topi

Takim-i-Presidentit-Meta-me-ish-Presidentin-Topi.jpg
ent ela19:07 | 21/11/2019

Ish-presidenti Bamir Topi është takuar me Kreun e Shtetit, Ilir Meta. Pas takimit  Topi u shpreh se me Presidnetin ka diskutuar për krizën institucionale brenda paramentrave logjike, politike dhe juridike.

“Biseda me presidentin Metën u zhvillua brenda paramentrave logjike, politike dhe juridike.Konsultuam krizën institucionale që ka të bëjë me ngritjen e Gjykatën Kushtetuese. Historia e përplasjeve institucionale është histori e trishtë”.

Sipas topit gjendja e institucioneve sot është pasojë e 21 prillit të vitit 2008, ndërsa apeloi palët që të gjejnë zgjidhje jo për pushtet personal.

“Gjendja e institucioneve sot është pasojë e 21 prillit të vitit 2008. Palët duhet të kenë vullnetin të gjejnë një zgjidhje që nuk është e pushtetit personal. Përplasja për Gjykatën Kushtetuese është e paprecedentë. Nuk është në vullnetin e askujt për të shpërndarë parlamentin. Presidentit ka detyrim të shpërndajë parlamentin atëherë kur një qeveri nuk formohet. Zgjidhja nuk vjen nga aktorët jashtë-institucionalë. Palët që janë në këtë përplasje duhet të gjënë vullnetin për t`i dhënë zgjidhje krizës. Duhet t`i japim zgjidhje institucionit më të rëndësishëm, jo ta bllokojmë atë”. /abcnews.al

rama-pjetri-pd.jpg
nev ila14:38 | 14/08/2019

Institucionet shqiptare kanë nisur komunikimet me shtetin italian për të konfirmuar nëse Valdrin Pjetri ka qenë vërtetë i dënuar siç PD deklaron. Nëse kjo vërtetohet, atëherë Shkodra duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme, teksa socialistët do të ngelin sërish në dorë të Ilir Metës për të caktuar një datë të re. Ndërsa Edi Rama ende nuk ka vendosur nëse do të lejojë që Këshilltarët socialistë në Shkodër do të lejojnë ose jo betimin e Valdrinit, parashikuar në 21 gusht.

Valdrin Pjetri është politikani i lëvizjeve drastike. Ai arriti që brenda vitit, të jetë edhe Drejtor i Përgjithshëm i Hipotekave, edhe Prefekt i Shkodrës, edhe kandidat fitues për këtë bashki, e njëkohësisht, me bekimin gjithnjë e në rritje të Edi Ramës, të bëhej edhe drejtues politik i socialistëve në qarkun më të madh verior.

Por kështjella politike e Valdrin Pjetrit e ndërtuar shpejt nga mbështetja e pa kursyer e Edi Ramës, u thërrmua po kaq shpejt të martën, kur demokratët publikuan vendimin e dënimit të tij të fshehur në Itali për trafik droge.

Edi Rama e ngriu marrëdhënien e Valdrinit me Partinë Socialiste derisa të dalë e vërteta ligjore.

Pavarësisht kësaj, Pjetri është i pari socialist që u shpall fitues për bashkinë e Shkodrës, ku selia rozë nuk kishte mundur asnjëherë të tejkalonte demokratët.

Edhe pse e fitoi Shkodrën pa një rival në garë, Pjetri mund të jetë i pari kryebashkiak fitues që nuk do të mundë as të bëjë betimin e tij dhe të vendosë shiritin simbolik kuq e zi.

Ceremonia e marrjes së zyrës së Voltana Ademit nga i preferuari i Ramës në Shkodër ishte parashikuar në datën 21 gusht, por qarqet politike nuk e kanë marrë vendimin nëse kjo gjë do të ndodhë në këtë datë, apo do të ngrijë derisa të flasë drejtësia.

Institucionet kanë nisur letër-porosi në Itali për të marrë një konfirmim zyrtar  nëse dokumentet e publikuara nga PD, janë origjinale. Nëse prokuroria konfirmon vërtetësinë e tyre, KQZ brenda 5 ditëve duhet ti ndërpresë mandatin, pasi dënimi për trafik droge, përbën ndalim të përjeshtëm në funksione publike.

Nëse Valdrin Pjetrit i ndërpritet mandati, atëherë, presidenti i Republikës, duhet të caktojë një datë të re për zgjedhje të pjesshme në Shkodër. Por në kushtet kur Ilir Meta nuk e njeh 30 qershorin dhe pasojat e atyre zgjedhjeve, pikëpyetja më e madhe e socialistëve është se çfarë do të bëjnë nëse kreu i shtetit nuk dekreton kurrë një datë të re për zgjedhjet lokale në Shkodër.

Socialistëve ju duhet një strategji juridik-politike për të dalë nga kurthi i së shkuarës së Valdrinit, ndërsa Edi Ramës i duhet një emër i ri për drejtimin e Shkodrës, të cilën e shpalli objektivin e tij strategjik./ABC News Albania 24/7

be-1280x900.jpg
ent ela21:44 | 11/03/2019

Në një kohë kur data për largimin e Britanisë nga blloku evropian po afron, Brukseli i ka bërë thirrje ligjvënësve britanikë që të marrin vendimin e duhur, në mënyrë që procesi i Breksit të mos zvarritet më.

Bashkimi Evropian ka deklaruar se tashmë varet nga ligjvënësit britanikë të vendoset për Breksit, me Brukselin që mbetet i angazhuar për të arritur një marrëveshje në kohë, në mënyrë që Mbretëria e Bashkuar të largohet nga blloku këtë muaj. Burime nga Brukseli kanë deklaruar se Britanisë i janë ofruar garanci të reja sa i takon çështjes së kufirit irlandez në prag të votimit të radhës që do të mbahet të martën në Parlamentin britanik, mbi marrëveshjen e arritur nga kryeministrja Theresa Mej.

“Tani i takon Dhomës së Përfaqësuesve që të marrë vendimet e duhura”, kanë deklaruar burimet. Laburistët dhe konservatorët i kanë thënë kryeministres Mej se ajo duhet të respektojë premtimin e bërë për mbajtjen e votimit të së martës. Thirrja ka ardhur pas spekulimeve se votimi mund të shtyhet për një ditë tjetër, ose të ketë një rëndësi më të vakët lidhur me efektin e tij. Por qeveria britanike ka konfirmuar se votimi do të mbahet sipas planeve. DAUNING STRIT ka deklaruar se, fokusi i ekzekutivit është vazhdimi i punës për Breksit dhe mbajtja e votimit, në mënyrë që ky proces të mbyllet sa më shpejt. Mbretëria e Bashkuar pritet të largohet nga BE më 29 mars, por në janar ligjvënësit kundërshtuan marrëveshjen e arritur nga Mej në Bruksel, duke kërkuar një seri ndryshimesh në të./abcnews.al

topi-1280x720.jpg
ad min17:42 | 26/07/2018

Sipas asaj që raporton Bloomberg, topi i futbollit të cilin presidenti rus Vladimir Putin i dhuroi homologut amerikan gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Helsinki mund të përmbajë nëj mikroçip. Kaq ka mjaftuar që në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të shpërthejnë polemikat përsa i përket masave të sigurisë.

Një top spiun në Shtëpinë e Bardhë. Është kjo tema e polemikave të fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës rreth dhuratës që Vladimir Putin i ka bërë Donald Trump gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Helsinki: topin zyrtar të Botërorit më Rusi.

Firma prodhuese, Adidas, ka prodhuar dhe një version hi-tech, i cili përmban në brendësi një mikroçip që mund të dialogojë dhe të dërgojë informacione në aparatet e celularëve, tablet apo dhe kompjuter personal. Lajmi është publikuar nga Bloomberg, me pamje që tregojnë topin Adidas që iu dhurua kreut të Shtëpisë së Bardhë me logon e kompanisë së komunikimeve Pranë Fushës. Topi i cili shitet online, më parë kushtonte 165 dollarë ndërsa tani 83.

Por kaq u desh që të përhapet sindroma e kalit të Trojës, thënë ndryshe, ideja që një objekt të cilin presidenti amerikan mund ta vendosë në një vend ku merren vendime të rëndësishme, të shërbejë si transmetues për rusët.

Dhe pse nuk ka të dhëna të qara, as Adidas nuk ka pranuar të komentojë, në Shtetet e bashkuara të Amerikës kanë shpërthyer polemikat përsa i përket sigurisë. Edhe për topin e futbollit ashtu si dhe për të gjitha dhuratat e shkëmbyera mes liderëve është ndjekur një protokoll kontrollesh, por nga Shtëpia e Bardhë nuk ka pasur asnjë konfirmim për praninë apo jo të një mikroçipi dhe as nëse topi do të qëndrojë në ambientet e presidencës amerikane./abcnews.al

topii.jpg
ad min11:41 | 17/07/2018

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp, të presidentit amerikan, Donald Trump dhe atij rus Vladimir Putin në Helsinki, nuk kanë munguar as ironitë.

Në fakt kreu i Kremlinit, i ka dhuruar topin e Botërorit Rusi 2018, kreut të Shtëpisë së Bardhë. Një dhuratë që u shoqërua me fjalinë:

“ Po ju jap topin, në mënyrë që ai të jetë në fushën tuaj…”

Një dhuratë, që analistët e kanë komentuar si shumë sfiduese./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono