toke

vlora-1.jpg
G. P.10:57 | 17/04/2018

Njësia Task Forcë në Policinë e Shtetit identifikon afro 100 hektarë tokë me probleme dokumentacioni në vijën bregdetare të Vlorës. Në hetim janë 7 persona, zyrtarë dhe përfitues të pronave.

Nga hetimi rezulton se kanë mangësi përsa i përket dokumentave te pronësisë.Task Forca ka analizuar të gjitha veprimet e kryera në 16 vite nga personat nën hetim.

Dhjetëra pronarë të ligjshëm tokash kanë depozituar ankesa te platforma e bashkëqeverisjes. Dyshohet se disa nga përfituesit e paligjshëm të pronave ne bregdetin e Vlorës janë edhe zyrtarë të lartë në fushën e drejtësisë./abcnews.al

stuhi-diellore.jpg
G. P.21:11 | 15/02/2018

Planeti unë do të goditet nga një stuhi e fuqishme diellore këtë javë.
Stuhia u krijua nga një shpërthim në sipërfaqen e diellit.
Sipas Metro.co, ekspertët shprehen se stuhia mund të klasifikohet si “e vogël” ose e “moderuar”, por kjo do të varet nga mënyra se si do ta godasë planetin tonë.
Sipas tyre, nëse goditja do të jetë e fortë, mund të fikë rrjetet e energjisë elektrike dhe të dëmtojë satelitët./abcnews.al

asteroidi.jpg
G. P.20:43 | 09/02/2018

Një asteroid, i cili u zbulua vetëm para pesë ditësh, pritet të kalojë shumë afër Tokës.

Asteroidi “2018 CB” llogaritet përafërsisht rreth 40 metra. Ai do të kalojë rreth 70 mijë kilometra larg Tokës, një distancë sa një e pesta e distancës mes planetit tonë dhe Hënës.

Ky fakt e bën të rrezikshëm asteroidin “2018 BC”.

Një projekt survejimi i Nasa-s në Tuscosn të Arizonas arriti të dallojë asteroidin.

Asteroidi pritet që të kalojë afër Tokës rreth orës 22:27 me orën qendrore zonale./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono