Trump

PASTORI-REFUZIMI-1280x720.jpg
ent ela21:38 | 17/08/2018

Pavarësisht se presidenti Donald Trump kishte paralajmëruar vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Turqisë, kjo e fundit ka refuzuar të lirojë pastorin amerikan; një lëvizje që mund të thellojë më tej përplasjen mes dy vendeve aleate në NATO.

Një gjykatë turke hodhi poshtë të premten kërkesën për të liruar pastorin amerikan Andreë Brunson, arrestimi i të cilit ka shkaktuar një përplasje të fortë diplomatike mes Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara. Vendimi ka ardhur vetëm pak orë pasi një ministër turk tha se vendi i tij do të përgjigjet nëse Amerika vendos sanksione të reja lidhur me rastin e Brunson. Një ditë më parë Uashingtoni njoftoi se Turqia do të përballet me sanksione të mëtejshme nëse refuzon të lirojë pastorin, i cili akuzohet nga Ankaraja se ndihmoi organizatorët e grushtit të dështuar të shtetit në vitin 2016 kundër presidentit Recep Tayip Erdogan. Nga ana e saj, administrata amerikane pretendon se Turqia nuk ka prova për akuzat në fjalë dhe se e ka mbajtur pastorin nën arrest për një periudhë shumë të gjatë. Sanksionet e vendosura deri më tani nga Shtëpia e Bardhë kanë shkaktuar rënien në minimum të vlerës së lirës turke kundrejt dollarit, një rënie që sipas ekspertëve rrezikon të shkaktojë një efekt domino në ekonomitë europiane, që ende nuk janë rekuperuar nga kriza financiare. /abcnews.al

CIA-TRUMP-AUTORIZIMI.mpg_snapshot_00.07-1280x657.jpg
G. P.13:19 | 16/08/2018

Ish Shefi i CIA-s ka reaguar pasi presidenti Trump i revokoi autorizimin për qasje në informacionet e sigurisë. Sipas Xhon Bernan, vendimi i kreut të Shtëpisë së Bardhë është abuzim i pushtetit.

Ish-drejtori i CIA-s, John Brennan, gjykon vendimin e Presidentit amerikan Donald Trump për revokimin e autorizimit për qasje në informacione sekrete të sigurisë si një “abuzim të pushtetit”. Këtë e ka thënë vetë Brennan gjatë një telefonate me një gazetar të MSNBC, duke deklaruar se beson se gjesti ishte një kërcënim dhe një përpjekje për të shtypur kritikat ndaj tij dhe administratës së tij. Megjithatë ish shefi i CIA-s nënvizoi se këto zhvillime nuk do ta dekurajojnë atë në synimin e tij.

Brennan njoftoi se nuk ishte informuar personalisht për vendimin e presidentit, por e kishte mësuar atë nga televizioni. Pikëpamja e Brennan është gjithashtu ajo e demokratëve që flasin për “abuzim të pabesueshëm të pushtetit” dhe e konsiderojnë një precedent të rrezikshëm. Vendimi i Trump është njoftuar pasi Brennan vlerësoi sjelljen e presidentit në samitin me Vladimir Putin si tradhëtare. Presidenti nga ana e tij, tha për mediat se vendimi lindi nga pakënaqësi në hetimet për çështjen “Russiagate”, në bazë të hipotezave të kushtëzimit rus në fushatën elektrolare në mbështetje të Trump.

“Unë e quaj këtë gjueti shtrigash… një turp… dhe këta persona e drejtojnë… për këtë mendoj se duhet bërë diçka”, u shpreh kreu i Shtëpisë së Bardhë. Ndërkohë, Trump ka urdhëruar revokimin e autorizimit edhe për 9 persona të tjerë dhe i cilëson ata si jo besnikë dhe persona jo të mirë./abcnews.al

3CD04E07-45F9-4F2B-9C46-2750F80C93BD_w1023_r1_s.jpg
ent ela21:31 | 14/08/2018

Presidenti amerikan Donald Trump të martën sulmoi përsëri Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions dhe agjentin e shkarkuar të FBI-së Peter Strzok, duke i fajësuar ata për hetimin mbi lidhjet e mundshme të Rusisë me fushatën e tij presidenciale të vitit 2016 që ka konsumuar presidencën e tij.

Në një postim në Twitter presidenti u shpreh se “Nëse do të kishim një Prokuror të Përgjithshëm të vërtetë, kjo gjueti shtrigash kurrë nuk do të kishte filluar. Po hetohen njerëzit e gabuar”.

Sulmi i Presidentit Trump ndaj zyrtarit më të lartë të zbatimit të ligjit në vend erdhi disa ditë pasi ai e cilësoi Prokurorin Sessions si “të frikësuar dhe të ngurtë” dhe “të pa pranishëm në betejë”.

Presidenti Trump për një kohë të gjatë e ka kritikuar zotin Sessions, por nuk e ka shkarkuar atë nga detyra për tërheqjen vullnetare nga mbikëqyrja e hetimeve të Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller. Hetimet shtrihen mbi dy pista, bashkëpunimin e mundshëm të zyrës elektorale të kandidatit Trump me Rusinë gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 dhe mbi nëse zoti Trump ka penguar drejtësinë duke u përpjekur të shmangte fillimin e hetimeve.

Në bazë të rregullave të Departamentit të Drejtësisë, Sekretari Sessions ishte i detyruar të tërhiqej nga mbikqyrja e hetimeve për shkak të konfliktit të interesit. Zoti Sesssions vetë kishte patur kontakte me ish ambasadorin e atëhershëm të Rusisë në Uashington dhe ishte mbështetës i fortë i kandidaturës së zotit Trump për president.

Zoti Trump gjithashtu sulmoi ish agjentin e FBI-së Strzok, i cili ishte një nga zyrtarët kyç në ekipin hetues të prokurorit Mueller, derisa prokurori Mueller e largoi atë pas bërjes publike të disa teksteve nga celulari i tij, ku ai kritikonte ashpër zotin Trump.

FBI e shkarkoi atë javën e kaluar, megjithëse raporti i hetimeve të brendshme të Departamentit të Drejtësisë theksonte se nuk ka ndonjë provë se zoti Strzok dhe avokatja e FBI-së Lisa Page, gruaja me të cilën ai kishte shkëmbyer mesazhet personale, kishin kryer ndonjë veprim që lidhej me detyrën e tyre, bazuar në pikëpamjet personale që kishin për zotin Trump. / VOA

TRUMP-LETRA-PUTIN-1280x720.jpg
ent ela13:15 | 09/08/2018

Senatori republikan Rend Paul konfirmi me anë të një postimi në profilin e tij në Tuiter se ka dorëzuar në Kremlin një letër nga kreu i Shtëpisë së Bardhë Donald Tramp, për liderin rus Vladimir Putin.

Një senator amerikan që drejtonte delegacionin që vizitoi Rusinë, konfirmi për mediat amerikane se kishte dorëzuar një letër nga presidenti amerikan Donald Trump administratës së liderit rus, Vladimir Putin.

Me anë të një postimi në profilin e tij në Tuiter, senatori republikan Rend Paul shkruan se letra theksonte rëndësinë për angazhime të mëtejshme në fusha të ndryshme, përfshirë luftën kundër terrorizmit, dialogun legjislativ dhe rifillimin e shkëmbimeve kulturore.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov konfirmoi për median shtetërore ruse se një letër e tillë është marrë nëpërmjet kanaleve diplomatike.

Trump dhe Putin zhvilluan samitin e tyre të parë dypalësh muajin e kaluar në Helsinki në përpjekje për të ulur tensionet mes dy fuqive botërore.

Dy liderët shprehën gatishmërinë për të vazhduar që të takohen, me shumë mundësi vitin e ardhshëm në Uashington. /abcnews.al

5b6a75de75b50.image_.jpg
ent ela22:19 | 08/08/2018

Kina dhe Gjermania janë bërë vendet e para që kanë sfiduar Shtetet e Bashkuara në lidhje me Iranin. Pas rivendosjes së sanksioneve, Pekini dhe Berlini kanë deklaruar se do të mbrojnë interesat e tyre tregtare. Ndërkohë, Teherani vlerëson se plani i Trump nuk do të funksionojë.

Kina dhe Gjermania kanë bashkuar forcat kundër presidentit amerikan Donald Trump, duke deklaruarr se do të vazhdojnë marrëdhëniet tregtare me Iranin, pavarësisht sanksioneve. Komentet e Pekinit dhe Berlinit zyrtar tregojnë se partnerët e Shteteve të Bashkuara janë të acaruar nga masat e marra nga Uashingtoni, që do të penalizojë bizneset e palëve të treta që do të bashkëpunojnë me Republikën Islamike. “Bashkëpunimi tregtar i Kinës me Iranin është i hapur, transparent, i arsyeshëm dhe legjitim. Ai nuk shkel asnjë nga rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, thuhet në një komunikatë të Ministrisë së Jashtme. Qeveria në Pekin nënvizon se vazhdimisht i ka kundërshtuar sanksionet e vendosura në mënyrë të njëanshme dhe se do të mbrojë të drejtat e tij legjitime.

Ndërkohë, qeveria gjermane ka deklaruar se sanksionet amerikane ndaj Iranit kanë një ekstra-territorial, që shkel ligjin ndërkombëtar. Berlini ka bërë me dije se pret që Uashingtoni të marrë parasysh edhe interesat e Europës kur bëhet fjalë për masa të tilla. Ndërkohë, presidenti iranian Hassan Rouhani, ka hedhur poshtë çdo mundësi për bisedime me Shtetet e Bashkuara. “Në ditët e sotme, Amerika identifikohet si një vend i pabesë, që nuk përmbush asnjë prej detyrimeve të tij”, ka deklaruar Rouhani. Ndërsa ministri i Jashtëm, Mohamad Javad Zarif ka deklaruar se sanksionet nuk do të funksionojnë. “Synimi i presidentit Donald Trump për të detyruar botën të mos blejë naftën iraniane është i pashpresë”, ka thënë Zarif./abcnews.al

GettyImages-831968068.0.jpg
ent ela22:04 | 08/08/2018

Marrëdhëniet me Rusinë duket se po përçajnë Shtetet e Bashkuara. Teksa presidenti Trump i ka dërguar një letër homologut Putin për të intensifikuar marrëdhëniet, Departamenti i Shtetit i ka vendosur “shkopin ndër rrota” duke njoftuar të martën sanksione të reja ndaj Moskës.

Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon përpjekjet e tij, tashmë për të thelluar marrëdhëniet me homologun rus Vladimir Putin, pas takimit të Helsinkit që shënoi shkrirjen e akujve mes tyre. Mediat amerikane raportojnë se Trump i ka dërguar një letër kreut të Kremlinit, e cila është dorëzuar përmes një senatori që në ditët e fundit vizitoi Moskën. Përmes një postimi në Twitter, senatori Rand Paul ka bërë me dije se, në mesazhin e tij Trump kërkon një angazhim të mëtejshëm dypalësh në luftën kundër terrorizmit, në bashkëpunimin legjislativ dhe riaktivizimin e marrëdhënieve kulturore. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov, i cili ka saktësuar se letra është dorëzuar përmes kanaleve diplomatike dhe do të jetë në duart e presidentit së shpejti.

Por, ndërsa Trump vijon të ndjekë trajektoren e tij në marrëdhëniet me Kremlinin, ajo e Departamentit amerikan të Shtetit duket se bie ndesh me të. Ditën e mërkurë, Departamenti ka bërë me dije se do të vendosë sanksione të tjera ndaj Rusisë për shkak të helmimit të ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe së bijës marsin e kaluar në Angli. Zëdhënësja Heather Nauert ka deklaruar se tashmë është vërtetuar se pas sulmit me agjentin kimik Noviçok në Salisburi qëndron Rusia. Sergei Skripal dhe e bija e tij Yulia u gjetën pa ndjenja në një stol në Salisburi. Ata u shtruan në spital ku pas disa javë mjekime u rekuperuan./abcnews.al

trump-dhe-putin.jpg
ent ela22:23 | 05/08/2018

Presidenti amerikan pranon takimin e djalit te tij me nje avokat rus, ashtu sic prej 1 viti kishin zbuluar mediat ne SHBA. Trump ka pohuar në një mesazh në rrjetet sociale se takimi, nga i cili sipas tij nuk doli asgjë me vlerë, pati për qëllim marrjen e disa informacioneve kompromentuese për rivalen e tij në zgjedhje Hilari Klinton.  

Donald Trump ka pranuar të dielën se djali i tij kishte takuar një avokat rus “për të marrë informacion” për kundërshtarëet e tij, zgjedhjet presidenciale të 2016, Hillary Clintonin. Presidenti amerikan e quan  “krejtësisht ligjor”  takimin pavarësisht se ai vlerësohet si një tregues i tentativës për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane nga ana e Moskës.

Në një postim në rrjetin social tuiter, presidenti i SHBA pasi i është rikthyer objektivit të tij të preferuar  mediave dhe “informacioneve të rrema shkruan:

“Mediat e lajmeve të rrëme raportojnë se unë jamë i shqetësuar në lidhje me  takimin e djalit tim të mrekullueshëm, Donald, të zhvilluar në kullënTrump në qershor të vitit 2016. Ai ishte një takim për të marrë informacion në lidhje me një kundërshtar, tërësisht ligjor dhe kjo bëhet gjatë gjithë kohës në politikë . Dhe kjo nuk na ka cuar askund, unë nuk dija asgjë për këtë !”, shkruan Trumpi.

Kjo është hera e parë që presidenti republikan e tregon përmbajtjen e takimit në mënyrë të qartë.

“Asnjë nga këto nuk është normale apo e besueshme”.

Kur një ndërmjetës kishte premtuar se qeveria ruse do të jepte disa informacione kompromentuese për Hillary Clinton, i biri i tij Donald Trump Jr. kishte rënë dakord me entuziazëm të takohej me avokatin rus në Kullën Trump në Manhattan. Avokati më vonë mohoi të ketë lidhje me Kremlinin.

Dhëndri i Donald Trump, Jared Kushner dhe menaxher i tij i fushatës në atë kohë, Paul Manafort, ishin gjithashtu të pranishëm. Ky i fundit është aktualisht në gjyq për mashtrime bankare dhe tatimore, faktet e zbuluara nga Robert Mueller Prokurorit Special gjatë hetimit të tij për ndërhyrjen ruse dhe dyshimet për bashkëpunim në mes të ekipit të Trump dhe Moskës gjatë fushatës. /abcnews.al

TRUMP-POPULLARITETI-1280x720.jpg
ent ela23:45 | 01/08/2018

Kartë identiteti për të blerë ushqime. Propozimi i fundit i Donald Trump ka shtangur qytetarët amerikanë. Ndonëse e ka argumentuar propozimin me përforcimin e sigurisë, presidenti ka marrë një sërë kritikash nga mediat dhe kundërshtarët politikë.

Donald Trump ka befasuar sërish me deklaratat e tij kontradiktore. Në një miting të mbajtur në Florida me moton “Ta bëjmë Amerikën të madhe sërish”, Trump ka paralajmëruar qytetarët se, për të bërë pazar duhet të jenë të pajisur me kartën e identitetit. “Nëse ju duhet të dilni për të blerë ushqime duhet të keni me vete një foto. Pra, ju duhet karta e identitetit”, ka deklaruar Trump. Presidenti i Shteteve të Bashkuara e ka argumentuar propozimin e tij me përpjekjet për të përforcuar kontrollet mbi identitetin e votuesve. “Në këtë vend, rasti i vetëm kur nuk ju duhet karta e identitetit është kur shkoni të votoni për presidentin, për një senator, kongresmen apo guvernator”, ka vijuar Trump. Ndonëse është shprehur i vetëdijshëm se kjo është një marrëzi, kreu i shtetit ka nënvizuar se administrata e tij po e shqyrton opsionin. Karta e identitetit nuk kërkohet në supermarketet amerikane, përveç rasteve kur blihet alkol, ose në rastet kur blerjet bëhen përmes kartës së kreditit. Duke reaguar, gazetarët e kanë cilësuar deklaratën e presidentit një absurditet. “Trump është jashtë realitetit! Nuk ju duhet karta e identitetit për të blerë ushqime”, ka komentuar në Tëitter gazetari i CNN, Jim Acosta. Por vetëm pak më vonë, gazetari ka rënë pre e një sulmi të mbështetësve të Trump, që përveç se në adresë të tij kanë hedhur kritika edhe ndaj vetë CNN. Ndërkohë, përfaqësuesja e Partisë Demokratike në Teksas, Calvor Alvarado ka deklaruar se nuk është e habitur nga çudirat e Trump. “Mua kjo nuk më habit aspak. Trump është aq i shkëputur nga realiteti saqë shumë shpejt do ta shkatërrojë shtresën e mesme të amerikanëve”, ka thënë Alvarado. /abcnews.al

donald-trump-press-conference-1280x915.jpg
G. P.12:38 | 01/08/2018

Tarifa të reja amerikane për produktet kineze që hyjnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Tarifat prej 25 për qind do të shkaktojnë rritje të çmimeve për produkte si veshje, televizorë dhe kondicionerë, por dhe të aksesorëve të Apple. Administrata Trump do të zyrtarizojë vendimin në fund të këtij muaji.

Administrata Trump do të propozojë në ditët e ardhshme rritjen e tarifave për 200 miliardë dollarë të produkteve kineze që importohen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Lajmi është konfirmuar nga agjencia Bloomberg, që shpjegon se si tarifat për këto produkte do të rriten nga 10 për qind që janë aktualisht në 25 për qind. Objektivi është që të ushtrohet presion ndaj Pekinit duke risjellë në tryezën e negociatave autoritetet kineze.

Në 30 Gusht përfundon periudha e konsultimeve edhe publike, që kanë nisur në Qershor për tarifat në fjalë. Nëse tarifat e deritanishme të vendosura nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë prekur produktete e kolosit të teknologjisë Apple, tarifat e reja do të prekin 40 për qind të produkteve që Kina nis çdo vit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përfshirë dhe aksesorët e Apple.

Sipas Bloomberg, Washingtoni nuk ka marrë ende një vendim. Por pritet që të rriten çmimet e televizorëve, veshjeve, çarçafëve, kondicionerëve dhe shumë produkteve të tjera popullore mes konsumatorëve amerikanë. Lista ishte publikuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas 6 Korrikut kur Washingtoni vendosi tarifa prej 25 për qind në 34 miliardë dollarëve të produkteve kineze.

Pekini reagoi duke ndërmarrë masa të reja që po prekin dhe sojën amerikane. Jo rastësisht Departamenti amerikan i Agrokulturës ka paralajmëruar një program ndihme prej 12 miliardë dollarësh në favor të sektorit./abcnews.al

trump11.jpg
ent ela11:22 | 14/07/2018

Kreu i Shtëpisë së Bardhë Donald Tramp kërcënoi se do të nxirrte Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga NATO, por më pas u tërhoq nga kjo deklaratë pas vendimit të shteteve anëtare të aleancës atlantike për të rritur shpenzimet ushtarake me 33 miliardë dollarë.

“Mund të dal nga NATO, por nuk do ta bëj”. Në këtë mënyrë Presidenti Amerikan Donald Trump tërhoqi kërcënimin për t’u larguar nga aleanca atlantike në rast se vendet aleate nuk do të kishin shtuar shpenzimet ushtarake. Hapi prapa erdhi pas vendimit të vendeve anëtare, të konfirmuar nga vetë Presidenti Amerikan, për të rritur kontributin për shpenzimet ushtarake me 33 miliardë dollarë. Fjalët e kreut të Shtëpisë së Bardhë kishin shtyrë NATO-n të thërriste një mbledhje të jashtëzakonshme.

“Besoj tek NATO, të gjitha vendet anëtare ranë dakord që të rrisin shpenzimet për mbrojtjen, në një nivel që nuk është arritur më parë”- theksoi Trump. Më tej ai shtoi se i kishte bërë të ditur vendeve që ishte i pakënaqur për shpenzimet që bëheshin për mbrojtjen, sepse Shtetet e Bashkuara të Amerikës paguajnë 90 për qind të tyre, dhe kjo nuk ishte e drejtë. Por Trump tha se sot NATO është më e fortë se disa ditë më parë, sepse të gjithë janë impenjuar që të rrisin kontributin ushtarak.

Ai që ishte kthyer në rastin Trump, u përgënjeshtrua fillimisht nga presidenti francez Emanuel Makron, i cili tha se Presidenti Amerikan nuk kishte kërcënuar asnjëherë në asnjë moment, as në publik dhe as privatisht, për t’u tërhequr nga NATO.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë kishte lënë kishte lënë të kuptohej se vendet e Aleancës Atlantike duhet të rrisnin kontributin e tyre deri në katër për qind të buxhetit. Gjatë fjalës së tij në punimet dedikuar marrëdhënieve mes NATO-s dhe Ukrainës, Tramp sulmoi sërish Gjermaninë dhe iu drejtua partnerëve të tjerë me tone dhe më të ashpra.

Pikërisht këtyre të fundit ai u kërkoi një përpjekje të menjëhershme në mënyrë që shpenzimet ushtarake të mbuloheshin nga 2 përqindëshi i buxhetit, në kuadër të realizimit të objektivit të vënë për vitin 2024. Dhe nëse një gjë e tillë nuk do të ishte realizuar, Tramp premtoi se do të vazhdonte në rrugën e tij. Një paralajmërim që ai e tha gjatë takimit me presidentin ukrainas Petro Poroshenko, e që kishte ngjallur polemika të ashpra. Fraza dhe pse nuk u konfirmua zyrtarisht u interpretua nga disa media gjermane dhe belge si një kërcënim për daljen e Shteteve të Bashuara të Amerikës nga NATO.

 “Dua të qartësoj diçka: Kam përjetuar pushtimin sovjetik të një pjese të Gjermanisë. Dhe është një gjë e mirë që vendi tashmë është i pavarur”. Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zgjedhur t’i përgigjet në këtë mënyrë presidentit amerikan Donald Trump, duke risjellë në vëmendje fëmijërinë që kishte kaluar në Gjermaninë Lindore, nën sferën e influencës të Bashkimit Sovjetik. Në fakt, në prag të samitit në Bruksel mes liderëve të vendeve anëtare të NATO-s, Tramp kritikoi Gjermaninë se kishte firmosur marrëveshje të rëndësishme për gazin dhe naftën me Rusinë, me Berlinin që paguan me miliarda dollarë çdo vit Moskës. Gjermania sipas Tramp, kontrollohet në mënyrë absolute nga Rusia. Një polemikë kjo që iu shtua atyre për kontributin e vendeve aleate të Aleancës Atlantike. Sa herë që një President Amerikan i kujton aleatëve pragun e famshëm të 2 përqindëshit të buxhetit për t’ia dhënë zhvillimit të mbrojtjes, në Aleancë rikthehen tensionet. Por Merkel nuk ka qëndruar në heshtje, duke thënë se Gjermania kontribuon shumë, dhe se në kuadër të NATO-s kontigjenti gjerman është i dyti pas atij amerikan. Kancelarja gjermane shtoi se vendi i saj do të shtojë buxhetin për mbrojtjen ashtu si dhe u vendos në Uells. Brenda vitit 2028 shpenzimet do të rriten me 28 për qind në krahasim e vitin 2014.

Donald Trump u takua me liderë të ndryshëm të NATO-s në Bruksel para se të udhëtonte në Britaninë e Madhe ku u takua me kryeministren britanike Mej. Në një takim që sigurisht nuk munguan deklaratat e forta dhe pasojat e tyre.

Menjëherë sapo mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar, Tramp në një intervistë për britaniken “San” kritikoi kryeministren Mej dhe mbështeti rivalin e sj të brendshëm Boriks Xhonson duke thënë se ai do të kishte qenë një kryeministër i shkëlqyer për vendin.

Deklaratat e tij u bënë menjëherë pas mbrëmjes gala të organizuar në nder të tij nga kryeministrja britanike në ish rezidencën e Uinston Çërçill në Oksford. Kreu i Shtëpisë së Bardhë u përqendrua më shumë në planin e ri për brexit, dhe jo rastësisht intervista e tij u bë në median në pronësi të manjatit Rupert Murdoch, televizioni i të cilit Foks Njus ëshët prej kohësh një mbështetës i madh i Tramp në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Plani për një Brexit të butë të prezantuar ditët e fundit nga kryeministrja Mej, ndoshta do të vriste një marrëveshje për tregti të lirë mes britanisë së madhe dhe shteteve të bashkuara të amerikës, pohon presidentik amerikan në intervistë. Kjo sepse për amerikanët do të nënkuptonte se po bëjnë ende marrëveshje me bashkimin europian dhe jo me Mbretërinë e Bashkuar. të hënën kryeministrja britanike do të vendosë në votim në parlament propozimin e saj dhe rrezikon të humbasë për shkak të kundërshtimit të rrymës më anti europiane të partisë konservatore, dhe fjalët e Tramp rrezikojnë të ushqejnë dhe më shumë opozitëne  brendshem ndaj propozimit të saj. “I kisha thënë Terezës si të negocionte, por nuk më dëgjoi, vendosi të ndiqte një rrugë tjetër,” shtoi kreu i Shtëpisë së Bardhë. Por kjo nuk është goditja e vetëm e tij: duke folur për Boris Xhonson pak ditë pas dorëheqjes si ministër i brendshëm pasi nuk ishte dakord me planin e kryeministres për Brexit, Tramp thotë se ai do të kishte qenë një kryeministër shumë i mirë pasi ka atë që duhet për të drejtuar vendin e tij.

Gjithnjë duke iu referuar Brexit, presidenti amerikan përsërit atë që ka thënë në Bruksel se plani i ri është shumë i ndryshëm nga ai për të cilin britanikët votuan në referendumin për Bashkimin Europian dy vjet më parë. Ndërsa për Bashkimin Europian ai shprehet se ka shumë probleme. Trump këmbëngul se shtete e bashkuara të amerikës nuk janë trajtuar njësoj për sa i përket tregtisë dhe për këtë arsye ai po regonte. I pyetur për protestat kundër tij në Londër, Tramp u shprehs e Londra dikur i pëlqente por nuk kishte arsye për të qëndruar përderisa nuk e bënin të ndihej i mirë se ardhur.

Por pas intervistës në SAN që u mor nga mediat e të gjithë botës, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë u shpreh se Presidenti Amerikan e respekton shumë Tereza Mej dhe nuk është shprehur asnjëherë kundër saj. Por BBC shkruan se Tramp sapo kishte kaluar me një bulldozer sipër planit të kryeministres britanike për Brexit.

Të hënën Tramp takohet në Helsinki me liderin e Kremlinit, për të cilin ishte shprehur se do të ishte takimi më i lehtë nga të gjithë. Një shaka shumë serioze, duke marrë parasysh se u ndoq nga sulme në drejtim të bashkimit europian përsa i përket tregtisë dhe mbrojtjes së përbashkët.

Deklarata ndaj të cilave ka reaguar presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk, i cili i ka kërkuar Uashingtonit të tregojë më respekt për aleatët e tij, duke shtuar se nuk është se kanë dhe shumë aleatë. Një reagim ndaj Presidentit Amerikan dhe kritikave të tij gati të përditshme për qeverisjen në Europë.

Shumë burime diplomatike të NATO-s ditët e fundit kanë bërë deklarata që tregojnë shqetësim, pasi Tramp ka sjellë të njëjtat tensione sin ë samitin e G7-ës duke u përqendruar në temën e shpenzimeve për aleancën atlantike. Disa prej tyre u shprehën se e ardhmja e aleancës nuk është më aq e sigurtë. Ndërsa kancelarja gjermane Merkel u shpreh se Europa mund të mos jetë më në gjendje të mbështete në aleatin e saj amerikan. Gjithësesi funksionarë amerikanë u shprehën për agjencinë e lajmeve Reuters se Trump nuk do të heqë dorë nga mbështetja e shteteve të bashkuara të amerikës për artikullin 5 të traktattit atlantik, sipas të cilit një sulm kundër një vendi aleat konsiderohet një sulm kundër të gjithë vendeve anëtare.

Sipas kreut të Shtëpisë së Bardhë, vendet e tjera anëtare të Aleancës Atlantike – e krijuar në 1949-ën për t’u përballur me bashkimin sovjetik – po përfiton nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Europa sipas tij, përveç disa shteteve të caktuara, është shumë larg nivelit të shpenzimeve të vendosura në samitin e Uellsit në vitin 2014 ku u vendos që kontributi për shpenzimet ushtarake të çdo shteti të ishte 2 përqind e buxhetit. Nga 29 vende anëtare të NATO-s vetëm pesë kanë arritur objektivin këtë vit: Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Greqia, Estonia, Mbretëria e Bashkuar dhe Letonia. Gjithësesi Franca, Lituani dhe Norvegjia janë shumë pranë pragut të vendosur mbi 1.5 për qind.

Shtetet e bashkuara të amerikës përfaqësojnë sot 51.1 pë qind të prodhimit të brendshëm brujto të aleancës duke mbuluar deri në 71.7 për qind shpenzimet për mbrojtjen. Mbretëria e Bahskuar renditet e dytë. Ndërsa më pas vijnë Franca dhe Gjermania, e më pas Italia. Në kompleks shpenzimet për mbrojtjen të Europës dhe Kanadsë janë rritur me 4.7 për qind  në krahasim me vitin 2016. Por në vend të fundit për këto shpenzime renditet Luksemburgu vetëm me më pak se 0.5 për qind.

Por pavarësisht deklaratave të kreut të Shtëpisë së Bardhë për arritjen e synimit të tij që vendet anëtare të NATO-s të rrisin shpenzimet e tyre, një nga një vendet kryesore të NATO-s, e përgënjeshtrojnë. Gjermania, Franca, Italia dhe Spanja kanë refuzuar kërkesën e Presidentit Amerikan Donald Trump. Pas disa ditësh polemikash dhe diskutimesh – dhe të ashpra – samiti i 29 krerëve të shteteve dhe qeverive të Aleancës Atlantike, asgjë nuk ka ndryshuar. Corriere della Sera shkruan se mbetet ende në fuqi ajo për të cilën u ra dakord në Samitin e Uellsit në 2014, pragu i kontributit qëndorn në 2 përqind deri në vitin 2024.

Presidenti Amerikan Tramp, pa filtrin e zëdhënësit të tij, foli për Korenë e Veriut, për presidentin rus Putin të cilin e sheh si konkurrent dhe jo armik, por dhe për Xhuzepin, pra kryeministrin Italian Xhuzepe Konte të cilin e lavdëroi pasi qeveria e tij kishte fituar zgjedhjet falë linjës së fortë kundër emigracionit. Por Tramp vijon të konsiderojë sukses rezultatet e arritura në samitin e Brukselit duke thënë se besonte në aleancën atlantike. Dhe pse më parë kishte thënë se mund të dilte pa pasur nevojë për aprovimin e Kongresit Amerikan, por nuk do ta bënte nëse nuk do të ishte e nevojshme. Më tej kreu i Shtëpisë së Bardhë shtoi se në vitin e fundit shpenzimet e partnerëve për mbrojtjen janë rritur deri në 40 miliardë dollarë.

Ishte pikërisht teksa udhëtonte në mbretërinë e bashkuar, kur krerë të ndryshëm shtetesh dhe qeverish përgënjeshtruan deklaratat e Tramp. Kryeministri Italian Xhuzepe Konte pranoi se Presidenti Amerikan Tramp kishte të drejtë për sa i përket faktit se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kontribuojnë më shumë se cduhet në NATO. Por në t ë njëjtën kohë përjashtoi çdo mundësi që Italia të kontribuojë më shumë.

Edhe presidenti francez Emanuel Makron konfirmoi shpenzimet ushtarake të vendit të tij deri në 2 përqind deri në vitin 2024 dhe se nuk kishte asgjë për të shtuar.

Kryeministri spanjoll Pedro Sancez u shpreh se e kuptonte kërkesën e Tramp, por vendi i tij po bënte një përpjekje shumë të madhe në misionet e NATO-s dhë synon të arrijë pragun e 1.5 përqindëshit deri në vitin 2024.

Kancelarja gjermane Angela Merkel, objektivi kryesor i akuzave dhe kërkesave të Tramp, deklaroi se Gjermania është në rrugën e duhur duke mos komentuar më tej kërkesat e kreut të Shtëpisë së Bardhë.

Vetëm sekretari i përgjithshëm i NATO-s, norvegjezi Jens Stolteberg, u përpoq të mbrojë financuesin më të rëndësishëm  të Aleancës, duke thënë se mesazhi i tij i fortë pati një impakt të qartë tek aleatët. Në të vërtetë, samiti i Brukselit duket se ka konfirmuar faktin që marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian janë gjithnëj e më të vështira. Madje duke tejkaluar minimumin historik të atyre mes Uashingtonit dhe Berlinit. Angela Merkel nuk i ka mirëpritur akuzat e rënda të Tramp për varësinë energjitike nga Rusia, por dhe kërcënimet për vendosjen e tarifave ndaj miliona automjeteve që eksportohen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono