traget

vlora.jpg
eri Ida12:11 | 14/02/2020

Moti i keq dhe me reshja ka sjellë pezullimin e lundrimit të tragetit në Vlorë.

Gazetari i ABC News, Elton Nika ka bërë me dije se trageti “ST.DAMIAN” dhe trageti “PRINCE” nuk do të nisen nga porti i Vlorës, deri në një përmirësim të kushteve të motit.

“Porti Detar” Vlorë sh.a,  ju informon se në bazë të parashikimit të kushteve hidrometeorologjike të përkeqësuara të detit në datën 14.02.2020, trageti “ST.DAMIAN” dhe trageti “PRINCE” nuk do të nisen nga porti i Vlorës. Pas përmirësimit të kushteve hidrometeorologjike tragetet do të nisen në datë 15.02.2020 drejt portit të Brindisit”, thuhet në njoftimin e Portit të Vlorës./abcnews.al

grabitjaaa.jpg
ad min10:37 | 25/09/2018

Policia e Vlorës vazhdon të kërkojnë personin e tretë të grabitjes mëngjesin e sotëm. Dy nga autorët që sulmuan furgonin që zbriti nga trageti u vendosën në pranga. Shuma e marrë, e cila është dërgesë e emigrantëve për familjet e tyre në Vlorë besohet se është më shumë se 10 mijë euro.

Forca të tëra policie janë në ndjekje të grabitësit të tretë. Dyshohet që ai është fshehur në këto zona të Panajasë.

Kurse këto janë makinat që tre grabitësit përdoren kur sulmuan furgonin që zbriti nga trageti i linjës Vlorë-Brindizi.

Një “Benz” dhe një “Audi”. Brenda tyre policia gjeti dy armë kallashnikov. Dy nga autorët u vendosën në pranga.

Momentin kur grabitën pranë stadiumit, ishin me maska, të veshur me tuta sporti dhe secili me kallashnikov.

Ngjarja ndodhi mëngjesin e kësaj të marte sapo furgoni që drejtohej nga Dëfrim Balili. Ai shpesh bënte rrugën nga Vlora deri në Firence dhe kur kthehej sillte dërgesat në para për familjarët e emigrantëve.

Autorët që kanë patur informacion të saktë e sulmuan dhe morën një çantë ku ndodheshin zarfet me para.

Një qytetari që sapo e kishte marrë porosinë e grabitën menjëherë.

Pas kësaj ata u larguan me shpejtësi me dy makinat. Policia e cila shkoi shpejt në vendin e ngjarjes dhe u vu menjëherë në ndjekje. Në ndihmë të saj edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë. Dy nga grabitësit u vunë në pranga dy orë pas krimit.

Kurse i treti mundi të humbasë gjurmë. Besohet se shuma e grabitur është më shumë se 10 mijë euro./abcnews.al

zjarr-1.jpg
ad min08:44 | 29/08/2018

Mbi 1 mijë persona në bordin e një trageti në ujërat grekë kaluan momente tmerri ndërsa mjeti i tyre lundruese mori flakë. Fatmirësisht të gjithë personat në bord u zbritën të sigurtë dhe pa dëmtime në portin e Pireut.

Një traget pasagjerësh me 1.016 njerëz në bord u kthye në mënyrë të sigurt në portin e Pireut në Greqi në orët e para të së mërkurës pasi në të ra një zjarr gjatë rrugës për në Kretë. Kjo është konfirmuar nga roja bregdetare greke. Nuk pati njoftime të menjëhershme për të lënduar, tha një zyrtar i rojes bregdetare. “Eleftherios Venizelos”, që mbante 875 pasagjerë dhe 141 pjestarë të ekuipazhit, po lundronte nga ishulli i Hydra kur njoftoi autoritetet rreth mesnatës se një seksion në parkingun e makinave kishte marrë zjarr.

Mjeti lundrues i ANEK Lines u shoqërua për në Pire, pasi autoritetet përdorën ajrin dhe detin në zonë për të mbajtur nën kontroll flakët. “Ishte një operacion i madh dhe çdo gjë shkoi siç ishte planifikuar”, tha Nikos Lagdianos, zëdhënës i rojes bregdetare. Dy anije zjarrfikëse, 48 zjarrfikës dhe dy ekipe të reagimit emergjent u përfshinë në operacion. Në Pire një dëshmitar pa pasagjerë në xhaketa shpëtimi duke ecur poshtë një shkallë anësore, ndërsa tymi vijonte të dilte nga anija. Zjarrfikësit vendosën një skelë në afërsi të tragetit.

Njerëzit publikuan fotografi në mediat sociale të individëve të veshur me xhaketa shpëtimit që ishin mbledhur në kuvertë.

“Ishte e vështirë të merrje frymë nga tymi,” tha një pasagjer.

Një tjetër bëri me dije se kishte dëgjuar një “zhurmë të madhe” para se udhëtarët të këshilloheshin të vishnin xhaketat e shpëtimit dhe të shkonin në zonat e sigurta. Zbarkimi i të gjithë pasagjerëve përfundoi rreth orës 7.00 të mëngjesit. Udhëtarët u vendosën në hotelet lokale nga operatori i trageteve, ndërsa një anije zëvendësuese pritet të hyjë në shërbim për të vijuar rrugën. Shkaku i zjarrit nuk është i qartë, por autoritetet po hetonin mundësinë që mund të kishte filluar nga një automjet. Në anije kishte më shumë se 200 automjete, duke përfshirë edhe kamionë./abcnews.al

traget.jpg
ad min12:23 | 03/08/2018

Një pasagjer humbi jetën në tragetin e linjës Bari-Durrës mëngjesin e sotëm, pak para se të mbërrinte në bregdetin shqiptar. Viktima është 58-vjeçari Isa Koni nga Vora.

Ishte nisur drejt Durrësit për të kaluar pushimet verore, por nuk mundi të mbërrijë i gjallë. Një pasagjer i linjës Bari-Durrës ndërroi jetë në traget. Ngjarja ndodhi në udhëtim e sipër rreth orës tre të mëngjesit.

Isa koni, 58 vjeç, emigrant prej 20 vitesh në Itali, sipas famijarëve është ndjerë keq, duke shfaqur probleme shëndetësore. Ata thonë se Konit nuk iu dha ndihma e parë pasi mungonte stafi mjekësor në traget.

“Dua të them që nuk i është dhënë ndihma e parë. Të gjithë thonin, që personi, Isa Koni, ka qenë i shtrirë dhe kanë thirrur mbi 30 minuta ose 1 orë infermierë, por nuk kanë ardhur”, tha Eldi Shehi, i afërm i viktimës.

Grupi hetimor në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës dhe ekspertët e fushës po punojnë për përcaktimin e shkakut të vdekjes. Fillimisht ka nisur marrja në pyetje e pjestarëve të ekuipazhit të tragetit. Por edhe e dëshmitarëve në vendin e ngjarjes./abcnews.al

tregeti.jpg
ad min11:12 | 12/07/2018

Një 12-vjeçar ka gjetur vdekjen teksa po udhëtonte nga Saranda drejt Korfuzit me një  traget linje.

Ngjarja ka ndodhur këtë të enjte, ndërsa policia njofton se 12-vjeçari L. K ndërroi jetë pasi kaloi gjendje të fikti.

Ai ishte duke udhëtuar sëbashku me familjen e tij.

Ndërkohë, grupi hetimor ka nisur punën për zbardhjen e plotë të rrethanave të vdekjes së të miturit./abcnews.al

tragetiii.jpg
ad min12:56 | 16/05/2018

Dy herë në javë një traget mallrash do të operojë përmes portit të Shëngjinit. Kjo u arrit me një marrëveshje midis autoriteteve të Portit të Shëngjinit dhe atij të Ravenas në Itali.

Kamionët e mallrave do të mund të lëvizin drejt Italisë edhe nga Porti i Shëngjinit.

Një traget që do të lidhë portën detare të veriut me portin e Ravenas ka nënshkruar marrëveshje me portin e Shëngjinit për ta kryer këtë shërbim 2 herë në javë.

Drejtori i portit, Ermal Pacaj, ka shpjeguar se interesimi i kompanive për të operuar nga Shëngjini është i lartë, kjo edhe për shkak të kohës së shkurtër të përpunimit, tarifave dhe shkurtimimit të distancave për operatorët në veri.

Sipas tij, përdorimi i portit të Shëngjinit për lëvizjen e trajlave me mallra do të ndikojë në ndryshimin e imazhit të Shëngjinit si dhe do të japë ndikim në rritjen e të ardhurave për këtë port.

Pas mbërritjes së tragetit të mallrave, drejtuesit e portit të Shëngjinit do të vijojnë kontaktet edhe me operatorë të tjerë që të bëjnë pjesë të itenerarit të tyre për shkëmbimet e mallrave edhe portin e Shëngjinit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono