udheheqes

PENDAROVSKI-PER-NEGOCIATAT.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
ad min16:11 | 20/10/2019

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski nuk do të ndërhyjë në vendimin e partive politike për zgjedhje të parakohshme. Zyra e Presidentit tha për ABC News se zoti Pendarovski pret lançimin e një forumi për dialog politik i cili do të ishte një platformë për diskutimin e çështjeve më të rëndësishme për vendin.

Zyra e Presidentit të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, tha për ABC News se takimi i parë i liderëve i thirrur nga Presidenti, pas konkluzioneve të Këshillit Evropian, duhet të përqendrohet në riafirmimin e orientimit euro-atlantik të Maqedonisë së Veriut.

Zyra e shtypit e Presidentit Pendarovski vuri në dukje se në fjalën e tij drejtuar qytetarëve të vendit, Presidenti tha se me gjithë lajmin e marrjes në konsideratë të një marrëdhënieje speciale të vendeve të rajonit me Bashkimin Evropian, ky nuk është opsion për Maqedoninë e Veriut, e cila e konsideron integrimin euro-atlantik si të vetmen alternativë, dhe Presidenti pret konsensus nga udhëheqësit e partive politike në takimin e sotëm të liderëve.

Lidhur me shqetësimin e Francës për metodologjinë e bisedimeve të anëtarësimit me BE-në, “Presidenti është i ndërgjegjshëm për shqetësimet dhe mbështet reformat e metodologjisë, duke pasur parasysh se Maqedonia e Veriut është plotësisht e përgatitur për t’iu përgjigjur kërkesave të procesit negociues.”

Lidhur me deklaratat e udhëheqësve të partive politike për zgjedhje të parakohshme, Presidenti Pendarovski tha se ai nuk do të ndërhynte në atë vendim dhe ua lë partive politike.

Presidenti pret që takimi i lidershipit të sjellë lançimin e një forumi për dialog politik i cili do të ishte një platformë për diskutimin e çështjeve më të rëndësishme për vendin nën kujdestarinë e Presidentit në përputhje me pozicionin e tij kushtetues./ABC News Albania

lufta.jpg
ad min22:36 | 14/06/2019

Historiani Marenglen Kasmi ishte i ftuar këtë të premte në emisionin “Provokacija”. Ai tregoi në ABC News momentet kur Partia Komuniste mori në dorë udhëheqjen e Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare.

“Ajo që e përcaktoi apo mund të çonte në një hamendësim se si po shkonte e ardhmja ka dy momente. E para diskretitimi që do t’i bëhej Ballit Kombëtar në kuadër të bashkëpunimit dhe lufta që do i bëhej Ballit Kombëtar si pjesë e formacioneve gjermane dhe unë kam sjellë një dokument të rëndësishëm këtu ku dukej që kjo palë nuk mund të kishte ambicie për të ardhur në pushtet sepse nuk e mbështeste më shumica dhe treguesi i dytë është numri prej 70 mijë luftëtarësh që ka ushtria partizane deri në 29 Nëntor të 1944-s. Pra masivizimi që mori lufta sidomos pas krijimit të Shtabit të Përgjithshëm në 10 Korrik të ’43-shit. Pra mund të thuash në retrospektivë, në vlerësim historik është një tregues i qartë nga po shkonte lufta”, tha Kasmi. /abcnews.al

drogaaa.jpg
ad min10:21 | 25/09/2018

Presidenti amerikan Donald Trump iu bashkua udhëheqësve të 31 vendeve të botësnë një takim me fokus tek përpjekjet ndërkombëtare kundër drogës. Zoti Trump thase drogat nuk janë një problem vetëm amerikan, por botëror. Sipas tij, një përgjigje e përbashkët dhe agresive do të shpëtonte me miliona jetë njerëzish.

Duke hapur javën e takimeve të nivelit të lartë të Asamblesë sëPërgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, Presidenti Donald Trump foli në takimin me temë “Thirrja globale për veprim kundërproblemit të drogës në botë”.

Zoti Trump përmendi një rritje prej 60 për qind të numrit të vdekjeve tëlidhura me drogën në mbarë botën gjatë 15 viteve të fundit. Ai vuri nëdukje nevojën për të frenuar si furnizimin ashtu edhe kërkesën për drogë.

Siç thekson raporti botëror mbi drogën i vitit 2018, prodhimi i kokainës dhe i opiumit ka arritur në nivele rekord. Numri i vdekjeve i shkaktuar nga përdorimi i drogës është rritur me 60 per qind nga viti 2000 në 2015, një gjë vërtet e tmerrshme. Kjo situatë është pasojë krimit të organizuar,korrupsionit, finacimeve të paligjshme dhe terrorizmit. Është jetike për shëndetin e publikut dhe sigurinë kombëtare të luftojmë varësinë nga drogat, të ndalim të gjitha format e trafikut sikursë të pengojmë burimet finaciare të furnizimit të karteleve të drogës. Në SHBA po marrim masa agresive në drejtim të sigurimit të kufijve, forcimit të zbatimit të ligjit si dhe kemi ofruar fonde të mëdha për t’i dhënë zgjidhje krizës së opiodeve, duke promovuar trajtimin dhe shërimin.

Thirrja boterore për veprim njoftuar nga Shtëpia e Bardhë muajin e kaluar,fokusohet në katër shtylla, në zvogëlimin e kërkesës për drogë, ndërprerjene furnizimit, zgjerimin e trajtimit dhe forcimin e bashkëpunimitndërkombëtar.

Presidenti Trump falënderoi vendet anëtare të Kombeve të Bashkuara përangazhimin e tyre në këtë drejtim.

Gjatë fjalës së tij sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se dështimi në përpjekjen kundër drogës nuk është opsion dhe se varësia nga drogat nuk është e ardhmja e asnjë vendi. Sipas zotit Guterres situata është alarmante dhe kërkon përgjigje në dy drejtime, mohimin e parajsave të sigurta për trafikun e drogës dhe trajtimin e atyre që vuajnë nga varësia prej saj.

Të martën, presidenti Trump do të mbajë një fjalim përpara Asamblesë sëPërgjithshme të Kombeve të Bashkuara ndërsa të mërkurën, pritet tëkryesojë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit./VOA


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono