tremb

09-Abc-News-HD_2019_0628_1620_17-1280x710.jpg
ad min17:27 | 28/06/2019

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti deklaroi këtë të premte se me datën 30 Qershor njerëzit do t’i thonë jo një politike që i mbivendoset vullnetit të tyre. Ajo ishte e ftuar në studion e ABC News.

Kur u pyet nga gazetarja Juli Xhokaxhi nëse i trembet faktit që PS mund të fitojë 61 bashkitë dhe në këtë mënyrë kalojmë në një sistem që nuk është më pluralist, Gjylameti tha se i trembet vetëm të mos qenit në lartësinë e pritshmërive që kanë qytetarët.

“Unë i trembem vetëm një elementi. Është të mos qenit në lartësinë e duhur për çfarë kanë pritshmëri qytetarët shqiptarët. Mendoj se vit pas viti duke qenë se jemi lodhur duke parë njerëz të papërgjegjshëm që na drejtojnë, sot ajo që i trembem është që rritja e pritshmërisë për të pritur gjithmonë më mirë, më mirë, më mirë është që ngrihen kërkesat. Në këtë aspekt ajo që i trembem është a do të jemi në lartësinë e duhur për të plotësuar të gjitha këto pritshmëri. Ajo që më takon mua është që në datën 30 njerëzit do i thonë jo njëherë e mirë një politike që do që t’i mbivendoset vullnetit të popullit”, tha Gjylameti.

Për sa i përket bojkotimit të zgjedhjeve nga ana e opozitës, ajo tha se “Nuk besoj se ka të bëjë me mungesën e demokracisë të respektosh vendimmarrjen e opozitës, e cila ka një vendim tërësisht të padëgjuar ndonjëherë, për mua më i gabuari që është ndërmarrë ndonjëherë, por në fund të ditës demokracia është të respektosh vendimmarrjen e tyre”./abcnews.al

vlcsnap-error861-1-1280x720.jpg
ad min21:41 | 13/02/2018

Ekspertë të çështjeve ushtarake kanë paralajmëruar se ritmet e zhvillimit të forcave të armatosura kineze po lënë pas simotrat e Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s, të cilat duhet të zgjohen nga gjumi.

Modernizimi i forcave të armatosura kineze po vijon me ritme më të shpejta nga sa kishin parashikuar ekspertë të fushës. Aktualisht, sipas specialistëve të Institutit Ndërkombëtar për Studimet Strategjike me bazë në Londër, do të jetë Kina dhe jo Rusia që do të shënojë atë gur kilometrik që Shtetet e Bashkuara duan ta arrijnë për ushtrinë e tyre.

Vlerësimi, sipas specialistëve, përputhet sa i takon zhvillimit të forcave ajrore dhe detare kineze. “Sigurisht, ky transformim i ushtrisë kineze ka kërkuar kohën e tij, por tashmë vendi ndodhet në një pikë kur mund të kthehet në konkurrentin kryesor të Uashingtonit”, thonë ekspertët.

Dhe në fakt, progresi i kapaciteteve teknike të “dragoit” janë të dukshme; që nga raketat balistike me rreze ultra të gjatë veprimi e deri tek avionët luftarakë të brezit të pestë. Vitin e kaluar aeroplanmbajtësja e parë kineze doli në det; një lëvizje kjo që sipas specialistëve duhet të zgjojë NATO-n nga gjumi.

Ndërkohë që vendi po punon për ndërtimin e aeroplanmbajtëses së dytë. Gjithashtu, Pekini po riorganizon strukturën komanduese të ushtrisë për të koordinuar më mirë të gjitha njësitë e saj. Sa i përket artilierisë, mbrojtjes ajrore dhe sulmeve tokësore, ushtria kineze ka armatime që lënë pas çdo pajisje që mund të përdorin Shtetet e Bashkuara, thonë ekspertët. Që prej fundit të viteve ’90, kur mori në dorë teknologjinë e avancuar ushtarake ruse, Marina Kineze ka rikapitalizuar korpusin e flotës mbi dhe nënujore të saj./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono