëzuar kandidaturën e këtij grupimi, Manfred Weber. I vetmi grupim që e mbështet hapur është ai i liberalëve dhe demokratëve. “Renew Europe”.

Iratxe García Pérez, kryetare e grupimit socialdemokrat (S&D): “Ne sot përcollëm një mesazh të fortë të familjes tonë politike. Lufta kundër ndryshimeve politike, arritja e një modeli social evropian të qëndrueshëm, politika e emigracionit dhe barazia gjinore janë prioritete absolute për ne. Ne kemi bërë disa kërkesa specifike për von der Leyen dhe do presim qëndrimin e saj specifik ndaj këtyre kërkesave. Do të diskutojmë sërish mbi këtë para se të japim votën tonë  javën e ardhshme”.

Dacian Ciolos, president i grupimit të liberalëve dhe demokratëve “Renew Europe”: “Ne i kërkuam Ursula von der Leyen një mekanizëm evropian për të siguruar që të gjitha qeveritë e Bashkimit Evropian të respektojnë shtetin ligjor. Ky mekanizëm duhet shoqëruar me sanksione. Ne kërkojmë gjithashtu zhvillimin e një ekonomie tê pastër dhe efektive duke integruar jo vetëm nevojat e mbrojtjes së mjedisit, por edhe procesin e dixhitalizimit. Ne diskutuam edhe për një Evropë tê fortë ushtarakisht por edhe për politikën e fqinjësisë, duke adresuar partneritetet e Lindjes dhe të Jugut, por dhe marrëdhëniet me rajonin e Ballkanit”.

Dalja e parë e Ursula von der Leyen para shtypit nuk ka shërbyer në forcimin e imazhit të saj. Katër idetë e përçuara në konferencën për shtyp nuk janë risi. Bëhet fjalë për fondin e tranzicionit ekologjik, rrogën minimale në Bashkimin Europian, konsiderimin e iniciativave legjislative me shumicë absolute të Parlamenti Evropian në rendin e ditës së Komisionit Europian, si edhe  një prezencê më të madhe të Europës në botë

Ursula von der Leyen, kandidate për presidente e KE-së: “Duhet të jemi më ambiciozë. Dioksidi i karbonit (CO2) duhet të ketë një çmim. Ne duhet të veprojmë më shpejt, për objektivat e fiksuara për vitit 2030, duke qenë se neutraliteti i klimës deri në vitin 2050 është një domosdoshmëri. Unë besoj se është e mundur të pajtojmë ndërgjegjen e klimës me një ekonomi të fortë dhe të begatë. Duhet të kemi një fond tranzicioni të klimës për të mbështetur këtë periudhë tranzicioni për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme që janë zemra e ekonomisë evropiane. Së dyti, në çdo shtet të Bashkimit Evropian, puna duhet të mundësojë një jetë sa më tê  mirë. Unë do të luftoj për një pagë minimale në të gjitha vendet e BE. Së fundmi, është kyçe që të kemi një Evropë të fortë dhe të bashkuar që merr rolin e saj në botë. Bota po thërret për më shumê Evropë, duke kërkuar më shumë angazhim nga Europa”.

Momentalisht, Bashkimi Europian nuk ka një plan B nëse Ursula von der Leyen nuk votohet nga shumica e eurodeputetëve javën e ardhshme dhe as për impaktin që kjo mund të ketë te kandidati për përfaqësues së politikës së jashtme dhe të sigurisë, Joseph Borrel./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono