tritol

vloraaaaaaa.jpg
G. P.08:14 | 23/09/2018

Një sasi tritoli ka shpërthyer në një banesë në katin e katërt të një pallati në qytetin e Vlorës.  Ngjarja ka ndodhur orëve të para të mëngjesit dhe për pasojë ka vetëm dëme materiale.

Të njëjtat burime saktësojnë se shtëpia është e Jovan Çelës, 43 vjeç, i cili ka dëshmuar në polici se nuk ka konflikte personale.

Nga ana tjetër, policia e Vlorës ka shoqëruar disa persona, por nuk ka mundur të vendosë autorin ne pranga./abcnews.al

TRITOL-NE-KRUJE-1280x720.jpg
ent ela11:52 | 10/09/2018

Një sasi eksplozivi ka shpërthyer gjatë natës në oborrin e shtëpisë së babait të një zyrtari të OSHEE në Krujë.  Nuk dihen autorët dhe shkaqet e kësaj ngjarjeje, por sipas policisë nuk ka patur lëndime në njerëz, por vetëm dëme. Vetë zyrtari i OSHEE ka thënë në polici që nuk kishte konflikte personale, por mund të jetë për shkak të punës. Në shtëpinë ku u hodh tritoli jetonte Xhavit Masha, babai i zyrtarit të OSHEE D. Masha.

Krujë, Informacion paraprak

Më 10.09.2018, rreth orës 03:00, brenda murit rrethues të banesës së shtetasit B.M. 29 vjeç,( Përgjegjës i OSHEE-së Fushë-Krujë ) banues në lagjen “Pengile” Krujë, është hedhur një sasi lënde plasëse.

Si pasojë e shpërthimit ka vetëm dëme materiale.

Grupi hetimor po punon për identifikimin e autorëve dhe sqarimin e shkaqeve të ngjarjes. /abcnews.al

tritoli.jpg
G. P.08:42 | 03/09/2018

Një sasi e vogël tritoli shpërtheu në hyrjen e një lokali në qytetin e Laçit. Ngjarja ka ndodhur gjatë natës në lagjen nr. 4 pranë stadiumit, në pronën e Llesh Burakut. Sipas policisë, nga shpërthimi është dëmtuar pak porta kryesore e lokalit, por nuk ka patur dëme në njerëz.

Ndërkohë policia shoqëroi në komisariat Burakun, pasi kur kameramanët e televizioneve të ndryshme kanë shkuar të filmojnë vendin e ngjarjes, ai dyshohet se ka nxjerrë pistoletën. Pas disa orësh qëndrimi në komisariat Buraku u la i lirë pasi u provua që nuk kishte me vete armë zjarri./abcnews.al

auto_screenshot-1_1515999244-41226451515999811.jpg
G. P.10:55 | 15/08/2018

Një incident me shpërthim tritoli ka ndodhur ditën e djeshme në Vlorë. Sipas burimevengjarja ndodhi në lagjen “Isa Boletini” në orën 16:30. Sasia e eksplozivit shpërtheu në parukerinë në pronësi të shtetasit J.R, por në përdorim të qytetares S.Hoxhaj.

Nga shpërthimi nuk ka persona të lënduar, por vetëm dëme materiale. Nuk ka asnjë të dhënë rreth identitetit të mundshëm të autorit. Grupi hetimor është duke vazhduar punën për të zbardhur shkaqet e ngjarjes./abcnews.al

SHPERTHIM-NE-KAMEZ.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
G. P.15:18 | 14/08/2018

Tmerr për një familje në Kamëz, ku pas mesnate një sasi titoli ka shpërthyer në oborrin e banesës, ndërkohë që ndaj saj është qëlluar edhe me breshëri automatike. Policia thekson se ngjarja ka ndodhur në rrugën “Bulevardi Blu”, në oborrin e banesës së vëllezërve, Shkëlqim dhe Klevis Halili.


Kamza trondit sërish nga shpërthimi i tritolit. Këtë herë shënjestër ka qenë godina e familjes Halili, që ndodhet pranë Bashkisë së Kamzës.
Fillimisht autorët kanë qëlluar disa me armë zjarri, duke shkaktuar panik e frikë te anëtarët e familjes.
Pasi mbaruan të shtënat, pak çaste më vonë, rreth ores dy të mëngjesit të së martës, u dëgjua një shpërthim i fuqishëm, në pjesën e poshtme të kompleksit.

Ngjarja është regjistruar nga kamerat e sigurisë së lokalit ku duken personat që qëllojne me armë. Plumbat kanë mundur të deportojnë edhe në dhomën e gjumit dhe fatmirësisht asnjë prej familjarëve nuk është lënduar. Në oborrin e ndërtesës janë djegur edhe dy makina të familjes Halili. Deri më tani policia nuk ka asnjë autor të dyshuar, por nuk përjashtohet mundësia që sulmi të ketë qënë një paralajmërim për vëllezërit Halili. Shkëlqim dhe Klevis Halili, u morën në pyetje, por kanë mohuar të kenë konflikte me ndonjë person.

Pas terrorit të shkaktuar në kompleksin e familjes Halili, autorët u larguan në drejtim të Fushë-Krujës, thotë policia. Aty u gjet një automjet të djegur plotësisht dhe dy automatikë, që dyshohet se u përdorën mëngjesin e së martës në Kamëz.
Vetëm pak ditë më parë, pre e një shpërthimi me lëndë eksplozive ishte benesa e Xhelal Dacit, ndërsa për ngjarjen u pragon një 23-vjeçar me origjinë nga qyteti i Kukësit./abcnews.al

shprethimiii.jpg
G. P.09:30 | 30/07/2018

Personi që vendosi lëndën shpërthyese në banesën e Xhelal Dacit ishte paguar 5 mijë euro. Në këtë përfundim ka dalë grupi hetimor, ndërsa vuri në pranga një person me origjinë nga qyteti i Kukësit. Vilson Brahaj ishte fiksuar nga kamerat e sigurisë në momentin që u largua me vrap, ku më pas u identifikua edhe mjeti që kishte fshehur në një bodrum, afër lumit tek “Ura e Tapizës”.

Pak ditë pas shpërthimit në banesën e Xhelal Dacit në zonën e Bathores në kryeqyetet policia ka prangosur një 23-vjeçar si autor të dyshuar për ngjarjen.

Ky është momenti ndalimit të Vilson Brahaj me orgjinë nga qyteti i Kukësit. Forcat e FNSH-së e arrestuan në shtëpinë e tij në periferi të Tiranës. Siç duket edhe nga pamjet e shpërndara nga uniformat blu, Brahaj ishte autori që largohej me vrap, pak çaste pasi kishte vendosur eksplozinin në banesën e familjes Daci.

Operacioni i policisë për kapjen e 23-vjeçarit quhej “Pagesa”. Nga hetimet rezultoi se, Vilson Brahaj kishte marrë 5 mijë euro për vendosjen e 500 gramëve triton në dyqanin e Xhelal Dacit.

Policia ende nuk ka një emër se kush ka qenë personi që i ka dhënë paratë të riut me origjinë nga Kukësi, pasi ky i fundit nuk ka pranuar të bashkëpunojë me hetuesit.

Ndërkohë, autori i dyshuar pas kryerjes së krimit, sipas policisë ka hedhur në lumë tek “Ura e Tapizës” rrobat e përdorura në orët e para të mëngjesit të së premtes. Vetëm pak metra më tej, Brahaj kishte edhe fshehur automjetin që u largua nga zona ku ndodhi shpërthimi.

Pista kryesore që po heton policia është ajo e hakmarrjes. Familja Daci është në konflikt prej 3 vitesh me familjen Kolaveri për shkak se, Gazmir Daci ka vrarë Valmir Kolaverin në Nëntor të 2015-s dhe ka plagosur vëllanë e tij, Robert Kolaverin.

Gazmir Daci po vuan dënimin me 35 vite burg të dhënë nga Gjykata e Tiranës, teksa banesës së tij në rrugën “Martin Camaj” i është vënë edhe 3 herë të tjera tritol./abcnews.al

shprethimiii.jpg
G. P.14:31 | 28/07/2018

Autori që vendosi lëndën plasëse në banesën e Xhelal Dacit në zonën e Bathores,dyshohet se u largua nga vendi i ngjarjes me një automjet tip BMW ngjyrë gri. Pamjet janë sigurar nga disa kamera të tjera sigurie, ndërsa personi që ka vendosur lëndën plasëse theksojnë hetuesit mund të jetë rreth 1.8 metra i gjatë.

Rreth 200 gramë eksploziv dyshohet se u vendosën në dyqanin e familjes Daci, në orët e para të mëngjesit të së premtes. Ekspertët e xhenios ende nuk kanë përcaktuar llojin e lëndë plasëse, pasi nga mënyra e shpërthimit mund të jetë edhe prodhim artizanal.

Grupi hetimor po punon në dy pista. E para lidhet me hakmarrjen e mundshme nga familja Kolaveri, pasi një djalë i saj u vra me armë zjarri në Nëntor të 2015-s dhe tjetri mbeti i paralizuar nga plumbat.

Për atë ngjarje, u akuzua Gazmir Daci dhe po vuan dënimin me 35 vite burg të dhënë nga Gjykata e Tiranës. Pista e tjetër që po hetohet është ajo e përfitimit të azilit nga familja Daci. Menjëherë pasi la qelitë e burgut, shtatë muaj më parë, Xhelal Daci, i cili u dënuar për armëmbajtje pa leje, u largua nga Shqipëria drejt një vendi të Bashkimit Europian.

Familjarët e tij nuk e bëjnë të ditur destinacionin, pasi i tremben gjakmarrjes. Ky fakt përforcohet edhe më shumë se asnjë nga anëtarët e familjes Kolaveri nuk u shoqëruan për ngjarjen në Komisaritin e Policisë Nr.5., të Kamzës. Të dyja familjet, Daci dhe Kolaveri janë në gjak edhe pse jetojnë shumë pranë njëra-tjetrës në zonën e Bathores.

Ndërkohë nga kamerat e tjerë të sigurisë të sekuestruara në fillim të rrugës Martin Camaj dhe zonën e Bathores si edhe të disa bizneseve aty pranë, ekspertët kanë dyshime se nga vendi i ngjarjes, autori u largua me një automjet tip BMW ngjyrë gri.

Gjithashtu, është tëpër e vështirë të identifikohet  personit që vendos lëndën plasëse në familjen Daci, pasi ka qenë i veshur me të zeza dhe në kokë mbante një kapuç./abcnews.al

 

shprethimiii.jpg
G. P.09:10 | 27/07/2018

Këto janë pamjet e siguruara nga kamerat e sigurisë së familjes Daci, pak çaste para se një person të vendosë lëndën plasëse rreth ores 01:31 minuta.Vetëm disa sekonda më vonë, kamerat kanë fiksuar një nga autorët duke u larguar me vrap, të cilin e priste një automjet me drita ndezur.

Në katin dytë të banesës tre katëshe, banon Xhelal Daci. Ai fitoi lirinë para 7 muajsh i dënuar për fshehje të provave që zbulojnë të vërtetën dhe armëmbajte pa leje. Për të njëjtën ngjarje, djali i tij Gazmir Daci është dënuar me 35 vite burg për vrasje me dashje të Valmir Kolaveri dhe plagosjen e Robert Kolaverit që mbeti paralizuar nga plumbat.

Si familja e autorit dhe ato të viktimës janë banues në rrugën Martin Camaj në Bathore. Prej kohësh uniformat blu i kanë mbajtur në vëzhgim familjen Daci dhe Kolaveri, pasi ngjarja e mëngjesit të premtes është një rast i përsëritur.

Edhe më herët, familja Daci është gjendur në situatë të njëjtë. Në 2016 iu hodh një granatë në oborrin e banesës ndërsa në Janar të vitit 2017 familjes një sasi tritoli shpërtheu në dyqanin, i cili ndodhet ngjitur me portën kryesore.

Në të tre rastet policia nuk ka arritur të zbulojë autorët, por vetëm ka mundur të mbledh pamjet e kamarave të sigurisë siç bërë edhe në shpërthimin e së premtes.

Ngjarja më e bujshme, por që mbetit në tentativë ishte atentati i 31 Korrikut të 2016-s me snaiper ndaj Gazmir Dacit brenda ambienteve të burgut të Vaqarrit. Ky i fundit ishte me fat pasi u plagos një shtetas nga Kosova që ishte në ajrim në ato çaste, teksa policia prangosi Ergys Kolaverin dhe kushëririn e tij, Enea Ceka.

Ata ishin pozicionuar në një kodër përballë burgut, por nuk mundën të qëllonin në shenjë. Ergys Kolaveri është dënuar me 20 vite burg nga Gjykata e Tiranës, ndërsa ky i fundit ka mohuar gjatë gjithë procesit gjyqësor të ketë lidhje me atentatin me snaiper të ndodhur në burgun e Vaqarrit./abcnews.al

makio-1280x680.jpg
G. P.09:09 | 22/07/2018

Një shpërthim ndodhi në orën 07:30 të mëngjesit të sotëm në Vlorë. Mjeti që shpërtheu ishte i parkuar dhe për pasojë ka vetëm dëme materiale. Policia po heton nëse në mjet ishte vendosur tritol apo ka pasur rrjedhje gazi.

Një shpërthim i fuqishëm u dëgjua në mëngjes herët në lagjen “24 Maji” të qytetit të Vlorës.

Një banor i zonës kishte parkuar makinën pranë një blloku pallatesh dhe pak minuta më vonë ka parë mjetin e tij të shpërthejë. Sipas informacionit të policisë, makina tip “Benz” me targa AA 720 FD  i përket Agim Ismalaj, 30 vjeç, me banim në Vlorë.

Nuk raportohet për të lënduar, vetëm dëme materiale.

Policia rrethoi zonën dhe nisi hetimin për ngjarjen.

Dyshohet se makina ka shpërthyer nga një lëndë plasëse. Por nuk përjashtohet mundësia që të ketë patur rrjedhje gazi.

Pas ekspertimit të plotë do të përcaktohet edhe shkaku i saktë i shpërthimit të mjetit në Vlorë.

Jashtë kamerave, banorët treguan se shpërthimi ishte i madh dhe ka shkaktuar edhe dëme materiale në banesat aty pranë.

tritol-730x361.jpg
G. P.10:51 | 20/07/2018

Në orët para të mëngjesit të sotëm një shpërthim i fuqishëm tritoli është rregjistruar në rrugën “Ymer Kurti” në kryeqytet.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 02:10 dhe sipas informacioneve zyrtare të bëra publike nga policia e Tiranës, lënda plasëse mësohet se është vënë në katin e parë të një pallati, pranë qepenit të një dyqani bosh, në pronësi të shtetases Drita Lulo.

Kjo e fundit mësohet se është motra e ish-gjyqtarit të shkarkuar të Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulos.

Si pasojë e këtij shpërthimi ka patur vetëm dëme materiale./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono