UNESCO

vlcsnap-error192-1280x720.jpg
ent ela17:15 | 13/01/2018

Presidenti Macron ka dalë në mbështetje të elitës së bukëpjesësve francezë, duke kërkuar që buka tradicionale “baguette” të hyjë në listën e objekteve të mbrojtura nga Agjencia e OKB-së për Kulturën.

Presidenti i Francës, Manuel Macron ka kërkuar që buka tradicionale franceze, “baguette”, të hyjë në listën e trashëgimisë kulturore të UNESCO-s. Duke dalë në mbështetje të bukëpjekësve, Macron është shprehur se kjo bukë është zilia e të gjithë botës. Bukëpjekësit francezë janë frymëzuar nga suksesi i picës napoletane, që vitin e kaluar hyri në listën e objekteve të mbrojtura nga agjencia e OKB-së. Synimi i UNESCO-s është të ruajë kulturat tradicionale nga ritmet e shpejta të globalizimit. Komiteti i saj mblidhet çdo vit për të vlerësuar nominimet që vijnë nga i gjithë globi. Për francezët, kur flitet për “baguette” nuk flitet thjesht për emrin dhe formën e saj, por për recetën dhe ingredientët që përmban ajo. Ekselenca dhe ekspertiza duhet të ruhen, ka thënë më tej Macron, ndaj sipas tij buka e njohur duhet të hyjë në listën e objekteve të mbrojtura. Komentet e tij presidenti i ka bërë për një radio franceze, pasi priti në pallatin Elize elitën e bukëpjekësve. Lista e re e mbrojtjes nga UNESCO ndryshon nga ajo e objekteve kulturore të lashta. Ajo përfshin më tepër zanatet, muzikën, vallëzimin dhe gatimin. Flamenkoja spanjolle, joga indiane dhe opera tibetiane kanë hyrë tashmë në të, bashkë me birrën belge dhe kekun me xhenxhefil që bëhet në veri të Kroacisë./abcnews.al

 

reagon-vucic.jpg
us er15:09 | 22/09/2017

Gjatë një interviste për mediat serbe, presidenti Aleksandër Vucic deklaroi se Prishtina ka në dispozicion paratë dhe mbështetjen e fortë të perëndimit. Ai pranoi se Serbia do e ketë të vështirë të pengojë anëtarësimin e Kosovës në Unesco.
Procesi i votimit në Unesco për anëtarësimin e Kosovës, nuk do të jetë i lehtë për Serbinë, por nuk do të jetë i lehtë as për Prishtinën. Ka qenë kjo deklarata e presidentit serb Aleksandër Vucic, në një intervistë për mediat serbe.
Kreu i shtetit serb tha se liderët kosovarë vazhdojnë të lobojnë në Nju Jork, ku marrin pjesë në asamblenë e përgjithshme të OKB-së, dhe për ta bërë këtë ata kanë paratë dhe mbështetjen e perëndimit në dispozicion.
Sipas Vucic, Kosova po mbështetet në këtë iniciativë nga fuqitë e mëdha perëndimore, që kanë pranuar dhe njohur pavarësinë e vendit. Por, ai shton se nuk do e nënvlerësojë këtë fakt por as do e mbivlerësojë.
Duke reaguar ndaj deklaratës së kryeminsitrit të Kosovës ramush Haradinaj se Prishtina ka votat e duhura për anëtarësimin në Unesco, Vucic theksoi se deklarata vjen në një kohë që Serbia po përpiqet që të gjejë zgjidhje për Kosovën dhe Metohinë. Sipas tij kjo tregon se disa në botë dhe në rajon nuk po tregohen të sinqertë dhe duan ta vendosin Serbinë para një fakti të kryer.
I pyetur për takimet e tij në Nju jork dhe për vizitat e Donald Trump dhe Emanuel Macron në Serbi, Vucic tha se presidenti i Francës dhe ai i Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të vijnë në Beograd. Por vizita e tyre do të ndodhë pas mbërritjes së avionëve ushtarakë serbë MIGS që Rusia ia ka dhuruar Serbisë.
Por para se të ndodhë e gjithë kjo, në Beograd do të jetë për një vizitë zyrtare presidenti turk Erdoan.

kosova-unesco.jpg
us er13:04 | 22/09/2017

Sipas ministrit të jashtëm të Kosovës Bexhet Pacolli, Kosova ka arritur të mbledhë votat e duhura ër anëtarësimin në Unesco, por fillimisht duhet që parlamnenbti i kosovës të miratojë dy ligje për barazinë fetare në vend

Zëvendëskryeministri dhe njëkohësisht ministër i jashtëm i Kosovës Bexhet Pacolli deklaroi se aktualisht Prishtina ka votat e duhura për tu anëtarësuar në Unesco si një vend anëtar.
Pacolli tha se fillimisht duhet që parlamenti i vendit të miratojë dy ligje që kanë të bëjnë me barazinë fetare. Pacolli është pjesë e delegacionit të Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Në një intervistë për mediat Kosovare, Pacolli këmbënguli se ka arritur të sigurojë votat e duhura për anëtarësimin e vendit në Unesco, gjatë një serie takimesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por Pacolli shtoi se vendi është shumë vonë në këtë drejtim dhe është bërë shumë pak për të arritur anëtarësimin por ai ka studiuar strategjinë dhe mënyrën se si të merren votat e duhura dhe për këtë arsye është i bindur se janë mbledhur votat e duhura, rreth 20. Mediat kosovare raportuan deklaratat e Pacollit duke shtuar se Beogradi kundërshton anëtarësimin e Koosvës në Unesco pasi rrezikohet trashëgimia kulturore dhe fetare serbe në vend. Përpjekja e parë e Prishtinës për anëtarësim dështoi në 2015-ën.
Pacoli gjithashtu ka folur dhe për anëtarësimin e vendit në Interpol duke thënë se Prishtina ka dështuar dhe në këtë përpjekje. Por sipas tij në votimin e rradhës do të merret një barazim dhe me anë të një marrëveshjeje me Shtetet e Bashkuara të AMerikës, vendi do të përgatitet më mirë vitin e ardhshëm.
Pacolli akuzoi Kinën, vendi që organizon këtë vit asamblenë e përgjithshme të Interpol e që nuk e ka njohur ende pavarësinë e Kosovës, se po pengon delegacionon kosovar, për të marrë pjesë në asamble, duke mos i dhënë vizat e udhëtimit.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono