udhërrëfyesit

turistet-lezhe-1280x695.jpg
nev ila15:33 | 27/09/2019

Në Lezhë nuk ka asnjë guidë të certifikuar për turistët. Ky rol është kryer ose nga individë privatisht ose nga udhërrëfyes të vetë grupeve, por jo nga ata që vërtetë kanë njohuri për historinë dhe resurset e zonës.

Këta vizitorë që do eksplorojnë Lezhën duhet të marrin me vete edhe udhërrëfyesit turistik.

Është ndoshta qyteti me më  histori e resurse por nuk ka asnjë guidë të certifikuar.

Udhërrëfyesit turistik janë një mangësi,  thotë drejtori i turizmit në këtë bashki Ardian Laçi.

Kështu vlerat e zonës nuk marrin vëmendjen e duhur.

Nevojën që Lezha të ketë udhërrëfyesit e saj lokal e kërkojnë dhe operatorët turistike apo drejtuesit e arsimit profesional.

Petrit Kurbini është një emigrant i kthyer nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ka zgjedhur për t’u bërë një udhërrëfyes turistik duke qenë i gatshëm për të operuar shumë shpejt.

Me kalimin e sezonit vendorët duket se janë njohur me pasojat e kësaj mungese. Ndaj njoftojnë se do të ngrihet kursi dhe brenda pranverës do të certifikohen udhërrëfyesit e parë.

Probleme me guidat nuk ka vetëm Lezha. Edhe zona të tjera shfaqin mangësi apo mediokritet në këtë drejtim.

Shumë turistë apo grupet nga vendet e ndryshme vijnë me udhërrëfyes më vete./ABC News Albania 24/7

turiste-1280x724.jpg
ent ela17:45 | 28/03/2019

Edhe udhërrëfyesit turistikë do të formalizohen. Së shpejti Ministria e Turizmit do të certifikojë personat që shoqërojnë apo u shërbejnë turistëve.

Ministria e mjedisit dhe turizmit do të certifikoje se shpejti udhërrëfyesit e parë turistik. Gjatë interpelancës me operatoret turistik ministri Klosi bëri me dije se tashmë edhe kjo fushë do të formalizohet duke vënë në shërbim të turistëve persona të trajtuan dhe specializuar.

“Aktualisht kemi 3 subjekte (Tirana Training Center- Kategoria Kombëtar dhe Kategoria Lokal, NATGA Training Center- Kategoria Kombëtar dhe Kategoria Lokal, Federata Shqiptare e Rafting- Kategoria- Specialiteti i Veçantë Rafting/Kajak dhe Kanoe/ Hidrospeed/ Kanionim dhe Kacavjerrje) që Ministria ju ka akredituar programet e udhërrëfyesit turistik të ofruara prej tyre”.

Sa i takon udhërrëfyesve turistik të huaj, ministri Klosi bëri me dije se nëse ai nuk është i certifikuar në Shqipëri mund të shërbej si shoqërues turistësh por duhet të ketë gjithashtu dhe një udhërrëfyes turistik të certifikuar. E nëse nuk e zbatojnë këtë pikë ata ndëshkohen me 150 000 lekë gjobe./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono