tomor alizoti

BISEDE-NE-STUDIO-ORA-19-DT-13.mpg_snapshot_10.04-1280x720.jpg
ent ela20:06 | 13/03/2019

Qesharake  e ka konsideruar Tomor Alizoti, opozitën e re në parlament. I ftuar në Mbrëmje në ABC News, Alizoti tha se ky term bie politikisht, ndërkohë që theksoi se kjo bëhet për të zhvendosur vëmendjen nga konflikti real që ndodh.

“Kjo tregon taktikat e dikurshme për të zëvendësuar. Është qesharake. Nuk ka opozitë të re, se do të duhej të kishte parti të re. E refuzoj të diskutoj këtë temë, pasi në këtë situatë që ndodhet Shqipëria, situata është e paarsyeshme. Ky është qëllimi politik përpjekja për të zhvendosur tezën. Është termi opozitë e re, ky term bie politikisht. Ky është për të zhvendosur temën e konfliktit real në Shqipëri. Njerëzit që kanë kulturë politike duhet t’i shmangen kësaj se është qesharake”.

Sa i takon djegies së mandateve dhe protestave të opozitës, Alizoti i qëndron mendimit se kësaj rruge duhet t’i shkohet deri në fund, pasi është një betejë për gjithë demokratët dhe Shqipërinë.

“Kur nuk funksionon institucioni politik, shteti, institucionet politike e vetmja mundësi është protesta, në një situatë të ëvshtirë edhe masat janë ekstreme. I duhen qëndruar kësaj me intensitet të lartë fort dhe drejt finales.

Kjo është një betejë që e kanë dashur gjithë demokratët. Duhet një betejë reale, e vërtetë që të bindi demokratët dhe të ndalojërimin në Shqipëri. Kjo është betejë e gjithë demokratëve. Të gjithë demokratët duhet të mblidhen rreth shtëpisë së vet. Shikoj brenda demokratëve dhe njerëzve një lloj shprese, sepse të detyron situata të marrësh këtë nismë”.

Beteja për Alizotin duhet të vazhdojë deri sa në Shqipëri të zhvillohen zgjedhje reale dhe pa Ramën Kryeministër.

“Ky është akti më i fortë që se ka marrë asnjë lider shqiptar në këto vite demokraci. Djegia  mandateve nuk ka ndodhur, është akt historik, por i duhet qëndruar deri në finale. Është akti që më bën mua të besoj se do kemi një finale të fortë, që duhet arrirë një marrëveshje zgjedhje reale dhe jo formale pa kryeministrin aktual.

Duhet të zgjasë derisa në Shqipëri të ketë zgjedhje reale. Unë jam i mendimit se një forcë tjetër që do jetë në opozitë dhe e fakton me dokumenta që janë vjedhur zgjedhjet të dalë nga gara se kjo është ilegjitime. Në momentin ëë bëhen publike dhe vërtetohen, ai duhet të dalë nga kjo garë”.

Deklaratës së kryeministrit Rama se do të fitojë 61 bashki Alizoti i përgjigjet se ky është një autosugjesionim i kryeministrit për t’i mbushur mendjen vetes dhe të tjerëve se nuk trembet nga situata.

“Kryeministri mund të thotë çfarë të dojë. Shqipëria rrezikon shumë, shqiptarët rrezikojnë shumë. Kjo është një lloj autosugjestionimi për t’i mbushur mendjen vetes dhe të tjerëve që nuk trembem nga situata.

Si mund të zhvillosh një garë vetëm. Ka argumente që zgjedhjet në Shqipëri vidhen”.

I pyetur për marrëdhënien PD-LSI, Alizoti sqaron se të gjitha partitë kanë marrë masën ekstreme dhe situata i detyron ato të jenë bashkë.

“Të gjitha partitë kanë marrë masën ekstreme dhe situata i detyron ato të jenë bashkë, nuk ka rrugë të mos jenë luajale. Çdo çedim do i nxjerrë dobët në sy të publikut. Çdo krizë , çdo sëmundje që lihet pa kuruar mund të degrodojë”.

Negociata në Shqipëri sipas Alizotit nuk hapen pasi, vendi ynë në sytë e botës eksporton drogë dhe krim, ndërsa shton se do të hynte lehtë në BE nëse plotëson standardin e zgjedhjeve.

“Negociata në Shqipëri pse nuk hapen? Se në sytë e botës është vend që eksporton drogë e krim. Është Meksika e Evropës. Shqipëria as nuk prodhon, as ka rritur eksportin, vetë faktimet që kanë dalë të përgjuara: “Duhen para për votat”. Shqipria do hyjë lehtë në Evropë nëse plotëson standardet, dhe një nga kryesoret janë zgjedhjet. Nëse në këtë vend do bëhen zgjedhje, Shqipëria do ketë stabilitet politik, ekonomik dhe integrim në BE”. /abcnews.al

 

alizori.jpg
G. P.20:02 | 15/10/2018

Sipas diplomatit Tomor Alizoti, opozita duhet të ndërmarrë akte që të rikthejë besimin te qytetartë. I ftuar në ABC News, Alizoti tha se mendon se Partia Demokratike mbase pretendon të presë radhën për të ardhur në qeveri, por kjo është fatkeqësi sipas tij.

“Unë mendoj që fatkeqësisht Partia Demokratike mbase pretendon të presë edhe radhën. Unë mendoj fatkeqësisht sepse Rama duhet të ndalet sot. Opozita duhet të ringjallë besim, duhet të ndërmarrë akte”, tha Alizoti.

Në “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori, Alizoti tha se është për hapa të fortë në Partinë Demokratike.

“Unë jam për hapa të fortë, duke qenë se jam dhe konservator”, tha Alizoti duke nënkupturar djegien e mandateve të opozitës.

“Opozita duhet të tregojë një forcë demokratike. Rasti i djegieve të mandateve është ekstrem, por duhet ta pranojmë që Shqipëria është në një situatë ekstreme”, u shpreh ai.

Përsa i përket dy çështjeve aktuale me të cilët po merret opozita, ai i Xhisiela Malokut dhe dosja “Babale”, Alizoti tha se ato nuk janë kauza që bëjnë të qartë situatën politike në vend.

“Këto nuk janë kauza. Janë teza, që tregojnë se çfarë do bësh ti. Këto janë zbulime dhe qartësime politike për të treguar situatën reale të qeverisë. Sulmi ose nxjerrja në pah e problemit të PS-së zgjeron njohjen popullsinë”, tha ai./abcnews.al

INTERVISTA-MIRELA-1280x720.jpg
ent ela08:10 | 09/09/2018

Eksperti për marrëdhëniet ndërkombëtare Tomor Alizoti, i ftuar në “Mbrëmje në ABC News” ka folur për vizitën e Aleksandër Vuçiç në Kosovë dhe për idenë e korrigjimit të kufijve. Sipas tij ideja për korrigjim kufiri mes Serbisë e Kosovës, është një ide proserbe, dhe që tregon paaftësinë e politikës shqiptare.

“Politikanët shqiptarë si në Kosovë dhe në Shqipëri janë pazarexhinj, që nuk punojnë për të mirën e kombit, por bëjnë pazare për interesa të vogla, në emër të kombit”-u shpreh Alizoti.

Ai theksoi se heshtja e qeverisë shqiptare, tregon se edhe ajo mund të jetë pjesë e pazarit për korrigjim të kufijve. /abcnews.al

 

tomor-alizoti.jpg
G. P.10:59 | 17/07/2018

Takimi mes Donald Trump dhe Vladimir Trump ishte në fokus të Mbrëmje në ABC Neës nga Mirela Milori.

Tomor Alizoti u shpreh se sjellja e Trump është një strategji. Sipas tij, ai me aletat shprehet i ashpër, ndërsa me kundërshtarët më i butë.

E rëndësishme për Trumpi është Irani, siguria e Izraleit dhe Siria. Këto, sipas Alizotit, ai nuk i zgjidh dot pa Rusinë./abcnews.al

BYRO-POLITKE-13-KORRIK-2018-1280x720.jpg
ent ela09:50 | 14/07/2018

Çfarë ndodhi në samitin e NATO-s? Kontradikta mes Presidentit të SHBA dhe Trump. Një paralajmërim i Trump për nmundësinë e tërheqjes së SHBA nga aleanca.

Të gjitha këto janë diskutuar në studion e “Byro Politike” të Juli Xhokaxhi me të ftuarit: Agim Nesho diplomat, Tomor Alizoti, analist, Erald Gjoni, ekspert për politikën e jashtme dhe pedagogu Ilir Kalemaj. /abcnews.al

mustafa-nano.jpg
G. P.08:25 | 06/06/2018

Në episodin e radhës në emisionin “Provokacija” nga Mustafa Nano ishin të ftuar:

    1. Blendi Fevziu. Drejtuesi i njohur i emisionit “Opinion” në TV Klan ka qenë në qendër të vëmendjes javën e fundit për shkak se përflitej për një largim nga TV Klan pas 20 vitesh. Fevziu u shpreh se ka një ofertë për të nga Top Channel, por akoma nuk ka vendosur nëse do të largohet apo jo.
    2. Adelina Pjetra. Psikologia foli rreth disa deklaratave të Germaine Greere rreth përdhunimeve.
    3. Astrit Hafizi. Ish-trajneri i kombëtares ishte i ftuar në ABC News për të folur rreth trajnerit të kombëtares shqiptare, Kristian Panuçi. Hafizi është një nga zërat më kritikë të trajnerit italian dhe u shpreh gjatë emisionit se nëse do të zgjidhte ai, nuk do ta merrte Panuçin.
    4. Tomor Alizoti, i cili doli rreth konservatorizmit, të djathtës./abcnews.al

tomorr-alizoti-1280x720.jpg
ent ela22:37 | 16/04/2018

Ndalimi i hyrjes në SHBA i Tom Doshit ka qenë në fokus të bisedës së të ftuarit në “Mbrëmje në ABC News” Tomor Alizoti, si edhe të lidhjes direkte në studio me gazetaren e zërit të Amerikës Keida Kostreci.

Alizoti ka folur edhe për zhvillimet politike në vend. Në këndvështrimin e tij Shqipëria nuk ka bërë progres por regres.  Sipas Alizotit problemi i Shqipërisë është politika, e cila ka tentuar të kapë institucionet më rëndësisme siç është drejtësia. /abcnews.al

alizoti.jpg
G. P.09:57 | 30/03/2018

I ftuar në Mbrëmje në ABC News, Tomor Alizoti ka folur rreth vizitës më të fundit të Kotzias në Tiranë.
Gjithashtu ai u pyet edhe rreth çështjes së Partisë Demokratike dhe lobimit rus. Sipas tij, këto janë gjëra qesharake.
Më tej, Alizoti foli edhe rreth helmimit të ish-spiunit rus, Sergei Skripal dhe reagimeve të Perëndimit dhe Rusisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono