Turqi

binali.jpg
G. P.09:59 | 19/02/2019

Kryetari  i parlamentit në Turqi, Binali Jëlldërëm, ka dhënë dorëheqjen.

Nën efektet e një situate të vështirë ekonomike, Jëlldërëm do të përfaqësojë Partinë për Drejtësi dhe Zhvillim të Presidentit Erdogan në zgjedhjet e 31 Marsit për bashkinë e Stambollit.

Jëlldërëm ka qenë krahu i djathtë i Presidentit Erdogan që prej viteve 1990. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve “Anadollu”, Parlamenti turk pritet të zgjedhë drejtuesin e ri të dielën në 24 Shkurt./abcnews.al

turkay.jpg
ent ela19:15 | 11/02/2019

Katër ushtarë kanë humbur jetën të hënën në Turqi, kur helikopteri me të cilin po udhëtonin u rrëzua në një lagje të banuar në pjesën aziatike të Stambollit. Helikopteri ra mes një kompleksi pallatesh, për fat të mirë pa shkaktuar viktima në radhët e civilëve. Në vendin e ngjarjes mbërritën ambulanca dhe ekipe shpëtimi që bënë izolimin e zonës dhe nxorën trupat nga helikopteri.Guvernatori i Stambollit, Ali Jerlikaja konfirmoi bilancin e viktimave, por tha se shkaqet e aksidentit janë ende të panjohura./abcnews.al

Turkey_Building_Collapse_89855_71918669_ver1.0_640_360.jpg
ent ela18:31 | 10/02/2019

Është ngjitur në 21 bilanci i viktimave të ndërtesës 8-katëshe që u shemb pak ditë më parë në Stamboll të Turqisë. Ka qenë ministri i Brendshëm Sulejman Sojlu që ka bërë të ditur të dhënat, duke shtuar se 14 persona llogariten ndërkohë të plagosurit. Godina e banuar në lagjen Kartal, në pjesën aziatike të qytetit, u shemb ditën e mërkurë për shkaqe ende të panjohura. Në ndërtesë numëroheshin 14 apartamente të banuara, por tre katet e fundit të saj sipas autoriteteve ishin ndërtuar pa leje. Gjithashtu, pa leje funksiononin edhe disa subjekte private të hapura në katet e para të saj. Ministri i Brendshëm Sojlu ka shtuar se operacionet e kërkim shpëtimit do të vazhdojnë./abcnews.al

 

erdogan-and-vucic.jpg
G. P.20:44 | 09/02/2019

Përforcimi i marrëdhënieve mes dy vendeve dhe rritja e investimeve turke në Serbi kanë qenë në qendër të bisedës telefonike të Presidentit serb Vuçiç dhe atij turk Erdogan, mbrëmjen e së premtes. Lajmi u konfirmua nga presidenca serbe.

Me anë të një bisede telonike mbrëmjen e së premtes, presidenti i Turqisë Erdogan dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, premtuan se do të thellojnë marrëdhënien mes dy vendeve të tyre. Ata ritheksuan ndër të tjera përkushtimin për të përforcuar marrëdhëniet politike dhe ekonomike. Presidenca serbe konfirmoi me anë të një deklarate për shtyp se Vuçiç dhe Erdogan shprehën besimin se përmes punës së Këshillit të Lartë për Bashkëpunim, si dhe përmes mënyrave të tjera do të vazhdojnë me një vendosmëri më të madhe të përmirësojnë marrëdhëniet e përgjithshme.

Kreu i shtetit serb ftoi Erdogan të vizitojë Serbinë sa më shpejtë të jetë e mundur, në mënyrë që të mbahet seanca e dytë e Këshillit të Lartë për Bashkëpunim për rënien dakord në lidhje me elemente të reja të bashkëpunimit politik dhe ekonomik. Presidenti serb tha se mbështetja e presidentit Erdogan për investimet turke në Serbi ndikon për forcimin e ekonomisë, si dhe e falënderoi për investimet e reja të kompanive nga Turqia, duke thënë se investitorët turq që janë në numër të madh dëshirojnë të organizojnë një pritje për dy presidentët./abcnews.al

athina.jpg
G. P.16:41 | 09/02/2019

Kryeministri grek Tsipras vizitoi Ankaranë me misionin për të rivenmdosur marrëdhëniet dy palëshe prej kohësh në tension për tema të ndryshme. Dhe pse pritshmëritë ishin të pakta, projekti ende në proces po konsiderohet si një aleancë e çuditshme.

Dikur urreheshin shumë, por gjërat ndryshojnë. Marrëdhëniet mes Ankarasë dhe Athinës nuk kanë qenë gjithnjë të qeta. Por gjërat kanë ndryshuar pjesërisht në muajt e fundit edhe për shkak të përpjekjes së qeverisë greke për të tërhequr investitorë. Një arsye e fortë për riafrimin e dy ish-armiqve. Dhe ky riafrim kalon nëpërmjet vizitës historike të kryeministrit grek Tsipras në seminarin ortodoks të Halki. Presidenti turk Erdogan ka sugjeruar shpesh se rihapja e dyerve do të varej nga masat reciproke të Greqisë, si për shembull përmirësimi i jetesës i minoritetit mysliman në veri të shtetit grek, një nga kërkesat është që myslimanët të kenë të drejtë të emërojnë myftitë e tyre. Tsipras kreu dhe një vizitë simbolike në bazilikën e Shën Sofisë në Stamboll. Erdogan në takimin me kryeministrin grek u ndal sidomos në mbrojtjen që Athina i ka ofruar tetë ushtarëve të dyshuar se kanë marrë pjesë në përpjekjen për grusht shteti në 2016-n. Presidenti turk tha se ajo që pret nga Greqia është që të mos transformohet në një strehë për anëtarët e grupeve terroriste.

Por takimi i tyre kishte si objektiv kryesor sidomos uljen e tensionit që ka dominuar marrëdhënien mes dy vendeve prej vitesh. Edhe pse takimi nuk i dha dritën jeshile progreseve të mëdha, sigurisht, që janë hedhur themelet për vendime të ardhshme historike. Takimi zgjati dy orë më shumë se sa ishte parashikuar. Erdogan nga ana e tij prmetoi se takimet e ardhshme do të çojnë përpara çështjet e lëna pezull dhe mbi të gjitha do të lënë hapur kanalet e komunikimit sepse të dy palët janë dakord për domosdoshmërinë e zgjidhjes në mënyrë paqësore të problemeve që i ndajnë. Turqia dhe Greqia janë përplasur në beteja të ndryshme të hapura gjatë dy shekujve të fundit: hera e fundit që kanë qenë në prag të një lufte ishte në vitin 1996 për shkak të një ishulli të vogël në Egje.

E për këtë pikë kryeministri Tsipras u shpreh se të dy mbështesin domosdoshmërinë e një dialogu për të reduktuar tensionin në Egje dhe të gjejnë një zgjidhje në Mesdheun lindor të bazuar në rregullat ndërkombëtarë. Dhe pse të dy vendet bashkëpunojnë për gazsjellësin dhe projektin Turkstream, që synon të sjellë gazin rus në Bashkimin Europian, në Mesdheun lindor, ku janë zbuluar rezerva të shumta hidrokarburesh, tensionet nuk janë zvogëluar. Rezervat më të mëdha nënujore janë gjetur në Izrael, Egjipt dhe Qipro,por ky i fundit mbetet i ndarë që nga viti 1974, një pjesë në gjuhën greke, e njohur në nivel ndërkombëtar dhe një pjesë turke, të cilën e njeh vetëm Ankaraja. Qeveria turke pretendon se deri në momentin që konflikti i Qipros nuk do të zgjidhet, nuk do të lejojë eksplorimin, të paktën deri sa autoritetet e Nikozias nuk do të pranojnë të ndajnë të ardhurat me turko–qipriotët. Dhe për të dëshmuar këmbënguljen e tij, ka dërguar disa anije ushtarake për patrullimin e zonës.

Ndërkohë, Athina mbajti negociata me autoritetet e Qipros, Egjiptit, dhe Izraelit, me të cilin Ankaraja ka marrëdhënie të këqija ose inekzistente për të arritur një marrëveshje se si të kapitalizojnë në mënyrë të përbashkët rezervat e hidrokarbureve. Para takimit mes Tsipras dhe Erdogan, zëdhënësi i qeverisë turke pas mbledhjes së ekzekutivit deklaroi se Turqia nuk do të tolerojë në vendimet e marra në Mesdheun lindor, pavarësisht se nga cilat të drejta sovrane i ushtrojnë. Pavarësisht kësaj, gjatë takimit Erdogan-Tsipras, të dy liderët konfirmuan impenjimin e tyre për të bashkëpunuar në përpjekje për të ribashkuar Qipron, në momentin që partitë vendore do të vendosin të fillojnë raundin e radhës së negociatave, pas dështimit të një numri të madh përpjekjesh të pafrytshme.

Gjithësesi, të dy qeveritë kanë gjetur një terren të përbashkët për çështje më pak delikate. Tsipras dhe Erdogan vendosën të rivendosin lidhjet tregtare në sektorë të ndryshëm, si turizmi: në verë do të hapet një linjë mes Zmirnit dhe Selanikut dhe në këtë të fundit do të mbahet një takim në nivel ministrash dhe një forum për sipërmarrjet. Tsipras u shpreh se Greqia ka dalë nga kriza dhe ekonomia greke mund të realizojë gjëra të rëndësishme. Gjithashtu u ra dakord dhe për rritjen e bashkëpunimit në menaxhimin e flukseve të emigrantëve. Të dy vendet strehojnë një numër të madh emigrantësh: në Turqi janë afërsisht katër milionë dhe në Greqi që nga viti 2015 janë më shumë se një million.

Analistët politikë në Greqi e cilësuan si diplomaci të buzëqeshjes, atë që kryeministri grek Tsipras mori me vete në Turqi. Në Ankara ai i shtrëngoi dorën presidentit turk Erdogan për të riparuar takimin e pakënaqshëm dypalësh të dy viteve më parë në Athinë. Vështirësitë janë gjithmonë të njëjtat, tetë ushtarakët turq të strehuar në Greqi, të cilëve Athina u ka dhënë azil politik. Por pavarësisht kësaj, të dy liderët përpiqen të tejkalojnë vështirësitë, sidomos ato që lidhen me keqkuptimet në detin Egje. Të dyja palët duan vazhdojnë dialogun, pavarësisht vështirësive. Objektivi grek është reduktimi i tensioneve mes dy palëve dhe me sa duket ky është dhe qëllimi i palës turke. Jo rastësisht ka pasur shumë shkelje nga ana e Turqisë në Egje dhe presioni i Ankarasë për tetë ushtarët e arratisur është rritur. Një tjetër çështje e hapur është ajo e rihapjes së seminarit ortodoks të Halki-së në detin Marmara të mbyllur në vitin 1971. Erdogan frenon pas një seri sinjalesh pozitive, por për të arritur një marrëveshje të përgjithshme duhen më shumë aktorë

Çështja e seminarit ortodoks është një konflikt ndërkombëtar dhe jo një çështje dypalëshe. Në fakt kryeministri grek Tsipras mendon se ajo nuk do të konsumohet nëpër negociata dypalëshe. Ka pasur presidentë amerikanë që kanë diskutuar për këtë çështje me Turqinë në të kaluarën. Por në të vërtetë nuk ka pasur asnjë shenjë nga ana e Turqisë, për rihapjen e kolegjit teologjik të Halki-së. Të dyja palët synojnë të mbajnë çështjen pezull në mënyrë që ta përdorin në të ardhmen për marrëveshjet e mundshme. Edhe Bashkimi Europian nga ana e tij ka ushtruar presione ndaj Turqiaë për rihapjen e seminarit, për Brukselin në fakt, mbyllja e këtij kolegji është kundër lirisë fetare.

Por përveç ndasive, Greqia e Turqia kanë dhe një të përbashkët të çuditshme, në planin e politikave të jashtme. Presidenti turk Erdogan, në fakt nuk e fsheh aspak faktin se e konsideron presidentin e Venezuelës Maduro, një vëlla. Një qëndrim, të përbashkët edhe pse jo aq vëllazëror me Iranin e Ali Kameneit, Rusinë e Vladimir Putin dhe Kinën e Xi Jinping. Ankaraja ka përpunuar sasi të mëdha floriri që vinte nga Venezuela dhe më pas e ka ridërguar në Bankën Qendrore në Karakas. Venezuela preferoi Turqinë ndaj Zvicrës sepse i frikësohej pasojave të sanksioneve amerikane. Ministri venezuelian i Minierave u shpreh se kjo ishte një marrëveshje mes Turqisë dhe Bankës Qendrore Venezueliane. Ky sipas tij është një proces normal mes vendeve aleate. Një hipotezë kjo e verifikuar pasi ari venezuelian ka mbetur i bllokuar në Londër në Bankën e Anglisë, për shkak të sanksioneve amerikane.

Erdogan vizitoi Karakas me një delegacion të madh biznesmenësh turq menëjherë pas rikthimit nga samiti i G20-ës, në Buenos Aires në 2 Dhjetor 2018 për të treguar se sa të forta janë lidhjet mes dy vendeve. Por është më pak i kuptueshëm qëndrimi në mbështetje të qeverisë së Maduros, shprehur në 24 Janar nga Panos Skurletis, sekretar i Komitetit Qendror të Syrizës, partia e mazhorancës në qeveri, e vetmja në Europë që thërrit ambasadorin venezuelian në Athinë për t’i shprehur mbështetjen e plotë dhe solidaritetin për presidentin e ligjshëm të venezuelës, Nicolas Maduro.

Më pas Athina, pas një hezitimi fiillestar u rreshtua me kërkesat e Bashkimit Europian për zgjedhje të lira dhe transparente në Venezuelë. Juan Guaidò, Presidenti i vetëshpallur venezuelian, u shpreh i habitur për hezitimin e Athinës për të dënuar Maduron dhe në një intervistë për televizionin grek SKAI ftoi kryeministrin grek Tsipras të vizitonte Venezuelën për të parë se si jetonte populli i tij. Mbeten ende të paqarta arsyet e këtij qëndrimi fillestar të Athinës. Ndoshta mund të ketë lidhje me 25 Janarin e 2015-s, kur presidenti venezuelian Maduro u shpreh shumë solidar me Aleksis Tsipras duke deklaruar se fitorja e Syrizës përfaqësonte një botë të re për Europën.

Ose ndoshta, sipas analistëve të tjerë, ka peshuar fakti, se partia e Guaidò, “Voluntad Popular” – Vullneti popuLlor, është i lidhur me Internacionalen socialiste. Presidenti i saj është Papandreu, ish-kryeministër grek dhe ish-sekretar i PASOK, partisë socialiste greke me të cilën Aleksis Tsipras është përballur ashpërsisht në zgjedhjet për të fituar drejtimin e krahur të majtë në vend. Kontraste ideologjike dhe histori të vjetra që ndoshta kanë peshuar./abcnews.al

cikalleshi.jpg
G. P.12:59 | 08/02/2019

Sulmuesi i kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi ka shënuar 2 gola në ndeshjen e Kupës së Turqisë. 28-vjeçari ishte vendimtar në fitoren që Akhisaspor arriti ndaj Kasimpasa.

Sokol Cikalleshi vazhdon të shënojë në Turqi. Sulmuesi i kombëtares kuqezi u transferua në merkaton e Janarit tek skuadra e Akhisasport, një lëvizje që i garantoi 28-vjeçarit rolin e titullarit.

Sulmuesi kavajas realizoi një dopietë personale në ndeshjen e Kupës së Turqisë, ku Akhisarsport fitoi me shifrat 3-1 përballë Kasimpasa. Goli i parë për Cikalleshin erdhi në minutën e 41. Sulmuesi shtatlartë fiton duelin me mbrojtësin kundërshtar duke realizuar një gol mjaft të bukur me kokë.

Gjithsesi futbollisti i kombëtares nuk ndalet me kaq pasi në fillimin e pjesës së dytë realizoi një gol të mrekullueshëm duke marrë edhe duartrokitjet e publikut vendas. Dy golat e tij e ndihmuan skuadrën e Akhisaspor që arriti një fitore me mjaft peshë.

Forma e mirë që po kalon Cikalleshi është një lajm pozitiv edhe për kombëtaren shqiptare në prag të ndeshjeve eliminatore të Euro 2020 që do të startojnë në muajin Mars./abcnews.al

tr-7.jpg
G. P.17:45 | 05/02/2019

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, takohet pasditen e së martës me Presidentin turk Erdogan në Ankara, në kuadër të vizitës dy ditore në Turqi, por diplomatët grekë nuk kanë pritshmëri  të larta pas këtij takimi

Sipas burimeve, skenari më I mirë do të ishte deklarata e përbashkët për rinisjen e bisedimeve për ndërtimin e besimit mes dy vendeve. Përveç marrëdhënieve dypalëshe, Tsipras dhe Erdoan pritet të bisedojnë dhe për Qipron.

Ka ende shqetësime për sa i përket aktiviteteve turke në Mesdheun lindor, në rritje javët e fundit. Një tjetër çështje diskutimi pritet të jerë dhe ajo e tetë oficerëve turq që u strehuan në Greqi pas dështimit të grushtit të shtetit në vitin 2016./abcnews.al

grei-dhe-turqi.jpg
G. P.15:06 | 04/02/2019

Gjatë vizitës së tij dy ditore në Turqi, kryeministri grek Aleksis Tsipras do të bisedojë me presidentin turk Erdogan, për aktivitetet turke në Mesdhe dhe tetë ushtarakët turq të strehuar në Greqi që nga dështimi i grushtit të shtetit në 2016-n.

Kryeministri grek Aleksis Tsipras do të takohet me presidentin turk Erdogan në Ankara të martën, në kuadër të vizitës dy ditore në Turqi, por diplomatët grekë nuk kanë pritshmëri  të larta pas këtij takimi. Sipas burimeve, skenari më i mirë do të ishte deklarata e përbashkët për rinisjen e bisedimeve për ndërtimin e besimit mes dy vendeve. Mbetet e ende e paqartë nëse ministri i ri grek i Mbrojtjes, ish kreu i ushtrisë Apostolakis, do të pranojë ose jo ftesën e homologut të tij turk.

Përveç marrëdhënieve dypalëshe, Tsipras dhe Erdogan pritet të bisedojnë dhe me Qipron. Ka ende shqetësime për sa i përket aktiviteteve turke në Mesdheun lindor, në rritje javët e fundit. Një tjetër çështje diskutimi pritet të jetë dhe ajo e tetë oficerëve turq që u strehuan në Greqi pas dështimit të grushtit të shtetit në vitin 2016./abcnews.al

TURQI-KESHTJELLAT.mpg_snapshot_00.38-1280x596.jpg
G. P.19:56 | 18/01/2019

Lugina e Kështjellave në veriperëndim të Turqisë, është ndërtuar duke u mbështetur në botën arabe. Por në këtë zonë asnjë nga vilat nuk është shitur ende duke bërë që qyteti të jetë totalisht i braktisur. Projekti ka kushtuar 200 milion dollarë.

Kriza në sektorin e pasurive të patundshme ka transformuar Luginën e kështjellave të stilit Disneyland në një qytet të braktisur. Në këtë mënyrë, vendi që do duhej të ishte një zonë luksi, në këmbët e kodrave të Mudurnu, në Turqinë veriperëndimore, tashmë është një zonë e fantazëm dhe e braktisur.

Të gjitha ndërtimet, nga ana estetike, janë menduar për botën arabe. Pas tërheqjes nga ana e klientëve të Gjirit, aktivitetet e grupit Sarot janë bllokuar. Sipërmarrja ëhstë prekur nga kriza ekonomike si shumë firma të tjera në sektorin e ndërtimit. Pas muajsh negociatash, projekti do të rinisë me objektivin për t’u kompletuar brenda muajit Tetor dhe vilat mund të vihen sërish në shitje.

Sipas ndërtuesve do të ishte e mjaftueshme sikur të shiteshin gjysmat. Por kjo është vetëm një shpresë e mbështetur në investimet e të huajve në Turqi. Duke marrë parasysh rënien e lirës turke, investitorët e rinj mund të vendosin të shpëtojnë Luginën e Kështjellave./abcnews.al

 

kukesiiii.jpg
G. P.14:15 | 15/01/2019

Trajneri i Kukësit, Armando Cungu, mendon se skuadra e tij është gati për rifillimin e Superligës. Tekniku shkodran flet pas fitores në ndeshjen e fundit miqësore në Turqi.

Nuk mund të kishte pasur mbyllje më të mirë të miqësoreve. Kukësi duket skuadër e kolauduar plotësisht për rinisjen e kampionatit, siç e tregoi me fitoren ndaj Shahtjorit të Karagandës nga Kazakistani. Formacioni i trajnerit Armando Cungu ia doli 2-0 në Antalia të Turqisë, dhe tekniku shkodran tregon se përse mbeti i kënaqur, dhe se çfarë synonte nga ekipi në këtë sfidë.

Shkurtaj dhe Çyrbja ishin autorët e golave për nënkampionët e Shqipërisë. Sulmuesi i ardhur nga Luftëtari po tregon vlerën e tij, ndonëse premton se do të japë edhe më shumë, ndërsa edhe lojtarët e tjerë duket se kanë krijuar harmoninë e duhur dhe përshtatjen me skemat e Cungut. Kukësi do të ketë edhe pak ditë stërvitje në Turqi, dhe pastaj do të kthehet për rifillimin e Superligës në 25 Janar.

Mbrojtësi Gëzim Krasniqi, tregon sesi ka shkuar përgatitorja deri tani. Kukësi është në vend të dytë në renditje, tri pikë pas Partizanit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono