tsipras

greqi-zgjedhje.jpg
nev ila00:00 | 17/04/2019

Kryeministri grek thotë se nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme. Në një intervistë televizive, Tsipras deklaroi se zgjedhjet parlamentare do të mbahen në përfundim të mandatit qeveritar të SYRIZA-s, që është muaji tetor.

Në Greqi, kryeministri Aleksis Tsipras u ka dhënë fund skenarëve për zgjedhje parlamentare të parakohshme, duke përsëritur se ato do të mbahen në përfundim të mandatit të qeverisë së tij, në muajin tetor.

Në Greqi është intensifikuar fushata për zgjedhjet evropiane dhe ato lokale që do të mbahen më 26 maj.

Edhe grekët pajtohen që këto zgjedhje konsiderohen si vendimtare për të ardhmen e Evropës.

Por këtu beteja elektorale ka tone të theksuara kombëtare.

Sepse partitë kryesore greke i kanë dhënë fushatës karakterin e një ballafaqimi elektoral, prej të cilit do të rezultojë qeveria e ardhshme e vendit.

Gjithë partitë e opozitës bashkohen në kërkesën e tyre për t’u mbajtur sa më shpejt zgjedhje të parakohshme.

Por kryeministri Aleksis Tsipras ka deklaruar se zgjedhjet parlamentare do të mbahen në përfundim të mandatit qeveritar të SYRIZA-s, që është muaji tetor.

Kjo është një përzgjedhje strategjike. Tashmë ka dëshmi të prekshme se vendi po i rikthehet normalitetit”, tha kryeministri grek gjatë një interviste televizive.

I pyetur për sondazhet që i japin një avantazh mjaft të madh partisë më të madhe opozitare, Demokracia e re, Tsipras u përgjigj me një nuancë humori:

Jam mësuar që të humbas në sondazhe dhe të fitoj në kutinë e votimit”, tha kryeministri grek.

Përkundër reagimeve të fuqishme kundër marrëveshjes së Prespës, Tsipras vlerësoi se realiteti i ri i krijuar në marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut do të ketë impakt pozitiv për SYRIZA-n në zgjedhjet e përgjithshme.

Sipas tij, qytetarët e ndjejnë se çfarë është në dobi të vendit dhe këtë do ta shprehin në momentin e votimit.

Ndërkaq, partia më e madhe e opozitës, komentoi se Tsipras “përsëriti të njëjtat gënjeshtra për Marrëveshjen e Prespës”.

Përgjigjen do ta marrë pas 40 ditësh në kutitë e votimit”, përfundon komenti lakonik i Demokracisë së re./abcnews.al

55a9b832c04c6d52fedb29fbc803e76d.jpg
nev ila15:28 | 12/04/2019

Athina konsideron si kriter bazë për hapjen e negociatave respektimin e të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri. Është ky kushti që i ka vendosur kryeministri grek Aleksis Tsipras homologut shqiptar gjatë takimit që zhvilluan në Samitin 16+1 i vendeve të Europës Juglindore me Kinën.

Janë kursyer në dhënien e detajeve për takimin që zhvilluan me dyer të mbyllura kryeministri Edi Rama me homologun e tij grek Aleksis Tsipras. I pari që shpërndau një informacion rreth këtij takimi ishte kryeministri i Greqisë.

“Takim me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, në kuadër të punimeve të takimit të kryetarëve të shteteve të Europës Qendrore, Lindore dhe Juglindore dhe Republikës Popullore të Kinës”, shkruan kreu i qeverisë greke në foton e publikuar në rrjetet sociale.

Burime diplomatike në Athinë, të pyetura nga televizioni ABC News thanë se takimi zgjati gati një orë dhe u zhvillua në një “klimë shumë pozitive”. Sipas burimeve, Tsipras ka nënvizuar se krahas realizimit të reformave të nevojshme, Athina konsideron si kriter bazë për hapjen e negociatave respektimin e të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri.

Në këtë kuadër, Tsipras e Rama kanë diskutuar për çështjen e pasurive të minoritarëve, por edhe për aktet zbatuese të ligjit mbi minoritetet që u miratua para disa muajsh. Një tjetër çështje që u diskutua gjatë takimit lidhej me rishikimin e teksteve shkollore të historisë.

Ndërsa zyra e shtypit e Kryeministrisë shqiptare njofton se biseda mes kryeministrave shqiptare dhe grek u përqendrua në reformat e ndërmarra nga Shqipëria me synim hapjen e negociatave me Bashkimin Europian si edhe në nxitjen e mëtejshme të marrëdhënieve dypalëshe jo vetëm në rrafshin politik e të fqinjësisë së mirë, por edhe në shkëmbimet tregtare dhe investimet e huaja.

Gjatë më shumë se katër viteve që ndodhet në pushtet Aleksis Tsipras ka vizituar apo pritur kryeministrat e gjithë vendeve të rajonit, me përjashtim të Kosovës, që Athina nuk e ka njohur zyrtarisht si shtet të pavarur. E vetmja vizitë e munguar është ajo e zotit Tsipras në Tiranë apo anasjelltas, e kryeministrit Edi Rama në Athinë.

Por analistët grekë vërejnë se, pavarësisht mungesës së një vizite të tillë, është e rëndësishme që dy kryeministrat i mbajnë hapur urat e komunikimit, qoftë dhe “në fushë asnjanëse”.

Kryeministri Edi Rama zhvilloi takim dypalësh në Dubrovnik edhe me kryeministrin e Republikës Popullore të Kinës, Li Keqiang gjatë samitit të 16+1 mes vendeve të Evropës Juglindore dhe Kinës.

Gjatë këtij takimi kreu i qeverisë shqiptare i kërkoi homologut të tij përshpejtimin e procedurave që do të lejonin hyrjen e disa produkteve ushqimore në tregun kinez. Kërkesa e kryeministrit Rama për heqjen e ndërsjellë të vizave mori premtimin e kryeministrit Li Keqiang, i cili konfirmoi edhe heqjen e çdo barriere për importin e mjaltit, verës dhe vajit të ullirit shqiptar.

Qëndrimin e tij në Kroaci, kryeministri Edi Rama e ka ndarë edhe me ndjekësit në mediat sociale./abcnews.al

Tsipra-dhe-zaev-1280x713.jpg
G. P.23:01 | 02/04/2019

Kryeministri Aleksis Tsipras ka vizituar të martën Shkupin, duke u bërë lideri i parë grek që viziton fqinjin verior që prej vitit 1991, tashmë të riemëruar Maqedonia e Veriut. Me një seri fotosh “SELLFI” të bëra në momentin e shtrëngimit të duarve, Tsipras dhe homologu Zoran Zaev kanë treguar se përplasjet i takojnë se shkuarës dhe se tani dy vendet janë të hapura për bashkëpunim./abcnews.al

tsipras-800x445.jpg
ent ela19:39 | 01/04/2019

Kryeministri grek Aleksis Tsipras fillon neser një vizitë zyrtare historike në Shkup, i shoqëruar nga një delegacion i madh qeveritar e dhjetra biznesmenë të rëndësishëm. Kjo  vizite kërkon të dëshmojë se tashmë janë hapur perspektiva të reja për bashkëpunimin ndërmjet të dy vendeve.

Mbërritja të martën në Shkup e zotit Tsipras konsiderohet një vizitë historike, pasi është e para e një kryeministri grek në Maqedoninë e Veriut.

Aleksis Tsipras do të shoqërohet nga një delegacion që përfshin gati gjysmën e ministrave të qeverisë së tij, por edhe një numër i madh biznesmenësh.

 “Ndërsa lista ende nuk është konfirmuar zyrtarisht, mediat thonë se do të jenë 120 afaristë, mes të cilëve bosat e disa prej grupeve më të fuqishme të biznesit grek.

Sipas analistëve vendas, vizita synon të ndryshojë impaktin negativ që është krijuar në opinionin grek pas miratimit të marrëveshjes së Prespës.

Tsipras gjithashtu kërkon të dëshmojë se tashmë janë hapur perspektiva të reja për bashkëpunimin ndërmjet të dy vendeve”.

Tsipras e Zaev do të bëjnë deklarata të përbashkëta për shtyp, për herë të parë që nga qershori i kaluar, kur u miratua marrëveshja e Prespës.

Kryeministri grek do të takohet me kryetarin e parlamentit, Talat Xhaferi, ndërsa nuk parashikohet të pritet nga presidenti i vendit Gjorgje Ivanov.

Gjatë qëndrimit në Shkup të kryeministrit grek, pritet të nënshkruhen një sërë marrëveshjesh të rëndësishme.

Mes tyre, një në fushën e mbrojtjes, hapjen e një pike të re të kalimit kufitar dhe për aviacionin civil.

Gazetar ABC News, Greqi: Robert Goro

 

TSIPRAS-DEKLARATA-1280x609.jpg
ent ela22:12 | 25/03/2019

Aleksis Tsipras ka akuzuar Turqinë se në Ditën e Pavarësisë së Greqisë ka shkelur hapësirën ajrore të saj, duke ndërhyrë me avionë ushtarakë edhe në kursin e helikopterit të tij.

Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka akuzuar Turqinë se ka “ngacmuar” helikopterin e tij me avionë luftarakë, teksa po udhëtonte me rastin e ditës së pavarësisë. Tsipras ka deklaruar se helikopteri i tij u detyrua të fluturonte në nivel të ulët për shkak se avionët turq hynë në hapësirën ajrore greke. Kryeministri ka akuzuar Turqinë për veprime të pamatura që nuk kanë asnjë kuptim. “Ushtria greke i lokalizoi mjetet që shkelën hapësirën ajrore kombëtare”, ka deklaruar Tsipras gjatë një fjalimi në ishullin e vogël të Egjeut, Agathonisi, i ndodhur pranë Turqisë dhe i zgjedhur për të përkujtuar ditën e pavarësisë. Në ditën në fjalë, grekët festojnë ngritjen e popullit të tyre kundër Perandorisë Otomane në vitin 1821. “Pata nderin të pres këtu në Agathonisi juve dhe disa avionë të forcave ajrore turke.

Ndoshta donin të merrnin pjesë në festën tonë”, tha me ironi Tsipras para të pranishëmve. Por kryeministri grek nuk e fshehu irritimin. “Çfarë u tha mendja?”, u shpreh ai. Më tej Tsipras shtoi se, Greqia është e gatshme të bashkëpunojë me Turqinë, por ajo do ta mbrojë gjithmonë integritetin e saj kombëtar. Nga ana e tyre, forcat turke të sigurisë i kanë hedhur poshtë akuzat, duke deklaruar se avionët po kryenin vetëm një mision rutinë. Marrëdhëniet mes dy vendeve janë të tensionuara prej dekadash për shkak të pretendimeve territoriale në detin Egje. Por si Tsipras ashtu edhe lideri turk Recep Tajip Erdogan janë përpjekur t’i përmirësojnë ato. Në vitin 2017, Erdogan u bë presidenti i parë turk që vizitonte Greqinënë 65 vjet./abcnews.al

645x344-erdogan-tsipras-leaders-meet-comprehensively-review-turkey-greece-relations-1549387446591.jpg
ent ela23:00 | 05/02/2019

Kryeministri grek Aleksis Tsipras dhe presidenti turk Erdogan kanë lënë pas tensionet që kishin përfshirë dy vendet dhe kanë gjetur gjuhën e përbashkët për zgjidhjen e kontesteve dypalëshe. Në takimin e zhvilluar në Ankara, dy liderët e kanë vënë theksin në çështje si terrorizmi dhe emigracioni.

Greqia dhe Turqia duhet të krijojnë një klimë mirëbesimi dhe të avancojnë marrëdhëniet dypalëshe në çdo fushë. Të këtij mendimi u shprehën të martën në Ankara presidenti turk Recep Taip Erdogan dhe kryeministri grek Aleksis Tsipras. Në konferencën e përbashkët për shtyp, pas një takimi kokë më kokë që zgjati rreth 2 orë, dy liderët folën për një sërë çështjesh, që nga emigracioni deri tek terrorizmi.

“Si aleatë, ne duhet të bashkojmë forcat kundër terrorizmit, sidomos ndaj njësive paraushtarake kurde dhe lëvizjes Gylen”, deklaroi Erdogan, i cili preku edhe çështjen e 8 ushtarakëve turq që kanë kërkuar azil në Greqi.

“I tërheq vëmendjen vendit fqinj se ata janë të arratisur dhe përgjegjës për shumë vdekje”, vijoi Erdogan duke iu referuar viktimave të grushtit të shtetit të vitit 2016.

Nga ana e tij, kryeministri Tsipras falenderoi presidentin turk për mikpritjen dhe i mëshoi nevojës për një dialog të sinqertë mes dy vendeve.

“Dialogu ynë është i rëndësishëm jo vetëm për të ardhmen e popujve tanë, por për popujt e mbarë rajonit”, tha Tsipras. Sa i takon rastit të 8 ushtarakëve, kreu i qeverisë helene theksoi se ai ishte një “gjemb” në marrëdhëniet dypalëshe, njësoj sikurse ishte burgimi i dy ushtarëve grekë në Turqi.

“Greqia, si vend ku sundojnë rendi dhe ligji, duhet të respektojë vendimet e drejtësisë”, tha Tsipras. Pavarësisht dallimeve, shtoi ai, dy vendet duhet të përforcojnë bashkëpunimin në fushën e sigurisë. Kryeministri grek citoi bashkëpunimin dypalësh në vitet 2015-2016, kur kriza migratore arriti kulmin dhe kur për herë të parë dy vendet zgjidhën jo vetëm probleme të dorës së dytë, por edhe ato me rëndësi ndërkombëtare, siç ishte ajo e refugjatëve. Erdogan dhe Tsipras ranë dakord që në kuadër të klimës së re pozitive, të rikthejnë në tryezën e bisedimeve ministrat e Mbrojtjes dhe ata të Jashtëm, për të reduktuar tensionet dhe për të rikthyer besimin reciprok./abcnews.la

grei-dhe-turqi.jpg
G. P.15:06 | 04/02/2019

Gjatë vizitës së tij dy ditore në Turqi, kryeministri grek Aleksis Tsipras do të bisedojë me presidentin turk Erdogan, për aktivitetet turke në Mesdhe dhe tetë ushtarakët turq të strehuar në Greqi që nga dështimi i grushtit të shtetit në 2016-n.

Kryeministri grek Aleksis Tsipras do të takohet me presidentin turk Erdogan në Ankara të martën, në kuadër të vizitës dy ditore në Turqi, por diplomatët grekë nuk kanë pritshmëri  të larta pas këtij takimi. Sipas burimeve, skenari më i mirë do të ishte deklarata e përbashkët për rinisjen e bisedimeve për ndërtimin e besimit mes dy vendeve. Mbetet e ende e paqartë nëse ministri i ri grek i Mbrojtjes, ish kreu i ushtrisë Apostolakis, do të pranojë ose jo ftesën e homologut të tij turk.

Përveç marrëdhënieve dypalëshe, Tsipras dhe Erdogan pritet të bisedojnë dhe me Qipron. Ka ende shqetësime për sa i përket aktiviteteve turke në Mesdheun lindor, në rritje javët e fundit. Një tjetër çështje diskutimi pritet të jetë dhe ajo e tetë oficerëve turq që u strehuan në Greqi pas dështimit të grushtit të shtetit në vitin 2016./abcnews.al

TSIPRAS-ZAEV-NOBEL.mpg_snapshot_00.11-1280x739.jpg
ent ela18:40 | 25/01/2019

Marrëveshja e Prespës duhet të shërbejë si precedent për zgjidhjen e kontesteve të tjera në Ballkan dhe Europë. Ka qenë ky reagimi i Brukselit pas ratifikimit të paktit nga Parlamenti grek. Në të njëjtën linjë, liderët ballkanas kanë deklaruar se dialogu është rruga e vetme për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve.

Ratifikimi i Marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti i Greqisë është pritur me ovacione në Ballkan dhe mbarë Europën. I pari që e ka përshëndetur këtë hap të rëndësishëm të politikës greke ka qenë kryeministri maqedonas Zoran Zaev, i cili ka uruar homologun Aleksis Tsipras, të cilin e ka cilësuar “mikun e tij”.

“Urime miku im Aleksis Tsipras! Bashkë me kombet tona shënuam një fitore historike! Qoftë e përjetshme Marrëveshja e Prespës dhe po ashtu paqja dhe integrimi i Ballkanit në Europë”, ka thënë Zaev në profilin e tij në Facebook.

Nga Brukseli, presidenti i Komisionit Europian Zhan Klod Junker, shefja e Politikës së Jashtme Federika Mogerini dhe komisioneri Johanes Hahn e kanë përshëndetur në unison ratifikimin.

“Që nga fillimi BE e mbështeti fuqishëm marrëveshjen historike të kryeministrave Tsipras dhe Zaev. U desh guxim, lidership dhe përgjegjshmëri që të tejkalohej një nga kontestet më të vjetra në rajon”, thuhet në një deklaratë të liderëve të BE. Ata vlerësojnë se, marrëveshja do të shërbejë si shembull për pajtim në të gjithë Europën dhe do të nxisë perspektivën europiane për rajonin.

Ndërkohë, nga Prishtina, kryeministri Ramush Haradinaj e ka cilësuar një “hap historik” ratifikimin e marrëveshjes së Prespës.

“Edhe njëherë u konfirmua se rruga e vetme për stabilitet në rajon është ajo e dialogut dhe e paqes. Ballkani po ecën  i sigurt drejt integrimeve euro-atlantike”, ka thënë Haradinaj në Facebook. Ndërsa ministri i Jashtëm Behgjet Pacolli ka vlerësuar lidershipin e treguar nga kryeministrat Tsipras dhe Zaev për marrjen e vendimeve të guximshme për të ardhmen e dy vendeve. “Ky është një hap i rëndësishëm për të gjithë rajonin”, ka shkruar Pacolli në rrjetet sociale./abcnews.al

tsipras-speech-2-thumb-large.jpg
ent ela15:42 | 25/01/2019

Kryeministri i Greqisë Aleksis Tsipras me anë të një mesazhi në Facebook e cilësoi historic votimin që ratifikoi marrëveshjen e Prespës, duke shtuar se Maqedonia e Veriut është nëj vend mik dhe aleat. Homologu i tij maqedonas e uroi duke thënë se ky është një sukses i të dy popujve.

“Sot është një ditë historike. Greqia mbrojti një pjesë të rëndësishme  të historisë së saj, trashëgiminë e Greqisë së lashtë.

Me këtë fjali kryeministri grek Tsipras uroi nëpërmjet një statusi në profiling e tij ën Facebook, ratifikim e marrëveshjes së Prespës në parlamentin e vendit.

Kreu i ekzekutivit grek shtoi se sto u shkrua një faqe e re për Ballkanin; dhe se urrejtja e nacionalistëve e konfliktet ia lanë vendin miqësisë, paqes dhe bashkëpunimit.

Maqedonia e Veriut që lindi sot, do të jetë një vend mik. Aleat i Greqia në përpjekjet për sigurinë, qëndrueshmërinë dhe zhvillimin në rajon

Nga ana e tij kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev uroi homologun grek për suksesin e arritur duke e konsideruar si një arritje të dy popujve

“Urime miku im Aleksis Tsipras, bashkë me popujt tanë shkruam historinë fitimtare. Qoftë e përjetshme Marrëveshja e Prespës, qofshin të përhershme paqja dhe progresi në Ballkan dhe Evropë, shkruan Zaev./abcnews.al

TSIPRAS-DEKLARATA-1280x609.jpg
G. P.22:21 | 16/01/2019

Aleksis Tsipras i ka mbijetuar votëbesimit në Parlament, i mbajtur pas braktisjes së koalicionit qeverisës nga Grekët e Pavarur. Me 3 vota më shumë, Tsipras do të mund të udhëheqë mazhorancën helene deri në fund të mandatit, me shpresë për të fituar zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Me 151 vota pro, qeveria greke e Aleksis Tsipras i mbijetoi votëbesimit në Parlament, i përfshirë prej dy ditësh në debate mbi marrëveshjen e Prespës. Me deputetët e partisë Syriza u bashkuan edhe 6 ligjvënës të tjerë, 4 prej të cilëve të pavarur dhe 2 nga Aleanca Patriotike Kombëtare, që votuan pro qeverisë. Ndërkohë, votat kundër ishin 148. Menjëherë pas votimit, në një bashkëbisedim me mediat, kryeministri Tsipras u shpreh se Parlamenti votoi në favor të stabilitetit. “Votoi një qeveri që e ka ndryshuar Greqinë dhe që do të vazhdojë punën deri në përfundim të mandatit të saj”, deklaroi Tsipras. Votëbesimi i ekzekutivit erdhi pasi pak ditë më parë partia Grekët e Pavarur, e udhëhequr nga Panos Kamenos njoftoi largimin nga koalicioni për shkak të përplasjeve me Syrizën mbi marrëveshjen që i jep fqinjit të Greqisë emrin Maqedonia e Veriut. Duke njoftuar dorëheqjen nga posti i ministrit të Mbrojtjes, Kamenos tha se për hir të interesit kombëtar nuk mund të mos e flijonte postin e tij. Gjatë seancës nuk munguan përplasjet mes kryeministrit Tsipras dhe liderit të opozitës, Qirjakos Micotaqis. Tsipras mbrojti lëvizjet e tij duke nënvizuar se, dilemat që Greqia ka përpara kërkojnë zgjidhje të qarta.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono