tragjedia

ural-airlines.jpg
G. P.13:24 | 15/08/2019

Një tragjedi ajrore është shmangur në Rusi, ku një avion pasagjerësh ka bërë një ulje të detyruar në rrethinat e Moskës. Avioni është ulur në tokë me motorë të fikur dhe si pasojë e impaktit disa persona kanë mbetur të plagosur.

Një avion pasagjerësh në Rusi ka bërë një ulje të detyruar në afërsi të Moskës, për shkak se kishte humbur kontrollin pasi ishte përplasur me një tufë zogjsh. Të paktën 23 persona mbetën të plagosur nga aksidenti, kur avioni u detyrua të prekte tokën me motorët e fikur.

Avioni i “Ural Airlines” po udhëtonte drejt qytetit Simferopol në Krime kur u përplas me tufën e zogjve, pak momente pasi ishte ngritur në ajër. Autoritetet deklaruan se avioni ishte dëmtuar rëndë dhe nuk do të fluturojë më.

Ndërkohë, një hetim për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes është në zhvillim e sipër. Mjeti fluturues kishte 233 pasagjerë në bord në momentin kur zogjtë u përthithën nga forca e motorëve të tij dhe ekuipazhi vendosi të ulet.

Një pasagjer ka deklaruar për mediat lokale se mjeti fluturues kishte nisur të dridhej pasi ishte ngritur në ajër. Avioni u ul në një zonë këndore rreth 1 kilometër larg pistës së aeroportit ndërkombëtar Zhukovski, me motorët e fikur dhe rrotat e bllokuara.

Pasagjerët u evakuuan menjëherë. Disa prej tyre u dërguan për mjekim në spital, ndërsa të tjerë u kthyen në aeroport. Ministria ruse e Shëndetësisë bëri të ditur se pesë fëmijë ishin mes personave që u shtruan në spital.

Sipas njoftimit, disa prej tyre janë në gjendje kritike, ndërsa të tjerë jashtë rrezikut për jetën. Mediat ruse e kanë krahasuar incidentin me atë të “US Airëays” të vitit 2009 që kreu një ulje emergjente në lumin Hjudson pak pasi ishte ngritur në ajër./ABC News Albania 24/7

ura-morandi-1280x720.jpg
nev ila13:22 | 14/08/2019

E gjithë Italia ka përkujtuar të mërkurën viktimat e shembjes së urës “Morandi”. 1 vit nga tragjedia, krerët e shtetit italian kanë deklaruar se vendi po ringrihet edhe më i fortë se më parë. Ndërkohë, nga ceremonia përkujtimore janë dëbuar përfaqësuesit e kompanive që kujdeseshin për mirëmbajtjen e urës para shembjes së saj.

Në Xhenova të Italisë është mbajtur këtë të mërkurë një ceremoni përkujtimore në nder të viktimave të urës Morandi, shembja një vit më parë e të cilës u mori jetën 43 personave.

I pranishëm, presidenti i Italisë Serxho Matarela u prit me duartrokitje dhe u takua përzemërsisht me të gjithë familjarët e të ndjerëve. Më pas, ceremonia nisi me leximin e emrave të tyre.

Në fjalën e tij, kryeministri Xhuzepe Konte deklaroi se shteti nuk i ka harruar njerëzit që humbi nga kjo tragjedi.

“Vendi ynë nuk e harron dhimbjen, por di të përshtatet në mënyrë që të rilindë. Xhenova është simboli i kësaj force të shpirtit tonë”, deklaroi Konte.

Në 11 e 36 minuta, që është dhe momenti i tragjedisë, u mbajt një minutë heshtje që u thye vetëm nga sirenat e anijeve dhe këmbanat e kishave të qytetit që ranë në nder të viktimave.

“Rindërtimi ka filluar dhe ura e re duhet të jetë gati në prill të vitit të ardhshëm”, vijoi kryeministri Konte.

Ndërsa ministri i Brendshëm, Mateo Salvini, përmes një postimi në Twitter u shpreh:

“Ura e re po ndërtohet. Xhenova vajton, lutet dhe ngrihet sërish”.

Në ceremoninë përkujtimore u paraqitën edhe disa përfaqësues të kompanive “Atlantia” dhe “Autostrada për Italinë”, që kujdeseshin për mirëmbajtjen e urës para se ajo të shembej, por pak momente më vonë, me kërkesë të familjarëve të viktimave ata u larguan.

Vetë delegacioni bëri të ditur se zgjodhi të largohej për të mos krijuar probleme dhe për të treguar respektin për familjarët e të ndjerëve./ABC News Albania 24/7

kanioni-i-Holtes-1280x721.jpg
nev ila16:30 | 15/07/2019

Në operacionin e shpëtimit për turistët e bllokuar në kanionin e Holtës u angazhuan edhe forcat zjarrfikëse . Kreu i zjarrfikëses në Gramsh Ilir Llapushi tregon se kur mbërritën në vendngjarje 24 vjeçarja nga Lushnja ishte mbytur. Ai bën apel që turistët të mos futen në kanion pasi është mjaft e rrezikshme sidomos kur ka reshje.

Një ditë pas ngjarjes së rëndë në Kanionin e Holtës ku humbi jetën 24 vjeçarja Desantila Sallaku nga Lushnja, shefi i zjarrfikëses në Gramsh  Ilir Llapushi ka folur për operacionin e shpëtimit të turistëve.

Ai tregon se reparti zjarrfikës e mori njoftimin nga policia, ku sipas uniformave blu, në kanionin e Holtës po mbyteshin disa persona.

“Pasi mbërritëm këtu, menjëherë vlerësuam situatën. Tentuam të çajmë rrymën e lumit të Holtës, duke kaluar në anë të shkëmbinjve, pikasëm mbi një shkëmb 3 fëmijë të cilët prisnin ndihmën e dikujt”, tha për ABC News Ilir Llapushi, shef i zjarrfikëses në Gramsh.

Sipas tij, kur zjarrfikësit kanë mbërritur, vajza ishte mbytur, megjithëse ata shpresonin se mund ta gjenin të gjallë. Ajo së bashku me vëllain kishin shkuar në fund të kanionit. Aty gjejnë edhe një  55-vjeçar që kishte hipur në një shkëmb. Pastaj kanë shpëtuar edhe vëllain e vajzës dhe personin tjetër.

“Kur ne mbërritëm në zonë vajzë ishte mbytur. Ne shpresonim që vajza të ishte gjallë bashkë me vëllanë. Ata kishin qenë pothuaj afër fundit të kanionit, aty ku rryma godet më shumë“, tha Llapushi.

Shefi i zjarrfikëseve në Gramsh  tha se ka ende ka turistë në kanion. Ndaj është lënë një person i posaçëm për të mos lejuar depërtimin në thellësi të kanionit./ABC News Albania 24/7

107213954_229ca2df-e899-4575-9745-bb526c2f455a.jpg
ent ela21:52 | 03/06/2019

Një trup i pajetë është nxjerrë të hënën nga ujërat e lumit Danub, në Hungari, 5 ditë pas incidentit të ndodhur javën e kaluar kur një varkë me turistë u mbyt. Mjeti lundrues po transportonte turistë koreano-jugorë dhe u fundos pasi u përplas nga një anije tjetër. Trupat e 7 prej tyre u rekuperuan natën e tragjedisë, ndërsa 7 të tjerë u shpëtuan të gjallë. Aktualisht, 19 shtetas koreano-jugorë dhe 2 hungarezë konsiderohen të humbur dhe dyshohet se janë mbytur. Trupi i rekuperuar ditën e hënë nuk është identifikuar ende, por sipas autoriteteve bëhet fjalë për një person me prejardhje aziatike. Më herët gjatë së hënës zhytësit hungarezë u përpoqën të arrinin varkën e fundosur, por u penguan nga prurjet e rritura të lumit Danub. /ABC News Albania 24/7

Salome-vepra-1280x729.jpg
ent ela20:30 | 10/04/2019

Tragjedia e Oscar Wilde “  Salome“ vjen  këtë fundjavë në teatrin eksperimental me regji të italianit Carlo Sciccaluga. Kjo pjesë e bazuar në emocionet njerëzore do të sjellë tek spektatori një udhëtim mes trilleve  sociale-politike dhe seksuale.

Emocionet mbeten të njëjta në çdo kohë ndaj ata që dhuron  tragjedia “Salome” e Oskard Wild shkruar në ‘800 do të jenë të shumëfishta, mes trillereve sociale dhe seksuale, shpjegon regjisori italian Carlo Sciccaluga.

Kjo pjese është njëndikim mes teksteve biblike e ku Gjon Pagëzori, i cili i kishte mbijetuar shkretëtirës, nuk e kish menduar se do i dalë shpirti nga duart e dy femrave. Kur të hiqet velloja e shtatë, nuk ka më kthim pas, koka e tij do të përfundonte në një pjatë argjendi. Kjo është një nga historitë më interesante të Librit të Shenjtë, Biblës, sjellë në një tjetër këndvështrim nga Oscar Wilde, në titullin “Salome”.

Salome vjen nën interpretimin e Ermira Hysit, e cila pranon se nuk ka qenë e lehtë për jetësimin e këtij personazhi i cili kërkon mjeshtëri dhe emocion.

Aktorja e njohur e skenës Yllka Mujo e ka për herë të parë prekjen e skenës së Teatrit Eksperimental dhe interpretimin me Alert Çeloaliajn.

Ndërsa Alerti Celoaliaj thotë se kjo pjesë ka shumë shtresa, e cila do të intrigojë jo pak spektatorin.

Kjo vepër, që pati vështirësi të shfaqej në Angli në vitet ‘800, ngjitet si premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në datën 14 prill.

Për arsye se ligji britanik i kohës ndalonte shfaqjen publike të pjesëve teatrore, ku përshkruheshin personazhe nga Bibla, Ëilde e shkroi “Salomé”-në në frëngjisht në vitin 1891, gjuhë në të cilën ajo u shfaq për së pari si një pjesë teatrore. Tre vjet më vonë u botua një version i saj në anglisht. Për publikun britanik u shfaq për herë të parë në vitin 1918, disa vjet pas vdekjes së Oscar Wilde./abcnews.al

Puke-zjarri-1280x714.jpg
ent ela13:40 | 09/04/2019

Sipas ekspertëve të policisë, tragjedia ne Puke, ku si pasojë e zjarrit burrë e grua humben jetën brenda në shtëpi, është shkaktuar nga një shkëndije elektrike në tavan. Ndërsa ekspertiza përfundimtare do përcaktojë dinamikën e ngjarjes në banesën ku jetonte familja Ndoj.

Për 20 minuta zjarri në  Breg të Pukës shkrumboi çdo gjë dhe mori dy jetë. Ekspertët kanë përcaktuar dhe shkakun paraprak të flakëve.

Një shkëndijë elektrike tek instalimet në tavanin e katit të dytë të ndërtesës. Kaq ka mjaftuar që i gjithë rrjeti i amortizuar të marrë flakë.

Natën e ngjarjes, në zonë kishte stuhi dhe luhatje të ndjeshme të tensionit. Nga nënçatia flakët kanë shpërthyer në gjithë shtëpinë.

Çifti Petrit e Dava Ndoj tentuan të dilnin nga dhoma, por ekspertët thonë se ata u asfiksuan.

Katër fëmijët përfituan sepse xhamat e dritares së dhomës së tyre ishin thyer. Ata u hodhën sipër disa llamarinave, duke shpëtuar dhe gjyshen e paralizuar.

Gjyshi tyre gjithashtu mundi të dilte nga flakët. Familja Ndoj përcolli për në banesën e fundit burrë e grua te cilët lanë pas katër fëmijë të mitur. Bashkia mori përsipër shpenzimet mortore dhe rindërtimin e banesës./abcnews.al

trump-phones-venezuelas-guaido-as-u-s-pushes-for-maduro-to-go.jpg
G. P.10:14 | 22/02/2019

Huan Guaido, i vetëshpallur president i Venezuelës ka urdhëruar ushtrinë të hapë kufirin me Brazilin për të lejuar hyrjen e ndihmave humanitare në vend. Kufiri u mbyll një ditë më parë me urdhër të Nikola Maduros.

Lideri i opozitës, i cili është vetëshpallur president i Venezuelës, Huan Guaido, ka miratuar një dekret presidencial duke urdhëruar hapjen e të gjithë kufijve për të sjellë në vend ndihmat humanitare ndërkombëtare. Në dekret, i cili u publikua dhe në Twitter, Guaido premton garanci dhe mirënjohje për ushtarët që do të respektojnë urdhërin.

Presidenti venezuelian Maduro urdhëroi një ditë më parë mbylljen e kufirit me Brazilin për të ndaluar kalimin e ndihmave, si dhe po vlerëson mundësinë për të mbyllur dhe atë me Kolumbinë.

Në dekretin e tij Guaido thekson se dy ditë më parë Asambleja Kombëtare miratoi një dispozitë duke autorizuar hyrjen e ndihmave në vend, të cila aktualisht janë depozituar pranë kufijve të Venezuelës, duke shtuar se grabitës të pushtetit të ligjshëm kanë promovuar veprime që të ndalojnë hyrjen e tyre në territor kombëtar.

Në ushtri me autoritetin e tij si komandant në fuqi i forcave të armatosura, Guaido konfirmoi këtë autorizim parlamentar dhe i urdhëroi ushtarët që të veprojnë sipas këtyre udhëzimeve.

Më pas dekreti i urdhëron organizmat përkatëse që të mbahet hapur kufiri me republikën federale të Brazilit. Në fund Guaido premton se në rendin juridik të tranzicionit drejt demokracisë dhe të jepen çmime dhe garanci për ushtarët që i binden Kushtetutës, ndërsa ata që nuk e bëjnë do të marrin dënimin e merituar./abcnews.al

ura-morandi.jpg
G. P.22:05 | 21/08/2018

Kompania “Autostrada për Italinë” ka lëvruar 500 milionë eurot e premtuara për riparimin e dëmeve të tragjedisë së urës Morandi. Ndërkohë, kryeministri Conte, përveç se e ka vlerësuar një shifër modeste ka deklaruar se qeveria ka marrë oferta të tjerë për rindërtimin e urës.

Kompania “Autostrada për Italinë” ka aprovuar të martën fondin prej 500 milionë eurosh, si dëmshpërblim për shembjen e urës Morandi. Lëvrimi i fondit ishte paralajmëruar javën e kaluar nga administratori Giovanni Castelluçi, por megjithatë, qeveria italiane duket e vendosur të vijojë me procedurat për tërheqjen e koncesionit të mirëmbajtjes së autostradave.

Në përfundim të mbledhjes së parë të bordit që nga dita e tragjedisë, kompania ka paralajmëruar se do të vendosë më vonë për përgjigjen e saj ndaj lëvizjes së qeverisë. “Autostrada për Italinë”, e kontrolluar nga kompania “Atlantia”, menaxhon rreth 3 mijë kilometra rrugë të Italisë dhe zotëron mbi 60 për qind të fitimeve të kompanisë mëmë.

Më herët gjatë së martës, kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte deklaroi për të përditshmen “Corriere della Sera” se 500 milionë eurot e ofruara janë një shumë modeste. “Ata i kanë mundësitë ta katërfishojnë ose pesëfishojnë shumën”, tha Conte. Kryeministri theksoi se qeveria e tij po punon për përcaktimin e masave penalizuese ndaj “Atlantias” dhe shtoi se në Romë kanë ardhur oferta alternative për rindërtimin e urës.

“Atlantia”, që zotërohet nga familja Benetton, fitoi koncesionin për mirëmbajtjen e rrugëve të Italisë rreth 20 vjet më parë. Tani, disa anëtarë të qeverisë bëjnë thirrje që procesi i mirëmbajtjes së infrastrukturës rrugore të kthehet në duart e shtetit./abcnews.al

URA-HISTORIKU-1280x720.jpg
ent ela23:17 | 14/08/2018

Shembja e urës Morandi në Itali dhe humbja e jetëve të njerëzve mund të ishin shmangur. E përuruar në vitin 1967, ekspertë të shumtë të inxhinierisë kishin paralajmëruar rrezikun që vinte nga strukturat e dobëta të saj. Por mesazhet e tyre ranë në vesh të shurdhët dhe tani, ajo që të gjithë pyesin është: kush do të mbajë përgjegjësi?

Ura e shembur të martën në Xhenova është nyja kryesore rrugore e qytetit, që lidh autostradën A10 me qytete të tjera në perëndim të Italisë, si dhe me portin tregtar dhe terminalin e trageteve. Pikërisht për këtë rëndësi strategjike, shpesh herë ura ka qenë objekt i trafikut të ngarkuar. Me një gjatësi prej 1 km e 182 metra, një lartësi në nivelin e rrugës prej 45 metrash dhe e pajisur me 3 shtylla betoni arme që arrijnë në 90 metra lartësi, shpesh herë ajo është quajtur edhe Ura e Bruklinit, për nga ngjashmëria me simotrën amerikane. E përuruar në vitin 1967, struktura që mban emrin e inxhinierit Rikardo Morandi ka qenë shpesh herë subjekt debatesh dhe ndër vite i është nënshtruar shumë ndërhyrjeve me qëllim mirëmbajtjen e saj. Pikërisht ndërhyrjet e shumta bënë që ekspertët të paralajmëronin rrezikun që sillte ajo, paralajmërime që mesa duket ranë në vesh të shurdhët.

Në vitin 2016, inxhinieri Antonio Brençi deklaroi se ura kishte aspekte të shumta problematike, nisur nga shpenzimet për mirëmbajtjen që kishin tejkaluar ato për ndërtimin. “Ura Morandi është një dështim i inxhinierisë”, paralajmëroi asokohe Brençi. E ngritur me një përbërje të përzierë, çimento arme të presuar dhe çemento arme të zakonshme për tre shtyllat, paralajmërimet mbi rezistencën e saj kishin ardhur edhe nga burime të tjera. Në maj të vitit 2011, një raport i Drejtorisë së Rrugëve të Italisë vuri në dukje “degradimin e theksuar të strukturës për shkak të trafikut”.

Ndërsa në vitin 2009 u përfol edhe shembja e planifikuar e një pjese të saj, një operacion që do të kërkonte nga 8 deri në 12 muaj e që do të realizohej përmes çmontimit të strukturës në rend të kundërt me fazat e ndërtimit. Kohë kjo që do t’u lejonte autoriteteve të evakuonin banesat dhe godinat që ndodheshin përreth. Por pavarësisht këtyre paralajmërimeve, asgjë nuk ndryshoi. Ura Morandi u shemb të martën e 14 gushtit, duke marrë disa dhjetëra jetë njerëzish e duke ndezur sërish debatet dhe ngritur pyetjen: a do të ndëshkohen përgjegjësit? /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono