ujesjellesi

56580458_2384328424911586_6809255758262173696_n.jpg
ent ela10:56 | 08/04/2019

Ujësjellësi i Tiranës vijon punën për ndërtimin e linjës së transmetimit nga Impianti i Bovillës deri në depon e Yzberishtit. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, UKT thekson se po punohet me ritme të shpejta për ndërtimin e veprës hidrike.

“Linja direkte e furnizimit nga Bovilla për në Yzberisht po bëhet realitet falë punës së palodhur të teknikëve duar artë. HistorikePërTiranën”- thuhet në postim, teksa postohen edhe disa foto nga puna në terren.

Më herët, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj është shprehur se dyfishimi i impiantit të Bovillës dhe linja e dedikuar e transmetimit Bovillë-Yzberisht zgjidh përfundimisht furnizimin me ujë në Unazën e Re, Kashar, Mëzez, Misto Mame e Kodër Kamëz.

51066325_523275154745011_735697708479676416_n-1280x917.jpg
ent ela11:09 | 25/01/2019

Dy lagje të tjera në Njësinë nr.5 në kryeqytet kanë një furnizim më të mirë dhe më cilësor me uji. Bashkia e Tiranës nëpërmjet UKT-së ka zbatuar dy investime të veçanta ku është zëvendësuar rrjeti I vjetër dhe i amortizuar me një rrjet krejtësisht të ri.

Investimi i parë u krye në rrugën “Medar Shtylla”, ku grupet e punës së UKT-së bën të mundur zëvendësimin e gjithë rrjetit me tubacione të reja dhe material bashkëkohore që garantojnë një furnizim dhe cilësi më të mirë të ujit që mbërrin në shtëpitë apo bizneset e ndryshme.

Gjithashtu UKT nxori tërësisht nga funksioni rrjetin e vjetër të furnizimit me ujë të pijshëm edhe në  rrugën “Jusuf Vrioni” duke e zëvendësuar me një rrjet të ri. Të dyja investimet do të reduktojnë humbjet në rrjet dhe do të sjellin një shërbim shumë herë më të mirë për banorët e këtyre dy lagjeve në Njësinë nr.5.

thumbnail_UKT-Derhemi-2-1280x853.jpg
ent ela11:56 | 23/01/2019

Banorët e rrugës “Derhemi” në Njësinë Nr.8 në kryeqytet do të kenë furnizim më të mirë dhe më cilësor me ujë të pijshëm. Ekipet Ujësjellës Kanalizimeve Tiranë, pasi kanë përfunduar shtrirjen e linjës së re, kanë vijuar investimin për shtrirjen e rrjetit në çdo hyrje shtëpie dhe pallati.

Nëpërmjet këtij investimi po bëhet zëvendësimi i tubave të vjetër dhe të amortizuar me një material cilësore, çka do të shmangin humbjet në rrjet por edhe defektet e herëpashershme.

“Vazhdon investimi në rrjetin e ri të ujësjellësit në rrugën “Derhemi”. Ky rrjet u ndërtua me kujdes nga grupet tona të punës, që punojnë çdo ditë për t’i dhënë qytetarëve të Tiranës shërbimin maksimal. UKT vazhdon planin për të kryer investime dhe ndërhyrje në çdo zone të kryeqytetit”, shkruan UKT në faqen e saj në rrjetin social facebook.

UKT-yzberisht-1-1280x853.jpg
ent ela10:43 | 30/12/2018

Ndonëse jemi në një periudhë festash, dhe të gjithë nxitojnë për të bërë blerjet e fundit për natën e ndërrimit të viteve dhe dhuratat për miqtë, Bashkia e Tiranës po vijon punën për t’i ofruar banorëve shërbime cilësore.

Punonjësit e Ujësjellës Kanalizimeve të Tiranës, kanë finalizuar një tjetër investim në rrjetin ujësjellës, duke shënuar një hap cilësor në përmirësimin e shërbimit ndaj qytetarëve.

Falë këtij investimi, linja e re e shpërndarjes së ujit të pijshëm i jep zgjidhje problematikave dhe shërbimit në zonën e Yzberishtit në kryeqytet, në rrugën “3 Dëshmorët”.

48427383_1022280567973066_5785388692231159808_n-1280x849.jpg
ent ela10:43 | 26/12/2018

Përveç investimeve për përmirësimin e rrjetit të ujit të pijshëm, kësaj here UKT ka investuar në rrjetin e ri të kanalizimeve në rrugën “Kongresi i Manastirit”, duke i dhënë fund problemeve të banorëve të kësaj zone.

Ndërmarrja e UKT ka ndërmarrë një sërë investimesh në rrjetin e ujit të pijshëm dhe kanalizimeve, duke shtuar sasinë dhe cilësinë e ujit të pijshëm, si dhe duke shmangur përmbytjet në periudhën e reshjeve.

 

Policia-e-Fierit-640x359.jpg
G. P.09:50 | 17/10/2018

Policia kap dhe ndalon një ish-punonjës të ujësjellësit i cili ka vjedhur lekët e qytetarëve duke shpërdoruar detyrën. Për pasojë u ndalua shtetasi Ramis Lushaku, 53 vjeç, banues në Hamil, Fier.
Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi Gjykata e Shkallës së Parë Fier me Vendimin e datës 10.05.2018 ka vendosur masën e sigurisë “Arrest me burg” për veprën penale të “Vjedhje duke shpërdoruar detyrën” parashikuar nga Neni 135 i Kodit Penal.
Shtetasi Ramis Lushaku duke qënë faturist te ujësjellësi Fier, lekët e qytetarëve nuk i ka depozituar por i ka përvetësuar duke shpërdoruar detyrën./abcnews.al

43433425_517982395341022_7979925940341833728_n.jpg
G. P.18:13 | 08/10/2018

Dy lagje të tjera në Tiranë do kenë një furnizim më të mirë me ujë. Bashkia e Tiranës dhe UKT janë duke përfunduar dy investime të tjera në shtrirjen e rrjetit të ri për furnizimin e qytetarëve në Njësinë 10 dhe 2 në kryeqytet.

Kështu, UKT po vazhdon punën për ndërtimin e rrjetit të ri të ujësjellësit pranë Kishës Ortodokse në rrugën e Kavajës, çka pritet të sjellë më shumë ujë cilësor në shtëpitë e banorëve të kësaj lagje.

Ndërkohë që pasi i dha zgjidhje problemit të kanalizimeve me ndërtimin e një kolektori të ri në rrugën “Xhavit Shyqyri Demneri” në Njësinë 2, UKT po kryen një tjetër investim, kësaj here me shtrirjen e rrjetit të ujësjellësit.

Ky investim do të përmirësojë shërbimin e furnizimit me ujë për afro 1 mijë banorë, pasi linja tërësisht e re po ndërtohet me materiale cilësore. /abcnews.al

ukt-1280x853.jpg
ent ela18:07 | 14/05/2018
Ka marrë zgjidhje problematika e ujit të pijshëm për një nga zonat më të populluara të Tiranës. Bashkia e Tiranës nëpërmjet UKT-së ka vënë në funksion linjën e re të ujësjellësit në lagjen përreth rrugës “Irfan Tomini”, në Njësinë 5.
Nëpërmjet këtij investimi në rrjetin shpërndarës është bërë e mundur rritja e sasisë së ujit në rubinetat e qytetarëve, si dhe evitimi i problematikave që vinin si rrjedhojë e rrjetit të vjetër dhe të amortizuar. Gjithashtu u bë e mundur vendosja e saraçineskave të reja për një furnizim më cilësor të ujit të pijshëm. Ujësjellës Kanalizime Tirana ka nisur një sërë investimesh të rëndësishme, jo vetëm në zëvendësimin e linjave kryesore të transmetimit të ujit, por edhe në rrjetet e shpërndarjes së ujit nëpër lagje./abcnews.al
DURRES-UJESJELLESI-1280x720.jpg
ent ela10:33 | 25/03/2018

Ujësjellës Kanalizime në Durrës njoftoi qytetaret se për shkak të një defekti të rëndë, gjatë ditës së sotme dhe të nesërme do të ketë probleme në furnizimin me ujë të pijshëm. Sipas njoftimit, shkak i defektit ka qenë ndërprerja e menjëhershme e energjisë elektrike në stacionin e pompave në Fushë Kuqe. Kjo ndërprerje shkaktoi një çarje të madhe të tubacionit kryesor në një gjatësi prej 1 m./abcnews.al

vlcsnap-error462-1280x720.jpg
ent ela14:56 | 22/02/2018

Konsumatorët familjarë kanë gjashtë ditë kohë për të shlyer detyrimet ndaj ujësjellësit, ose për të lidhur akt-marrëveshje në mënyrë furnizimi me ujë mos t’ju ndërpritet. Nga një marsi penalitete do të nisin edhe për to. Në rast se konstatohen lidhje të paligjshme familjarët mund të dërgohen për ndjekje penale.

Nëse nga një marsi keni detyrime të papaguara ndaj ndërmarrjes së ujësjellës-kanalizimeve dhe nuk keni lidhur marrëveshje për t’i shyler me këste do t’ju ndërpritet furnizimi me ujë. Konsumatorët familjarë kanë edhe gjashtë ditë kohë për të formalizuar marrëdhëniet e tyre me UKT. Pas 28 shkurtit penalizimet do të aplikohen edhe për ta.

Penalitetet shkojnë deri ndjekje penale. Zëvendës drejtoresha e Përgjithshme e UKT shpjegon rastet.

15 grupe task-Force janë shpërndarë në terren dhe po vijojnë verifikimin tek bizneset. Aktualisht janë kryer rreth 2600 kontrolle dhe 22 përfaqësues të tyre janë dërguar për ndjekje penale. Shkeljet e konstatuara janë për lidhje dyfishe në rrjetin e ujësjellësit dhe ndërhyrje në ujëmatës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono