trazira ne burg

burgu-veneziele-1280x853.jpg
nev ila11:50 | 25/05/2019

30 të dënuar kanë mbetur të vrarë, si pasojë e trazirave në një burg në Venezuelë. Autoritetet dhe organizatat joqeveritare japin versione të ndryshme për arsyet e këtyre trazirave.

Janë të paktën 30 personat që kanë mbetur të vrarë si pasojë e një revolte të shpërthyer në burgun e Akarigua, në zonën perëndimore të Karakas, Venezuelë. Revolta, që shkaktoi përplasje të dhunshme mes policisë dhe të dënuarve shpërtheu nga vdekja e një të dënuari një ditë më parë, e më pas u transformua në jë përpjekje për arratisje në masë. Gjatë trazirave mbetën të plagosur 7 të dënuar të tjerë dhe 18 agjentë policie

Sipas autoriteteve vendore, të burgosurit kanë qëlluar shumë plumba dhe kanë shpërthyer tre granata kundër policisë. Por organizatat jo qeveritare në vend kanë kundërshtuar këtë version duke thënë se revolta shpërtheu pasi forcat e rendit u futën në burg duke larguar bashkëshortet dhe të fejuarat e të burgosurve që ndodheshin aty për vizitë.

Po sipas këtyre organizatave, të burgosurit prej javësh i kanë kërkuar autoriteteve që të mos i transferojnë në qendra shumë larg vendeve të tyre të origjinës.

Por është dhe një version i tretë i një organizate tjetër jo qeveritare sipas të cilës të enjten një I burgosur mori peng disa vizitorë dhe u qëllua për vdekje nga policia që ndërhyri për ti shpëtuar./ABC News 24/7

p062p3ck.jpg
ent ela10:09 | 29/03/2018

Një revoltë e shpërthyer në një burg në Venezuelë ka shkaktuar 68 viktima. Trazirat nisën pasi një i dënuar qëlloi me armë një agjent policie duke e plagosur në këmbë.

Të paktën 68 persona kanë mbetur të vrarë gjatë një revolte të shpërthyer në një stacion policie në Valencia, qyteti i tretë më i madh i Venezuelës. Gjatë trazirave Brenda kazermës shpërtheu dhe një zjarr, i cili mund të jetë vënë nga të burgosurit. Revolta shpërtheu kur një i burgosur i armatosur i qëlloi një agjenti policie në këmbë.

Shoqata jo fitimprurëse “Një dritare për Lirinë”, e cila monitoton situatën e të burgosurve në burgjet venezueliane, ka publikuar pamjet e ndërhyrjes së shpejtë në kazerëm duke akuzuar ministren venezueliane të burgjeve, se është përgjegjëse për incidentin pasi prej kohësh burgjet në vend janë të mbipopulluara.

Pas incidentit falmiljarë të të burgosurve anë protestuar para kazermës duke kërkuar informacione për të afërmi e tyre. Prptesta ka përfunduar në përleshje fizike me agjentët e policisë të cilët janë detyruar të përdorin gazin lotsjellës për të shpërndarë turmën.

E vetmja mënyrë që mjekët të hynin në kazermë për të ndihmuar ytë pl;agosurit ishte nëpërmjet tueneleve të nëndheshëm./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono