toka

70e73016-1552-44e6-b800-9c274cffad00.jpg
R D16:00 | 20/02/2020

SPAK ka dorëzuar në Gjykatën Speciale kërkesën për të sekuestruar pronat e Doçajve pasi këta të fundit, nuk iu përgjigjen OFL-së për justifikimin e pasurisë. Abc News ka siguruar kërkesën që SPAK  ka dorëzuar në GJKKO për sekuestrimin e shtëpive, makinave, tokave të familjes Doçi nga Shkodra.

Kësisoj, kërkohet sekeustrimi i një banese 3 kateshe në Shkodër, banesë dy kateshe po në Shkoder, Mercedes-Benz vit-prodhimi 2012, BMW e blinduar, toke are, toke truall në Shkoder.  Gjithsej 8 prona që dyshohet se kanë ardhur nga burime financiare të paligjshme, kriminale.

Gentian Doci është person i shpallur në kërkim, i dyshuar si organizator i rrëmbimit të Jan Prengës. Nga përgjimet rezulton nje bisedë e Docit me Astrit Prengën, të cilin e kërcënon me jetën e të vëllait, nëse nuk kthehej sasia e kokainës. /abcnews.al

Lexo edhe: PAMJET nga brenda “kështjellave”/ OFL-të “godasin” Bajrajt e Doçin, tek vilat luksoze s’hyn as dielli

Rrëmbimi i Jan Prengës u urdhërua nga një burg në Ekuador, Doçi i shpëton RENEA-s në Shkodër

collage-5.jpg
So Nila12:19 | 28/12/2019

Njeriu ka arritur të shkojë në Hënë dhe së shpejti do të arrijë edhe në Mars, por disa njerëz ende dyshojnë se për çfarë shkenca është në të vërtetë e aftë. Edhe pse shkenca ka dëshmuar se është e aftë në shumë nivele, disa njerëz ende besojnë në teoritë e komplotit dhe legjendat që janë provuar të jenë të pasakta, si besimi se toka është e sheshtë, shkruan abcnews.al.

Ja disa teori që njerëzit i besojnë si të vërteta

1.Toka është e sheshtë

 

Mund të tingëllojë ekstreme, por disa njerëz ende besojnë se planeti Tokë është i sheshtë, edhe pse NASA përdori gjithçka nga GPS, nga  satelitët tek imazhet nga hapësira për t’i bërë ata të ndryshojnë mendimin e tyre. Teoria e tyre parësore bazohet në një hartë të vjetër që tregon një Tokë katrore dhe të palëvizshme. Ata besojnë se Toka është një disk, qendra e saj është Rrethi Arktik dhe Antarktida, dhe gjithçka tjetër që është thënë kundër kësaj konsiderohet një teori konspirative.

E vërteta:

Nasa ka marrë dhjetëra fotografi që vërtetojnë se planeti ynë është i rrumbullakët. Sidoqoftë, ka mënyra të tjera për ta vërtetuar se është e vërtetë. Mënyra më e thjeshtë është të kontrolloni horizontin ose të provoni të ngjitni një pemë. Sa më e lartë të ngjiteni, aq më larg do të jeni në gjendje të shihni. Kjo për shkak të lakueshmërisë së Tokës. Nëse do të ishte e sheshtë, lartësia nuk do të ndryshonte.

2.Hëna e plotë ndikon në sjelljen tonë, duke na bërë “të çmendur’

 

Ky është një mit  që disa njerëz ende e besojnë, duke pretenduar se shumica e krimeve të dhunshme ndodhin gjatë një hëne të plotë sepse Hëna i bën njerëzit të çmenden. Edhe stacionet policore në Mbretërinë e Bashkuar kërkojnë siguri shtesë gjatë një hëne të plotë.

E vërteta:

Epo, nuk është e vërtetë. Studimet kanë treguar që nuk ka asnjë lidhje të vërtetë midis një rritje të krimit gjatë një hëne të plotë .

3.Vaksinat nuk janë efektive

 

Në një studim të kohëve të fundit, 45% e të rriturve amerikanë u pyetën për vaksinat dhe efektivitetin e tyre, ata u përgjigjën negativisht, duke dyshuar në rezultatet dhe sigurinë e tyre. Kështu, gjithnjë e më shumë njerëz nuk po vaksinojnë më fëmijët e tyre, si dhe ata vetë. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, hezitimi ndaj vaksinave është renditur si një nga 10 kërcënimet kryesore për shëndetin global në vitin 2019.

E vërteta:

Vaksinat kanë shpëtuar dhe vazhdojnë të shpëtojnë jetë. Një mjek shpjegoi tragjedinë e sëmundjeve si Pertussis, e cila është zhdukur për gati një shekull, dhe thotë se ato janë rikthyer dhe po shkaktojnë vdekjen e fëmijëve. Ka vaksina të sigurta dhe efektive, shton ai, për të parandaluar këto lloj sëmundjesh, megjithatë një numër në rritje i prindërve ende vendosin të mos i vaksinojnë fëmijët e tyre.

4.Australia nuk është reale dhe banorët e saj janë aktorë

 

Ka një numër njerëzish që besojnë se Australia nuk ekziston. Sipas Universitetit të Ohio, teoria e tyre thotë se kur Australia u themelua si koloni e britanikëve, e vërteta është se Britania vrau të gjithë të burgosurit e saj dhe nuk ka asnjë ishull që ka ekzistuar ndonjëherë.Ky besim i çuditshëm është mbuluar nga disa revista të njohura.

E vërteta:

Nuk ka nevojë të shpjegohet kjo. Sigurisht, Australia ekziston dhe pamja nga një satelit i NASA-s është prova përfundimtare. Ose thjesht mund të hipni në aeroplan dhe ta zbuloni vetë.

5.Hëna ka një anë të errët

 

Njerëzit e mendojnë këtë gjë sepse ne nuk jemi në gjendje të shohim 100% të sipërfaqes së Hënës nga Toka, pjesa tjetër e saj është e ngrirë dhe e errët pa rrezet e diellit. Ky konceptim i gabuar ka të ngjarë të rritet për shkak të një studimi të rastit të quajtur bllokimi i baticës, i cili e bën Hënën nga Toka të duket sikur nuk po rrotullohet.

E vërteta:

Kjo teori mund të kundërshtohet shumë lehtë nga fazat e Hënës. Ndërsa po admirojmë një hënë të plotë, dielli shkëlqen plotësisht anën e saj që është e dukshme për ne. Por kur shohim vetëm një pjesë të hënës, do të thotë që rrezet e diellit po bien në anën tjetër të Hënës, pjesë që nuk mund ta shohim. Nuk ka asnjë “anë të errët”, ka vetëm një anë të Tokës dhe një anë të largët.

6.Nuk ekziston ngrohja globale

 

Kjo mund të tingëllojë e pabesueshme, por disa njerëz ende mohojnë që ngrohja globale është e vërtetë dhe se natyra nuk ndikohet nga ndryshimet e tmerrshme që njerëzit kanë bërë dhe vazhdojnë të bëjnë  në mjedis.

E vërteta:

Ka një numër të madh studimesh që rezultojnë  se ndryshimi i klimës është real dhe është shkaktuar nga veprimtaria njerëzore. Emetimet e gazrave serë janë shkaku kryesor i ngrohjes së planetit tonë.

Ekzistojnë më shumë se 11,600 artikuj dhe rezultate të hulumtimve të ndryshme që vërtetojnë ngrohjen globale është e dukshme dhe po prek të gjithë ne./abcnews.al

scientists-discovered-71-new-species-california-academy-sciences-18-5def5ad818a25__700.jpg
in a07:35 | 12/12/2019

Studiuesit kanë zbuluar lloje të reja gjallesash. Ata thonë se gjatë eksplorimit të tyre në botë janë përballur me specie të panjohura pothuajse në të gjithë kontinentet.

“Ndonjëherë duket sikur nuk ka asgjë të re për të gjetur në planetin tonë të vogël. Por Toka është ende plot me mistere dhe surpriza”, shprehen shkencëtarët. Shkencëtarët gjejnë specie të reja bimore dhe shtazore gati çdo ditë dhe kjo vërteton se ka akoma aventura që duhen realizuar në qoshet e thella të botës.

Në vitin 2019 shumë studiues nga Akademia e Shkencave në Kaliforni shtuan 71 specie mahnitëse të reja siç ata e quajnë në “pemën e familjes”. Ndër këto specie të gjetura 17 janë peshq, 15 geckë, 8 bimë lulëzuese, 6 shulza deti, 5 arachnids, 4 ngjala, 3 milingona, 3 lëkurë, 2 patina, 2 grykë, 2 myshqe, 2 koral dhe 2 hardhucë. Ata u gjetën në 5 kontinente dhe 3 oqeane. Dhe ndërsa e duartrokasin faktin që ka më shumë lloje të “gecko” në tokë ata shprehen të shqetësuar për ekzistimin e më shumë specieve të “gungave”.

Cirrhilabrus Wakanda

Cordylus Phonolithos

Tomiyamichthys Emilyae

Chromoplexaura Cordellbankensis

Janolus Tricellarioides

Nucras Aurantiaca

Lola Konavoka

Janolus Flavoannulata

/abcnews.al

img_8393.jpg
nev ila23:03 | 11/12/2019

Qeveria ka miratuar sot shpronësimin për interes publik të pronarit të pasurive të paluajtshme pronë private, që preket nga ndërtimi i varrezave të ushtarëve grekë të rënë gjatë luftës greko-italiane të viteve 1940-1941 në Këlcyrë. Pasi të shpronësohet nga tokw bujqësore, statusi i pronës do të kalojë në tokë për varreza.

Varrezat greke në Këlcyrë po ndërtohen pas marrëveshjes mes Tiranës dhe Athinës në 25 mars të vitit 2010 për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarakëve grekë, të rënë në Shqipëri gjatë luftës greko-italiane të viteve 1940-1941.

Vendimi i Këshillit të Ministrave:

V E N D I M
PËR

SHPRONËSIMIN, PËR INTERES PUBLIK, TË PRONARIT TË PASURIVE TË PALUAJTSHME, PRONË PRIVATE, QË PREKEN NGA REALIZIMI I PROJEKTIT “PËR NDËRTIMIN E VENDPREHJEVE TË USHTARAKËVE GREKË TË RËNË GJATË LUFTËS GREKO-ITALIANE TË VITEVE 1940-1941” DHE PËR MIRATIMIN E NDRYSHIMIT TË STATUSIT, NGA KATEGORIA E RESURSIT “TOKË BUJQËSORE” NË TOKË URBANE “TRUALL/VARREZA”, TË PASURIVE ME NR.364/20 DHE NR.364/21, ZONA KADASTRALE 2131, NË KËLCYRË

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të ligjit nr.10256, datë 25.3.2010, “Për ratifikimin e marrëveshjes së bashkëpunimit, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Greqisë, për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarakëve grekë, të rënë në Shqipëri gjatë luftës greko-italiane të viteve 1940-1941, dhe për ndërtimin e vendprehjes për ta brenda territorit të Republikës së Shqipërisë””, të neneve 5, 20 e 21, të ligjit nr.8561, datë 22.12.1999, “Për shpronësimet dhe marrjen në përdorim të përkohshëm të pasurisë, pronë private, për interes publik”, të ndryshuar, të nenit 11/1, të ligjit nr.8752, datë 26.3.2001, “Për krijimin dhe funksionimin e strukturave për administrimin dhe mbrojtjen e tokës”, të ndryshuar, dhe në vijim të vendimit nr.742, datë 13.12.2017, të Këshillit të Ministrave, “Për zbatimin e marrëveshjes së bashkëpunimit, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Greqisë, për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarakëve grekë, të rënë në Shqipëri gjatë luftës greko-italiane të viteve 1940-1941, dhe për ndërtimin e vendprehjes për ta, brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, ratifikuar me ligjin nr.10256, datë 25.3.2010”, me propozimin e ministrit të Mbrojtjes dhe të ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

1. Shpronësimin, për interes publik, të pronarit të pasurive të paluajtshme, pronë private, që preken nga zbatimi i projektit “Për ndërtimin e vendprehjeve të ushtarakëve grekë, të rënë gjatë luftës greko-italiane të viteve 1940-1941”, në zbatim të marrëveshjes së bashkëpunimit, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Greqisë, për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarakëve grekë, të rënë në Shqipëri gjatë luftës greko-italiane të viteve 1940-1941, dhe për ndërtimin e vendprehjes për ta brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, ratifikuar me ligjin nr.10256, datë 25.3.2010.

2. Shpronësimi të bëhet në favor të Ministrisë së Mbrojtjes.

3. Pronari i pasurive të paluajtshme, që shpronësohet, të kompensohet në vlerë të plotë, sipas masës së kompensimit përkatës, që paraqitet në tabelën bashkëlidhur këtij vendimi, për pasuritë e llojit tokë “arë”, me vlerë 448 000 (katërqind e dyzet e tetë mijë) lekë.

4. Vlera e përgjithshme e shpronësimit prej 448 000 (katërqind e dyzet e tetë mijë) lekësh dhe shpenzimet procedurale, në vlerën 59 000 (pesëdhjetë e nëntë mijë) lekë do të përballohen nga Ministria e Mbrojtjes.

5. Afati i përfundimit të shpronësimit të jetë tre muaj pas datës së hyrjes në fuqi të këtij vendimi.

6. Pronari, sipas të dhënave të tabelës që i bashkëlidhet këtij vendimi, të kompensohet, për efekt shpronësimi, pasi të ketë paraqitur pranë Ministrisë së Mbrojtjes certifikatën e pronësisë, kartelën e pasurisë, si dhe hartën treguese të regjistrimit.

7. Ministria e Mbrojtjes të kryejë procedurat për likuidimin e pronarit të shpronësuar, sipas përcaktimeve të bëra në këtë vendim.

8. Afatet për kryerjen e punimeve të jenë në përputhje me parashikimet e projektit “Mirëmbajtja, rinovimi dhe zgjerimi i varrezave të grekëve të rënë në luftën e viteve 1940-1941 në Këlcyrë, Shqipëri”.

9. Agjencia Shtetërore e Kadastrës, në bashkëpunim me Ministrinë e Mbrojtjes, brenda 30 (tridhjetë) ditëve nga data e miratimit të këtij vendimi, të fillojnë procedurat për hedhjen e gjurmës së projektit mbi hartat kadastrale, sipas planimetrisë së shpronësimit, të miratuar, dhe të bëjnë kalimin e pronësisë në favor të shtetit.

10. Miratimin e ndryshimit të statusit, nga kategoria e resursit “tokë bujqësore” në tokë urbane “truall/varreza”, të pasurive me nr.364/20 dhe nr.364/21, zona kadastrale 2131, në Këlcyrë, sipas të dhënave në tabelën bashkëlidhur këtij vendimi.

11. Drejtoria e Administrimit dhe Mbrojtjes së Tokës, Qarku Gjirokastër, të pasqyrojë ndryshimin e kategorisë së resursit në dokumentacionin kadastral për pasuritë, sipas të dhënave në tabelën bashkëlidhur këtij vendimi.

12. Agjencia Shtetërore e Kadastrës të pezullojë të gjitha transaksionet me pasuritë e shpronësuara, deri në momentin kur do të realizohen procesi i hedhjes së gjurmës së projektit mbi hartat kadastrale dhe kalimi i pronësisë në favor të shtetit.

13. Ngarkohen Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, Agjencia Shtetërore e Kadastrës dhe Drejtoria e Administrimit dhe Mbrojtjes së Tokës, Qarku Gjirokastër, për zbatimin e këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletoren zyrtare”“, thuhet në Vendimin e Këshillit të Ministrave./abcnews.al

ja.jpg
in a22:33 | 07/11/2019

Një grup global me 11,000 shkencëtarë ka bërë një paralajmërim të fortë për rrezikun në të cilin po përfshihet toka. Bota po përballet me një kërcënim të qartë dhe ekzistencial, kjo është një emegjencë klimatike shprehen shkencëtarët. Kriza sa vjen e po përshpejtohet me ritme të larta, një fenomen ky që për shumë shkencëtarë nuk ishte i pritshëm, pasi kjo do të ndikojë drejtëpërdrejtë në stilin e jetës.

Në raport studiuesit kanë dhënë disa detaje se si mund të bëhet një parandalim i thjeshtë dhe i menjëhershëm, ndoshta nuk do të sjellë ndryshime thelbësore por do të ndikojë pozitivisht në përmirësimin e tokës. Ata rekomandojnë që njerëzit të konsumojnë më pak mish, shkruan Al Jazeera.

Nëse nuk do të ndërhyhet zona të mëdha dhe më të rëndësishme të Tokës do të bëhën të pabanueshme.

Lëvizja globale e protestës për shkencëtarët është një shpresë që mund të sjellë ndryshime. Por pavarësisht kësaj ata ngrenë pyetjen, se a do të dëgjohen nga qeveritë? A do të jenë të gatshme qeveritë që të mos e anashkalojnë problemin? A do ti dëgjojnë qeveritë dhe udhëheqësit botërore paralajmërimet e fundit?/abcnews.al

to.jpg
in a16:01 | 07/11/2019

 Në Sao Paulo të Brazilit është mbajtur për herë të parë konveta për teorinë e re, për të gjithë ata që besojnë se toka është e sheshtë .

7 për qind e popullatës, 11 milionë brazilianë, besojnë se toka është e sheshtë dhe në pjesën më të madhe, ata janë besimtarë. Vendi ku do të mbahet konventa nuk është bërë publik, mbahet sekret, për shkak të sigurisë. Kjo konvetë pritet që të shënojë një kulm të ri në teori, pasi për shkencëtarët, përqafimi i teorisë se toka është e sheshtë do të shkaktonte një pesimizëm të madh. Kjo teori duket se ka lulëzuar nën presidentin Jair Bolsonaro.

Por siç është e njohur tashmë në Brazil prej kohësh ka lulëzuar një kulturë e të rinjve që janë të fiksuar pas UFO-ve./abcnews.al

nasa.jpg
ad min23:17 | 28/09/2019

NASA ka zbuluar se po ndërton një teleskop të ri për të vëzhguar hapësirën për asteroidët e rrezikshëm, të cilët mund të kenë një kurs përplasjeje me Tokën. Teleskopi me infra të kuqe pritet të kushtojë rreth 600 milionë dollarë dhe do të lëshohet në hapësirë në vitin 2025.

Mjeti i ri do t’i japë mundësi NASA-s që të gjejë 90% të objekteve të pazbuluara që rrotullohen rreth Tokës dhe që kanë një mundësi ta godasin planetin tonë brenda 10 vitesh. Teleskopi i ri është bazuar në një mision të mëparshëm, i cili u propozua në vitin 2013, por nuk arriti të finalizohej.

Projekti “u ringjall” pasi një asteroid i madh, mjaftueshëm sa për të fshirë nga faqja e dheut një qytet, kaloi 45.000 milje larg Tokës këtë verë. Ky asteroid u zbulua vetëm një ditë përpara se të kalonte nga një observator në Brazil.

Nëse shkëmbi hapësinor do të kishte hyrë në atmosferën e Tokës, do kishte rezultuar një katastrofë pasi do të shkatërronte një zonë rreth 80 kilometra sipas NASA-s./abcnews.al

toka-ne-ishem.jpg
ad min15:43 | 17/07/2019

Finalizohet një tjetër operacion në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda, për sekuestrimin e aseteve dhe pasurisë që rrjedhin nga veprimtaria kriminale.

Finalizohet faza e dytë e operacionit policor “BIZARK”.

Vendoset sekuestro preventive mbi llogari bankare, truall dhe ranishte në pronësi të pjesëtarëve të një grupi të strukturuar kriminal.

Njësia Hetimore pranë Task-Forcës Speciale Qendrore, në Departamentin e Policisë Kriminale, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda dhe në bashkëpunim me Agjencinë për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara, zhvilloi fazën e dytë të operacionit policor “BIZARK”, për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose i veprimtarisë kriminale”, në bashkëpunim dhe “Grup i strukturuar kriminal”, faza e parë e të cilit është finalizuar në datën 24.06.2018.

Në këtë kuadër u bë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës, duke vënë nën sekuestro preventive disa pasuri të luajtshme dhe të paluajtshme të shtetasve shqiptarë me iniciale: A. M., A. V., A. D., Gj. C. dhe K. M.

Bazuar në Vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, u vendosën nën sekuestro pasuritë:

– Shuma prej 72 000 € Eurosh në llogarinë e Shoqërisë me inicialet “TRC” sh.p.k, pranë një banke të nivelit të dytë;

– Ranishte me sipërfaqe 11 167 m2 e ndodhur në fshatin Draç, Ishëm, në Gjirin e Lalzit, Durrës.

– Ranishte me sipërfaqe 140 m2 e ndodhur në fshatin Draç, Ishëm, në Gjirin e Lalzit, Durrës.

– Toke Arë me sipërfaqe 873 m2 e ndodhur në fshatin Draç, Ishëm, në Gjirin e Lalzit, Durrës.

– Truall me sipërfaqe 404,5 m2 + godinë banimi 2 katëshe, sipërfaqe banimi kati përdhe 147,6 m2, sipërfaqe verandë + shkallë 10,9 m2 + sipërfaqe banimi kati i parë 158,5 m2, e ndodhur në Njësinë Bashkiake Nr.11 Tiranë.

Vazhdojnë veprimet procedurale në bashkëpunim me Agjencinë për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara, për kalimin në administrim nga shteti të të gjitha këtyre pasurive.

Policia e Shtetit është e vendosur që nëpërmjet strukturave të specializuara të saj, në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë dhe agjencitë e tjera ligjzbatuese, të gjurmojë, evidentojë dhe sekuestrojë të gjitha pasuritë që rrjedhin nga veprimtaritë kriminale.

popullsia-ne-plakje.jpg
ad min08:11 | 18/06/2019

Rruzulli tokësor ka 7,7 miliardë banorë, thotë raporti i fundit i OKB për popullsinë, bërë publik ditën e hënë (17.06). Bota nuk ka pasur kurrë kaq njerëz sa ka sot. Kina ka numrin më të madh të banorëve 1,4 miliardë, pasuar nga India me 1,355 miliardë.  Mbas dhjetë vjetësh pritet që India të kthehet në vendin me numër më të lartë popullsie, duke i zënë vendin Kinës.

Vendet me numër më të madh popullsie, mbi 100 milionë janë SHBA me 329 milionë banorë, Indonezia, Brazili, Pakistani, Nigeria, Bangladeshi, Rusia, Meksika, Japonia, Etiopia dhe Filipinet. Popullsia e këtyre vendeve pritet të rritet. Përjashtim bëjnë Japonia dhe Rusia, ku pritet ulje e madhe pas vitit 2050. Vendi me popullsi më të ulët, është Vatikani me 801 banorë. Ata që lindin sot, pritet të kenë jetë mesatare 72,6 vjetë, por njerëzit në vendet e varfëra e kanë këtë mesatare 7 vjet më pak.

UN-Pressekonferenz | UN-DESA zu Weltbevölkerung Aussichten 2019 (UN Web TV)Konferencë shtypi për perspektivat e zhvillimit të popullsisë në botë

Shifrat për përshtatje politikash

Shifrat nuk janë për të shuar kuriozitetin por i shërbejnë organizatave dhe qeverive për të përshtatur politikat në bazë të tendencave demografike. Ekonomitë më të mëdha të botës, kanë numër të vogël popullsie, sidomos në Europë. Dhjetë ekonomitë më të mëdha si Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Franca dhe Italia kanë popullsi më të vogël se 100 milionë.

2000 vjet më parë rruzulli është populluar nga gjithsej 200 milionë njerëz. Shifrën e 1 miliardit, numri i popullsisë e arriti në fillim të shekullit të 19-të dhe 2 miliardshin e arriti në vitin 1927. Brenda një shekulli popullsia e botës është trefishuar. Arsyet janë të ndryshme, por dietat, mjekësia, kushtet sanitare, vaksinat kanë ndihmuar në rritjen e numrit të popullsisë. OKB parashikon që 30 vitet e ardhshme popullsia e botës të rritet me 2 miliardë banorë.

Migracioni për ndryshimet demografike

Tre janë çështjet kryesore që ndikojnë në popullsinë e botës: lindjet, vdekjet dhe migracioni. Migracioni është kthyer në faktor të rëndësishëm për ndryshimin e popullsisë në disa vende. Dhjetë vitet e fundit 14 vende kanë patur prurje migracioni mbi 1 milionë vetë. Në disa vende si Bangladeshi, Nepali dhe Filipinet kanë patur shtim të migrantëve të punës për shkak të nevojave. Në vendet me konflikte si Siria, Myanmari dhe Venezuela njerëzit kanë ikur nga konfliktet. Kurse Bjellorusia, Gjermania, Hungaria, Italia, Japonia, Rusia, Serbia dhe Ukraina do të kenë dekadën e ardhshme shtim të numrit të migrantëve, për të plotësuar rënien e popullsisë shkaktuar nga numri i vdekjeve, që është më i madh se i lindjeve./DW

qv-89.jpg
ad min15:46 | 08/06/2019

Asteroidi QV 89, i madh sa një fushë futbolli i është drejtuar Tokës. Sipas përllogaritjeve të ekspertëve, vetëm më 9 Shtator të këtij viti do të mund të mësohet nëse do të përplaset ose jo, me planetin Tokë.

Është i madh pothuajse sa një fushë futbolli dhe bëhet fjalë për një prej 870 objekteve hapësinore që mbahen nën vëzhgim. Bëhet fjalë për QV89, një asteroid i cili mbahet nën vëzhgim që nga viti 2006 pasi i është drejtuar planetit tonë. Sipas llogaritjeve ka një mundësi ndryshe nga zero për t’u përplasur me Tokën dhe për këtë arsye mbahet nën vëzhgim nga mjetet hapësinorë.

Asteroidi ka një diametër prej 40 metrash dhe sipas tabelës së impaktit të Agjencisë Hapësinore Europiane ka një mundësi prej 0.014% të impaktit me Tokën, gjë që pritet të ndodhë në 9 Shtator. Gjithsesi bëhet fjalë për disa milionë kilometra nga atmosfera jonë. Kjo gjithmonë nëse llogaritë e ekspertëve nuk janë të gabuara.

Asteroidi në fjalë ka pasur dy takime të afërta me planetin tonë: një në vitet 50 dhe një tjetër në vitet 60. Ky i këtij viti pritet të jetë afrimi më i rrezikshëm dhe do të ndodhë në 7 milion kilometra. Për të bërë një krahasim hëna është 384 mijë kilometra larg Tokës.

Në vitin 2018, NASA ka publikuar strategjinë e përgatitjes kundër impakteve të mundshme. Bëhet fjalë për plane ndërkombëtare që parashikojnë një bashkëpunim të fortë. Ndërkohë presim 9 Shtatorin për të përshëndetur asteroidin dhe pse hera tjetër do të jetë në 2032-shin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono