Tom Doshi

maxresdefault-1-1280x720.jpg
ent ela23:24 | 19/04/2018

Kryeministri Edi Rama ka hedhur poshtë aludimet se i bëhet presion për arrestimin e peshqve të mëdhenj, përfshirë Saimir Tahirin, që të jepet miratimi final për hapjen e negociatave të antarësimit të Shqipërisë me BE.

Në një intervistë me Sokol Ballën në “Vizion plus”, kryeministri tha se askush nuk mund t’i bëjë atij një presion të tillë, as në shqip e as në gjuhë të huaj, sa kohë që ai është në krye të qeverisë. Por shefi i qeverisë ka pranuar se ka pasur interesim nga të huajt, sipas tij për të kuptuar më shumë mbi këtë cështje, për shkak të baltës së propagandës, që u ka përcjellë opozita e vendit.

Rama tha se ish ministri i tij i brendshëm ëshë kërkuar të arrestohet në shkelje të plotë të kushtetutës dhe imunitetit ligjor, dy ditë pas publikimit të përgjimeve, e pa u pyetur. Nga ana tjetër, Rama tha se prokuroprët e gjyqtarët që po dalin nga sistemi falë vettingut, janë peshq të mëdhenj, pasi hyjnë tek peshat e rënda të drejtësisë.

Lidhur me rekomandimin pozitiv të Komisionit Europian, kryeministri tha së është një dëftesë që tregon rezultatet.  Sipas tij ky do jetë viti i hapjes së negociatave, edhe pse nënvizoi se nuk dëshiron të rritë pritshmëri, pasi vendet skeptike të BE kanë dinamikat e tyre të brendshme, si dhe individë e forca që nuk e duan integrimin e Shqipërisë.

I pyetur për shpalljen non grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit, i deputetit Tom Doshi, dikur pjesë e PS, Rama tha se ishte surprizuar dhe ishte ndjerë i keqardhur por nuk kishte më shumë informacion për arsyet. Të njëjtën keqardhje Kryeministri deklaroi edhe për aktin e njëjtë të DASH për ish kryeprokurorin Adriatik Llalla. /abcnews.al

 

tom-doshi1.jpg
gra moz12:42 | 19/04/2018

Deputeti i mazhorancës në Kuvendin e Shqipërisë, Tom Doshi, i kërkon sqarime Departamentit Amerikan të Shtetit që pak ditë më parë i ndaloi atij dhe familjes hyrjen në Shtetet e Bashkuara te Amerikës.

Tom Doshi:Kërkoj të prononcohet edhe DASH për akuzën që më kanë bërë.

Më herët, Doshi pati deklaruar se nuk ka qenë asnjëherë ministër dhe nuk ka firmosur asnjë tender, ndërsa pas seancës parlamentare të së enjtes shkoi më tej, duke shigjetuar kolegët e tij në parlament. Vettingut, sipas deputetit të Shkodrës, veç gjyqtarëve dhe prokurorëve duhet t’i nënshtrohen edhe politikanët.

Tom Doshi:Unë propozova që të bëhet Vetting edhe në politikë siç bëhet në gjyqësor dhe në prokurori për Reformën në Drejtësi. Por unë ju garantoj ju që nëse bëhet Vetting edhe në politikë nuk kalon as gjysma e Parlamentit. Të fillojnë të hetohet qysh tek shkollimi i fëmijëve, që i kanë shkolluar të gjithë jashtë, ku janë të ardhurat e tyre, tek vilat, tek makina, tek jeta e luksit që bëjnë dhe ta shikojmë se si dalin””

Pas ish-kryprokurorit Adriatik Llalla, deputeti i mazhorancës qeverisëse bëhet zyrtari i dytë nga Shqipëria, i cili shpallet person i padëshirueshem në Shtetet e Bashkuara te Amerikës.

Vendimin e Sekretarit Amerikan të Shtetit e bëri publik zëdhënësi i tij përmes një njoftimi për shtyp më 16 Prill, ku thuhej se sipas ligjeve amerikane, kur ka informacione të besueshme se një zyrtar i huaj është përfshirë në raste madhore korrupsioni, ose shkelje të të drejtave të njeriut, atij dhe familjes së tij të ngushtë i ndalohet hyrja në Amerikë.

Dy ditë më pas, zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit i tha televizionit Klan se DASH ka informacionet të besueshme për përfshirjen e deputetit shqiptar Tom Doshi në afera korruptive si anëtar i Kuvendit.

Ndërkohë të tjera raste janë marrë në shyrtim dhe do t’u komunikohen personave publikisht ose privatisht./abcnews.al

1523901519_tomdoshi1.jpg
ent ela19:23 | 18/04/2018

Departamenti Amerikan i Shtetit thotë se ka informacione të besueshme për përfshirjen e deputetit shqiptar Tom Doshi në afera korruptive. Në një përgjigje për Tv Klan, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit thotë se po shqyrtohen edhe raste të tjera të cilat do tu komunikohen personave në fjalë publikisht ose privatisht sipas rastit.

Departamenti Amerikan i Shtetit thotë se vendimin për të shpallur “non grata” të deputetit shqiptar Tom Doshi e mori në bazë të informacioneve të besueshme se ai ka qenë i përfshirë në afera korruptive gjatë mandatit të tij si anëtar i Kuvendit. Pas interesimit te Tv Klan, zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit nuk përmend çështje konkrete ku Doshi është i përfshirë, por thotë se korrupsioni prek interesat e sigurisë kombëtare amerikane, por edhe të vendeve partnere.

“Departamenti ka informacione të besueshme se z. Doshi ka qenë i përfshirë në korrupsion të rëndësishëm gjatë mandatit të tij si deputet. Në përgjithësi, korrupsioni shkakton kosto të konsiderueshme për ekonominë, shoqërinë dhe sigurinë; mund të lehtësojë krimin e organizuar; dhe degradon besimin në sundimin e ligjit dhe qeverisjes. Kjo ndikon drejtpërsëdrejti interesat e sigurisë kombëtare të SHBA-ve, ekonomike dhe të jashtme, dhe, ne besojmë, dhe të vendeve partnere”.

Vendimi për të ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara të deputetit Tom Doshi vjen pas atij të dhënë në fillim të vitit për ish-Prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla. Por a ka të tjerë zyrtarë të lartë shqiptarë për të cilët do të merret e njëjta masë? Në Departamentin e Shtetit thonë se rastet janë në shqyrtim.

 “Kur Departamenti i Shtetit merr informacion të besueshëm se një zyrtar ka qenë i përfshirë në korrupsion të rëndësishëm dhe /ose shkelje të rënda të të drejtave të njeriut, Departamentit i kërkohet të caktojë zyrtarët dhe anëtarët e tyre të ngushtë të familjes sipas nenit 7031 (c). Ne po shqyrtojmë në mënyrë aktive rastet dhe e zbatojmë këtë autoritet globalisht. Varësisht nga rrethanat e veçanta, disa përcaktime bëhen publikisht, ndërsa të tjerat bëhen privatisht”.

Vetë deputeti i Shkodrës, nuk ka pranuar të bëjë komente pas vendimit të departamentit të shtetit. Kundër tij ka pasur në të kaluarën një reagim të Ambasadës Amerikane në Tiranë e cila përshëndeste përjashtimin e Doshit nga grupi parlamentar i Partisë Socialiste më 2 mars 2015. /abcnews.al

 

bami-1280x880.jpg
gra moz13:07 | 18/04/2018

Gjykata e Tiranës ka shuar masën e sigurisë ndaj Durim Bamit, i akuzuar që prej 2015 për një atentat të pretenduar ndaj deputetit Tom Doshi. Vendimi u dha nga gjyqtari Bledar Abdullai, teksa Bami prej afro tre vjetësh ndodhet në arrest shtëpiak.

Pas gati tre vitesh izolim, fiton lirinë Durim Bami, një nga tre të akuzuarit për fabrikimin e provave të rreme të një skenari për vrasjen e deputetit Tom Doshi në vitin 2015. Gjykata e Tiranës ka vendosur të shuajë masën e sigurisë “arrest shtëpie”, në të cilën ai qëndronte prej më shumë se dy vitesh. Vendimi është dhënë nga gjyqtari Bledar Abdullai, i cili ka vlerësuar se kjo masë sigurie i kishte humbur të gjitha efektet e saj.

Bami akuzohet për “kallëzim të rremë” në të njëjtën dosje ku janë të pandehur edhe deputeti Tom Doshi dhe ish-deputeti, Mark Frroku.

I pandehuri Bami, u arrestua në 2 Mars 2015 në pikën e kalimit kufitar të Hanit të Hotit, në rrethin e Malësisë së Madhe. Shkak u bënë deklaratat publike të deputetit Tom Doshi, se Bami ishte “rekrutuar” për eliminimin fizik të tij dhe të deputetit tjetër Mhill Fufi. Pas arrestimit ai mohoi të kishte marrë porosi për vrasjen dhe pretendoi se ishte kërcënuar nga deputeti për t’u regjistruar duke folur për “skenarin” e eliminimit të tij.

Durim Bami qëndronte në “arrest shtëpie” që prej 8 Majit 2015, pasi u lirua nga dy muaj qëndrimi në “arrest në burg”. Ndonëse kanë kaluar tre vjet, gjykimi i kësaj çështjeje nuk ka nisur. Pas dorëzimit në Gjykatën e Lartë, dosja shkoi në Kushtetuese për interpretim kompetencë. Mandej tek Krimet e Rënda, sërish në Gjykatën e Lartë dhe së fundmi në Gjykatën e Tiranës. Në vijimësi, Bami ka kërkuar lirim nga “arresti shtëpiak”, kërkesë që i është refuzuar, derisa masa i humbi efektet e saj./abcnews.al

tom-doshi.jpg
gra moz13:40 | 17/04/2018

Deputeti Tom Doshi refuzoi sot t’i përgjigjej interesimit të gazetarëve për një reagim të tij pasi Departamenti i Shtetit vendosi t’i ndalojë hyrjen në Amerikë atij dhe familjes për shkak të përfshirjes në korrupsion. Një ditë më parë, deputeti i Shkodrës ishte shprehur se ai nuk ka pasur detyra në qeveri dhe nuk është marrë me tendera.

Një ditë pas shpalljes person non grata në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga Departamenti Amerikan i Shtetit, deputeti Tom Doshi iu drejtua kryesisë së Kuvendit por refuzoi t’i përgjigjej interesimit të gazetarëve për situatën.

Tom Doshi: “A jeni ne terezi? Unë jam prononcuar dje”.

Në sallë nuk qëndroi më shumë se 5 minuta, për t’u larguar mes batutave duke përsëritur deklaratën e një dite më parë.
Të njëjtën deklaratë deputeti i mazhorancës e njoftoi menjëherë pas shpalljes nga Departamenti Amerikan i Shtetit anullimi i vizës dhe shpallja persona non grata në SHBA.

Përmes mediave, deputeti deklaroi se është opozitar, se s’ka firmosur ndonjëherë dhe 13 vjet kam deputet, por asnjëherë në pushtet. Për të bërë korrupsion duhesh të jesh ministër e kryeministër u shpreh ai, duke deklaruar se është taksapaguesi më i madh në Shqipëri me kompanitë që ka.

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi vendimin për ndalimin e hyrjes në Shtetet e Bashkaura të Amerikës të deputetit Tom Doshi dhe familjes së tij, për shkak të përfshirjes në raste madhore korrupsioni.

Vendimi e sekretarit amerikan të Shtetit e ka bërë të ditur zëdhënësi i tij përmes një njoftimi për shtyp me 16 Prill ku deklaronte se sipas ligjeve amerikane, kur ka informacione të besueshme se një zyrtar i huaj është i përfshire në raste madhore korrupsioni apo shkelje të të drejtave të njeriut, atij dhe familjes së tij të ngushte i ndalohet hyrja në Amerikë./abcnews.al

A6384916-DC80-4BDF-8D87-22457C07E1E1_cx0_cy6_cw0_w1023_r1_s.png
ent ela19:25 | 16/04/2018

Departamenti Amerikan i Shtetit i ndalon hyrjen në SHBA deputetit Tom Doshi dhe familjes së tij. Vendimi i sekretarit amerikan të Shtetit është bërë i ditur sot dhe si shkak jepet përfshirja në raste madhore korrupsioni. Doshi bëhet zyrtari i dytë shqiptar pas Llallës që I ndalohet hyrja në Amerikë.

Departamenti i Shtetit i ndalon hyrjen në Shtetet e Bashkuara deputetit Tom Doshi dhe familjes së tij.

Pas ish kryeprokuorit Adriatik Llalla, Tom Doshi bëhet zyrtari i dytë nga Shqipëria të cilit i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara, për shkak të përfshirjes në raste madhore korrupsioni.

Vendimin e Sekretarit amerikan të shtetit e ka bërë të ditur zëdhënësi i tij, që përmes një njoftimi për shtyp bën të ditur se sipas ligjeve amerikane, kur ka informacione të besueshme se një zyrtar i huaj është përfshirë në raste madhore korrupsioni, ose shkelje të të drejtave të njeriut, atij dhe familjes së tij të ngushtë i ndalohet hyrja në Amerikë.

Sekretari i Shtetit mund t’ia bëjë njoftimin zyrtarit privatisht ose në publik. Në njoftimin që u bë publik thuhet se deputeti Doshi, bashkëshortja e tij Xhovana Doshi, vajza e madhe Briana Doshi, djali në moshë madhore James Doshi dhe fëmijët në moshë të mitur, nuk lejohen të hyjnë në Amerikë./abcnews.al

vlcsnap-error331-1-1280x720.jpg
us er16:14 | 19/12/2017

Moskrijimi i Gjykatës Speciale Antikorrupsion, SPAK, duket se ka futur në një rreth vicioz çështjen me të pandehur deputetin Tom Doshi, ish-deputetin Mark Frroku dhe Durim Bami. Pas vendimit të Gjykatës së Lartë për dërgimin e saj tek Krimet e Rënda, këto të fundit e kanë ridërguar dosjen në Gjykatën e Lartë.

Durim Bami ishte të martën tek Krimet e Rënda për zëvendësimin e masës “arrest shtëpiak” dhënë për të 2 vite e 9 muaj më parë nga Gjykata e Lartë. Ai është një nga tre të akuzuarit për fabrikimin e provave të rreme të një skenari për vrasjen e deputetit Tom Doshi në vitin 2015. Të pandehurit Bami iu desh të rikthehej në banesë i shoqëruar nga policia pasi Krimet e Rënda nuk e shqyrtojnë dot më kërkesën e tij.

Dosja ku Durim Bami është i bashkëpandehur me deputetin Tom Doshi dhe ish-deputetin Mark Frroku është ridërguar në Gjykatën e Lartë.
Burime të “ABC News” konfirmuan se Krimet e Rënda kanë shpallur moskompetencë për shqyrtimin e dosjës. Në këtë mënyrë, aktet i janë përcjellë Gjykatës së Lartë, e cila në tetor 2017 shpalli po ashtu moskompetencë. Gjykata e Lartë hoqi dorë nga shqyrtimi i dosjes, bazuar në ndryshimet kushtetuese për llogari të Reformës në Drejtësi ku gjykimi i akuzave ndaj deputetit, sic është rasti i Doshit, bëhet nga Gjykata Speciale Anti-korrupsion e njohur si SPAK. Por derisa ky institucion ende nuk është formuar, duket se asnjë gjykatë nuk do të vazhdojë shqyrtimin e dosjes “Doshi-Frroku-Bami”.

Prokuroria e Përgjithshme pretendon se tre të pandehurit e kësaj dosjeje në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë krijuar prova të rreme me qëllim për të ushtruar ndjekje penale ndaj ish-kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, aktualisht President i Republikës./abcnews.al

 

 

 

vlcsnap-error199-1280x720.jpg
us er17:56 | 11/12/2017

Gjykata për Krimet e Rënda merr në dorë dosjen penale me të pandehur deputetin Tom Doshi. Në këtë procedim penal anëtari i Kuendit akuzohet për “refuzim për deklarim, mosdeklarim, fshehja ose deklarimi i rreme i pasurisë”. Dosja në fjalë është regjistruar ditët e fundit tek Krimet e Rënda, ku pritet të shqyrtohet nga një trupë e kryesuar nga gjyqtarja Liljana Baku. Ky procedim u zhvendos në këtë gjykatë nga Gjykata e Lartë, e cila në nëntor 2017 shpalli moskompetencë.
Sipas prokurorisë, deputeti Tom Doshi nuk ka deklaruar disa transaksione financiare të kryer prej tij në harkun kohor 2005-2017./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono