Torino

torino-1280x720.jpg
G. P.13:25 | 29/04/2019

Milani është në krizë të plotë pas humbjes me Torinon, por klubi vendos të vazhdojë me trajnerin Xhenaro Gatuzo. Skuadra e njohur mund të mbetet jashtë Championsit.

Më e keqja ndoshta edhe mund të ndodhë. Milani mund të përfundojë ashtu siç nuk do të donin ta besonin tifozët, jashtë Ligës së Kampionëve. Shpresat e mëdha për të qenë në garën kryesore të klubeve në Europë, për herë të parë që nga viti 2014, duket se u shuan thuajse përfundimisht me humbjen e pësuar në Torino.

Në një duel direkt, skuadra vendase triumfoi 2-0, duke e mbërritur Milanin në renditje. Andrea Beloti shënoi me penallti në minutën e 58-të dhe Aleks Berenger vulosi shifrat 11 minuta më vonë.

Mbrëmja e milanistëve mori goditjen e fundit kur kapiteni Alesio Romanjoli u përjashtua me karton të kuq në minutën e 81-të. Të dyja skuadrat morën vlerësimet e merituara nga mediat.

“La Gazetta dello Sport” bën lojë fjalësh në titull: Dem i Artë, duke nënkuptuar Torinon, por edhe golshënuesin Beloti! Milani vritet me brirë, Europa në rrezik!

“Tuttosport” vendos foton e Belotit në kopertinë: Toro për Champions, 2-0 ndaj Milanit! Atje lart dikush ju do!

Championsi është ende shumë pranë, por skuadra e trajnerit Gatuzo është në krizë të plotë, me vetëm 5 pikë të fituara në 7 ndeshjet e fundit në Serinë A.

“Ne bëmë maksimumin, por gjendja është e tillë, – u shpreh trajneri, – kështu ndodh ndonjëherë në futboll. Jemi në vështirësi, por nuk mund të kritikojë lojtarët, që po punojnë shumë, por po ndjejnë presionin. E ardhmja ime varet nga rezultatet, por unë nuk shqetësohem për këtë. Shqetësohem për faktin se po shkatërrojmë imazhin e një klubi kaq të madh sa Milani”.

Trajneri ishte në rrezik për t’u shkarkuar, në përpjekje për të shpëtuar sezonin, por kjo nuk ndodhi. Drejtuesit e klubit, pas një mbledhjeje urgjente, vendosën të vazhdonin me Gatuzon.

Kështu lajmërojnë mediat italiane, ndonëse ato theksojnë se trajneri do të largohet në fund të sezonit, edhe nëse kualifikohet për në Champions./abcnews.al

GATUSO-PER-MILANIN.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela21:57 | 27/04/2019

Trajneri i skuadrës së Milanit, Genaro Gatuso kërkon reagim të menjëhershëm nga lojtarët në ndeshjen ndaj Torinos. Kuqezinjtë janë në krizë rezultatesh dhe objektivi Champions është në pikëpyetje.

Bajern pret Nurenbergun të djelën, por ka marrë një dorë të fortë ndihme nga Shalke që mposht kandidatët potencialë për titull Borussia Dortmund me rezultatin 4-2 në përballjen që ndryshe quhet edhe si derbi i Ruhr-it.

Gjashtë gola dhe dy kartona të kuq në “Iduna Park” dhe kështu tashmë diferenca mund të shkojë në -4, nëse Bajern fiton të djelën. Nga ana e saj, Schalke nuk luante për asgjë, por ky është derbi më i madh i Gjermanisë dhe pritej të kishte emocione dhe episode të papritura, dhe fitorja vlen për prestigj. Dhe kështu ndodhi.

Vendasit e nisën shumë mirë ndeshjen duke kaluar në avantazh me golin e Mario Gotze në minutën e 14’.  Megjithatë miqtë përmbysin gjithçka brenda dhjetë minutave me Caliguri dhe Sane.

Në fraksionin e dytë të lojës, rriten tonet dhe nervat e ndeshjes. Kapiteni Marco Reus ka dalë me karton të kuq pas një faulli brutal duke lënë skuadrën e tij me 10 lojtarë.

Dy minuta më vonë erdhi goli i tretë i Schalke i shënuar nga Caliguri. Lojtarët e Dortmund humbin toruan dhe Ëolf shkakton një ndërhyje të ngjashme të asaj të Reus duke marrë edhe ai kartonin e kuq.

Dortmund me nëntë lojtarë vazhdoi të sulmonte dhe shënoi golin e dytë me ëitsel në minutën e 85’, por vetëm një minutë më pas Embolo ka vulosur fitoren për blutë.

Dortmund përpara ndeshjes ishte një pikë më pak se bavarezët në krye, dhe me këtë disfatë të rëndë ata tani rrezikojnë të shkojnë -4 nga kampionët në fuqi. /abcnews.al

Hysaj.jpg
G. P.15:14 | 18/01/2019

Kampionati italian rikthehet këtë fundjavë ku do të luhen ndeshjet e javës së 20. Spikat dueli Napoli-Lazio.

Kampionati italian do të zhvillojë ndeshjet e para për vitin 2019 ku do të luhen takimet e javës së 20. Roma-Torino do të jetë sfida hapëse, e cila do të startojë këtë të shtunë në stadiumin Olimpico duke filluar nga ora 15:00. Skuadra e teknikut Di Francesko pozicionohet në vendin e 6 në tabelën e klasifikimit në kuotën e 30 pikëve. Verdhekuqtë kanë zhvilluar fazën e parë të kampionatit larg pritshmërive ndërkohë që do të bëjnë të pamundurën për ta përmbysur situatën aktuale ku ndodhet klubi.

Të shtunën do të zbresë në tapetin e San Siros skuadra e Interit. Zikaltërit kanë një ndeshje të kalueshme të paktën në letër pasi përballe do të kenë Sassuolon, e cila është në krizë rezultatesh. Zikaltërit vijnë në këtë takim me moralin e lartë pas fitores së thellë në Kupën e Italisë. Tekniku Luçiano Spalleti do të hedhë në fushë të gjithë lojtarët titullarë të udhëhequr nga kapiteni Mauro Icardi. Objektivi i interit është kualifikimi në Champions League dhe aktualisht mbajnë vendin e 3 në renditje të pacënuar nga Lazio me 7 pikë më pak.

Skuadra anti-Juventus, Napoli do të luajë të dielën një ndeshje tepër delikate përballe Lazios në San Paolo. Bardhekaltrit duan ta ndjekin hap pas hapi skuadrën e Juventusit për t’ja bërë më të vështirë fitimin e titullit kampion. Përballë do të kenë Lazion që po zhvillon një nga sezonet më të mira në vitet e fundit. Të hënën do të zbresin në fushë dy finalistët e Superkupës së Italisë, Milan dhe Juventus.

Kuqezinjtë do të udhëtojnë në transferten delikate të Genoa-s ku objektivi është fitorje. Kuqezinjtë po kalojnë një sezon me plot ulje e ngritje. Objektivi është rikthimi në Champions League, por konkurrenca është tepër e fortë. Juventus–Chievo është ndeshje përmbyllëse e javës së 20 në kampionatin italian. Bardhezinjtë nuk pritet të hasin problem përballë vendit të fundit në renditjen e Serie a. Në këtë takim, trajneri Massimiliano Allegri pritet t’i japë hapësira lojtarëve që nuk kanë patur shumë minuta nën këmbë në këtë sezon./abcnews.al

ibra.jpg
G. P.08:07 | 11/12/2018

Barazimi me Torinon e la Milanin në vend të katërt, pra brenda objektivave të sezonit, por gjithsesi la shije jo të mirë. Praktikisht u humbën dy pikë në shtëpi, në një moment kur mendohej se skuadra e Gatuzos do të dinte të përfitonte nga humbja e Interit, dhe do të afrohej me tre vendet e para.

Kjo nuk ndodhi dhe ambiciet e lombardëve u ridimensionuan, si ato të një ekipi që nuk mund të matet ende me Juven dhe Napolin. Vetë trajneri milanez e deklaroi këtë pas ndeshjes, madje duke lavdëruar lojën e futbollistëve të tij.

“Nuk mund të qahem për ndeshjen. E dinim që Torino ishte e fortë, pasi nuk kishte humbur asnjë ndeshje jashtë fushe këtë sezon. Ne krijuam shumë raste, por nuk ishim të saktë. Luajtëm mjaft mirë, edhe pse nuk e nisëm ndeshjen siç duhet. Një vit më parë, një ndeshje të tillë, duhej ta kishim humbur, ndaj jam i lumtur me lojën e Milanit”, u shpreh Gatuso.

Edhe gazetat nuk ishin tepër kritike për skuadrën e madhe.

“La Gazeta delo Sport”: Milan-Toro, një barazim europian. Xhixho bën mrekullinë! Leonardo: Jo Ibra, por na duhet një sulmues!

“Il Corriere dello Sport”: Kuqezinjtë në -3 nga Interi! Milani stop dhe lamtumirë Ibra!

“Tuttosport” vlerëson Torinon dhe e krahason me ekipin që doli kampion në 1976: Toro e hekurt, stil Radiçe!

Megjithatë, për tifozët nuk mjaftoi mërzitja e barazimit në “San Siro”, por drejtori sportiv, Leonardo, i dha edhe një tjetër lajm të keq.

“Kemi bërë çdo përpjekje që kemi mundur, por Ibra nuk vjen në janar. Ai i ka dhënë fjalën skuadrës në Amerikë dhe ka rinovuar kontratën. Do të ishte një histori e mrekullueshme, por nuk kthehet. Kemi marrë Paquetën për 35 milion euro, por duhet të presim nëse do të vijë Fabregasi nga Çelsi. Ne na duhet një sulmues, por kemi probleme me Lojën e Ndershme Financiare të UEFA-s”.

Pas 15 javësh kampionat, Milani ndodhet në vend të katërt me 26 pikë, veçse i rrezikuar nga disa skuadra që janë pranë dhe synojnë zonën Champions./abcnews.al

 

juventus-inter.jpg
G. P.22:43 | 08/12/2018

Juventusi e meritoi fitoren, por nuk e ka siguruar ende titullin. Ky, mendimi i trajnerit kampion, Allegri, ndërsa trajneri i Interit, Spalleti pati kritika për lojtarët e tij.

Diferenca me ndjekësit është vërtet e madhe. Juventusi e kënaqi trajnerin e vet, Masimiliano Alegrin, me suksesin ndaj Interit, edhe pse njeriu i stolit nuk ka iluzione. Për të, edhe një ekip i shkëputur në krye, dhe që la 14 pikë prapa një rival të rëndësishëm, nuk ka fituar ende asgjë. Vetëm kështu, sipas Allegrit, mund të luftohet për titullin e 8-të radhazi në Serinë A.

“Interi na vuri në vështirësi në pjesën e parë, ndaj e patëm të vështirë t’i përballonim. Gjithsesi, e kishim fajin vetë sepse bëmë gabime duke humbur topin. Pas pushimit zhvendosa Mandzukiçin majtas, ndërsa Paulo Dybala luajti shumë mirë. Në pjesën e dytë ishim me ritëm të lartë dhe me presion të fortë. Nuk i lejuam Interit thuajse asgjë, dhe patëm disa raste. Kampionati ende nuk ka përfunduar, ndërsa tani, le të mendojmë për Championsin”, u shpreh Allegri.

Luciano Spalleti, trajneri i Interit, kuptoi kufijtë e momentit të skuadrës së tij, diçka që mund të bëhej vetëm duke u ndeshur me më të fortët. Ai nuk e hodhi poshtë paraqitjen e lojtarëve të tij, por pati kritika për futbollistë të veçantë, ndonëse nuk i tregoi me emra.

“Për fat të keq, Juventusi ishte i zgjuar, dhe ne u treguam naivë. Kundërshtari gjeti mënyrën sesi të shkonte kot 5 minuta pas një faulli. Gjithsesi, ne bëmë shumë gabime banale, dhe Juvja përfitoi. Kjo bëri diferencën. Nuk luajtëm keq, pasi disa herë krijuam raste për gol, por nuk i shfrytëzuam siç duhet sulmuesit tanë. Sërish pati ndonjë lojtar që u tregua i ngadalshëm, i pakujdesshëm apo që foli më shumë sesa duhet”, tha ai.

Sfida ishte e tillë kur asnjëra nga skuadrat nuk dominoi, por me Juventusin që e meritoi fitoren.

Ky ishte edhe refreni i mediave.

“La Gazeta dello Sport”: Kampionët fitojnë 1-0! Juventusi kërcen përpara, Interi rrëzohet!

“Il Corriere dello Sport” lavdëron sulmuesin kroat, autor të golit: Atila! Juve rekord, Manxhukiç rrëzon Interin, 1-0!

“Tutosport”, gazetë e Torinos: Super Mario, super Juve!

Pas 15 javësh, kuptohet gjithnjë e më shumë se kampionët në fuqi po bëjnë një garë më vete, dhe se Interi ende nuk është aq i fortë sa duhet, madje duke rrezikuar ta ketë fare pranë, rivalin e madh, Milanin./abcnews.al

higuain.jpg
G. P.23:44 | 13/11/2018

Sulmuesi i skuadrës së Milanit, Gonzalo Higuain është pezulluar me dy ndeshje pas protestave ndaj arbitrit Mazoleni ne ndeshjen ndaj Juventusit. Argjentinasi do të mungojë në ndeshjen deçizive për zonën Champions ndaj Lazios.

Nuk ka qetësi për sulmuesin e Milanit, Gonzalo Higuain. 30-vjeçari është pezulluar me dy ndeshje për shkak të kartonit të kuq në sfidën me Juventusin dhe protestave ndaj arbitrit kryesor të takimit, Mazoleni.

Vendimi u dha nga Gjykata Sportive ku e dënoi aktin e 30-vjeçarit duke e cilësuar si një sjellje kërcënuese. Si pasojë bomberi argjentinas do të humbasë ndeshjen me Lazion dhe Parmën pas përfundimit të pauzës së kombëtareve.

Kjo përkthehet në një dhimbje koke për trajnerin Gatuso, i cili nuk po vendos dot ekuilibrat e duhura në skuadër dhe një mungesë e Higuain përbën njëproblem serioz.  Në sfidën ndaj Lazios, objektivi janë tre pikët për të shpresuar për arritjen e objektivit madhor që është kualifikimi në Champions League.

Higuain do të rikthehet për kuqezinjte në ndeshjen ndaj Torinos që do të luhet në San Siro. Në këtë fillim sezoni Higuain ka shënuar 5 gola në kampionat, por dhe ka zhvilluar disa paraqitje në nivele shumë të larta duke u shndërruar në lojtarin kyç të skuadrës. /abcnews.al

roni.png
G. P.16:36 | 21/10/2018

Ronaldo arrin një tjetër kulm në karrierën e tij të lavdishme. Ylli portugez ia doli pasi shënoi ndaj Xhenoas në Serinë A.

Shkëlqimi ndoshta nuk është ai i pari, por rekordet vijnë.

Kristiano Ronaldo u bë i pari lojtar në Europë që kap shifrën e 400 golave të shënuar në 5 ligat më të mëdha, ndërsa rivaliteti i ashpër me Lionel Mesin vazhdon. Superylli realizoi sërish në Itali, në ndeshjen e barazuar 1-1 ndaj Xhenoas në Torino.

Edhe pse ka vetëm 5 gola në Serinë A, në 9 ndeshje të luajtura, pra poshtë standardit të tij tek Reali, sërish CR7-ta nuk ndalet. Gjatë karrierës shënoi 84 herë për Mançester Junajtidin në Premier Ligë, dhe 311 në La Liga me Madridin.

Rivali i tij më i madh, Mesi, e ndjek me 390 gola. Kristiano duket se po e përmbush përgjithësisht detyrën, por këtë herë ai nuk ishte i mjaftueshëm për Juventusin, në ndalesën e parë në kampionat pas 8 fitoreve radhazi.

Nga kjo përfitoi Napoli, që fitoi 3-0 në fushën e Udinezes disa orë më vonë, për ta ngushtuar diferencën me kryesuesit në 4 pikë. Kampionët mbeten favoritë për titullin, por duket se do të ketë konkurrencë, siç e shkruajnë me gëzim mediat italiane.

“Është gjallë”, titullon për Serinë A, “Il Korriere delo Sport”.

Gazeta “Tutosport” e Torinos i kërkon pikërisht Kristianos: “Ronaldo, na zgjo ti”. Trajneri Masimiliano Alegri pranoi gabimet e ekipit të tij, duke thënë se futbollistët mesa duket ishin me mendje tek ndeshja në Champions ndaj Mançester Junajtidit.

“Kjo që ndodhi do të na vlejë si leksion”, ishin fjalët e tij.

Juventusi ndërkaq po ndjek me shqetësim akuzat për përdhunim ndaj Ronaldos. Klubi italian ka në total rreth 300 milionë euro për portugezin, me synimin për t’u bërë klub global, dhe nuk dëshiron që investimi gjigand të rrezikohet.

Kampionët e Italisë janë larg fuqisë financiare dhe jehonës botërore të gjigandëve si Real Madrid, Barcelona, Mançester Junajtid apo Bajern, dhe mendojnë se vetëm një emër i madh global si Ronaldo mund t’i ndihmojë, edhe pse mosha 33-vjeçare është një tjetër rrezik i madh./abcnews.al

sabi-1280x629.jpg
G. P.22:44 | 13/10/2018

Ky dokumentar sjell historinë e shkencëtares së parë shqiptare, Sabiha Kasimati, jeta e se cilës u ndërpre në moshë të re pasi u konsiderua kundërshtare e sistemit komunist. Sabiha Kasimati ishte laureuar në Torino të Italisë për biologji dhe ishte një nga anëtarët më të hershëm të Institutit të Shkencave, pararendës i Akademisë së Shkencave.

Po përse regjimi komunist e vrau shkencëtaren e parë shqiptare? Çfarë thotë e vërteta? Ishte Sabihaja një kundërshtare e këtij regjimi, apo u ekzekutua sepse refuzoi Enver Hoxhën? Përgjigjet për këto pyetje tenton të zbardhë edhe ky dokumentar./abcnews.al

 

INTERI-BARAZIMI-DHE-TALLJET-1280x720.jpg
ent ela14:50 | 27/08/2018

Kritika dhe tallje për Interin pas barazimit me Torinon në Serinë A. Tifozët janë të zemëruar që skuadra e tyre është pranë fundit të tabelës.

Ishte cilësuar si skuadra anti-Juventus, por e justifikoi këtë vetëm 45’. Interi i sfidës së Serisë A ndaj Torinos, në “San Siro”, ishte ai që njihet më së miri nga tifozët dhe që ka marrë epitetin “i çmendur”.

Lojë magjike në pjesën e parë, aq sa mediat deklaruan se jo gjithçka zikaltër mund të hidhet poshtë, veçse shpërfytyrim I plotë pas pushimit, duke dorëzuar lojën, bashkë me fitoren.

Perishiç e De Vraj ishin autorët e golave për vendasit, veçse Interi nuk është një ekip që mbahet 90 minuta. Beloti shënoi pas gabimit të portierit Handanoviç, dhe Meite barazoi për torinezët.

Tifozët pro dhe kundër nuk u përmbajtën në rrjetet sociale.

Një tifoz tallet kështu: Inter-Torino 3-2, me gol të Modriçit në minutën e 94-ët.

Postimi tjetër, është më presidentin amerikan Tramp që sikur thotë: Të shpenzosh një pasuri për Handanoviçin!

Tallja tjetër për portierin Handanoviç, për gabimin e golit të parë: Nuk e dija se isha në portë!

Ja një gjëagjëzë: Merr vetëm 1 pikë në dy ndeshje, por nuk është Frozinone, kush është?

Nuk shpëton as kroati Perishiç, që shënoi një gol: Kur gjen rezultatin e saktë të ndeshjes Inter-Torino!

Ja edhe postimi për trajnerin Spaleti: Kur në verë të quajnë anti-Juve, por nuk arrin të kalosh as ekipin tjetër të Torinos.

Vetë trajneri interist nuk është dakord me përkufizimin.

“Nuk është e lehtë që ta spjegoj këtë humbje, – tha ai, – nuk di ta them sesi i pësuam golat, por është e qartë se skuadra vuan kur është nën presion. Ju, gazetarët, më thoni se ne jemi anti-Juventusi, por duhet të jemi më parë anti-Napoli, anti-Roma apo anti-Lacio. Për momentin, jemi anti-askushi dhe duhet të përmirësohemi”.

Një humbje dhe një barazim në dy ndeshjet e para të Serisë A, do të thotë se Interi është pranë fundit të tabelës, 5 pikë prapa skuadrave që kryesojnë, dhe jo vetëm Juventusit e Napolit, por edhe një emri modest si Spali. /abcnews.al

 

 

ITALI-ARRATISJA.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
G. P.13:37 | 02/08/2018

Duke përfituar nga leja që i ishte dhënë nga burgu, një 45 vjeçar shqiptar në Torino është arratisur pa lënë gjurmë, pasi plagosi me thikë kunatin e tij egjiptian. Tashmë ai akuzohet dhe për vrasje të mbetur në tentativë.

Një i burgosur shqiptar 45 vjeç, ka përfituar nga leja dhe nuk ëshët kthyer më në qeli. Pasi ka plagosur me thikë kunatin e tij egjiptian ai është arratisur pa lënë gjurmë.

Ai ishte punësuar përkohësisht në një firmë në provincën e Monkalierit. Mbrëmjen e të martës ai nuk u rikthye në qeli por shkoi në shtëpinë e kunatit të tij egjiptian në periferinë jugore të Torinos. Si pasojë e një debati i burgosuri qëlloi kunatin e tij me thikë duke e lënë të plagosur. Tashmë ai akuzohet dhe për vrasje të mbetur në tentativë.

Ndërkaq në Itali kanë nisur debatet për shkak të lehtësisë për dhënien e lejeve të të burgosurve që konsiderohen si një rrezik për shoqërinë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono