Trump

p05yv73n.jpg
ent ela10:39 | 22/02/2018

Të mbijetuar dhe prindër të viktimave të masakrës në Shkollën e Florida, janë takuar me presientin amerikan Trump në Shtëpinë e Bardhë. Ky i fundit ka premtuar veprime të menjëhershme për të parandaluar tragjedi të tilla.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, gjatë takimit në shtëpinë e bardhë me studentët e mbijetuar të masakrës në shkollën e Parkland, është shprehur se mund të vendosë të armatosë mësuesit dhe stafin shkollor. Kreu i shtëpisë së Bardhë u shpreh se do e merrte në konsideratë këtë ide që iu dha nga njëri prej të pranishmëve.

Disa nga prindërit e viktimave u shprehën se një person i cili nuk ka mbushir moshën as për të blerë pije alkolike, nuk mund të blejë armë dhe se qeveria duhej të merrte masat menjëherë para se të vriten student të tjerë.

Pamjet e takimit janë transmetuar nga televizione të ndryshme amerikane ndërkohë me mijëra të rinj në Florida dhe Uashington kanë lënë klasat për të protestuar kundër armëve. Presidenti Trump nga ana e tij premtoi se do të dëgjinte këdo dhe do të merrte masa. Ai premtoi se do të punohet për kontrollin dhe verifikimin e biografisë të cilitdo që kërkon të blejë armë, por dhe atyre që kanë tashmë një apo më shumë të tilla. Gjithashtu Trump tha se mund të ketë një ndryshim për moshën minimale për të pasur armë dhe premtoi reagim të menjëhershëm duke akuzuar paraardhësit e tij se nuk kishin bërë aq sa duhej

Autori i masakrës në shkollën në Florida që vrau 17 persona nuk duhej t ë kishte pasur armë zjarri. Deklarata u bë nga Dana Loesh zëdhënësja e NRA-së lobi i fuqishëm amerikan i armëve. Ajo mori pjesë në një takim me të mbijetuarit dhe prindër, takim që u transmeua nga CNN. Ajo e cilësoi vrasësin si një përbindëshduke thënë se njerëzit e çmendur dhe të rrezikshëm nuk duhet të kenë armë.

Pas masakrës së Shën Valentinos sherifi i kontesë në Florida urdhëroi që një staf i autorizuar do të ketë armë në territorin e shkollës. Ai sqaroi se armët do të mbahen në automjetet e patrullimit deri sa të krijohen vende të posacme për mbajtjen e tyre Brenda ambienteve të shkollës. /abcnews.al

vlcsnap-error250-1280x720.jpg
ent ela10:56 | 21/02/2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka urdhëruar Pentagonin që të propozojë një ligj që ndalon shitjen e një pjesë të modifikuar për armët. Sipas tij, ky është një vendim që mund të parandalojë masakra në të ardhmen.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka firmosur një urdhër për të ndaluar pjesë të modifikuara për armët, të cilat janë përdorur nga një person që vrau 58 të pafajshëm në një koncert në Las Vegas vitin e kaluar. Pajisjet e tilla mundësojnë një pushkë të qëllojë qindra fishekë në minutë. Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, Trump tha se ka urdhëruar departamentin e drejtësisë që të propozojë një ligj, i cili mundëson paligjshmërinë e këtyre pjesëve të modifikuara.

Donald Trump, President i SHBA: “Çelësi në të gjitha këto përpjekje, siç thashë në komentet e mia një ditë pas të shtënave, është se ne nuk mund të ndërmarrim vetëm veprime që na bëjnë të ndihemi sikur po bëjmë një ndryshim, ne duhet të bëjmë një ndryshim. Ne duhet të lëvizim klishet e kaluara dhe debatet e lodhura, dhe të përqendrohemi në zgjidhjet e bazuara në prova dhe masa të sigurisë që punojnë dhe që e bëjnë më të lehtë për burrat dhe gratë e zbatimit të ligjit për të mbrojtur fëmijët tanë dhe për të mbrojtur sigurinë tonë”.

Ndërkohë, debati i kontrollit të armëve u ndez kohëve të fundit në Shtetet e Bashkuara pasi 17 persona u vranë në një shkollë të mesme të Floridas. Studentë dhe prindër të prekur nga masakra në institutin “Marjory Stoneman Douglas”, po lobojnë fuqishëm kundër armëve me demonstrata dhe zhvillime të tjera. Një I tillë do të zhvillohet dhe në Uashington gjatë pasdites të së mërkurës.

Ndërkaq, pajisja që Trump kërkon të ndalojë quhet “bump stocks”, i cili është një aksesor që mund të shndërrojë armët gjysëm-automatike aq të shpejtë sa një mitraloz. Kjo mund të blihet për 100 dollarë, pa pasur nevojë për kontroll në të shkuarën kriminale. Për ndalimin e kësaj pajisje kanë rënë dakord edhe anëtarët demokratë e republikanë në Kongresin Amerikan./abcnews.al

bill-gates-1280x720.jpg
gra moz19:23 | 20/02/2018

Bill Gates ka deklaruar se miliarderët, përfshirë atë vetë, duhet të paguajnë më shumë taksa. Në një intervistë për CNN, themeluesi i “Microsoft” ka kritikuar reformat ekonomike e fiskale të presidentit Trump, të cilat sipas tij do të thellojnë pabarazinë.

I pari që mbështeti taksimin e miliarderëve në Shtetet e Bashkuara ishte gjeniu i Wall Street, Warren Buffett.

“Nuk mundet që unë të paguaj më pak taksa se sekretaria ime”, tha ai në vitin 2013, duke mbështetur taksën progresive të presidentit të atëhershëm, Barack Obama, që nuk kaloi kurrë në Kongres.

Këtë herë, pro këtij taksimi është shprehur edhe themeluesi i “Microsoft”, Bill Gates, njeriu i dytë më i pasur në botë. Në një intervistë për CNN, Gates nuk përjashton as veten e tij nga radhët e miliarderëve, që duhet të paguajnë më shumë taksa.

Gjithashtu, për filantropin e njohur, reforma e njohur si “revolucioni fiskal” dhe politika “Amerika e para”, aq të dashura nga presidenti Donald Trump, do të kenë pasoja katastrofike.

“Reforma e taksave që ka kaluar në Kongres thellon më tej pabarazinë, favorizon së tepërmi të pasurit dhe penalizon klasën e mesme dhe të varfërit”, ka deklaruar Gates.

Themeluesi i “Microsoft” ka nënvizuar se pikërisht pabarazia është një problem i lënë pas dore dhe që duhet të jetë në qendër të debatit të të gjitha demokracive në botë. Ndaj ai është shprehur skeptik ndaj nismës së Shtëpisë së Bardhë për përshpejtimin e rritjes ekonomike dhe uljen e papunësisë.

“Është një reformë që sjell regres, jo progres. Unë kam paguar më shumë taksa se gjithë të tjerët, mbi 10 miliardë dollarë, por qeveria duhet t’u kërkojë të gjithë personave që janë në pozitën time të paguajnë shumë më tepër”, ka thënë Gates./abcnews.al

vlcsnap-error463-1280x720.jpg
ent ela11:24 | 20/02/2018

Jared Kushner, dhëndëri dhe këshilltari i presidentit amerikan është në qendër të hetimeve për çështjen “Russiagate”. Prokurori special po heton lidhje të Kushner jo vetëm me rusët por edhe me kompani kineze.

Robert Mueller, prokurori special që po heton lidhjet e mundshme mes ekipit të fushatës së Donald Trump dhe Kremlinit si dhe ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës, ka vënë në shënjestër Jared Kushner, dhëndërin dhe këshilltarin e presidentit amerikan. Kjo është raportuar nga CNN, që shkruan se interesi i Muellerit ka të bëjë me përpjekjen e Kushner për të siguruar fonde të huaja, jo vetëm ruse, për kompaninë e tij të pasurive të patundshme gjatë fazës së tranzicionit, pas zgjedhjes së Trump në drejtim të Shtëpisë së Bardhë.

Kushner edhe më herët ishte përkufizuar si “person me interes” në hetimin për çështjen “Russiagate” për kontaktet e tij me Moskën dhe për marrëdhëniet e tij me ish-këshilltarin e Trump për Sigurinë Kombëtare, Michael Flynn, i cili u detyrua të japë dorëheqjen dhe pranoi se ka gënjyer në FBI.

Mueller, sipas CNN, është duke hetuar, ndër të tjera, për një takim të Kushner më 16 nëntor të 2016-ës me drejtuesit e një kompanie “kineze interesuar në financimin agjencisë imobiliare të tij, edhe pse negociatat në atë kohë dështuan. Në hetimet e prokurorit special përfshihet edhe një tjetër takim i bashkëshortit të Ivanka Trump me një investitor nga Katari, që u zhvillua gjithashtu për të marrë fonde për të njëjtën çështje.

Ndërkohë, për çështjet “Russiagate”, presidenti Trump ka thumbuar përsëri paraardhësin e tij. “Obama ishte presidenti gjakohë zgjdhjeve të 2016 dhe më pas. Pse ai nuk bëri diçka që të pengonte ndërhyrjen e Rusisë?”, pyet kreu i Shtëpisë së Bardhë duke lënë të kuptohet se pranon ndikimin e Kremlinit në zgjedhjet presidenciale./abcnews.al

58f8bc3d0ba0b8ce018b4b16-750-563.jpg
ent ela11:13 | 19/02/2018

Themeluesi i Microsoft Bill Gates, me një pasuri prej 90 miliardë dollarësh, kritikoi reformën fiskale të promovuar nga presidenti amerikan Donald Trump. Sipas tij kjo reformë favorizon super të pasurit duke e bërë shoqërinë gjithnjë e më të pabarabartë.

Bill Gates, miliarderi themelues i Microsoft, ka sulmuar Presidentin Amerikan Trump duke e drejtuar vëmendjen nga vetja. Ai u shpreh se duhet të paguajë më shumë taksa dhe të njëjtën gjë duhet të bëjnë dhe super të pasurit si ai.

Kritikat u bënë gjatë një interviste për CNN, duke iu referuar reformës fiskale të miratuar nga presidenti, që ul taksat për sipërmarrjet e mëdha dhe individët. Një reformë kundër së cilës po rreshtohen pjesa më e madhe e opinionit publik amerikan, sipas të cilës në këtë tekst mungojën barazia dhe largpamësia

Bill Gates, i cili ka një pasuri prej më shumë se 90 miliardë dollarësh tregoi se kishte paguar më shumë se 10 miliardë dollarë taksa, më shumë se kushdo tjetër:

“Por pavarësisht kësaj shteti duhet të më kërkojë mua dhe personave në të njëjtin nivel pasurie që të paguajnë më shumë. Kjo nuk është një reform progresove por regressive.”

Gates shtoi se më të favorizuarit do të jenë super të pasurit pavarësisht se republikanët e kanë servirur ligjin si një shërbim për klasën punëtore

“Më të pasurit do të kenë më shumë përfitime në krahasim me shtresën e mesme dhe të varfërot. Po ecim në drejtim të kundërt të logjikës.”

Gates vuri theksin të rritja e pabarazisë mes shtresave shoqërore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

“Kemi një të gjashtën e popullsisë që jeton në një kushte të turpshme dhe qeveria duhet të shtrojë pyetjen se pse nuk po bëhet diçka më shumë për ‘ta”./abcnews.al

vlcsnap-error307-1280x720.jpg
gra moz11:10 | 18/02/2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka sulmuar FBI lidhur me injorimin e paralajmërimeve për autorin e masakrës në një shkollë të mesme në Florida. Kreu i Shtëpisë së Bardhë thotë se Byroja Federale po shpenzon shumë kohë për çështjen “Russiagate”.

Donald Trump vendoset kundër Byrosë Federale të Investigimit për injorimin e paralajmërimeve, që më vonë do të çonin në masakrën e nxënësve në shkollën e mesme të Floridës. Në një mesazh në Twitter, presidenti amerikan pohon se FBI “po shpenzon shumë kohë duke u përpjekur për të provuar lidhjet ruse me fushatën presidenciale”. “Nuk ka asnjë lidhje. Rifillo përsëri dhe na bëni të gjithëve krenarë”, shprehet Trump.

Byroja kishte pranuar se nuk kishte vepruar pas paralajmërimeve për autorin e sulmit me armë në gjimnazin në Parkland, ku u vranë 17 studentë.

“Është shumë e trishtueshme që FBI nuk i ka marrë sinjalet që kanë të bëjnë me vrasësin e shkollës së mesme. Kjo nuk është e pranueshme”, shkruan Trump. Presidenti pastaj lidh dështimin e FBI në këtë rast specifik me kohën e shpenzuar nga agjentët për të verifikuar lidhjet e mundshme midis Rusisë dhe ekipit Trump gjatë fushatës presidenciale të 2016-ës.

Ndërkohë, disa ditë më parë, 13 qytetarë rusë u paditën për ndërhyrjen në zgjedhjet presidenciale mbi një dispozitë të lëshuar nga prokurori special, i cili koordinon hetimin, Robert Mueller./abcnews.al

mcmaster.jpg
ent ela09:42 | 18/02/2018

Nga konferenca e sigurisë në Mynih, këshilltari i presidentit Trump ka paralajmëruar vendet që investojnë në Iran, përfshirë ato që janë aleate të SHBA. Gjithashtu, ai ka replikuar me ministrin e Jashtëm rus sa i takon ndërhyrjes në zgjedhje.

Nga Mynihu, ku po zhvillohet Konferenca e Sigurisë, Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar vendet që investojnë në Iran, përfshirë të zotët e shtëpisë. “Kush investon në Iran investon për Gardën Revolucionare dhe në këtë mënyrë u mundëson atyre të vazhdojnë të vrasin”, ka deklaruar këshilltari i presidentit Trump, Herbert Raymond McMaster.

Ai ka theksuar se, në Iran nuk investojnë vetëm Kina dhe Rusia, por edhe Gjermania, Japonia dhe Korea e Jugut. Ndër të tjera, këshilltari i Trump për sigurinë kombëtare ka komentuar edhe akuzat e ngritura nga drejtësia amerikane ndaj 13 shtetasve rusë për ndërhyrje në zgjedhje, duke thënë se ato janë të pakontestueshme.

Por “Shtetet e Bashkuara po aftësohen gjithnjë e më shumë në gjurmimin e origjinës së këtij spiunazhi dhe kësaj ndërhyrje”, ka thënë McMaster. Në këtë mënyrë ai i është përgjigjur edhe deklaratës së ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, që i kishte cilësuar akuzat e ngritura vetëm “thashetheme”.

Ndërkohë, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka ngritur shqetësimin se Rusia po zhvillon armë të reja bërthamore që përbëjnë kërcënim për Perëndimin. “Rusia po modernizon kapacitetet e saj bërthamore, po zhvillon sisteme të reja bërthamore dhe po shton rolin e këtyre armëve në strategjinë e saj ushtarake. Ky është një shqetësim i madh”, ka thënë Stoltenberg./abcnews.al

ct-trump-florida-shooting-survivors-20180216-1280x853.jpg
ent ela12:08 | 17/02/2018

Donald Trump dhe zonja e parë Melani vizituan të plagosurit e masakrës së shkollës së mesme në Florida. Të dy falenderuan agjentët e policisë dhe ekipet mjekësore për punën e bërë dhe përkushtimin.

Presidenti i Shteteve të Bahskuara të Amerikës Donald Trump i shoqëruar nga zonja e parë Melani, ka vizituar të plagosurit e masakrësn në gjimnazin e Florida ku ka lavdëruar punën e mrekullueshme të ekipit mjekësor dhe shërbimeve të urgjencës. Duke konfirmuar se ishte takuar me viktimat e kësaj ngjarjeje, presidenti amerikan u shpreh para mediave se ishte shumë  trishtueshme që një gjë e tillë mund të ndodhë. Më pas kreu i shtëpisë së bardhë dhe zonja e parë lavdëruan forcat e rendit ku Trump theksoi se kishte qenë në spital me shumë prindër dhe ata ishin shumë mirënjohës ndaj agjentëve të policisë. Të pranishëm ishin dhe guvernatori i Florida dhe senatori Marco Rubio. Trump theksoi se të rinjtë që i mbijetuan tragjedisë ishin në gjendje të qëndrueshme duke marrë në konsideratë atë që kishin përjetuar. Edhe pse vizita ishte planifikuar për të hënën e ardhshme, presidenti amerikan u shpreh se nuk kishte duruar dot. Zonja e parë falenderoi personalisht agjentët e policisë duke thënë se kishin shpëtuar të rinjtë dhe të ardhmen e vendit. Më pas ajo bëri apel që të tregohej kujdes për brezin e ri.

Ndërkohë CNN bën të ditur se 19 vjeçari Nikolas Cruz, autori i masakrës i cili vrau 17 persona, gjatë vitit 2017 kishte blerë të paktën pesë armë zjarri./abcnews.al

russiagate.jpg
gra moz21:14 | 16/02/2018

Pas një hetimi relativisht të gjatë dhe me pengesa, autoritetet amerikane të drejtësisë kanë ngritur akuzë ndaj 13 shtetasve rusë për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, me qëllim favorizimin e kandidaturës së presidentit Donald Trump.

Trembëdhjetë shtetas rusë janë akuzuar për ndërhyrje në zgjedhjet e vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të një hetimi masiv të FBI-së. Tre nga personat në fjalë akuzohen për komplot për kryerjen e përgjimeve, ndërsa pesë të tjerë për vjedhje identiteti në rrethana rënduese. Njoftimi për ngritjen e akuzave është bërë nga drejtuesi i grupit të posaçëm hetimor të “Russiagate”, Robert Mueller.

Gjithashtu, në këtë padi janë përfshirë edhe tre kompani ruse. Të pandehurit akuzohen se kanë përdorur sisteme kompjuterike në Shtetet e Bashkuara për të fshehur origjinën ruse të aktiviteteve të tyre. “Të pandehurit, duke u hequr si shtetas amerikanë dhe duke krijuar identetete të rreme amerikane vepruan në faqet e mediave sociale për të tërhequr audiencën e Shteteve të Bashkuara”, thuhet në një komunikatë zyrtare.

Të akuzuarit masnin në mënyrë sistematike ecurinë e postimeve të tyre në internet dhe përmirësonin strategjitë me qëllim rritjen e ndikimit të tyre. Sipas autoriteteve amerikane, ata kishin nisur planet për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale që në fillim të vitit 2014 dhe dy vjet më vonë përdorën identitetet fiktive duke realizuar planet e tyre.

“Ata u angazhuan në operacione keqinformimi në dëm të kandidates Hillary Clinton, për të denigruar kandidatë të tjerë si Ted Cruz apo Marco Rubio, si dhe për të mbështetur kandidatët e tjerë Donald Trump dhe Bernie Sanders”, vijon njoftimi. Në një konferencë për shtyp, nënprokurori i përgjithshëm Rod Rosenstein ka thënë se qëllimi i rusëve ishte çakordimi i opinionit publik në Shtetet e Bashkuara./abcnews.al

vlcsnap-error372-1280x720.jpg
ent ela12:08 | 15/02/2018

Aktorja e filmave për të rritur do të tregojë publikisht historinë intime që ka pasur me presidentin amerikan Donald Trump në 2006. Menaxherja e Stormy Daniels theksoi se pranimi i pagesës së kryer nga avokati i Trump ka prishur marrëveshjen e heshtjes.

Aktorja e filmave për të rritur, e cili ka qenë i përfshirë në akuzat për një lidhje jashtëmartesore me presidentin amerikan Donald Trump është e lirë të tregojë historinë e sajë. Kështu të paktën pretendon menaxherja e saj. Stormy Daniels nuk është më e detyruar nga një kontratë heshtjeje pasi avokati i kreut të Shtëpisë së Bardhë pranoi se e pagoi atë, thotë menaxherja Gina Rodriguez. Avokati personal i Trump konfirmoi në një deklaratë në media se ai privatisht i pagoi Daniels 130 mijë dollarë në vitin 2016.

Rodriguez thotë se pranimi i pagesës i bërë publikisht lejon klientin e saj të flasë lirshëm. “Marrëveshja ka përfunduar tani, dhe Stormy do të tregojë historinë e saj”, tha Rodriguez për Associated Press. Deklarata e saj vjen pasi avokati I presidentit amerikan, Michael Cohen pranoi për Nju Jork Tajms se pagoi Daniel, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford.

“As Organizata Trump dhe as ekipi i fushatës së Trump nuk ishin pjesë e transanksionit me Clifford, dhe as më kanë rimbursyer pagesën, as në mënyrë direkte dhe as indirekt”, tha Cohen. Gjithashtu të njëjtën gjë ka përsëritur përpara Komisionit Federal Elektoral Amerikan. “Pagesa ndaj Clifford është e ligjshme dhe nuk ishte një kontribut për fushatën apo shpenzim për fushatën presidenciale”, theksoi Cohen.

Sipas zbulimeve të mediave amerikane, aktorja e filmave për të rritur është paguar për një marrëveshje, e cila nuk i lejon asaj të flasë apo diskutojë lidhjen jashtëmartesore me Trump. Mardhënia intime mes tyre daton në 2006 gjatë një turneu golfi të manjatit amerikan. Në atë kohë Melania kishte vetëm 4 muaj që kishte sjellë në jetë djalin e parë të Trump. Zbulimi I kësaj historie ka bërë që mes çiftit presidencial të ketë mosmarrëveshje, e cila është parë edhe në publik./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono