urdher

cuci-1-1280x716.jpg
Sej rie11:30 | 07/08/2019

Qeveria ka paralajmëruar të gjithë operatorët turistikë që kanë zaptuar  hapësirat në plazhet publike se do t’i hiqet përgjithmonë leja për ushtrimin e biznesit. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi mblodhi në Himarë Taskë Forcën për t’i bërë të qartë se për çdo abuzues nuk duhet të ketë paralajmërim.

Një paralajmërim Çuçi e kishte edhe për këdo që ngre kampingje.

Sfida e klubeve dhe diskove se kush ka muzikën më të lartë për ministrin e Zhvillimit Rural duhet të marrë fund.

Nga nisja e sezonit turistik qeveria ka nisur një aksion për lirimin e hapësirave publike në plazhe, të zaptuara nga bizneset që kanë marrë leje për zona më të kufizuara në bregdet, dhe kanë shtuar shezllone në vende të përcaktuara për plazhe publike./ABC News Albania 24/7

parate.jpg
G. P.10:31 | 22/07/2018

Një 37 vjeçar është vënë në pranga nga Policia e Fierit pasi nuk iu bind urdhërit për të ndaluar në një pikë kontrolli.

Shërbimet e policisë iu vunë në ndjekje drejtuesit të mjetit dhe e ndaluan në lagjen “1 Maj” të Fierit.

Gjatë kontrollit në mjet, 37-vjeçarit iu gjetën 30.450 euro për të cilat nuk dha shpjegim për origjinën e tyre.

Ndaj tij rëndojnë dy vepra penale ajo e “Pastrimit të produkteve të veprës penale” dhe “Mosbindja ndaj urdhërit të punonjësit të policisë së rendit”./abcnews.al

vlcsnap-error047-1-1280x720.jpg
ent ela11:46 | 06/02/2018

Detaje të rëndësishme lidhur me ekzekutimin e Devi Kasmit në kryeqytetin shqiptar, janë bërë publike nga mediat greke. Gazeta e njohur “Kathimerini”, shkruan duke cituar një burim të policisë se Efthimios Efthimios është porositur nga një i dënuar shqiptar në një burg të Greqisë për të vrarë 42-vjeçarin në Tiranë. E përditshmja aludon se ky krim mund të lidhet me mosmarrëveshje të mundshme lidhur me trafikun ndërkombëtar të drogës.

“Kathimerini” shkruan edhe për seancën të zhvilluar të hënën në Gjykatën e Tiranës, ku bën me dije se ish-agjenti i forcave speciale greke Efthimios pretendon se është i pafajshëm dhe ka kërkuar të paguajë 10 mijë euro për lirimin me kusht. Por kjo kërkesë nuk është kërkuar nga prokuroria. Atij iu caktua masa e “arrestit me burg”.

“Përveç ish-policit, tre shtetas të tjerë shqiptarë u arrestuan për të njëjtin rast, ndërsa një arrestim i katërt u kërkua”, thekson gazeta greke.  Kathimerini shkruan se sipas aktakuzës, ish-polici grek mori pjesë në grupin kriminal, i cili më 29 janar vrau Devi Kasmin, në një ekzekutim ku ishte i punësuar si “vrasës me pagesë”. Ai u arrestua të premten në një banesë jashtë Tiranës, ku oficerët e policisë gjetën armë dhe municion. Në pronën e tij u gjetën 2 mijë euro, një telefon celular, si dhe një pasaportë dhe patentë greke. Duke cituar mediat shqiptare, gazeta gerke nënvizon se gjatë kontrollit të banesës së Kasmit, pas vrasjes, është zbuluar dhe sekuestrua një sasi e madhe e kokainës.

Ndërkohë, të hënën, mediat greke zbuluan detaje të tjera lidhur me autorin e dyshuar të kësaj vrasjese, Efthimios Efthimios. “To Vima” bëri me dije të shkuarën kriminale të 43-vjeçarit, i cili ka shërbyer për dy dekada si pjestar i forcave speciale greke. Efthimios ishte ndaluar disa herë në vendin fqinj dhe ishte dënuar me 4 vite burg. Por ai ishte lënë i lirë pasi një person dëshmoi se 43-vjeçari e posedonte drogën për përdorim personal. Sipas gazetës “To Vima”, Efthimios i cili banonte në një fshat malor të Artës, pas lirimit nga burgu kishte ardhur në Shqipëri ku dhe kishte krijuar lidhje me banda kriminale./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono