Torino

Igli Nikolli16:56 | 08/12/2019

Emanuele Ndoj ka fituar derbin me Etrit Berishën. Një gol i Mario Balotellit në pjesën e dytë i dhuroi tre pikë të arta Brescias në fushën e Spal. Të dy lojtarët e kombëtares e nisën si titullarë këtë ndeshje, teksa mesfushori i “Dallëndysheve” u largua në minutën e 66-të nga fusha.

Fitorja bën që Brescia të parakalojë Spal dhe në tani renditet ekipi i Berishës në vend të fundit. Cagliari vazhdon të mos mposhtet. Sassuolo shënoi dy herë në pjesën e parë, por ekipi sard reagoi në të dytën, shënoi dy gola dhe u largua me një pikë të rëndësishme.

Renditja e kampionatit italian

Barazimi e ngjit Cagliarin në vend të katërt me 29 pikë, pozicion që e ndan me Romën, teksa kjo ishte ndeshja e 13-të pa humbje në Serie A. Ndeshja e drekës midis Lecces dhe Genoas u mbyll në barazim 2-2 dhe të dy ekipet ndanë nga një pikë. /abcnews.al

Rezultatet e Serie A
Veronik Istrefaj18:16 | 29/11/2019

Gentian Selmani u largua këtë verë nga skuadra e Laçit për të bërë hapin e radhës në karrierë, duke u transferuar në Turqi, tek ekipi i Menemenspor. Me këtë skuadër, Selmani po bën paraqitje të shkëlqyera, duke marrë vlerësime njëra pas tjetrës.

Paraqitjet e Selmanit kanë bërë që dy skuadra të vihen pas tij. Torino dhe Lecce janë ekipet e interesuara për shërbimet e Selmanit, me Torinon që shihet si ekipi favorit. Portieri aktual, Salvatore Sirigu, i ka kaluar vitet më të mira dhe po zhgënjen mes shtyllave.

Kjo gjë, ka bërë që Torino të mendojë seriozisht për transferimin e Selmanit në janar. Selmani, vetëm 21-vjeç, është objektivi kryesor i Torinos dhe në rast se ky transferim nuk konkretizohet, Leçe është gati për të përfituar./abcnews.al

Veronik Istrefaj23:16 | 23/11/2019

Torino nuk i ka hapur aspak probleme Interit në sfidën që sapo u mbyll, e vlefshme për javën e 13-të në Serie A. Zikaltërit e Antonio Contes triumfuan me rezultatin e pastër, 0-3, duke e dominuar sfidën.

Ishte Lautaro Martinez ai që shënoi golin e parë të sfidës, në minutën e 12-të. 20 minuta më vonë, mbrojtësi De Vrij dyfishoi për të besuarit e Contes, duke siguruar në një farë mënyre fitoren. Brenda 10 minutave të para të pjesës së dytë, Lukaku çon shifrat në 3-0 dhe vulos rezultatin final të sfidës.

Me këtë fitore, zikaltërit e Antonio Contes ngjiten në kuotën e 34 pikëve dhe nuk i ndahen Juventusit kryesues, që kanë një pikë më shumë./abcnews.al

Serie A, java 13

Torino – Inter  0-3
Lautaro 12, De Vrij 32′, Lukaku 55′

Veronik Istrefaj21:11 | 23/11/2019

Interi po luan në transfertë përballë skuadrës së Torinos dhe të besuarit e Antonio Contes kanë arritur të kalojnë të parët në avantazh. Në minutën e 12-të, sulmuesi argjentinas, Lautaro Martinez, gjen rrjetën.

Numri 10 i Interit i shpëton mbulimit të mbrojtjes vendase dhe iu drejtua me shpejtësi zonës kundërshtari. Me një diagonale me të djathtën, Martinez mposht gardianin Sirigu dhe 0-1 për Interin./abcnews.al

Torino – Inter   0-1
Lautaro 12′

Vladimir Prenga10:54 | 21/11/2019

Gentian Selmani po paraqitet mirë në Turqi me Menemenspor, klub që garon në ligën e dytë turke. Portieri i Shqipërisë U21, i grumbulluar disa herë edhe me kombëtaren A, mund të ndryshojë ekip në janar ose në verë.

“Calciomercato.it” shkruan Selmani është në fokusin e dy klubeve të Serie A, Lecce dhe Torino. Vetë menaxheri i portierit, Deniz Uysal, ka mohuar të ketë bisedime me klubet e sipërpërmendura, por zbulon se 21-vjeçarin e duan në Gjermani dhe në Superligën turke.

“Ne nuk kemi pasur kontakte zyrtare me këto dy klube. Por presidenti i Menemenspor na ka thënë se dëshironte të bisedonte me disa klube italiane. Na kanë ardhur oferta për Selmanin nga klube të Superligës turke dhe nga Bundesliga gjermane”, ka deklaruar Uysal. /abcnews.al

Veronik Istrefaj22:49 | 02/11/2019

Derbi i Torinos është fituar nga Juventusi. Ka mjaftuar një gol i Mathijs De Ligt që “Zonja e Vjetër” të triumfojë sërish në derbi. Ky gol, ishte i pari me fanellën e Juves për mbrojtësin holandez. Ndeshja nisi shumë pragmatike, me të dyja skuadrat që luftuan fort në mesfushë dhe që nuk i lejuan shumë hapësira njëra-tjetrës.

Megjithatë, Juventusi filloi të marrë në dorë frenat e lojës dhe të krijojë aksione të rrezikshme. Ronaldo e Ramsey patën rastet e tyre, por goli do të vinte vetëm nga një goditje këndi. Në zhvillimet e saj, topi përfundon në shtyllën e dytë, aty ku ndodhet i lirë Bonuçi. Italiani ka një kënd të pamundur për të goditur vetë dhe e kthen topin në qendër, aty ku është i lirë De Ligt.

Me një goditje fluturimthi, holandezi shënon një gol shumë të bukur, duke i fituar një tjetër derbi Juventusit. Me këtë triumf, “Zonja” vazhdon të ruajë vendin e parë, në kuotën e 29 pikëve pas 11 javëve. Interi në vend të dytë, ka vetëm një pikë më pak se të besuarit e Sarrit./abcnews.al

Serie A, java 11

Torino – Juventus  0-1
De Ligt 70′

Veronik Istrefaj22:14 | 02/11/2019

Mathijs De Ligt ka gjetur golin e parë me fanellën e Juventusit. Mbrojtësi holandez u transferua nga Ajaxi këtë verë dhe shumicën e takimeve, i ka luajtur titullar. Edhe në takimin e sotëm, derbin kundër Torinos, De Ligt e nisi titullar, madje u bë protagonist në dy episode.

Fillimisht, mbrojtësi preku një top me dorë në zonën e tij, por gjyqtari nuk akordoi penallti. Kjo gjë shkaktoi shumë polemika në rrjetë. Por në minutën e 70-të, holandezi arrin të gjejë rrjetën, duke shënuar një gol shumë të bukur nga zhvillimet e një goditje këndi. Ky ishte goli i parë i De Ligt me fanellën e “Zonjës së Vjetër”./abcnews.al

De Ligt 70′

Igli Nikolli14:11 | 31/10/2019

Torino nuk fiton në kampionat prej 26 shtatorit, ditë kur mposhti Milanin 2-1 në shtëpi. Më pas janë tre humbje në transfertë dhe dy barazime në shtëpi. Disfata e thellë 4-0 kundër Lazios ka tronditur pozitat e trajneri Walter Mazzarri.

Urbano Cairo e konfirmoi trajnerin pas humbjes së mbrëmjes së kaluar, por ka qenë i detyruar ta bëjë diçka të tillë. Të shtunën është derbi kundër Juventusit dhe presidenti i klubit granata e di mirë që një ndryshim pankinë në këtë moment nuk ka vlerë.

Ekipi duhet të reagojë, pavarësisht vështirësisë së madhe të përballjes së ardhshme. Mazzarri rrezikon postin dhe në skenë ka dalë emri i Gennaro Gattusos sipas raportimeve të mediave italiane. 41-vjeçari u shkarkua nga Milani në fund të sezonit të kaluar dhe po pret një ofertë serioze për t’u rikthyer në stol.

Torino do të ishte një opsion i mirë për të, por duhet pritur ende. Torino numëron 11 pikë pas javës së dhjetë dhe renditet në vend të 12-të, shumë larg pretendimeve të drejtuesve dhe tifozëve. /abcnews.al

Veronik Istrefaj22:15 | 30/10/2019

Golat e shkëlqyer, zakonisht i shohim të vijnë nga këmbët e sulmuesve, por dhe të mesfushorëve. Gjithsesi, kur shënon një qendërmbrojtës, bukuria e golit shtohet dyfish. Sot, në takimin mes Lazios dhe Torinos, Francesco Acerbi ka shënuar një eurogol.

Mbrojtësi lacial, nga një distancë shumë e largët, gjuan me të majtën dhe shënon ndoshta golin më të bukur të javës, duke mposhtur gardianin Sirigu. Ky gol në minutën e 25-të i dha edhe avantazhin Lazios, që po udhëheq me rezultatin 2-0./abcnews.al

Serie A, java 10

Lazio – Torino  2-0
Acerbi 25′, Immobile 33′

Vladimir Prenga10:31 | 30/10/2019

Claudio Marchisio ka rënë pre e një sulmi mbrëmjen e djeshme. Mediat në Itali raportojnë se katër persona të armatosur kanë hyrë me forcë në vilën e ish-mesfushorit të Juventusit në Torino. Thuhet se ata kanë detyruar Marchision dhe gruan e tij të hapë kasafortën.

Grabitësit janë larguar me bizhuteri të vjedhura dhe ora, vlera të cilave nuk është përcaktuar. Policia po shikon pamjet për të identifikuar personat përgjegjës. Ish-futbollisti është i radhës që bie “viktimë” e grabitësve.

Edhe në Spanjë futbollistët kanë hasur në një probleme të tillë. Para pak kohësh ishin disa shqiptarë që u ndalën për vjedhjen e shtëpive të lojtarëve të Real Madrid dhe Atletico Madrid. /abcnews.al