ujë

KRONIKE-VELIAJ-UKT-LINJA-E-RE.mpg_snapshot_01.29-1280x720.jpg
G. P.13:56 | 18/08/2018

Kryetari i Bashkisë Tiranë Erjon veliaj dhe ai i ujësjellës Kanalizimeve, Redi Molla, kanë inspektuar punimet e nisura për zëvendësimin e rrjetit të ujit për njësinë 7 në Rrugën e Kavajës. Sipas Veliajt, kjo do të përmirsojë shpërbdarjen dhe cilësinë e ujit, si dhe do të rrisë presionin për katet e sipërme të pallateve.

Bashkia e Tiranës dhe UKT ka nisur shtrimin e një linje të re përgjatë Rrugës së “Kavajës”, ç’ka pritet të sjellë një shpërndarje më të mirë në rrjetin e ujësjellësit, si dhe ujë më cilësor për banorët e kësaj njësie. Kryebashkiaku Erion Veliaj gjatë inspektimit e quajti investimin si shpërblim për një nga lagjet më korrekte në pagesën e ujit.

“E gjithë zona e Njësisë 7 ka rreth 28 mijë banorë, të cilët përfitojnë nga ky rrjet i ri ujësjellësi. Është një nga njësitë model dhe më shembullore me mbi 95% në pagesat e ujit, do të thotë që do të marrin mbi 95% të investimeve të zonës. Besoj se shpërblimi me punë i atyre që janë të rregullt ne pagimin e këtij malli të çmuar, si uji, është jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe është fabula e bashkisë sonë”.

Rrjeti i ri zëvendëson rrjetin e vjetër, duke mundësuar ujë në mënyrë të rrjedhshme edhe për katet më të larta të pallateve, si shpjegon dhe kreu i Ujëzjellës kanalizimeve, Redi Molla.

“Është zëvendësimi i tubit të gizës që rrit presionin, nga 1.5 e çon në çdo kat, pra presioni i ujit mund të arrijë deri në kat të pestë apo të gjashtë të çdo pallati të vjetër, pa sistemin e pompimit. Përveç kësaj eliminon edhe të gjitha humbjet e tubit të gizës të amortizuar që është shtruar në vitin ’63, eliminon ndotjet që është një ndër gjërat më të rëndësishme”.

Veliaj thkesoi se puna do të vazhdojë edhe me dy projekte madhore, pjesë e marrëveshjes me BERZH dhe nga të cilat pritet të rritet kapaciteti filtrues në Bovillë dhe do të shtrihet linja e re për zonën e Astirit./abcnews.al

tirana12.jpg
G. P.14:48 | 13/06/2018

Paketa e dytë e investimeve nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim për furnizmin me ujë të Tiranës është gati. Kryetari i bashkisë, Erion Veliaj, deklaroi nga Stokholmi se fillimisht nis puna për dyfishimin e kapacitetit të Bovillës.

Pas projektit për dyfishimin e kapacitetit të Bovillës si dhe ndërtimin e një linje të re për furnizimin me ujë të pijshëm të zonës së Unazës së Re, financim i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim është gati paketa e dytë e investimeve. Ajo ka të bëjë me zgjerimin e rrjetit të ri të ujësjellës-kanalizimeve në zona, të cilat vitet e fundit kanë njohur zhvillim të madh.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj e bëri të ditur pas vizitës një ditore në Stokholm të Suedisë, ku mori pjesë në konferencën me investitorë të ndryshëm, organizuar nga BERZH.

“Kemi nisur fazën e parë të investimeve me BERZH-in, që përkthehet në dyfishim të kapacitetit të Bovillës, si edhe vendosjen e linjave të transmetimit nga Bovilla drejt Astirit, Unazës së Re, që kanë qenë zonat më problematike të Tiranës, kryesisht të furnizuara me ujë pusi, por që tani janë rritur tej mase në popullsi. Jemi gati të propozojmë një paketë të dytë për UKT-në. Ambicia jonë është që brenda 5 viteve, nga fillimi i këtyre investimeve, të kemi ujë 24 orë në Tiranë. Propozimi tjetër ka të bëjë jo vetëm me rrjetin në zonën e Yzberishtit, por edhe me burimin e ri të Gurit të Bardhë, i cili do të sjellë në Tiranë një sasi të konsiderueshme uji, sidomos për Njësitë 1 dhe 2, të cilat aktualisht furnizohen vetëm nga Selita dhe burimet e Dajtit”.

Tirana është autoriteti i parë lokal përzgjedhur nga BERZH-i me të cilën ka vendosur marrëdhënie direkte bashkëpunimi, për realizimin e një sërë investimesh të rëndësishme. /abcnews.al

peshkimi.jpg
G. P.14:20 | 01/06/2018

Anijet e peshkatarëve që ndodhen të ankoruara në kalatën e portit të Durrësit duhet të zhvendosen. Aty do të nise një investim dhe mjetet lundruese do të ankorohen tek porti i ri. Peshkatarët thonë se porti i ri nuk ka kapacitete për të strehuar 30 anijet që presin të riparohen ndaj kërkojnë një zgjidhje.

Në portin e Durrësit do të nisë një investim për zgjerimin e kalatës ku ankorohen tragetet. Për këtë shkak, autoritetet shtetëtore kanë kërkuar që të lirohet kjo zonë nga të gjitha anijet e peshkimit që ndodhen aty.

Rreth 30 të tilla jashtë funksionit që presin të riparohen, duhet të kalojne tek porti i ri i peshkimit. Por peshkatarët thonë se porti i ri nuk ka hapësirën e nevojshme për të ankoruar mjetet lundruese.

Klodiam Kapiti: “Një ndërhyrje që për këto anije të ketë një vend të caktuar brenda basenit aktual sepse siç e dini porti i ri i peshkimit nuk i përmbush kushtete për t’i strehuar të gjitha anijet e peshkimit”.

Poseduesit e këtyre mjeteve lundruese kërkojnë të shikohet mundësia për tu strehuar diku në një ndër kalatat e portit të Durrësit deri në riparimin e tyre./abcnews.al

orikumi.jpg
G. P.11:39 | 13/05/2018

Banorët e Orikumit në Vlorë janë ngritur këtë të dielë në protestë. Ata kërkojnë investime në rrugë dhe furnizim të plotë me ujë të pijshëm dhe energji elektrike. Banorët thonë se një vend turistik si Orikumi është lënë pa investime dhe turistët do të largohen.

Duan ujë, duan drita e rrugë. Është 2018- ta dhe banorët e një prej qytezave turistike në vend kanë kërkesa jetike.

Këtë të dielë, ata u ngritën në protestë. Për 30 minuta bllokuan rrugën hyrëse për në vendin e tyre.

Është komunitet  që të ardhurat mund t’i fitojnë vetëm përmes sezonit turistik. Por që në kushte të tilla, ata thone se asgjë nuk fitohet.

Banorët akuzojnë kryetarin e Bashkisë, Dritan Leli, për neglizhencë. Prej tre vitesh, kjo njësi administrative nuk ka marrë asnjë fond publik.

Disa ditë më parë, një përfaqësi e tyre u fut brenda në Këshillin Bashkiak ku dhe pezulloi mbledhjen. Ata bënë të njejtat kërkesa. Protesta e tyre erdhi vetëm një ditë, pasi ministri i Infrastrukturës dhe Energjitikës, Damian Gjiknuri, organizoi dëgjesë publike me banorë të Vlorës dhe Orikumit./abcnews.al

thahen.jpg
G. P.13:15 | 28/04/2018

Fermerët e fshatrave të Rrogozhinës po përballen me një problem të madh këto ditë. Të mbjellat e tyre rrezikojnë të thahen, pasi nuk furnizohen me ujë nga kanalet vaditëse.

Nëse fidanët e mbjellë nuk marrin ujë këtë javë, rrezikojnë tharjen. Kjo i ka zemëruar banorët e fshatrave Luz dhe Lekaj në Rrogozhinë. Kërkesa e tyre është lëshimi  i ujit nëpër kanalet vaditëse. Ndryshe, dëmi në fushat e mbjella do të jetë i madh për shumë familje.

 Një pjesë e kanaleve janë tharë për ujë, ndërsa pjesa tjetër është e bllokuar nga barishtet. Sipas fermerëve, bordi i kullimit ka nisur pastrimin e degës Peqin-Kavajë, këto ditë. Ndërkohe që pastrimi duhej të ishte kryer të paktën dy muaj më parë.

 Fermerët e fshatrave Luz dhe Lekaj disponojnë nga 10 ha tokë bujqësore secili, të marra këto me qira. Pjesa më e madhe e tyre ka kryer mbjelljet në fusha të fidaneve të domates, të perimeve të tjera por edhe të drithërave.

Nevoja për vaditjen e tyre është urgjente, ndërsa alternativa tjetër janë puset, por zona është e thatë dhe jo gjithmonë nga nëntoka nxirret ujë./abcnews.al

MBULIM-MIELL-NE-KUVEND-1280x720.jpg
ent ela15:41 | 12/04/2018

Nuk kanë munguar situatat e pazakonta edhe ditën e sotme në seancën e Kuvendit. Miell, ujë, vezë, tone të larta dhe akuza reciproke ishin kryefjalë e një seancë që nuk zgjati dot më shumë sesa dy orë. Kryeparlamentari Ruçi ka përjashtuar tre deputetë të PD, Flamur Noka dhe Ervin Salianji dhe Klevis Balliu për hedhje sendesh të paligjshme ndaj drejtuesit të kuvendit e prishje të seancës.

E enjta parlamentare e 12 Prillit solli në shtëpitë e shqiptarëve një tortë pa sheqer.

Kërkesa erdhi nga foltorja e Parlamentit ku kryeopozitari Basha artikuloi kushtin për vijimin e seancës.

“Sot është dita e 13 që 11 kuksianë të pafajshëm mbahen në burg nga banda kriminale e autokratit Rama. 11 njerëz të varfër të dhunuar e rrëmbyer nga shtëpitë e tyre nga Rama-Marku janë në burg. Ky kryeministër që vrasësit  e përdhunuesit i bëri deputetë, kryebashkiakë e politkikanë të lartë i do në pranga 11 kuksianët dhe gjithë shqiptarët e ndershëm.

Ky parlament që mbron Sajmir Tahirin, i do në qeli 11 kuksianët e pafajshëm. Ky kryeministër e ajo prokurore që lanë të arratisej Arben Çejku me 613 kg kokainë i duan të shtypur kuksianët dhe gjithë qytetarët që ngrenë zërin. Ndale seancën menjeherë përjashtoje që të vazhdojë seanca normalisht. Ai do të largohet dhe do mbajë përgjegjësi para ligjit për fyerjet e grabitjet”.

Opozita bllokoi foltoren… mazhoranca vijoi seancën duke marrë fjalën nga vendi.

“Ky debati për protesta për protestuesit bëhet për njerëzit që protestojnë jo me ish ministrat qqë vrasin protestues. Në këtë sallë që nga vendosja e pluralizmit politik është vetëm një njeri që ka mbi kurriz në cilësinë e ministrit 4 të vrarë. Edhe sot e kësaj dite jo vetëm që nuk ka kërkuar ndjesë, i vetmi që ka protestues në pluralizëm por vazhdon edhe te qeshë edhe kur vret njerës. Në 21 janar  janë arrestuar 442 vetë. Në ditët që pasuan 21 janarin kanë bërë burg 42 protestues, për të justifikuar alibinë e përdorimit të armëve në mes të bulevardit”.

Tonet e qeta, nuk zgjatën. Rrugës ndryshoi edhe fjalori.

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi provoi kartën e fundit për të liruar foltoren.

Ndërpritet seanca, ndërpritet seanca”

Lideri historik thirrjen e grupit parlamentar ia përsëriti nga vendi.

“Zotëri nxirre jashtë njeriun që i ka bërë fyrjen publike më të madhe shqiptarëve, nxirre jahstë njeriun që meriton të thirret sot trap, trap dhe vetëm trap, nxirre jashtë njeriun që shndërroi Shqipërinë në vendin e të burgosurve politikë në traditën e etërve të tij xhelatë

Njeriun që urren Kukësin siç urrente i ati i tij Hamzi Lelën. Nxirre jashtë se parlamenti do ta nxjerrë atë me lecka. Jashtë Edi Rama, kjo është fjala ime”.

Pasi ndërpreu seancën disa herë, kreu I Kuvendit kërkoi largimin e deputetëve që hodhën sende në drejtim të kabinetit.

Seanca rifilloi sërisht, duke futur në lojë edhe kabinetitn qeveritar.

Pas ndërprerjes…dhe rikthimit për të disatën herë, Kreu i Kuvendit vijoi me rendin e ditës.

Në përfundim të seancës kreu i ekzekutivit u largua nga dera e pasme.

“Kam vetëm dy fjalë, një përshendetje për ata që po çojnë peshën e revoltës në gjithë Shqipërinë. Sot nxorrën Ramën nga parlamenti nga dera e pasme, kuksianët, dibranët e të gjithë  veriorët e dinë se çdo të thotë të largohesh nga dera e pasme e shtëpisë apo dera e nevojtores. Shkoi atje ku e meriton”.

Edhe socialistët, fjalën e pamundësuar në sallë e ruajtën për mediat jashtë parlamentit.

“E gjithë kjo dhunë sot në parlament është shprehje e qartë e një solidariteti mes gjyqtarësh të korruptuar e politikanëve ende në parlament si Lulzim Basha, Monika Kryemadhi dhe Sali Berisha,  të cilët në solidaritet me gjyqtarë të korruptuar penguan vijimin e seancës. Kuvendi me gjithë pamjet e turpshme të servirura me buton nga koordinatori i dhunës Sali Berisha, i cili sa hyri në sallë urdhëroi Monikën e Lulin për të bërë dhunën e radhës. Megjithatë ne jemi shuëm të vendosur për reformën në drejtësi, vettingu do të vijojë me paanshëmri sikurse është paarshikuar në Kushtetutë”.

Pyetjet I refuzoi për ti dhënë fjalën Elisa Spiropalit për të komentuar koleget e saj të reja…

“Dua të theksoj turpin e neverinë që kemi ndjerë si gra të ulura në atë Kuvend për gjuhën e turpshme nga disa gra të keqpërdorua nga PD dhe LSI. Vajzat dhe gratë në këtë Kuvend janë aty për të luajtur rolin e tyre si ligjvënëse për të përfaqësuar njerëzit, jo për t’u keqpërdorur nga dy kryetarë partish të cilët kanë hallin e tyre, kanë probleme me drejtësinë dhe kanë problem me faktin se nuk i fitojnë dot zgjedhjet dhe e vetmja mënyrë sesi mund t’ia dalin është të shkaktojnë dhunë si në sallë e jashtë saj”.

Mazhoranca arriti të miratojë projektvendimet dhe marrëveshjet e paracaktuara në rendin e ditës, vetëm me votat e tyre./abcnews.al

GOMONE-NE-VLORE-KERKIMI-1280x720.jpg
G. P.13:50 | 03/04/2018

Policia Kufitare e Vlorës, Delta Force, në bashkëpunim me policinë italiane vazhdojnë kërkimet në det për personat, të cilët rezultojnë të humbur. Për 32-vjeçarin Ksandro Imeraj po bëhen monitorime nga ajri, ndërsa operacionit i janë bashkuar edhe familjarë të tij.

Ndërkohë policia lokale nuk ka arritur të identifikojë autorin e letrës së gjetur në varkë, mesditën e së martes në plazhin e Zvërnecit. Ksandro Ymeraj rezulton i zhdukur prej disa ditësh teksa është larguar drejt Italisë me një mjet lundrues tip “Jet Sky”. Ndërkohë për personin e dytë që rezulton i humbur nuk ka informacione për vendodhjen dhe fatin e tij./abcnews.al

vlcsnap-error496-1280x720.jpg
ent ela08:57 | 05/03/2018

Rruga e Obotit në Anën e Malit në Shkodër është mbuluar me ujë dhe në disa fshatra prezenca e ujit po shtohet. Hidrocentrali i Vaut të Dejes vijon shkarkimet e ujit për shkak të prurjeve të larta. Banorët e kësaj zone mund të lëvizin vetëm me mjete të larta. Forcat e Armatosura janë angazhuar për përballimin e situatës së krijuar në fshatin Obot.

 

Mjetet e kalueshmërisë së lartë, ato ujore dhe efektivët e batalionit të parë të këmbësorisë së Vaut të Dejës po ndihmojnë lëvizjen e banorëve të Obotit drejt qytetit, pasi rruga e fshatit është e bllokuar në një gjatësi prej rreth 2 km.

Kurse për transportin e nxënësve të shkollës, Bashkia ka vendosur në dispozicion mjete të posaçme, gjithashtu të larta. Edhe në pjesën tjetër të Ultësirës së Shkodrës, kryesisht në tokat bujqësore, ka prezencë të ujit. Niveli i ujit në lumenjtë Kir, Drin dhe Bunë vazhdon të jetë i lartë.

/abcnews.al

vlcsnap-error656-1280x720.jpg
G. P.20:08 | 19/02/2018

Pas 12 vjetësh gjysma e popullsisë në botë rrezikon të preket nga mungesa e ujit të pijshëm. Studiuesit që kanë dhënë alarmin kanë sugjeruar si alternativë filtrimin e ujit të detit, proces që megjithatë nuk është pa kosto për ekosistemin.

Thuajse gjysma e popullsisë së botës, ose 47 për qind e saj, në vitin 2030 do të vuajë nga mungesa e ujit të pijshëm. Parashikimi vjen nga Instituti Ndërkombëtar i Ujit në Stokholm, që sugjeron se filtrimi i ujit të detit mund të jetë alternativa më e mirë për t’i bërë ballë krizës. Por specialistët paralajmërojnë se impiantet që mund të realizojnë procesin në fjalë duhet të funksionojnë në respekt të ekosistemeve dhe të përmbushin një sërë standardesh, kombëtare e ndërkombëtare.

“Duhet të gjejmë zgjidhje që marrin parasysh ndryshimet e klimës dhe emergjencën hidrike”, ka deklaruar inxhinieri Sergio Colagrossi. Sipas tij, impiantet për kthimin e ujit të detit në ujë të pijshëm janë përhapur në të gjithë zonën e Mesdheut dhe rritja e kërkesës për ujë do të çojë në zgjerimin e tyre. Në këtë aspekt, specialistët nuk janë të shqetësuar për impaktin e impianteve ndaj ambjentit, por për atë të ambientit ndaj impianteve.

Prania e algave, për shembull, mund të çlirojë substanca toksike. Nga ana tjetër, një problem janë edhe shkarkimet e impianteve që mund të sjellin një alternim të ekosistemit. Në zonat ku prania e kripës kalon atë të substancave toksike është vënë re zhdukje e një bime ujore, shumë e rëndësishme për të analizuar stabilitetin e ambjentit detar. Një impakt ky i shkaktuar edhe nga mungesa e një normative ambjenti në nivel global dhe europian./abcnews.al

arbjan-mazniku-1280x720.jpg
G. P.18:04 | 07/02/2018

Kush ka një lidhje të paligjshme uji ta formalizojë brenda 28 Shkurtit. Apeli për konsumatorët familjarë vjen nga nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku. Aktualisht grupet e task-forcës po verifikojnë bizneset, 8 përfaqësuses të të cilëve janë shoqëruar në polici për lidhje të paligjshme të ujit.

280 biznese të kontrolluara dhe 8 përfaqësues të tyre të shoqeruar në polici. Ky është bilanci i javës së parë të aksionit për ndërprerjen e lidhjeve të paligjshme të ujit të pijshëm në Tiranë.

Rreth 15 grupe Task-Forcë, me ndihmën e Policisë së Shtetit, Policisë Bashkiake dhe stafit teknik të ndërmarrjes së Ujësjellës-Kanalizimeve po vijojnë verifikimin në terren.
Aksioni pranë zonës së “21 Dhjetorit” dhe “Zogu të Zi”, u ndoq nga nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, dhe Drejtori i Përgjithshëm i UKT-së, Redi Molla.

“Vazhdon në mënyrë intensive kontrolli në të gjitha bizneset e qytetit të Tiranës, të cilët shërbehen nga UKT, për lidhje të paligjshme të ujit. Sot jemi duke funksionuar me më shumë se 15 grupe pune, të cilat njëkohësisht në disa zona të qytetit po kontrollojnë bizneset, në bashkëpunim të ngushtë me Policinë e Shtetit, Policinë Bashkiake, Tatimet Qendrore dhe Tatimet e Bashkisë, në mënyrë që çdo biznes që ka një lidhje uji, ta ketë atë me kontratë të ligjshme, funksionale dhe sipas rregullave”.

Nënkryetari i Bashkisë i bëri thirrje konsumatorëve familjarë të përfitojnë nga koha e lënë në dispozicion. Të lidhin kontrata të rregullta dhe të nënshkruajnë akt-marrëveshjet për pagesat e prapambetura deri më 28 Shkurt.

“Përfitoj nga rasti për t’u thënë të gjithë qytetarëve të Tiranës, që nëse kanë një lidhje të paligjshme të vijnë ta fomalizojnë, të marrin një kontratë me UKT-në në mënyrë që të mos penalizohen. Të kenë mundësi që në qoftë se kanë pagesa të prapambetura të bëjnë sërish një marrëveshje me UKT-n për t’i bërë këto pagesa me këste për një periudhë të gjatë”.

Mazniku theksoi se UKT është e vendosur që të përfundojë me inspektimin e gjithë bizneseve dhe nga 1 Marsi të vijojnë verifikimet edhe te konsumatorët familjarë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono