turizem

turistii.jpg
G. P.19:17 | 19/09/2018

Turisti i parë hapësinor që do të bëjë një udhëtim rreth hënës, i cili do të zgjasë pesë ditë, është një miliarder japonez 42 vjeç. Udhëtimi pritet të bëhet në vitin 2023, ndërsa nuk bëhet e ditur shuma e parave që ai ka paguar për këtë udhëtim në hapësirë.

Do të jetë japonez, turisti i parë që do të udhëtojë në vitin 2023 përreth Hënës. Lajmi është konfirmuar nga “Space X”, shoqëria hapësinore e transportit e krijuar nga Elon Musk, themeluesi i Tesla. Personi i parë që do të udhëtojë në bortin e “Big Falcon Rocket” është miliarderi dhe koleksionisti i artit Jusaku Maezaua, 42 vjeç, pronar i Zozo, shoqëri mode që shet produktet e saj online.

Administrator i deleguar i qendrës më të madhe tregtare online të specializuar në fushën e modës në Japoni, ai ka një pasuri prej 3 miliardë dollarësh. Maezaua bëri të ditur se do të ftojë dhe tetë artistë që të marrin pjesë në udhëtim në mënyrë që të frymëzohen për krijimet e  tyre të ardhshme. Në një deklaratë për mediat miliarderi u shpreh se kjo ishte ëndrra e jetës së tij.

“Space X” ka ndërmend të përdorë për udhëtimin, raketën më të madhe e cila aktualisht është endë në fazë zhvillimi. Testi i parë i fluturimit sipas ekspertëve do të ndodhë brenda dy vitesh. Sipas Musk ky është një hap i rëndësishëm para për t’i lejuar njerëzve të zakonshëm që të realizojnë ëndrrën e tyre duke udhëtuar në hapësirë. Udhëtimi do të zgjasë katër deri në pesë ditë.

Shuma që ka paguar miliarderi japonez për këtë udhëtim, nuk është bërë publike, por është e qartë se turizmi hapësinor është një privilegj që u takon shumë pak personave.

Ishin miliarderë dhe shtatë turistët hapësinorë që blenë një udhëtim të shkurtër me anijen kozmike ruse Soiuz për të shkuar në stacionin hapësinor ndërkombëtar. Turisti i parë që ka vizituar orbitën tokësore në prill të 2001-shit ishte Denis Tito, me një pushim mes yjesh që zgjati shtatë ditë./abcnews.al

KLOSI-NE-BERAT-MBULIM.mpg_snapshot_00.35-1280x720.jpg
G. P.15:40 | 17/09/2018

Berati ka nevojë urgjente për punëtorë të kualifikuar me qëllim që ti përgjigjen numrit të shtuar të turistëve. Apeli vjen nga ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klsoi, i cili në nisje të vitit të ri shkollor vizitoi shkollën profesionale të këtij qyteti. Sipas ministrit Klosi numri i turistëve në Kalanë e Beratit këtë vit është dyfishuar prandaj ka dale në pah edhe nevoja për më tepër personel të kualifikuar.

Ministri Klosi i bëri thirrje biznesit të kthejë sytë nga nxënësit e shkollave profesionale për të pasur një staf të qëndrueshëm. Njëkohësisht ministri i Turizmit dhe Mjedisit kërkoi shtimin e kapaciteteve akomoduese dhe rritjen e cilësisë së shërbimit./abcnews.al

RRUGA-POJAN.mpg_snapshot_00.42-1280x720.jpg
G. P.14:50 | 08/09/2018

Në zonën e Pojanit ku nuk është vënë dorë prej vitesh kanë nisur investimet e para. Aktualisht po kryhen ndërhyrje për sistemin e kanalizimeve në rrugën e fshatit. Pojani, që ndodhet pranë parkut të Apollonisë, është përfshirë në projektin kombëtar të 100 fshatrave turistikë.

Ndodhemi në Pojan të Fierit. Deri dje ishte një fshat i harruar. Mungonte rruga, kanalizimet. Vetëm pak ditë më parë ka nisur puna për të rehabilituar zonën. Banorët shprehen të kënaqur veçanërisht për sistemin e kanalizimeve.

Banori 1: “Kemi qenë shumë keq tani po rregullohemi. Po bëhet kanali, po bëhet shumë shumë i mirë, me tuba me të gjitha.”
Banori 2: “Na mbytën mushkonjat, na mbytën plehrat.”

Këtu nevojiten investime të mëdha për ti ofruar një pamje të denjë zonës fare pranë Apollonisë antike.

Banori 3: “Në fashatin tonë duhet shumë edhe kujdesi për sa i përket investimeve.”

Pojani me rreth 300 familje është përfshirë në hartën e 100 fshatrave turistikë. Një problem që mori fund ishte edhe rruga që lidhte Fierin me Pojanin dhe Apolloninë. Shtrimi i saj ndikoi edhe në rritjen e numrit të vizitorëve në Apoloni, në 8000 të tillë në vit./abcnews.al

paris-1280x723.jpg
G. P.21:43 | 02/09/2018

Shumё shoqёrues turistёsh besojnё, se qytetet e Europёs duhet tё shihen patjetёr: ndёrtesa tё mrekullueshme historike, si nё njё libёr historie. Por ato pёrfundojnё vetёm nё skenat e Games of Thrones, si p.sh.Dubrovniku.

Turizmi ёshtё njё festё tregtimi gjatё gjithё vitit: festivale elektro, ngjarje sportive, udhёtime me transoqeanikё. Qyteteve u merret fryma nga masa e turistёve. Unё e shoh kёtё zhvillim prej vitesh nё Kroaci. Éshtё e thjeshtё t’ia rrisёsh vlerёn kёtij vendi: Mjafton vetёm natyra, malet karstike dhe ishujt, deti i kthjellёt, larmia e pejzazhit nё distanca fare tё shkurtra. E megjithatё menaxherёt e turizmit predikojnё qё kjo nuk mjafton: „Kjo nuk mjafton! Duhet tё ketё mё shumё ofertё, ndryshe turistёt nuk vijnё pёrgjatё gjithё vitit.”

Kroacia ёshtё tani nё modё, kuzhinieri me famё botёrore, qё ndёrooi jetё para pak kohёsh, Anthony Bourdain qysh nё vitin 2012 ka thёnё:”If you have not been here, you are an idiot!”

Sivjet u shtua edhe Kampionati Botёror i Futbollit, gjё qё  e bёn tё njohur nё mbarё botёn kёtё cep tё vogёl toke pёrgjatё Adriatikut.

Zhvillim me ҁdo kusht. E kjo nё njё vend, bregdeti i tё cilit nga njёra anё kufizohet me male dhe nga ana tjetёr me det. Mbi pesё milionё prenotime turistike brenda fare pak muajsh, rrugёt e tragetet janё tё tejmbushura.

Disa brohorasin: shanse tё pafund, pёr tё nxjerrё para! Disa legalisht e disa tё tjerё duke iu shmangur zyrёs së financave.

Paraja josh

Ofertat janё tё shumta. Turistёt tani s’kanё nevojё tё mjaftohen mё vetёm me peshkun e bardhё dhe blitvan (kontornoja tradicionale dalmatine me patate dhe mangold). Jo, sepse sot janё tё gjitha, qё nga sushi e deri tek tapas e acai boёls. Autentike? Askush nuk do mё. Udhёtarёt kёrkojnё tani “global-urban-feeling”:  njeriu udhёton pёr ta ndjerё veten sikur ndodhet kudo.

Spliti, i njohur pёr festёn nё pallatin e vjetёr romak diokletian? Ishulli Hvar prej vitesh konsideorhet si destinacion kryesor. Vendasit nuk mbrohen prej zhurmёs si p.sh. banorёt e Barcelonёs nё Katalonjё. Nga njёra anё ishulli jeton prej turizmit. Qyteti Hvar sivjet megjithatё ka vendosur rregulla rigoroze: pikniku nё sheshin e pazarit mund tё tё kushtojё disa qindra Euro gjobё. Zhurma natёn nёpёr qytet po ashtu kushton shtrenjtё, Menaxhimi i turizmit punon tani, qё tё tёrheqё grupe tё tjerё turistёsh dhe jo ata qё festojnё me furi. Kamerierёt, qё servirin pijet natёn, servirin tё nesёrmen mëngjesin. Ata tё kёrkojnё ndjesё me kortezi, nёse harrojnё diҁka. „Sorry, nata ishte e gjatё”. Mbrojtje e punёmarrёsit? E vёshtirё. Personel? Kjo rregullohet pёrmes kontratave afatshkurtёra. Studentёt rrinё nё radhё pёr tё punuar nё verё pёr pak para, nёpёr baret e plazheve. Çmimet? Tё paarritshme. Por edhe pёr ndonjё turist.

Autentike? Harroje…

Spliti, ky qytet i bardhё krenar, trashёgimi kulturore e UNESCO-s, ёshtё kthyer nё njё muze pёr turistёt. Aty nuk gjen mё jetё autoktone. „Splicani”, qё e kanё kaluar fёmijёrinё nёpёr gurёt e mermertё tё kёtij qyteti, shkojnё rrallёherё nё qendrёn historike. „Pёrse? Pёr t’u shtyrё prej masёs turistёve?”

Kur sivjet vajta nё pallatin diokletian dhe pashё qё ishte mbyllur

Croatia Records, dyqani im i vogёl i preferuar, sa nuk mё pushoi zemra. Kuptohet, koha e dyqaneve tё disqeve ka marrё fund, e ngushёllova veten. Por tani ka gjithnjё e mё pak dyqane tё vogla si dikur, mbijetojnё vetёm ato qё u shёrbёjne turizmit.

Dyqanet tёrhiqen nёpёr qendra tregtare nё periferitё e qyteteve, nё shumicёn e rasteve ato u pёrkasin rrjeteve ndёrkombёtare. Turizmi po i ndryshon gjithnjё e mё shumё qendrat e qyteteve europiane, aq sa ato po shndёrrohen nё „askund”, ashtu si aeroportet, kafenetё, restorantet, dyqanet, tё gjitha njёsoj anё e mbanё. Vetёm sfondi ndryshon, emrat e qyteteve, qё ndodhen nё suvenire nёpёr dyqanet e suvenirёve. Jeta, e gjitha ҁfarё e bёn njё qytet urban autentik, po spostohet prej udhёtarёve, qё ta kenё sa mё tё lehtё pёr tё derdhur paranё.

Prej tetё serish qendra historike e Dubrovnikut kthehet nё qytetin Königsmund nga seriali Game of Thrones…E „pacёnuar” ёshtё fjala paradoksale e bumit. Dikur nё qendrёn historike tё qyteteve kishte njerёz qё ushqenin macet e rrugёs. Fёmijё, qё thёrrisnin, kur luanin futboll nё rrugё. Plazhi i qytetit ishte dikur vendi i shlodhjes sё vendasve, edhe i tё varfёrve. Sot gjithҁka ёshtё skenё: nё plazh tё duhet tё marrёsh njё shezlon me qira, nё tё cilin tё duhet tё shtrihesh mbi djersёn e atij qё ka pushuar aty para teje, tё bёsh fotografi pёr instagramin – madje mё e mira duke pasur nё dorё edhe njё gotё kokteji tё shtrenjtё.

Gjire tё fshehta nuk ka mё, sepse anё e mbanё janё ankoruar anije, duke notuar nuk sheh me horizontin e kuqerremtё, por kiҁin e anijes. Nёse dёshiron tё shijosh nё qetёsi perёndimin e diellit, tё del pёrpara ndonjё turist me dronin e tij, qё gjёmon nё qiell pёr ta konservuar kёtё ҁast.

Madje edhe nёn ujё tё dalin turistёt me kamera. Sivjet njё risi ishte qё nuk tё duhej mё njё mbajtëse e zgjatuar për celularin, sepse ndёrkohё celulari pothuajse ёshtё i ngjitur nё dorё. Celulari i turistit filmon gjithҁka pёr tё, skanon mjedisin pёrreth si nёpёr nёndetёse.

Ndёrsa vetë turisti ecёn me kokёn pёrpara, sepse kamera ia filmon tё gjitha. Ndoshta nё mbrёmje ai arrin tё shohё se ku ka qenё gjatё ditёs.

Skenё e kohёs sё lirё pёr masat

Nё radhё pёr t’u bёrё viktimё e bumit ёshtё Vis-i, ishulli i vogёl para Splitit, sepse atje do tё luhet pjesa e dytё e Mamma Mia. Ishulli grek Skopelos, ku ёshtё xhiruar pjesa e parё, e ka humbur ndёrkohё shpirtin e vet. Nё ishullin pёrrallor Brac ndёrkohё banorёt janё duke u stёrvitur pёr kryengritjen kundёr koncernit turistik gjerman TUI dhe njё investitori vendas, qё po planifikojnё njё kompleks hoteli pёr tre mijё turistё – kjo nё njё fshat peshkatarёsh me mё pak se tre mijё banorё!

Ishte njё kohё, kur nё Euopё jetohej, studiohej, hulumtohej, peshkohej. Bёheshin kёpucё, e qepeshin rroba – dhe bёhej turizёm human. Por turizmi oktapod po zgjerohet gjithnjё e mё shumё dhe fitimet nuk po investohen pёr pёrmirёsimin e infrastrukturёs vendase.

….ҁfarё i josh tjetёr mijёra turistё nё rrugicat e ngushta tё „perlёs sё Adriatikut”

Natyrisht pёrfitojnё shumё vendas. Derisa ata, si nё Dubrovnik, e kuptojnё, qё papritur dhjetё mijё vetё nё ditё e vizitojnё perlёn e Adriatikut. Pikёrisht Dubrovniku, qyteti i lirisё, qё dikur kishte tё shkruar pavarёsinё nё portat e veta dhe ka luftuar pёr shekuj nёpёr beteja. Por nё shekullin e 21-të erdhi dёshtimi i fundit: turizmi e ka pushtuar qytetin, pa asnjё rezistencё.

Bekimi me paranё qё sjell turizmi po shndёrrohet nё njё plagё, nёse synimi i vetёm mbetet qё qyteti tё kthehet nё njё skenё pushimesh pёr ata qё mund t’i financojnё udhёtimet. Nёse vendi shitet pёr hiҁ gjё, tek ata qё mendojnё vetёm pёr vete. Shpirti i kёtyre qyteteve tё kontinentit ka qenё dikur polisi. Qyteti! Ato janё menduar si bashkёsi qytetarёsh dhe hapёsirё publike. Ka ardhur koha qё Europa t’u japё tё drejtёn e bashkёvendosjes vendasve, se ҁfarё turizmi konsiderojnё tё favorshёm pёr qytetet dhe fshatrat e tyre tё peshkatarёve, se si mund tё pёrfitojё prej kёsaj infrastruktura lokale dhe si natyra mund tё vihet sёrish nё qendёr tё vёmendjes e jo pёrfitimi. Ka ardhur koha nё radhё tё parё, qё tё flitet pёr njё Europё, qё sёrish tё ketё mё shumё se sa turizёm, kryesisht nё jug./DW

RAMA-PER-TURIZMIN-VLORE-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.49-1280x720.jpg
G. P.14:26 | 01/09/2018

Qeveria po pret përgjigjen përfundimtare nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim për të nisur për punën për ndërtimin e by pass-it të Fierit. Kryeministri Edi Rama e bëri të ditur nga Vlora ku tregoi edhe pritshmëritë për turizmin deri në fund të vitit.

Qeveria pret që deri në fund të vitit numri i turistëve që vizitojnë Shqipërinë të arrijë rreth gjashtë milionë. Kryeminstri Edi Rama e bëri të ditur nga Vlora.

“Është një shifër e konsiderueshme. Nuk është e mjaftueshme për atë që ne kemi nevojë dhe për sa ekonomia jonë ka nevojë, por është në të njëjtën kohë një shprehje kuptimplotë e progresit që kemi bërë.”

Shefi i qeverisë përsëriti se ky ishte sezoni më i pastër turistik megjithkëtë problem i mbetjeve në Vlorë do të marrë zgjidhje me ndërtimin e fushës sanitare. Kryeminsitri deklaroi se puna për ndërtimin e saj do të nisë vitin e ardhshëm.

“Projektet e mëdha nuk nisin në momentin kur hidhet lopata e parë. Ne kemi 4 vjet që punojmë për fushën sanitare të mbetjeve të Vlorës.”

Sa i përket derdhjes së ujrave të zeza në det një program ndërhyrje në ujësjellës e kanalizime për Jonin do të nisë të zbatohet në vjeshtë. Ndërkohë që, puna për zgjatimin e Lungomares deri tek tuneli e më pas drejt Orikumit do të nisë së shpejti. Ndërsa tregonte projektet në infrastrukturë, kryeministri ndalet tek by passi i Fierit.

“E kam shumë të qartë që ndërkohë që ne flasim aty vazhdojnë komentet, po by pass-i i Fierit?, që na është bërë taman si by passi i fytit. Sinqerisht përditë në fyt nga sikleti, sepse është një legjendë katastrofike paaftësie, papërgjegjshmërie dhe korrupsioni. Na është dashur ta prishim komplet kontratët dhe ta bëjmë komplet nga e parame Bankën Europiane për Ndërtim dhe Zhvillim.”

Duket se epilogu i kësaj legjende do të jetë fundi i shtatorit.

“Brenda disa javëve do të na vijë përgjigja përfundimtare e bankës të lidhet kontrata dhe sezoni i ardhshëm ta gjejë rrugën e by passit të hapur për të qenë e kalueshme, nëse jo e përfunduar tërësisht, por të jetë e lirshme dhe e kalueshmë, kështu që kompletohet e gjithë lidhja me Vlorën.”

Shefi i qeverisë e mbyll fjalën e tij optimist dhe thekson se për të përshkuar rrugën nga Tirana në Vlorë do të duhen 55 minuta. Por kjo vetëm pas ndërtimit edhe të segmentit nga Kashari në Rrogozhinë./abcnews.al

FSHATI-LUKOVE.mpg_snapshot_03.27-1280x720.jpg
G. P.20:32 | 20/08/2018

Edicioni Veror bëri një shëtitje nëpër kalldrëmet e vjetra të Lukovës bashkë me kryeplakun e fshatit, Iqifor Buci. U njohëm me lagjen më të vjetër të fshatit të ndërtuar para viteve 1800. Kalldrëmet janë rikonstruktuar nga punëtorët e fshatit në vitin 1971. Më rregullimin e qendrës së re të fshatit, duket se edhe turizmi është bërë më i mbarë për këtë zonë tashmë pasi ka më shumë alegri e aktivitete.

Tashmë kanë filluar të rindërtohen dhe disa prej shtëpive që turistët të ketë mundësi të futen në retrospektivë. Fshati është ndërtuar pranë burimit të Gurrës, i cili ka shërbyer për vaditjen e baçeve dhe për freskinë e fshatit. Edicioni Veror u qeras nga banorët me rrush nga vreshtat e zonës. Karakteristikë e fshatit janë njerëzit zemërgjerë. Gjithashtu, në Lukovë janë xhiruar dhe një pjesë e filmave të vjetër shqiptarë si psh: Kapedani; Përtej Detit etj. Në këtë fshat, gjithashtu gjendet dhe një fabrikë sapuni e cila daton që në vitet ‘20.

Kamera jonë u mirëprit dhe në një nga shtëpitë e fshatit duke e damkëzuar mikëpritjen si një nga cilësitë më shembullore të tij. Një nga veçantitë e Lukovës mbeten dhe plazhet e virgjëra me pamje mahnitëse. Sipas banorëve, zhvillimi i turizmit është premtuas për një të ardhme të ndritur të zonës. Pas vizitës në fshat, Edicioni Veror zbriti dhe në plazin e shpellave. Banorët thanë se ky plazh quhet kështu pasi në fund të bregut ndodhen disa guva në formë shpelle, në të cilat futet deti shumë thellë. Në atë zonë nuk ka ndërtime dhe hotele, pasi të gjitha zonat ndodhen në fshat./abcnews.al

SHTEGTARET-NE-LEZHE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.40-1280x696.jpg
G. P.14:55 | 17/08/2018

Në Lezhë, nata e mbrëmshme ishte e dedikuar tërësisht emigrantëve. Kjo festë organizohet për të 13-in vit rresht. Në Lezhë emigrantët kanë festën e tyre. Dita e Shtegtarit mbushi edhe këtë vit sheshin e qytetit. Në skenë u ngjitën emrat më të mirë të muzikës shqiptare.

Mijëra qytetarë, emigrantë të kthyer pranë familjeve dhe turistë të ndryshëm e shijuan larminë artistike të programuar për këtë ngjarje.

Qytetari: “Tepër fantastike, shumë e bukur.”

Kjo festë ka marrë nota maksimale edhe nga turistët e huaj, sipas të cilëve ngjarje të tilla vetëm sa e nxisin turizmin. Në Lezhë festa në shenjë respekti dhe vlerësimi për bashkqytetarët emigrantë zgjat deri pas mesnate duke dhuruar momente takimesh, kujtimesh e vlerësimesh./abcnews.al

vlcsnap-2018-08-10-15h25m18s325-1280x680.png
G. P.16:31 | 10/08/2018

Rana e Hedhun në Shëngjin është kthyer në një nga plazhet që po kërkohet në masë nga pushuesit. Kjo për shkak se rruga është shtruar, por edhe sepse aty ka pastërti dhe peisazh të mrekullueshëm.

Rana e hedhun është zgjedhja e parë e atyre që shkojnë në Shëngjin. Numri i pushuesve ketu është dyfishuar për këtë sezon. Udhëtimi drejt bregdetit të Ranës së Hedhun nuk është një sakrificë si një vit më parë. Rruga është asfaltuar në të gjithë gjatësinë e saj. Dhe dyndja ka qenë e pashmangshme.

Gjok Caci, Administrator i Shëngjinit: “Zona më e lakmuar është zona e Ranës së Hedhun, duke përfituar kryesisht dhe nga investimet që janë bërë kryesisht edhe nga bizneset private.”

Pavarsisht problematikës me mbeturinat në pjesën veriore të saj, pushuesit thonë se është një zonë më e pastër se kudo. Ata thonë se pavarësisht rritjes së numrit të frekuentuesve, sërish ai mbetet i vogël. Rana e Hedhun është një prej destinacioneve më të rëndësishme të turizmit bregdetar në Shqipëri.

Pushuesi 1: “Në dallim me Shëngjinin poshtë është shumë pastër”.

Pushuesi 2: “Kam ardhur për herë të parë këtu, më duket se uji është më i pastër”.

Pushuesi 3: “Herët e tjera isha në Golem në Durrës, për mua ishte shumë kënaqësi të vija këtu”.

Vitet e fundit zona ka marrë një vëmendje jo vetëm njohësit e territorit. Agjenstite turistike e kanë atë një resurs të rëndësishëm, për të joshuar vendas dhe të huaj./abcnews.al

KLOSI-NE-PRIZREN-ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
G. P.16:16 | 10/08/2018

Në korrik numri i turistëve që kanë vizituar Shqipërinë është rritur me 17%. Këtë e bëri të ditur ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi, pas takimit me homologun kosovar me të cilin bisedoi për një ofertë të përbashkët turistike.

 

Shqipëria dhe Kosova do të kenë një ofertë të përbashkët turistike. Ministrit i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi, ka rënë dakord me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës, Bajram Hasani, gjatë nje takimi ne Prizren.

“Ne jemi për bashkëpunim sidomos me shtetin shqiptar, sepse ka mundësi për fushën e bashkëpunimit edhe sa i përket turizmit. Biseduam që në fillim të sezonit së vjeshtës në Brezovicë, apo Rugovë të bëjmë hapjen e sezonit turistik dhe t’i japim një mesazh dhe t’i ftojmë të gjithë turistët të na vizitojnë dhe se ka shumë vend për të na vizituar edhe turistët nga shteti shqiptar”.

Ministrat ndanë edhe zhvillimet e fundit të sezonit turistik në Shqipëri. Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi i tregoi homologut kosovar për rritjen e numrit të pushuesve nga Kosova.

“Kemi një besnikëri të shkëlqyer të familjarëve për të vizituar bregdetin shqiptar dhe ata me këtë besnikëri kanë përzgjedhur sivjet bregdetin shqiptar. Në Shqipëri 600 mijë familjarë kosovarë që kanë hyrë nga 1 janari deri më 1 korrik sikurse vitin e kaluar, pavarësisht kushteve atmosferike që kanë qenë shumë të këqija. Në Shqipëri ka një shtim prej 17 për qind nga viti i kaluar”.

Gjatë vizitës së tij në Prizren, ministri Klosi u takua edhe me kryetarin e Komunës së Prizrenit me të cilin bisedoi për shkëmbime të mëtejshme në fushën e turizmit dhe përgatitjen e një ofertë të përbashkët për veriun e Shqipërisë dhe juglindjen e Kosovës./abcnews.al

arben-ahmetaj-3.jpg
G. P.12:55 | 25/07/2018

Qeveria ka gati një paketë prej 250 milionë eurosh për investime në jug të vendit. Këtë e bëri të ditur ministri i Financave dhe Ekonomisë në një bashkëbisedim me sipërmarrës në sektorin e turizmit.

Ritmet pozitive që po shfaq turizmi këtë sezon, sipas ministrit të Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, vendosin biznesin që operon në këtë sektor përpara dy sfidave kryesore, rritjes së cilësisë së shërbimit dhe formalizimi.

“Brenda formalizimit të ekonomisë, unë patjetër i vë theksin gjithë përgjegjësive tatimore që kanë bizneset e zonës, por edhe detyrimin për të regjistruar punonjësit. Pjesa tjetër ka të bëjë drejtpërsëdrejti me shërbimet që afrohen në territor nga sipërmarrjet tuaja, sidomos në një peridhë ku turizmi është kthyer në furnizuesin kryesor ekonomik të zonës. Thjesht për informacionin tuaj, këtë vit të gjitha shifrat tregojnë që turizmi është në një rritje me dy shifra, qoftë në aspektin e kontributit në ekonomi, qoftë në numrat e turizmit”.

Por sipërmarrësit në fushën e sektorit të shërbimeve dhe turizmit në Himarë dhe Dhërmi me të cilët ministri i Financave dhe Ekonomisë ndau këto të dhëna kërkuan më shumë investime në infrastrukturë, menaxhimin e mbetjeve dhe sistemimin e parkimeve. Paketa e ndërhyrjeve është bërë gati, iu tha Ahmetaj.

“Është një projekt shumë i madh rreth 74 milionë dollarë që vjen nga Banka Botërore, që po investohet në Unazën e Jugut, ku përfshihet gjithë kjo zonë. Projekti tjetër është projekti i Bankës Botërore, po me të njëjtën logjikë, por me këto rrugët që i quajmë rajonale, rrugë dytësore. Pra, jo rrugët kryesore, por rrugët dytësore. Ka dhe një projekt tjetër po në të njëjtën paketë, që është midis BERZH-it dhe Komisionit Europian, 60 milion euro është kredi dhe 40 milion euro është grant që na e jep Komisioni Europian po për të njëjtën gjë. Paketa e gjithë shkon tek 250 milionë euro”.

Ndërkohë sipas ministrit të Financave dhe Ekonomisë, qeveria po disktuon propozimin që nga viti i ardhshën bashkitë të kenë një fond parapërgatitor për turizmin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono