Turqia

komisioni-europiann-1280x720.jpg
G. P.12:06 | 14/09/2019

Komisioni i ri Europian duhet të nisë punimet në 1 Nëntor, ndërkohë kandidatët për komisionerë duhet fillimisht të marrin konfirmimin e Parlamentit Europian. Po cilët janë protagonistët?

Me emërimin e Paolo Gentiloni-t si komisioner europian për Italinë, u kompletua dhe ekipi i personaliteteve që do të jenë në dispozicion të presidentes së zgjedhur Ursula von der Leyen për krijimin e Komisionit të ardhshëm Europian. Komisioni Europian është organi ekzekutiv i Bashkimit Europian, njësia më e ngjashme me një qeveri në dispozicion të marrëveshjeve kontinentale. Detyra e tij është promovimi i interesit të përgjithshëm të Bashkimit Europian dhe për këtë arsye çdo vend anëtar propozon një komisioner, i cili merret me një temë specifike për një mandate pesëvjeçar.

Janë 26 komisionerët, Gjermania propozoi presidenten e komisionit ndërsa Mbretëria e Bashkuar vendosi të mos emërojë një përfaqësues të saj. Mbi të gjitha, ky nuk do të jetë një komision me debutues absolutë. Një nga emrat e dëgjuar është Margeret Vestager, zëvendës presidente e komisionit, post i cili në pesë vitet e fundit është marrë me dosje delikate që lidhen me qëndrimin fiskal të kolosëve të mëdhenj të teknologjisë si “Apple”, “Google” e “Facebook”.

Përfaqësuese e partisë liberale aktualisht në qeveri në Danimarkë, Vestager ishte fillimisht një nga emrat e përmendur për të drejtuar Komisionin Europian. Ajo do të shoqërohet në këtë post nga holandezi Frans Timmermans, i cili ka mbajtur këtë post dhe në legjislaturën e kaluar, një detal që u jep të drejtë skeptikëve që të shprehen për një presidencë të Komisionit Europian, e cila do të ketë më shumë zëvendës ekspertë.

Për të zëvendësuar Federica Mogherinin në çështjet e jashtme është zgjedhur Josep Borrell, ekonomist katalanas nga radhët e PSE-së dhe dikur president i Parlamentit Europian në periudhën 2004 – 2007, ndërsa një rol domethënës në përbërjen e skuadrës do i takojë ish-kryeministrit të Letonisë Valdis Dombrovskis, komisioner në largim për qëndrueshmërinë financiare.

Do të jetë sërish sllovaku Maroš Šefčovič, në mandatin e tij të tretë radhazi në komision, një personalitet i tryezave europiane, ku ka mbajtur postin e komisionerit për energjinë, atë për tregun dixhital të përbashkët, marrëdhëniet ndër institucionale, arsimin dhe shëndetin. Rikthehen në Bruksel dhe Maria Gabriel për Bullgarinë, Vera Jourova për Republikën Çeke, Johanes Hahn për Austrinë dhe Fil Hogan për Irlandën, deri tani komisioner për agrokulturën, e që tashmë do të marrë nën drejtim tregtinë ndërkombëtare.

Profili i Paolo Gentiloni-t, që “Corriere della Sera” dhe “Haffington Post” e cilësojnë si pasardhës të Pier Moskoviçit për çështjet ekonomike është i njohur, por nuk është emri i vetëm me peshë që synon të zhvendosë ekuilibrat në kancelaritë europiane. Në total do të jenë 10 komisionerë nga radhët e Partisë Socialiste dhe 9 ata nga Partia Popullore, mes të cilëve presidentja Von der Leyen. László Tróksánui, avokat dhe ish-ambasador i Hungarisë në Belgjikë, pritet të jetë komisioneri për zgjerim nëse do të miratohet nga Parlamenti Europian. Ai vjen nga radhët e partisë “Fidesz”, partia e kryeministrit Viktor Orban, aktualisht e përjashtuar nga qendra e djathtë europiane.

Sipas presidentes së zgjedhur të Komisionit Europian e cilësoi skuadrën e saj si një komision të larmishëm si Europa dhe të fortë si Europa. Një skuadër që ka brenda saj të rinj dhe ekspertë, lindje, perëndim, jug, dhe veri, gra dhe burra. Një skuadër e ekuilibruar që kombinon eksperiencën dhe aftësinë, së cilës do i kërkohet që të punojë me këmbëngulje dhe që të japë përgjigjet e duhura.

Ursula von der Leyen, e cila do të drejtojë Komisionin Europian, ka qenë ministre mbrojtje në Gjermani që nga Dhjetori i 2013-s, si dhe një figurë e rëndësishme në radhët e CDU-së, ajo u konsiderua për shumë kohë një nga kandidatet kryesore si pasardhëse e kancelares gjermane të Angela Merkel. E lindur në Albrekt, e rritur deri në 1971 në Bruksel, flet rrjedhshëm tre gjuhë të huaja, e martuar me shtatë fëmijë ajo ka ndjekur gjurmët e babait të saj i cili ka qenë për një kohë të gjatë president i landit në Saksoninë e Ulët.

Karriera e saj politike nis në vitet ’90, kur regjistrohet në CDU, Von der Leyen ka mbuluar poste të ndryshme në nivel lokal deri në momentin e emërimit në vitin 2003, si Ministre për Çështjet Sociale, Familjen dhe Shëndetin.

Në këtë post ajo do të mbahet mend se iu kundërvu partisë saj për të mbrojtur tema në mbështetje të nënave që punojnë, me një plan të bazuar në ndërtimin e çerdheve të reja dhe leje lindjeje për të dy prindërit. Por dhe si Ministre Mbrojtjeje, ajo u mor me barazimin e kuotave. Ajo është gruaja e parë që ka mbajtur një post të tillë në historinë e Gjermanisë.

Një nga temat më të nxehta me të cilat do të përballet Von der Leyen do të jetë pikërisht Brexit. Ajo u shpreh se nëse Britania e Madhe del nga Bashkimi Europian, nuk do të ishte fundi, por fillimi i një marrëdhënieje të re. Më tej, ajo theksoi se Brukseli nuk e dëshironte daljen e Londrës nga BE, por gjithsesi respekton vendimin e saj. Hapat e radhës, shtoi Von der Leyen, janë në duart e Mbretërisë së Bashkuar dhe vendimet nuk do të komentohen.

1 nëntor do të jetë data që ajo do të marrë postin dhe atëherë do të shihet se çfarë do të ndodhë. Nëse Mbretëria e Bashkuar do të kërkonte një shtyrje të Brexit, dhe nëse një gjë e tillë ndodh atëherë do të caktohej një komisioner i ri që do të merrej më këtë çështje. Për momentin, Mbretëria e Bashkuar është vendi i vetëm anëtar që nuk ka propozuar një komsioner. Një nga pikat kryesore mbetet reformimi i Dublinit. Solidariteti sipas saj nuk duhet të varet vetëm nga një pozicion gjeografik, Dublini duhet reformuar dhe mbetet një nga pikat kyçe të programit të saj.

Për sa i përket betejës së taksave, aktualisht mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe kinës, Von der Leyen shprehet se nëse vazhdon logjika e përballjeve atë herë do të humbasin të gjithë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian. Për këtë arsye, palët duhet të ulen në tryezë dhe të shihen interesat e përbashkëta në mënyrë që të shënohen progrese.

Ndërkohë Bashkimi Europian synon të investojë në fushën e kërkimeve dhe të zhvillimit për mbrojtjen e përbashkët, pa vënë në diskutim marrëdhënien me NATO-n, e cila do të përfitojë nga këto investime. Investimet në industrinë ushtarake si pas saj do të sjellin shumë të mira dhe për industrinë private, mjafton të mendosh se interneti lindi nga rrjeti ushtarak Arpa ashtu si dhe GPS. Për këtë arsye ajo do të vijojë në këtë rrugë dhe për këtë do të kujdeset drejtoria e përgjithshme për industrinë e mbrojtjes dhe hapësirës. Posti i është besuar francezes Silvi Gulard e cila është emëruar dhe si komisionere për tregun e brendshëm.

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Europian është e vendosur që të kthejë Bashkimin Europian në një lider botëror të zhvillimit të marrëveshjes për mbrojtjen e klimës dhe kundër ndryshimeve klimaterike. Ajo u shpreh e bindur se pjesa tjetër e botës do të ndjekë më pas këtë linjë. Socialisti holandez Frans Timmermans do të jetë zv/presidenti ekzekutiv për Marrëveshjen e Gjelbër Europiane e cila do të jetë një lloj marke europiane.

Marrëveshja mes Bashkimit Europian dhe Turqisë bëri të mundur ndalimin e trafikut të qenieve njerëzore në kufirin turk, por duhet të bëhet e qartë se si do të investohen 6 miliardë eurot të vëna në dispozicion nga Bashkimi Europian. Sipas të dhënave zyrtare në periudhën 2016 – 2017 krimi i organizuar mundësonte kalimin e 5 mijë personave në ditë, por tani numri ka rënë në mënyrë drastike.

Këshilli i Bashkimit Europian i ka dhënë dritën jeshile listës së kandidatëve që do të jenë anëtarë të Komisionit Europian deri në 31 Tetor 2024, sipas artikullit 17, paragrafi 7, i traktatit për Bashkimin Europian, lista e pranuar nga këshilli në dakordësi me presidenten e zgjedhur të komisionit, do i kalohet Parlamentit Europian. Në përputhje me traktatin, Presidenti, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikat e Jashtme dhe Sigurisë, si dhe anëtarët e tjerë të komisionit do të përballen me votën e Parlamentin Europian./ABC News Albania 24/7

trajneri.jpg
G. P.14:42 | 10/09/2019

Trajneri i Islandës, Erik Hamren e konsideron ndeshjen ndaj Shqipërisë si tepër të vështirë. Tekniku 62-vjeçar zbulon se ndaj kuqezinjve do të mungojnë disa futbollistë të rëndësishëm.

Trajneri i Islandës, Erik Hamren, e konsideron tepër të rëndësishme duelin me Shqipërinë pasi objektivi i islandezëve është kualifikimi në Europianin e vitit të ardhshëm. Kreu i pankinës së Islandës parashikon një ndeshje të vështirë dhe zbulon se në skuadrën e tij ka disa mungesa.

“Është një ndeshje shumë e rëndësishme për të dyja skuadrat. Kemi ardhur vetëm për fitore dhe kemi respekt të madh për Shqipërinë. Objektivi jonë është kualifikimi në Europianin e vitit 2020. Shqipëria është një skuadër e fortë. Ndaj Turqisë, ata luajtën shumë mirë, por nuk patën fat. Kanë një avantazh të lehtë ndaj nesh pasi luajnë në shtëpi. Parashikoj një ndeshje të vështirë mes dy skuadrave të një niveli. Kemi disa mungesa në skuadër për shkak dëmtimesh, por jemi të gatshëm për këtë sfidë”, tha trajneri.

Kombëtarja e Islandës po paraqitet mjaft mirë në këto kualifikuese pasi janë me pikë të barabarta me Francën dhe Turqinë./ABC News Albania 24/7

kritikja-e-erdoganit.jpg
G. P.22:59 | 06/09/2019

Një gjykatë në Turqi ka dënuar me 10 vjet burg një nga figurat më kritike të presidentit Erdogan. Bëhet fjalë për një eksponente të opozitës, që luajti një rol kyç në fitoren e zgjedhjeve për bashkinë e Stambollit.

Një figurë e rëndësishme e opozitës turke u dënua ditën e premte me 9 vjet e 8 muaj burg për fyerje të presidentit Recep Taip Erdoan dhe për përhapje të propagandës terroriste.

Subjekti opozitar Partia e Republikës Popullore deklaroi se Kanan Kaftançioglu, kryetare e degës së saj në Stamboll dhe një ndër zërat më të rëndësishëm brenda grupit parlamentar, do ta apelojë vendimin.

E pandehura akuzohet gjithashtu se ka fyer qeverinë dhe zyrtarët shtetërorë, duke nxitur urrejtje dhe armiqësi, kryesisht përmes postimeve të saj në Twitter në periudhën 2012-2017.

Kaftançioglu luajti një rol kyç në zgjedhjet lokale të Stambollit, që u fituan nga opozita, e cila mundi partinë e presidentit Erdogan, që qeveriste qytetin prej 25 vitesh. Duke folur jashtë selisë së gjykatës, Kaftançioglu tha se vendimi nuk do ta heshtë atë.

“As ju as unë nuk e meritojmë këtë. Nëse vendimi i gjykatës nuk është në të njëjtën linjë me ligjin, por i formuluar sipas dëshirave të pushtetit politik, do të thotë se në këtë vend nuk ka ligj”, deklaroi ajo.

Politikania e opozitës shtoi se vendime të tilla nuk merren në zyrat e gjykatës, por në pallatin presidencial; ndërkohë që një grup mbështetësisht bërtisnin “krah për krah kundër fashizmit”.

Seanca e parë gjyqësore në ngarkim të Kaftançioglu u mbajt 5 ditë pasi kandidati i opozitës Ekrem Imamoglu fitoi për herë të dytë zgjedhjet për bashkinë e Stambollit, në qershor./ABC News Albania 24/7

greqia-marreveshja-1280x712.jpg
nev ila20:55 | 10/08/2019

Greqia ka kërkuar ndërhyrjen e BE-së për të detyruar Turqinë të zbatojë pjesën e saj të marrëveshjes për riatdhesimin e emigrantëve. Athina zyrtare ka deklaruar se ishujt helenë po përballen sërish me flukse emigrantësh dhe nuk kanë kapacitete për t’i përballuar ato.

Greqia do të kërkojë një përfshirje më aktive të Bashkimit Europian në zbatimin e marrëveshjes me Turqinë për rikthimin e emigrantëve dhe refugjatëve që nuk përmbushin kushtet për azil.

Në ditët e fundit ka patur sërish një rritje të fluksit dhe autoritetet lokale në ishujt kufitarë me Turqinë ankohen se nuk kanë kapacitete të mjaftueshme për të akomoduar qindra njerëzit që mbërrijnë nga brigjet turke.

Situata paraqitet më dramatike në një nga kampet e ishullit Lesvos. Aty janë akomoduar 7.500 persona, në një kohë kur kampi ka mjedise të mjaftueshme për vetëm 3.000. Ndërkohë, sipas gazetës franceze “Le Figaro”, në Lesvos numri i emigrantëve është më i madh se ai i turistëve.

Kushtet e këqija të jetesës dhe pritja me vite për të marrë përgjigjen e aplikimit të tyre, kanë shkaktuar mjaft herë incidente të dhunshme, ndërsa nuk kanë munguar edhe përplasjet e provokuara nga grupime ekstremiste vendase. Në jo pak raste rruga e refugjatëve për të mbërritur në një ishull grek, mbart shumë rreziqe, madje edhe vdekjeprurëse.

Tragjedia e fundit ndodhi në mesin e qershorit kur shtatë refugjatë, mes të cilëve dy fëmijë, humbën jetën kur skafi që po i sillte në Greqi u mbyt në afërsi të Mitilinit. Ndërsa një tjetër tragjedi u shmang në orët e para të së premtes, kur policia bregdetare greke dhe patrullat e misionit Frontex shpëtuan 85 refugjatë kur dy skafet e tyre u përmbysën./ABC News Albania 24/7

turqia-gazi.jpg
G. P.10:35 | 16/07/2019

Turqia i pretendon pёr vete rezervat e gazit nё pjesёn lindore tё Mesdheut. Por BE mbёshtet qartazi vendin anёtar Qipron – qё i ka vet nё fokus kёto rezerva. Grindja territoriale pёr gazin po ashpёrsohet.

Duke reguar ndaj kёrkimeve tё diskutueshme turke pёr gazin natyror para brigjeve tё Qipros, ministrat kanё reaguar: Konkretisht do tё shkurtohen paratё e BE-sё pёr Ankaranё dhe bisedimet pёr marrёveshjen mbi hapёsirёn ajrore do tё ndёrpriten. Kjo mёsohet nga teksti i miratuar, tё cilin e citon agjencia gjermane e lajmeve DPA.

“Provokimet e Turqisё janё pёr ne tё papranueshme dhe ne tё gjithё mbёshtesim Qipron”, deklaroi ministri gjerman pёr Europёn Michael Roth gjatё takimit nё Bruksel. Nёse Turqia nuk tёrhiqet, mund tё mendohen edhe sanksione tё tjera. Kёto sanskone sipas vendimit tё ministrave mund tё kenё nё shёnjestёr firmat pjesёmarrёse nё procesin e shpimeve ose persona tё caktuar.

Vёshtrim kritik ndaj kredive 

Masat e miratuara ndёshkuese parashikojnё gjithashtu, qё deri nё njё afat tё pacaktuar tё mos zhvillohen mё bisedime nё nivel tё lartё pёr tema si ekonomia dhe tregtia. Bankёs Europiane tё Investimeve do t’i kёrkohet qё tё verifikojё mundёsitё e kufizimit tё kredive.

BE do ta verё nё lёvizje qeverinё nё Ankara, qё tё ndёrpresё kёrkimet pёr gaz natyror para brigjeve tё vendit anёtar, Qipros. Turqia ndёrkohё i hedh poshtё akuzat pёr shpime ilegale. Ajo mbron pozicionin, se ujёrat ku ajo ёshtё aktive janё brenda territorit tё saj. Ankaraja e konsideron Veriun e Qipros si territorin e Turqisё, pasi e mban atё tё pushtuar qё nga viti 1974. Me shpimet aktualisht synohet qё tё sigurohen edhe pjesё nga biznesi i gazit pёr turqit e Qipros. Por Veriu i Qipros nuk ёshtё njohur ndёrkombёtarisht. /DW

donald-tusk.jpg
G. P.23:25 | 11/07/2019

Bashkimi Europian ka vendosur të ndëshkojë Turqinë për kërkimet në ujërat territoriale të Qipros. Konkretisht, Brukseli ka vendosur të ndërpresë financimet dhe çdo dialog të nivelit të lartë me Ankaranë.

Bashkimi Europian pritet të kufizojë kontaktet dhe fondet për Ankaranë, si reagim ndaj kërkimeve ilegale për naftë dhe gaz që Turqia po zhvillon në brigjet e Qipros. Në një deklaratë zyrtare, Brukseli paralajmëron Turqinë se është gati t’i intensifikojë sanksionet nëse nuk tregon vullnet për t’u tërhequr nga planet e saj.

“Pavarësisht qëllimeve tona pozitive për të ruajtur marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë me Turqinë, shkelja që ky vend i bën sovranitetit të vendit tonë anëtar, Qipros, e detyron BE-në të reagojë”, deklaroi presidenti në ikje i Këshillit Europian, Donald Tusk.

Të enjten, diplomatët e akredituar në Bruksel u mblodhën për të diskutuar një vendim të përbashkët për të ndëshkuar Turqinë.

“Përballë aktiviteteve ilegale të Turqisë, BE vendos të pezullojë negociatat për Marrëveshjen Gjithëpërfshirëse të Transportit Ajror dhe pranon të mos zhvillojë më dialogje të nivelit të lartë me Ankaranë”, thuhet në projekt/vendimin e hartuar.

Gjithashtu, Këshilli Europian pranoi propozimin e Komisionit për të reduktuar asistencën e paraanëtarësimit për Turqinë dhe i bëri thirrje Bankës Europiane të Investimeve që të rishikojë aktivitetet e huadhënies në Turqi.

Për periudhën 2014-2020, BE duhej t’i jepte Turqisë 4.45 miliardë euro për reformat politike, agrikulturën dhe projekte të tjera në kuadër të përgatitjeve për një anëtarësim të mundshëm në bllok. Por tani BE kërcënon se do të ndërmarrë masa të tjera ndaj Turqisë nëse Ankaraja do të vazhdojë kërkimet për naftë dhe gaz./ABC News Albania 24/7

avion-933x445.jpg
ent ela22:11 | 09/06/2019

Washingtoni e vendos Ankaranë mes dy zgjedhjeve, të vazhdojë me blerjen e sistemit rus të mbrojtjes raketore S-400 apo t’a pezullojë atë për të blerë 100 avionët avionët luftarakë amerikanë F-35. Vendimin përfundimtar duhet t’a marrë deri në fund të korrikut.

Ky është ultimatumi që Sekretari Amerikan i Mbrojtjes i vendosi përmes kësaj letre, ministrit turk të mbrojtjes.

“Turqia nuk do të marrë F-35-at, nëse merr S-400-at. Keni ende mundësinë për të ndryshuar kursin për S-400-ën”.

Pentagoni ka argumentuar se nëse avionët F-35 fluturojnë brenda rrezes së radarëve të sistemit S-400, rusët mund të grumbullojnë fshehurazi informacione për pjesë të veçanta të avionëve ushtarakë amerikanë.

Megjithatë Presidenti turk Regep Taip Erdoan e ka bërë të qartë vendosmërinë për t’a çuar deri në fund instalimin e sistemit rus të mbrojtjes ajrore në Turqi. Erdoan është shprehur më herët se amerikanët nuk kanë qenë të gatshëm për t’u shitur turqve sistemin raketor “Patriot”.

Tv Klan

francaaaa-1280x720.jpg
Sej rie15:00 | 09/06/2019

Turqia është në festë pas fitores me Francën në eliminatoret e Evropianit. Presidenti Erdogan përgëzon ekipin, ndërsa në Francë ka kritika të ashpra për ofendimin e himnit.

U nisën nga Parisi me famën e kampionëve të botës.

Futbollistët e Francës, ndoshta nuk dyshonin aspak se udhëtimi i tyre drejt Turqisë, për eliminatoret e Europianit, do të përfundonte me nokaut.

Gjithsesi, futbolli tregoi edhe një herë se është i pamëshirshëm me ata që tallen me të, dhe në stadiumin e Konjës, në prani të 42 000 spektatorëve, skuadra numër 1 e rruzullit mori një mësim të mirë.

Jo vetëm u mund 0-2, duke humbur kryesimin në grupin H, ku bën pjesë edhe Shqipëria, por edhe duke rrezikuar vendin e parë në mbyllje të eleminatoreve, e sidomos duke u turpëruar në fushë.

Golat e shënuar nga Jelçin Ajhan dhe Xhengis Ynder ishin minimum që meritonin djemtë e trajnerit Didie Deshamp, përballë një Turqie të frymëzuar, si në kohët e mëdha të së kaluara.

Trajneri Shenol Gynesh ndoshta po udhëheq skuadrën drejt një tjetër kulmi, si ai I Botërorit 2002, kur e nxorri në vendin e tretë.

Kjo mjaftoi për euforinë e ligjshme në gazetat turke.

“Sabah”: Ne duam që të shkruajmë historinë! Kombëtarja kampione e botës, Franca, u mund!

“Xhumhurijet””: Ekipi kombëtar bëri historin! Mundi Francën, kampione të botës, dhe doli në krye të grupit në eleminatoret e Europianit!

Në Francë, ndërkaq, mediat nuk e kursyen kombëtaren.

“L’Ekip”: Koka tjetërkundër! Blutë, të mundur bindshëm, i lëshojnë vendin e parë në grup Turqisë. Të martën, në Andorrë duhet të reagojnë dhe të kthehen në rrugën e duhur!

“Lë Mond” ishte më telegrafik: “Eleminatoret e Euro 2020ës: Franca përkulet para Turqisë dhe humbet vendin e parë në grup!

Ndeshja u bë edhe çështje politike në Paris, të paktën pjesërisht.

Gazeta “Lë Parizien” thekson faktin që himni i Francës, Marsejeza, u vërshëllye nga tifozët, dhe se kryetarja e partisë së Bashkimit Kombëtar, Marinë Lë Pen, kërkoi që të vendoseshin sanksione ndaj Turqisë.

Trajneri I Francës, Didie Deshamp, i ra drejt pas humbjes.

“Ne morëm një shuplakë të shëndoshë dhe të merituar, – tha ai, – kur skuadra luan në këtë mënyrë, nuk mund të thuash asnjë fjalë të mirë. Nuk ishim vetvetja, ndaj një skuadre që dha maksimumin, ndërsa ne nuk ishim aty. Nëse nuk luajmë siç duhet, e pësojmë kështu edhe pse jemi kampionë të botës. Përgëzime Turqisë, ndërsa ne duhet të bëjmë kthesë”.

Fitorja ndaj Francës, tregoi se Turqia jo rastësisht kishte arritur dy fitore më parë, 4-0 ndaj Moldavisë dhe 2-0 në Shkodër ndaj Shqipërisë.

“Ne jemi këtu për t’u dhënë njerëzve shpresë dhe lumturi, – ishin fjalët e trajnerit Shenol Gynesh, – lojtarët dhe tifozët ishin të mrekullueshëm. Ne luajtëm me disiplinë, por edhe me zemër. Kemi 9 pikë dhe kemi një ndeshje të rëndësishme në Islandë. Shpresojmë të kthehemi me fitore”.

Presidenti i Federatës Turke të Futbollit, Nihat Ëzdemir, u shpreh ndërsa doli nga stadiumi, se kishte marrë një telefonatë përgëzimi nga presidenti Ergogan.

Futbolli në Turqi shihet edhe si çështje krenarie kombëtare./ABC News Albania 24/7

turqi-1280x586.jpg
ent ela14:10 | 24/05/2019

Në një analizë të saj Deutsche Welle shkruan se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar sanksione ndaj Turqisë nëse Ankaraja vendos të blejës sistemin rus të raketave

Turqia kërkon të mbrojë hapësirën e vet ajrore me një sistem rus raketash. Uashingtoni kërkon që si vend partner i NATO-s, Turqia të blejë sistemin amerikan të mbrojtjes, Patriot. Në një analizë të saj Deutsche Welle shkruan se qeveria amerikane i ka dhënë ultimatum qeverisë turke. Televizioni amerikan CNBC raportoi se Ankaraja ka dy javë kohë për të hequr dorë nga blerja e raketave ajrore ruse, përndryshe do të vendosen sanksione. Uashingtoni kërcënon po ashtu që t’ i refuzojë Turqisë furnizimin e avionëve luftarakë F 35.

Qeveria amerikane prej muajsh ushtron presion mbi Turqinë. Presidenti amerikan Donald Trump ka kritikuar blerjen e sistemit rus S- 400 të mbrojtjes ajrore. Ministri i Jashtëm amerikan Mike Pompeo ka kërcënuar madje me sanksione. Por Ankaraja nuk ka ndryshuar mendim. Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar njoftoi këtë javë se ushtarët turq ndodhen tashmë në Rusi për të mësuar për përdorimin e S- 400. Në qershor ose në korrik sistemi do i dorëzohet Turqisë dhe në vjeshtë do të instalohet.

Qëndrimi konfrontues i administratës së Trumpit ka arsye ekonomike dhe ushtarake. Ankarasë i kërkohet që të prishë pazarin, sepse Uashingtoni do që Turqia të blejë patjetër sistemin amerikan të mbrojtjes nga ajri, Patriot. Përveç kësaj, në SHBA dhe vende të tjera të NATO-s mendohet edhe për çështjet e sigurisë. Sepse teknika ushtarake ruse nuk është e përshtatshme për sistemet e NATO-s. Përveç kësaj ekziston droja se nëpërmjet radarëve të S-400, Moska mund të marrë informacione të fshehta për avionët luftarakë F-35. Në fund të fundit ushtria turke do e kombinojë sistemin rus të mbrojtjes nga ajri me avionët luftarakë amerikanë. Po ashtu është rritur shqetësimi se bashkëpunimi me Moskën mund të nxisë shkëputjen e Ankarasë nga partnerët perëndimorë, me të cilët ndodhet në Aleancë. Ekspertët vërejnë se Turqia është duke u kthyer më shumë nga shtetet lindore si Irani, Kina dhe Rusia, jo vetëm në fushën ushtarake.

Asgjë nuk tregon se qeveria e Erdoganit ka ndër mend të tërhiqet. Sipas ministrit turk të Mbrojtjes, bisedimet me SHBA për blerjen e sistemit amerikan Patriot vazhdojnë, madje Uashingtoni ka bërë edhe një ofertë më pak të kushtueshme. Por presidenti turk Erdogan vazhdon të thotë se është i vendosur që të bëjë blerjen nga rusët. Ditën e martë Akar tha se SHBA është duke përgatitur sanksionet. Një nga arsyet pse turqit mbajnë qëndrim të palëkundur është se me çmimin 2,5 miliardë dollarë për dy bateri, sistemi rus i mbrojtjes nga ajri është shumë më i lirë se sa ai amerikan. Megjithatë S- 400 është jashtëzakonisht modern dhe eficient, ka rreze veprimi 400 km dhe mund të qëllojë objektiva deri në 60 km lartësi. /ABC News Albania 24/7

ERDOGAN-TURQI-1280x720.jpg
G. P.23:22 | 07/05/2019

Vendimi i komisionit elektoral turk për të përsëritur zgjedhjet lokale në Stamboll ka shkaktuar indinjatë ndërkombëtare. Vendet lider të BE-së i kanë bërë thirrje Ankarasë që të respektojë parimet e demokracisë dhe jo të rrëshqasë drejt diktaturës.

Bashkimi Europian dhe shtetet kryesore anëtare kanë kritikuar ashpër vendimin e autoriteteve turke për të përsëritur zgjedhjet për Bashkinë e Stambollit, pas fitores së opozitës.

Një zëdhënës i BE-së i ka bërë thirrje strukturës elektorale të Turqisë që të sqarojë pa u vonuar vendimin e kontestuar. Ndërsa ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Mass e ka quajtur përsëritjen e zgjedhjeve një vendim të pakuptueshëm.

Lëvizja është kritikuar gjithashtu nga qeveria franceze, që ka kërkuar nga Ankaraja zyrtare të bëjë transparencë të menjëhershme, si dhe nga euro-deputeti belg Gaj Ferhofshtad, i cili ka deklaruar se në këtë mënyrë Turqia po rrëshqet drejt diktaturës dhe nuk ka shanse që të hapë bisedimet e anëtarësimit.

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Taip Erdogan muajin e kaluar humbi zgjedhjet në qytetin më të madh të Turqisë me një diferencë të ngushtë dhe kreu i shtetit refuzoi të pranonte rezultatin.

Ai pretendon se gjatë procesit ka patur parregullësi dhe e cilëson votimin të pavlefshëm. Vendimi për të përsëritur zgjedhjet më 23 Qershor shkaktoi protesta në mbarë Stambollin ditën e hënë.

Disa qindra persona u mblodhën në zona të ndryshme të qytetit duke ngritur e duke thirrur parulla kundër qeverisë. Ndërkohë, kandidati i opozitës, i cili u shpall fitues, i zhveshur nga të gjitha kompetencat, e quajti lëvizjen e pushtetit qendror një “pabesi”./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono