universitetit

universiteti-i-arteve-1280x708.jpg
Sej rie16:18 | 08/05/2019

1.5 miliardë lekë janë dhënë nga buxheti i shtetit për rikonstruksionin e Universitetit të Arteve. Puna do nisë në muajin Gusht, kur të mbyllet sezoni shkollor. Universiteti i Arteve nënshkroi sot marrëveshjen me Ministrinë e Kulturës në kuadër të “Paktit për Universitetin”.

Në muajin Gusht i cili përkon edhe me mbylljen e sezonit shkollor nis rikonstruksioni i Universitetit të Arteve, Rrektori i universitetit Kastriot Çaushi  tha se fondi i përcaktuar nga qeveria shqiptare është 1. 1 miliard lekë.  Ndërkohë që Universiteti i Arteve nënshkroi edhe marrëveshjen me ministren e kulturës Elva Margarit për “ Paktin për Universitetin”.

Rektori i Universitetit të Arteve Kastriot Çaushi jep lajmin e mirë,  se në muaji Gusht nis rikonstruksioni i Universitetit të Arteve.

Në kuadër të “Paktit për Universitetin”, ministria e Kulturës Elva Margariti dhe Rektori Çushi firmosën një marrëveshje bashkëpunimi, ku prioritet kryesore është restaurimi i sallës së e madhe të Universitetit të Arteve e cila është tejet e amortizuar.

Në këtë takim ishin të pranishëm edhe drejtues të institucioneve kulturore, pasi në muajin Qershor do të nënshkruhen 9 marrëveshje bashkëpunimi për  promovimin e artistëve të rinj.  Në takimin me ministren Margariti , nuk munguan edhe kërkesat për mbështetje financiare të projekteve artistike nga ana e pedagogëve dhe studentëve të cilët ishin prezentë./ABC News Albania 24/7

Studentet-shkoder-1280x650.jpg
ent ela13:15 | 03/04/2019

Rreth 20 studentë në Shkodër thyen me forcë dyert e godinës së re të Fakultetit Juridik. Ata kërkonin të futeshin me forcë brenda, me qëllim për të vazhduar mësimin në ambientet e reja, dhe jo më në auditorët e vjetër.

Gjatë kësaj tentative pati dhe debate mes tyre dhe Rektorit Adem Bekteshi, i cili u kërkoi të rinjve të mos dëmtojnë pronën e përbashkët.

Për këtë ngjarje, policia e Shkodrës ka nisur hetimet dhe priten shoqërime të personave që thyen dyert.

Godina e re do të hapej këtë fillim muaji, por sipas drejtuesve të Fakultetit rrjeti elektrik ka shfaqur probleme dhe për këtë arsye studentëve u është thënë se do të nisin mësimin në ambientet e reja në mesin e muajit./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono