ujerat territoriale

GJERMANIA-DHE-FRANCA-1280x720.jpg
ent ela21:45 | 06/04/2018

Gjermania dhe Franca do t’i japin jetë këtë muaj një programi të ri për zëvendësimin e flotës së vjetëruar ajrore që përdoret për mbikëqyrjen e ujërave territoriale. Nisma, e paralajmëruar edhe më herët, vjen në një kohë kur në Europë është rritur shqetësimi nga patrullimet pa leje të nëndetëseve ruse. Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Lejen dhe homologia franceze Florens Parli pritet të nënshkruajnë marrrëveshjen për “Sistemin ajror të mbikëqyrjes detare” më 27 prill, kur hap dyert panairi i mjeteve ajrore në Berlin. Dy vendet ranë dakord vitin e kaluar për gjetjen e një zgjidhjeje europiane për zëvendësimin e flotës së avionëve mbikëqyrës të sipërfaqeve detare. Projekti, që synon të formalizojë planet e vendeve lider të BE-së, i hap rrugë edhe harmonizimit të ushtrive mes dy vendeve. Në fakt, nisma është pjesë e një programi më të gjerë franko-gjerman për të rritur bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes, që mes të tjerash parashikon prodhimin e një modeli të ri avionësh. Aktualisht Gjermania përdor modelin “P-3C Orion”, të prodhuar nga amerikania “LOKHID MARTIN” për të patrulluar ujërat oqeanike për nëndetëse dhe kërcënime të tjera; ndërsa Franca përdor “Atlantik 2”, i prodhuar nga “DASAULT AVIEJSHËN” në vitet ‘80. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono