Tiranë

thumbnail_Miftar-Gërbolli-1.jpg
ent ela11:11 | 15/02/2019

Prej më shumë se 25 vitesh, Njësia Nr. 11 kishte vuajtur mungesën e investimeve. Por vëmendja e shtuar në mandatin e parë të qeverisjes, po përmirëson dukshëm jetesën e komunitetit të kësaj zone.

Bashkia e Tiranës ka nisur punën për rehabilitimin e rrugëve mes blloqeve të kësaj zone duke përmirësuar ndjeshëm cilësinë e jetës për banorët.

Sëfundmi, Bashkia e Tiranës  po punon  për rikonstruksionin e gjithë infrastrukturës në Rr. “Miftar Gërbolli”. Puna ka filluar sëpari me rrjetin nëntokësor duke shpëtuar njëherë e mirë qytetarët nga rrjedha e ujërave të zeza, përmbytjet, por duke përmirësuar në të njëjtën kohë edhe rrjetin e furnizimit me ujë të pijshëm

Njësia Administrative Nr. 11 është një nga njësitë që ka pësuar ndryshimin më të madh gjatë këtyre viteve, falë disa projekteve transformuese infrastrukturore që ka zbatuar Bashkia e Tiranës këto 3 vitet e fundit.

vrasaj-en-sharre.mp4_snapshot_00.05-1280x685.jpg
ent ela09:20 | 14/02/2019

Liri Xhepa është qëlluar me tre plumba dhe është hedhur në disa shkurre në periferi të kryeqytetit, në kodrat e liqenit të Sharrës. Ngjarja tronditëse është zbuluar nga banorët e zonës. Nga hetimet paraprake, dyshohet se krimi mund të ketë ndodhur për shkaqe xhelozie.

Dyshohet krimi i rëndë ka ndodhur në një vend tjetër ndërsa, trupi ishte hedhur në kanal për të fshehur gjurmët.

Autori pasi vrasjes ishte larguar me një automjet që e priste disa metra larg vendit të ngjarjes, pohojnë burime nga policia e Tiranës. Viktima u gjet gjysmë e zhveshur dhe e qëlluar me plumb pas koke.

Mungesë e nënës në shtëpi e ka vënë re djali i vogël i familjes i cili më pas njoftoi uniformat blu.

Fqinjët flasin fjalët më të mirë për familjen Xhepa, teksa bëjnë apel policisë për të gjetur autorin.

“Unë di që ka kaluar një jetë të shkëlqyer me vëllezërinë ajo grua, por nuk di si kanë ndodhur rrethanat këto 2-3 javë”.

“Rob i mirë rob i urtë, nuk e di”.

Një nga pistat që po heton policia është se, krimi mund të ketë ndodhur për shkaqe xhelozie.  Kunati i viktimës, Dashamir Xhepa, nuk u paraqit vullnetarisht në Komiasiatin Nr.6, duke u shpallur edhe në kërkim policore.

Ky është momenti kur shoqërohen në polici kushërinjtë e familjes Xhepa, të cilët identifkuam edhe trupin e të ndjerës.

Ekspertët e kriminalistikës në policinë e Tiranës nuk kanë gjetur gëzhoja pranë trupit të viktimës. Dyshohet se e ndjera u trasproportuar drejt vendit të qujatur Kodrat e Liqenit të Sharrës me një makinë mallrash të mbuluar në orët e vona të datës 13 shkurt.

Gazetar: Andi Qosja

/abcnews.al

tiranedurres.jpg
ent ela16:46 | 13/02/2019

Që nga e enjtja në orën shtatë të mëngjesit, Autostrada Tiranë-Durrës do të bllokohet për qarkullimin e automjeteve. Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia e Qarkullimit Rrugor bëjnë të ditur se në segmentin nga Tirana deri tek kthesa e Rinasit, do të punohet për ndërtimin e pusetave hyrëse dhe dalëse të dy tombinove për kullimin e ujërave.

Ndërsa në segmentin rrugor Tiranë – Kamëz do të realizohet riparimi i shtresave asfaltike të dëmtuara.  Gjatë kryerjes së punimeve në segmentin e parë, trafiku do të devijohet në rrugë dytësore.

Ndërsa në segmentin e dytë qarkullimi i automjeteve do të kufizohet në një korsi. Punimet parashikohet të zgjasin deri më 17 Shkurt./abcnews.al

 

Veliaj-gjate-aktivitetit-per-99-vjetorin-e-Tiranes-kryeqytet-1-1280x854.jpg
G. P.16:21 | 11/02/2019

Tirana sipas kryebashkiakut Erion Veliaj është kryeqyteti modern dhe i denjë i të gjithë shqiptarëve. Gjatë ceremonisë festive me rastin e 99-vjetorit të shpalljes së Tiranës kryeqytet i Shqipërisë, Veliaj tha se puna për zhvillimin e saj nuk ndalet.

Bashkia organizoi një sërë aktivitesh në përkujtim të çasteve më të rëndësishme të historisë dhe promovimit të vlerave të Tiranës si kryeqendër e të gjithë shqiptarëve.

“Kongresi i Lushnjës njihet si Kongresi i Shpëtimit, por jam i bindur se mund të cilësohet edhe si Kongresi i Zhvillimit të shtetit dhe të kryeqytetit shqiptar. Tirana është sot kryeqyteti i denjë, modern, metropolitan i Shqipërisë, pavarësisht se ende nuk është perfekt.”

Tirana është kryeqendra ekonomike e Shqipërisë pasi gjeneron 50% të GDP-së të të gjithë vendit ndaj kryebashkiaku thotë se krahas nderimit të së shkuarës është e rëndësishme ajo që programojmë për të ardhmen.

“Në mandatin tjetër do të fokusohemi që t’i japim më shumë zë ekonomisë. Kemi aplikuar tashmë për një zonë të lirë ekonomike pranë Kasharit, ku të sigurohemi që hapim një segmenet tjetër siç është segmenti i rrugës së Rinasit, ku është gjithë pjesa industriale, të hapim një pjesë tjetër nga Kombinati në Kashar ku të shtojmë akoma më shumë punësimin në qytetin e Tiranës”.

Në fund të ceremonisë, kreu i bashkisë në shenjë mirënjohje për punën dhe kontributin e dhënë në punët e qytetit në këto dekadat e fundit, ka vlerësuar me titullin “Simbol i Qytetit” edhe dy nga punonjësit më të vjetër të Bashkisë së Tiranës, Gjergj Papavasilin dhe Valter Gjonin, respektivisht me 38 dhe 35 vite punë pa ndërprerje./abcnews.al

Veliaj-gjate-inpsketimit-ne-konviktetit-9-dhe-10-ne-Qytetin-Studenti-3-1280x720.jpg
G. P.14:25 | 09/02/2019

Bashkia e Tiranës ka nisur rikonstruksionin e dy konvikteve të tjera në Qytetin Studenti, përkatësisht godinat 9 dhe 10. Gjatë inspektimit të punimeve, kryebashkiaku Erion Veliaj deklaroi se po mbahen premtimet e dhëna për përmirësimin e kushteve të studentëve në “Qytetin Studenti”.

Bashkia e Tiranës ka vijuar punën për rikonstruksionin e dy godinave të tjera në Qytetin Studenti, ato 9 dhe 10, duke e çuar në 8 numrin e konvikteve ku po punohet në këto rezidenca studentore. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Veliaj teksa inspektoi punimet në dy godinat e vajzave, tha se rikonstruksioni po kryhet në kushte të vështira për shkak se në godina ka ende studentë.

Erion Veliaj, kreu i Bashkisë së Tiranës: Jam shumë i lumtur që shikoj se si vlon puna në Qytetin Studenti. Kemi filluar me dy godina të reja. Për t’ju dhënë një ide, dy godina kanë 180 dhoma. Do të thotë që rikonstruksioni i një godine studentore është thuajse i barabartë me rinovimin e një hoteli. Kur shikon që hoteleve private u duhen 2-3 vite ta sjellin në terezi një rikonstrukison, këtu po punojmë realisht në kushte spartane, dhe me një rendiment të jashtëzakonshëm. 

Me nisjen e punimeve në këto dy konvikte, Veliaj theksoi se përmbushet një premtim i dhënë pak javë më parë për rikostruksionin e godinave në Qytetin Studenti

Erion Veliaj: Me dy konviktet e reja të gocave, jemi mbi atë që kishim premtuar.. Dua të kujtoj që sot protesta ka mbaruar, sot bojkoti ka mbaruar, debati ka mbaruar. Por, nuk ka mbaruar zelli ynë për të mbajtur çdo pikë të “Paktit me Universitetin”. Për sa kohë që kryeministri, kryetari i bashkisë, qeveria, autoritetet vendore, morën përsipër dhe dhanë fjalën, edhe zelli i punimeve është vërtetimi i faktit që vazhdon përtej lajmit të ditës. Kështu që, do të jemi këtu edhe kur ndoshta të harrohet i gjithë ky debat, dhe gjithë ky diskutim. Sepse fjala e dhënë duhet mbajtur. 

Deri më tani Bashkia e Tiranës njofton se falë edhe ndihmës së donatorëve të ndryshëm ka nisur rikonstruksionin e 8 godinave të konvikteve./abcnews.al

Veliaj-gjate-inspektimit-te-punimeve-te-UKT-ne-rrugen-Babe-Rexha-2-1280x853.jpg
G. P.13:17 | 08/02/2019

Bashkia e Tiranës ka nisur punën për të ndërtuar një linjë të re për furnizmin me ujë të banorëve të kryeqytetit. Sipas kryetarit të bashkisë Erion Veliaj, investimi zgjidh problemin për rreth 13 mijë banorë në Njësinë Administrative 7.

Shumë shpejt rreth 13 mijë banorë përgjatë rruges “Babë Rexha” në Tiranë nuk do të kenë probleme për t’u furnizuar me ujë të pijshëm. Bashkia dhe ndërmarrja e Ujësjellës-Kanalizimeve po zëvendësojnë me një linje të re investimin e kryer rreth 40 vite më parë.

“Kjo është një zonë në zhvillim, me pallate të reja, pallate të vjetra, shtëpi edhe më të vjetra, ndaj besoj që uji është një nga gjërat e para që njerëzit pyesin: “A ka ujë 24 orë? A ka shkollë, a ka kopshte, a ka çerdhe”. Kështu që, tani i përgjigjemi edhe një pyetjeje për urbanizimin e zonës”.

Njëkohësisht punime po kryhen dhe në Bovillë me qëllim dyfishimin e kapaciteteve të furnizimit me ujë të pijshëm të banorëve të Tiranës.

“Kemi hyrë në vitin 2019, që është viti i parë i planit tonë 5-vjeçar për Tiranën me ujë 24 orë. Në 2024 do të duhet të kemi ujë 24 orë dhe besoj që si vit i parë i planit që miratuam në këshill bashkiak, fillimin e kemi shumë të mbarë me Bovillën, me linjën e transmetimit që i jep ujë gjithë “Astirit” dhe zonës së Unazës së Re. Nëse e kapim këtë investim deri në fund të marsit, do të jetë një lajm shumë i mirë për banorët sepse do të thotë që do të jetë vera e parë pa probleme. Jam i bindur që do ia shohim hajrin të parët me banorët e kësaj njësie”.

Sipas kryetarit të bashkisë, Tirana renditet qyteti i parë sa i përket pagesës së faturave të ujit të pijshëm./abcnews.al

 

51477569_836173863390248_8747611401305980928_n.jpg
ent ela16:57 | 07/02/2019

Pasditen e së enjtes një godinë fare pranë Bashkisë së Tiranës u përfshi nga flakët. Zjarri i rënë brenda një sheshi ndërtimi krijoi një re gjigande tymi, por nuk pati të lënduar, apo rrezik në zonë.

Një godinë një-katëshe vetëm pak metër larg Bashkisë së Tiranës u përfshi nga flakët pasditen e së enjtes. Vatra e zjarrit ishte brenda rrethimit të një sheshi ndërtimi në hapësirën pranë Kullës së Sahatit.

Zjarri përfshiu pjesërisht një prej disa kontenierëve, që shërbenin dikur si zyra të bashkisë së kryeqytetit. Reja e zezë e tymit tërhoqi vëmendjen e qytetarëve dhe kalimtarëve të rastësishëm.

Nga zjarri nuk u lëndua asnjë person dhe as u rrezikua ndonjë objekt tjetër në zonë.

Flakët u vunë nën kontroll dhe u neutralizuan në pak minuta nga forcat zjarrfikëse. Më herët ata larguan edhe disa bombula gazi të një lokali pranë zjarrit.

Sipas dyshimeve të para zjarri është shkaktuar nga një shkëndijë elektrike gjatë punimeve për ccmontimin e ish-zyrave për t’i hapur rrugë planit zhvillimor në zonë.

/abcnews.al

banesa-sociale.jpg
G. P.12:55 | 07/02/2019

Një banesë sociale është përfshirë nga flakët në kryeqytet. Ngjarja ka ndodhur rreth mesditës në Shkozë. Fatmirësisht zjarri është shuar nga shërbimet e policisë dhe zjarrfikëses.

Nga ngjarja raportohet vetëm për dëme materiale. Gjithashtu ka nisur puna e grupit hetimor për të zbuluar shkakun e rënies së zjarrit./abcnews.al

51805312_1971875182920443_1233283804458647552_n.jpg
ent ela17:16 | 05/02/2019

Të gjithë ata që pëlqejnë zërin e kantautorit Ermal Meta do të mund ta ndjekin sërish nga afër. Pas koncertit të parë të mbajtur më 1 qershor 2018 në sheshin “Skënderbej”, Ermal Meta rikthehet sërish në Tiranë për një mbrëmje të paharruar. Më 4 mars, kantautori shqiptar do të performojë për publikun shqiptar së bashku me “GnuQuartet”, një grup i njohur instrumentistësh, në vijim të turit “Ermal Meta në Teatër me GnuQuartet”.

Lajmin e ka bërë publik kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, teksa fton qytetarët që të mos e humbasin këtë shfaqje të bukur muzikore. “Ju kujtohen emocionet e koncertit të Ermal Metës? Talenti shqiptar kthehet përsëri në Tiranën e tij, krahas 23 koncerteve në skenat më të mira në 19 qytete italiane. Pavarësisht famës ndërkombëtare, Ermali s’e harron kurrë skenën shqiptare, ku këtë herë do të dhurojë një supershfaqje te Pallati i Kongreseve. Së bashku me katër artistë të talentuar italianë të GnuQuartet do të sjellin një atmosferë magjike që nuk duhet humbur  Kur? Më 4 Mars, ndaj bëj grupin e shihemi atje!”, shkruan Veliaj.

Me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës, ky koncert vjen si vazhdimësi e një turneu të paharrueshëm që Ermal Meta ka realizuar gjatë verës së vitit 2018, me një performancë artistike mbresëlënëse. Nuk mund të mos përmenden koncertet e realizuara në Romë, në Firence, në kështjellën “Scaliger” në Villafranca; apo në amfiteatrin në Sardenja.

Dhe së shpejti, kantautori shqiptar nis një tur të ri, ku do të ndalet edhe në Tiranë, së bashku me “GnuQuartet”, për të sjellë para publikut më shumë ri, dhe ritme të paharruara duke bërë bashkë violë, violinë, violinçel dhe flaut.

Ritmi dhe muzikaliteti i këtyre instrumentistëve, do ta bëjnë edhe më të gjallë muzikën e kantautorit shqiptar. Ndaj s’na mbetet gjë tjetër, veç ta shijojmë në Tiranë performancën e tyre.

Kalendari i koncerteve në kuadër të turit “Ermal Meta në Teatër me GnuQuartet”.

2 shkurt – Milano – Teatri “Arcimboldi”

4 shkurt – Napoli – Teatri “Bellini”

5 shkurt – Pescara – Teatri “Massimo”

11 shkurt – Catania – Teatri “Metropolitan”

12 shkurt – Palermo – Teatri “Al Massimo”

15 shkurt – Reggio Emilia – Teatri “Valli”

16 shkurt – Trento – Auditoriumi “Santa Chiara”

25 shkurt – Roma – Salla “Santa Cecilia”

4 mars – Tiranë – Pallati i Kongreseve

6 mars – Bari – Teatri “Petruzzelli”

8 mars – Montecatini Terme (PT) – Teatri “Verdi”

9 mars – Assisi (PG) – Teatri “Lyrick”

12 mars – Venezia – Teatri “Goldoni”

18 mars – Trieste – Teatri “Rossetti”

19 mars – Lugano (CH) – Pallati i Kongresve

23 mars – Genova – Teatri “Carlo Felice”

24 mars – Torino – Teatri “Colosseo”

 

bashkia-1280x853.jpg
G. P.14:42 | 04/02/2019

Hapet segmenti i dytë i Bulevardit të Ri në Tiranë. Kreu i bashkisë, Erion Veliaj, e cilësoi këtë projekt shembull të kontrastit mes atyre që punojnë dhe atyre që sabotojnë.

Bulevardi i Ri nga ish-Stacioni i Trenit në Tiranë deri te kryqëzimi me rrugët “Siri Kodra” dhe “Jordan Misja” është tashmë funksional për automjetet. Bashkia e Tiranës ka përfunduar segmentin e dytë prej 500 metrash të Bulevardit të Ri, si dhe sheshin e tretë në fund të tij. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj vlerësoi cilësinë e punimeve dhe tha se tashmë zgjidhet një nyje që shkaktonte trafik.

“Jam shumë i lumtur që kemi hapur sot sheshin e tretë të bulevardit dhe ende pa përfunduar pjesa finale e tij, është funksional për automjetet. Ata që banojnë në njësitë 8 dhe 9, të lidhur përmes rrugëve “Siri Kodra” dhe “Jordan Misja”, kanë një mundësi të shkëlqyer të shkurtojnë kohën e tyre në trafik, duke kaluar nga njëra njësi tek tjetra, duke e parë bulevardin si urë dhe jo si ndarje. Jam shumë i lumtur që zgjidhet një nyje e trafikut që i afrohet asaj që në të ardhmen do jetë Unaza e katërt e Tiranës”, tha Veliaj.

Veliaj gjeti rastin të theksojë kontrastin që ka sjellë, sipas tij, puna e bërë gjatë këtyre viteve në këtë projekt në krahasim me administratën e shkuar.

“Më kujtohet kur e nisëm këtë punë, para katër vitesh: Kemi qenë tek ish-stacioni i vjetër i Trenit dhe është e pabesueshme sa ecet kur punohet. Teksa shoh kontrastin, tani që po i afrohemi lumit dhe ku investimi ynë në lumin e Tiranës na ndan nga bashkia që vjen e proteston çdo ditë në Tiranë; teksa shoh që në anën tjetër të lumit vazhdon e hidhen plehra, të digjen plehra, i gjithë tymi vjen në Tiranë, u them që ju mirëpresim! Tani ju kemi bërë edhe një bulevard të ri, mund të vini të protestoni për çdo gjë, por fillimisht na tregoni, si e bëni ju këtë punë! Para se të mobilizoheni të rrëzoni qeverinë dhe ata që kanë sjellë gjithë këtë zhvillim e progres për Tiranën, na thoni nga kush duhet të marrim shembull? Unë nuk besoj se në Tiranë duhet të vazhdojnë të hidhen më plehra në lumë, në Lanë apo në Erzen; nuk besoj se duhet të digjen më plehra, ndërkohë që kemi një mënyrë moderne sot të përpunimit; nuk besoj që rruga, dhuna, pengesa, sabotimi është mënyra për të ecur përpara”, u shpreh ai.

Kryebashkiaku theksoi se ky bulevard do jetë boshti i asaj që nesër do të quhet Tirana e së ardhmes. Veliaj tha se në këtë aks do të vendosen shumë institucione publike dhe të biznesit, çka pritet ta bëjë atë një nga zonat më të mira të Tiranës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono