toyota yaris

toyota-yaris.jpg
nev ila22:49 | 11/06/2019

Prokuroria Belge me anë të letër-porosisë që mban datën 30 prill, i ka kërkuar Prokurorisë për Krime të Rënda, që të marrë për llogari të hetimit të tyre dëshminë e kreut të PD Lulzim Basha në lidhje me 3.4 milionë eurot që u gjetën në makinat Toyota Yaris që u kapën në portin e Durrësit në fund të qershorit e kaluar. Autoritetet belge kanë nisur një hetim paralel me autoritetet shqiptare mbi këtë çështje dhe kanë 12 persona nën hetim.

Me anë të një letër porosie Prokuroria Belge, i ka kërkuar Prokurorisë së Krimeve të Rënda, që të marrë në pyetje kryedemokratin Lulzim Basha, në cilësinë e personit që ka dijeni për ngjarjen e sekuestrimit të 3.4 milion eurove në portin e Durrësit. Edhe prokuroria Belge po kryen prej disa muajsh një hetim për 3.4 milionë eurot dhe janë duke hetuar 12 persona me akuzën e pastrimit të parave. Në kuadër të këtij hetimi, autoritetet belge kanë kërkuar që kryedemokratit Basha ti bëhen 3 pyetje:

-Si është informuar ai për prejardhjen e parave?

-Si është informacioni i saktë që ka marrë?

-Dhe nga kush i ka marrë këto informacione?

Vetë Basha është thirrur në prokurori 23 tetorin e vitit 2018 për të dëshmuar në lidhje me një hetim të nisur ndaj tij për nxjerrje të sekretit shtetëror për çështjen e “Toyota Yaris”-it.

Nga ana tjetër belgët kërkojnë që prokuroria e krimeve  të rënda t’u vërë në dispozicion, një kopje të dosjes, nëse kanë nisur një hetim menjëherë pas deklaratave të liderit të opozitës. Në kërkesën që mban datën 30 prill, ata kërkojnë që këto informacione së bashku me përgjigjet e Bashës t’i dërgohen në një kohë sa më të shpejtë.

Prokurorët e çështjes pritet që në ditët në vazhdim të thërrasin kryedemokratin  të japë shpjegime për 3.4 milion eurot që u gjetën në makinën “Toyota Yaris”.

Personat e proceduar në Belgjikë janë Alfred Vladi, Elvis Vladi, Edi Lika, Agim Ceka, Alban Mollaymeri, Niman Nimani, Alman Nimani, Albana Vladi, Arianit Nimani, Drita Sopo dhe Driton Hakaj.

Ndërsa në letër-porosinë e dytë që ka mbërritur në prokurorinë e krimeve të rënda, belgët kanë kërkuar që shuma e parave të sekuestrohet për llogari të atyre dhe të rimerren në pyetje 4 të arrestuarit Edi dhe Klevis Lika, Agim Ceka dhe Alban Mollaymeri.

Dy ditë para se 3.4 milionë euro të kapeshin në dy makina Toyota Yaris në Durrës, Lulzim Basha akuzoi nga foltorja e kuvendit kreun e grupit parlamentar socialist Taulant Balla si i përfshirë në këtë çështje, ndërsa Balla i cilësoi akuzat si shpifje.

Shitësi belg i makinave Toyota Yaris gjatë dëshmisë së tij, ka pohuar se nuk e njihte më parë personin shqiptar të cilit, ia ka shitur makinën, pasi e kishte kontaktuar përmes internetit e vetëm në një moment të dytë janë takuar nga afër, ku ka rënë dakord që t’i shiste automjetin Alban Mollaymerit. Emrin e Alfred Vladit në prokurori e ka zbuluar pikërisht Alban Mollaymeri.

Ai ka deklaruar para grupit hetimor, se disa muaj më parë, kishte porositur disa makina të tipit “Toyota”, nëpërmjet njeriut të tij Alfred Vladi, por nuk ka pasur aspak dijeni për shumën e parave, që u gjet brenda makinave.  Referuar përgjimeve telefonike rezulton se Mollaymeri ka komunikuar me Alfred Vladin, menjëherë sapo është vendosur bllokimi i automjeteve./ABC News Albania 24/7

Untitled-1-1.jpg
G. P.15:38 | 01/05/2019

Alfred dhe Elvis Vladi, dy personat e dyshuar si porositësit e makinave “Toyota Yaris”, ku rreth 1 vit më parë u kapën 3.4 milionë euro rezultojnë të pastër penalisht në Belgjikë dhe Gjermani. ABC News ka siguruar përgjigjet e letërporosive e të ardhura nga këto dy vende pas kërkesave të drejtuara nga prokuroria shqiptare për informacion.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka në dorë informacionet e ardhura nga autoritetet belge dhe gjermane për dy kushërinjtë Elvis dhe Alfred Vladi, të dyshuar për aferën e 3.4 milionë eurove që u gjetën në makinat “Toyota Yaris” e sekuestruara rreth një vit më parë në portin e Durrësit.

Nga përgjigjet e kthyera nga drejtësitë e dy shteteve europiane rezulton se Elvis dhe Alfred Vladi janë të pastër dhe pa precedentë të mëparshëm penalë në këto dy shtete.

Burime për ABC News theksojnë se në letërporosinë e kthyer nga autoritetet belge është e zbardhur edhe dëshmia e shitësve të makinave që janë marrë në  pyetje për këtë ngjarje. Në deklarimet e tyre thuhet se ata kanë bërë një kontratë shitje të rregullt dhe se nuk disponojnë asnjë informacion në lidhje me paratë e gjetura brenda makinave.

Po ashtu, organi i akuzës shqiptare, nëpërmjet letërporosive i ka kërkuar informacion autoriteteve britanike në lidhje më këta dy persona.

Nga verifikimi i dokumentacionit rezulton se “Toyota Yaris”, ku ndodheshin paratë ishte porositur nga Alban Mollaymeri, që është i arrestuar. Mollaymeri, në deklarimet para grupit të hetimit, ka pohuar se ka një servis privat me makina dhe se “Toyotat” i ka porositur nëpërmjet të njohurit të tij, Alfred Vladit.

Nisur nga dëshmia e tij, prokuroria ka dyshime se “Toyota Yaris” është blerë nga Alfred Vladi dhe në rrethana ende të pazbardhura prej tyre, në dyert e makinës është fshehur edhe shuma e parave.

Për 3.4 milionë eurot që vinin në Shqipëri përmes portit të Durrësit janë arrestuar babë e bir Edi dhe Klevis Lika, Agim Caka, Alban Mollaymeri. Ndërsa kushërinjtë Alfred dhe Elvis Vladi janë të shpalllur në kërkim./ABC News Albania 24/7

toyota.jpg
ent ela12:40 | 04/12/2018

Në seancën e radhës të përballjes së tij me kreun e Partisë Demokratike në gjykatë, deputeti Taulant Balla tha se Lulzim Basha shpifi ndaj tij për kredo politike. Balla mohoi kategorikisht lidhjen me “Toyotat Yaris”, ku u gjetën 3.4 milionë euro.  Ndërsa avokatët e Bashës refuzuan t’i tregojnë gjykatës burimin e informacionit të kreut të opozitës.

Përveç prapësimeve të paraqitura nga avokati, deputeti socialist Taulant Balla zgjodhi të japë vetë argumente para gjykatës në seancën e radhës të shqyrtimit të padisë për “shpifje” të bërë prej tij kundër kryedemokratit Lulzim Basha. Balla tha se kreu i opozitës ka shpifur kur lidhi emrin e tij me “Toyotat Yaris” të bllokuara në portin e Durrësit në Qershor 2018 me 3.4 milionë euro në bord.

“Nuk i njoh, nuk i kam njohur dhe nuk kam pasur asnjë lloj lidhje. Nuk kam asnjë lloj lidhjeje. Nuk kam dhënë asnjë garancie, nuk jap asnjëlloj garancie. Unë personalisht nuk kam asnjë lidhje me këtë ngjarje. Kjo është një rast i përsëritur ku politikanë të papërgjegjshëm apelojnë në akuza të pavërteta kundër kundërshtarëve të tyre me qëllim denigrimin dhe përfitimin e kredos politike përmes shpifjeve”, tha Balla.

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste kaloi edhe në akuza drejt kundështarit të tij gjyqësor e politik.

“Më rezulton se më i lidhur se unë me këtë grup kriminal qenka i lidhur vetë Lulzim Basha”, tha kreu i grupit parlamentar socialist.

Përfaqësuesit ligjorë të Lulzim Bashës në sallën e gjyqit këmbëngulën se klienti i tyre nuk ka thënë asgjë të gënjeshtërt. Nga ana tjetër ata garantuan burimin e informacionit për fshehtësi.

“E ripërsëris dhe kam autorizim të posaçëm nga zoti Basha për të pohuar se në asnjë rast dhe në asnjë rrethanë, qoftë edhe të shtrënguar nga sanksione shtetërore zoti Basha dhe asnjë përfaqësues i opozitës nuk nxjerr burimin e informacionit”, tha Bardhi.

I njëjti qëndrim u mbajt edhe në momentin që gjyqtari Gerd Hoxha i pyeti në mënyrë të drejtpërdrejtë për burimin. Në kufinjtë e një loje fjalës, avokatët thanë se vetë Balla e ka pranuar vërtetësinë e informacionit në përmbajtjen e kallëzimit që ka bërë ndaj Bashës në Prokurorinë e Tiranës.

“Sipas viktimës akuzuese që ka ngritur akuzën, i kallëzuari nuk ushtron detyrë publike të një natyre që mund të vinte informacioni dhe ky informacion thotë viktima akuzuese pa asnjë diskutim i është dhënë nga persona që kanë lidhje me hetimin”, tha Bardhi.

Në seancën e të martës, gjykata shfaqi në sallë edhe dy kronika televizive të paraqitura si provë me deklarata të Bashës brenda dhe jashtë Kuvendit, ndrësa i dha kohë palës akuzuese për të marrë në formën e kërkuar nga ligji një kronikë të televizionit “Klan”. Seanca e radhës e procesit do të zhvillohet në 18 Dhjetor./abcnews.al

toyota.jpg
ent ela10:18 | 04/10/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda ka marrë në pyetje katër personat e arrestuar pas bllokimit të 3.4 milionë euro në dy mjete “Toyota” në Portin e Durrësit në qershor 2018. Shpjegime para prokurorëve për llogari të hetimit kanë dhënë Edi Lika, djali i tij Klevi Lika, shoferi Agim Çekaj dhe Alban Mollaymeri. Sipas burimeve, të gjithë të dyshuarit kanë mbajtur qëndrim mohues. Ata janë shpreur se nuk kanë pasur dijeni për 3.4 milionët e fshehura në bordin e dy mjeteve “Toyota Yaris”.  Të arrestuarit e kësaj dosjeje po hetohen për “pastrim të parave”, “armëmbajtje pa leje” dhe  “falsifikim të monedhave” në formën e “grupit të strukturuar kriminal”. Për këtë çështje janë shpallur në kërkim kushërinjtë, Elvis dhe Alfred Vladi, të dyshuar si porositësit e mjeteve “Toyota Yaris” ku u gjetën eurot./ abcnews.al

MBULIM-KLEVI-LIKA.mpg_snapshot_00.54-1280x732.jpg
G. P.10:24 | 19/09/2018

Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda rrëzoi kërkesën e Klevis Likës për ndryshim të masës së sigurisë të caktuar ndaj tij “arrest ne burg”.

20-vjeçari i arrestuar bashkë me 3 persona të tjerë pas kapjes së 3.4 milionë eurove në dy “Toyota” në Portin e Durrësit e kishte paraqitur këtë kërkesë me argumentin se duhej të vazhdonte të ndiqte studimet e larta.

Klevis Lika qëndron në qeli që prej 25 Qershorit 2018, kur u arrestua. Bashkë me të u vunë në pranga edhe i ati i atij, Edi Lika, Agim Çeka dhe Alban Mollaymeri, ndërsa në kërkim janë dy porositësit e makinave “Toyota”, kushërinjtë Afrim dhe Elvis Vladi./abcnews.al

toyota.jpg
G. P.15:31 | 25/07/2018

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda ka refuzuar kërkesën për liri të katër të arrestuarve pas bllokimit të 3.4 milionë eurove në dy mjete “Toyota” në Portin e Durrësit në 23 Qershor 2018.

Një treshe gjykuese e Apelit la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” dhënë me herët nga Shkalla e Parë për të dyshuarit  Edi dhe Klevi liken, Arben Çeka dhe Alban Mollaymeri.

Ata akuzohen për “pastrim të parave”, “armëmbajtje pa leje” dhe  “falsifikim të monedhave” në formën e “grupit të strukturuar kriminal”. Për këtë çështje janë shpallur në kërkim kushërinjtë, Elvis dhe Alfred Vladi, të dyshuar si porositësit e mjeteve “Toyota Yaris” ku u gjetën eurot./abcnews.al

 

burg-1.jpg
G. P.10:25 | 12/07/2018

Gjykata për Krimet e Rënda la në burg katër të ndaluarit për 3.4 milionë eurot e gjetura në mjetet Toyota në Portin e Durrësit. Ata u paraqitën sot në këtë gjykate, që ka marrë në kompetencë këtë dosje.

4 të arrestuarit pas kapjes së 3.4 milionë eurove në portin e Durrësit do të vazhdojnë të qëndrojnë në burg, pas rivlerësimit të masës së sigurisë nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Kjo gjykatë la në fuqi të njejtin vendim atë të “arrest me burg” të caktuar nga gjykata e Durresit më 28 Qershor, e cila shpalli moskompetencë, duke e kaluar çështjen te Gjykata e Krimeve të Rënda. Të pranishëm në sallën e gjyqit ishin, Edi Lika, administrator i kompanisë që solli makinat nga Belgjika, djali i tij Klevis Lika, shoferi i trailerit Agim Çeka dhe Alban Mollaymeri, pronar servisi.

Ndryshe nga seanca gjyqësore e zhvilluar në Durrës, ku media ishte e pranishme gjatë gjithë procesit, te Gjykata e Krimeve të Rënda ndodhi e kundërta. Dy prokurorët e çështjes, Ened Nakuçi dhe Doloreza Musabelli, kërkuan që mediat të mos ishin të pranishëm pasi mund të dalin fakte që cënojnë hetimin.

Kjo gjë u kundërshtua nga avokatët mbrojës të të pandehurve. Sipas tyre, prokuroria nuk ka sjellë asnjë akt të ri ligjor.

Saimir Vishaj: “Absolutisht ishin të njëjtat prova dhe dyshimet që ishin në Gjykatën e Shkallës së Parë Durrës. Ndërkohë është shtuar akuza e re që ka të bëjë me grup të strukturuar kriminal dhe kryerja e veprave kriminale kryer nga grup i strukturuar kriminal”.

Ndërkohë në kerkim për këtë çështje vijojnë të mbeten dy kushërinjtë Alfred dhe Elvis Vladi, të cilët sipas prokurorisë, dyshohet së janë porositesit e makinave Toyota. Prokuroria e Krimeve të Rënda ka dërguar letërporosi në 3 shtete, Gjermani, Belgjikë dhe Angli, ku pritet të merret informacion i detajuar, në lidhje me aktivitetin e katër personave që mbahen në qeli, si dhe zbulimin e origjinës së parave të gjetur dy automjete.

taulant-balla.jpg
G. P.21:24 | 05/07/2018

Akuzat e ndërsjella midis kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kreut të grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, kanë vazhduar edhe në seancën plenare të së enjtes. Deputeti socialist e ka njoftuar se të martën e pret në gjykatë, ndërsa kreu demokrat e ka paralajmëruar se shumë shpejt një tjetër aferë korruptive do të zbulohet, ku i përfshirë pretendon se është edhe Taulant Balla.

E ka fjalën për kryetarin e grupit socialist Taulant Balla.

Por fjalimin e përgatitur nuk e kishte dedikuar për deputetin Balla kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha. Ai kërkoi t’i tregonte shqiptarëve se në 10 muaj u provua se pushteti i Edi Ramës është degraduar, kalbëzuar dhe ka falimentuar plotësisht.

“Në 10 muaj Shqipëria ka prodhuar kronika të krimit politik më shumë se e gjithë Evropa në 10 vjet”, tha Basha.

Edhe mos hapja e negociatave ishte rezultat i zgjedhjes së vetëdijshme të Edi Ramës për të mbrojtur Saimir Tahirin, Fatmir Xhafajn, Gjiknurin, Dakon, Habilajt, Balilët dhe të gjithë kokat e krimit dhe politikanët e korruptuar dhe të lidhur me krimin deklaroi Lulzim Basha, sipas të cilit, këta janë peshqit e mëdhenj që kërkojnë ambasadorët.

“Oqean? Mos gënjeni veten tuaj zotërinj ambasadorë, se shqiptarët nuk gënjehen më! Peshqit e mëdhenj janë në krahun tuaj në çdo pritje zyrtare dhe në podiumin e qeverisë këtu në parlament”, tha Basha.

Përgjigjen ia jep numri dy i Partisë Socialiste, i cili i kujton se nga vjen e kush e strehoi dhe promovoi politikisht peshkun Balili.

I rikujton edhe personazhe të tjerë të lidhur me botën e krimit dhe trafiqeve që Taulant Balla thotë se përgjigjen e Lulzim Bashës e pret në gjykatë.

I sigurtë duket socialisti Balla për vendimin e gjykatës në favor të tij dhe këtë e shpreh me tonet këmbëngulëse nga foltorja e parlamentit.

“Çoje kokën! Të martën të pres në gjykatë dhe mos merr raporte si për Rrugën e Kombit apo të ikësh në Holandë”.

Të njëtën kërkesë ia përsërit, ndërsa shkembehen në korridorin që i ndan, por kryedemokrati vendos t’i përgjigjet publikisht akuzës.

“Derrkuci i Yaris-it harron diçka. Më akuzon mua se kam dalë me vëllain e personave që u dyshonkan se janë pas parave të Toyota-s. E para punës, n.q.s ai qenka i dyshuar pse nuk e keni arrestuar deri më sot. E dyta, po ju keni vëllain e dënuar të ministrit të Brendshëm. Hanit, pinit nga mëngjesi deri në darkë me të. Çfarë standardi keni ju”?

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, reagon pa mikrofon ndaj akuzave. Në fund zgjedh vetëm të dëgjojë vazhdimin e fjalës së kryetarit të Partisë Demokratike që në të vërtetë është një tjetër paralajmërim.

“Derrkuci i Toyota Yaris-it, garanti i parave të pista të drogës dhe disa të tjerë që nuk janë këtu, jeni të përgjuar nga shërbimet e huaja, duke folur me Bacën në Selanik. Ah sa keq! Se shërbimet tona flenë gjumë. Jeni përgjuar duke dhënë garanci. Jua kanë vënë kryqin nga Uashingtoni në Bruksel, nga Belgjika në Romë. Së shpejti kryqin do t’ua venë shqiptarët”.

Kaq detaje dha Lulzim Basha për përgjimin e radhës, duke lënë të hapur se koha do ta vërtetojë vërtetësinë e deklaratës së tij./abcnews.al

3.4-MILIONE-EURO-HETIMI-TEK-KRIMET-1280x720.jpg
ent ela14:25 | 05/07/2018

Dosja hetimore e 3.4 milionë eurove të gjetura të fshehura në dy makina në Portin e Durrësit i kalon për hetime të mëtejshme Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Shkak dyshimet se këto para vijnë nga aktivitete kriminale të lidhura me narkotrafikun.

Procedimi penal i nisur nga Prokuroria e Durrësit për 3.4 milionë eurot e gjetura në dy mjetet “Toyota” i kalon për kompetencë Krimeve të Rënda. Materialet e dosjes kanë mbërritur te Krimet e Rënda, ku edhe është regjistruar procedimi penal. Brenda një afati 10 ditor të arrestuarit për çështjen, të lënë në “arrest në burg” nga Gjykata e Durrësit, pritet të dalin para Gjykatës për Krimet e Rënda për rivlerësim të masës së sigurisë. Një javë më parë Prokuroria la në burg katër të arrestuarit për 3.4 milionë eurot e bllokuara në Portin e Durresit në dy makina tip Toyata Yaris  në 24 qershor. Agim Çeka, 61 vjeç, Edi Lika (Cani), 41 vjeç dhe i biri, Klevi Lika (Cani), 21 vjeç, si dhe Alban Mollaymeri, 40 vjeç vijojnë të qëndrojnë në burg pas masës së siurisë të dhënë nga gjykata e Durrësit. Ndërkohë në kërkim në lidhje me këtë hetim vijojnë të mbeten kushërinjtë Elvis dhe Alfred Vladi. Prokuroria po zbardh dhe rolet në këtë grup kriminal. Elvis Vladi dyshohet se ishte personi që ka gjetur mjetet me qëllim transportin e parave, Lika dhe Cani siguruan transportin e mjeteve, ndërsa Alfred Vladi do priste mjetet kur të vinin në port, ndërkohë që Mollaymeri do zhdoganonte mjetet. Dyshimet se 3 milionë e 366 mijë euro vijnë nga droga kanë bënë që dosja hetimore nga Prokuroria e Durrësit të përcillet pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda. /abcnews.al

toyota-1.jpg
G. P.15:14 | 25/06/2018

Mbajtja në përgjime e disa personave të dyshuar për trafik droge nga Krimet e Rënda ka zbuluar dërgesën prej 3.4 milionë euro me dy “Toyota” në Durrës.

Përgjimet telefonike për llogari të një hetimi të Prokurorisë për Krimet e Rënda kundër një grupi të dyshuar për trafik droge ka zbuluar dërgesën prej 3.4 milionë euro cash të bllokuara të dielën në portin e Durrësit. Burime të rezervuara bënë me dije për ABC News se gjatë veprimeve hetimore proaktive përmes metodave speciale gjatë këtij hetimi autoritetet kanë dëgjuar biseda mbi përpjekjen e trasnportit të një shume cash drejt Shqipërisë.

Transkiptimi i përgjimeve ka bërë më të qartë tablonë dhe faktin se paratë do vinin në bordin e një mjeti të porositur për tregun shqiptar. Pas mbërritjes së kësaj ngarkese në portin e Ankonas në kushte të konfidencialitetit të plotë janë sinjalizuar autoritetet policore portuale të Durrësit, të cilët kanë pritur trailerin, ku ndodheshin mjetet e dyshuara.

Kontrolli fizik zbuloi shumën prej 3.4 milionë euro në brendinë e dy automjeteve “Toyota” të ngarkuara në trailerin që shërben për transportin e automjeteve. Ato ishin pjesë e një ngarkese prej 9 automjeteve në total, nga të cilat shtatë “Toyota”, një “Opel” dhe një “Alfa Romeo”.

Sipas burimeve, sasia e parave ishte voluminoze për shkak të prerjeve të vogla dhe ishin vendosur në të gjithë xhepat anësore të mjeteve, në kroskot dhe poshtë sediljve. Burime të ABC News konfirmuan se porositësi i mjeteve është një biznesmen shqiptar, pronar i një servisi automjetesh në kryeqytet.

Pas kryerjes së veprimeve të para prokuroira e Durrësit ka regjistruar procedim penal për veprën penale të “pastrimit të produkteve të veprës penale”. Ndërkohë që pritet që dosja të merret në dorë nga Prokuroria për Krimet e Rënda. Aktualisht, policia ka ndaluar dy shoferët e trailerit dhe administratorin e shoqërisë së transportit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono