Tirana

luftetari.jpg
G. P.20:58 | 26/06/2019

Skuadra e Tiranës ka gjetur akordin me sulmuesin e Luftëtarit Dunga, por pengesë mbetet kontrata e lojtarit me klubit gjirokastrit. Për shtatlartin interesohet edhe Kukësi.

Tirana po përforcohet me element të rëndësishëm në merkato për të konkurruar denjësisht sezonin e ardhshëm. Bardheblutë kanë zyrtarizuar tre futbollistë ndërkohë që janë në kërkim të një sulmuesi që garanton gola.

Një ndër emrat më të lakuar është bomberi i Luftëtarit, Ismael Dunga. Futbollisti pranon të vijojë karrierën tek skuadra e Tiranës, por problem mbetet kontrata me klubin e Luftëtarit.

Si të mos mjaftonte kjo, në garë për sulmuesin shtatlartë është futur edhe skuadra e Kukësit. Verilindorët ashtu sikurse kryeqytetasit janë në kërkim të një sulmuesi ku emrat nuk mungojnë, por ende mungon firma zyrtare.

Sulmuesi i gjirokastritëve aludohet se do të firmosë një kontratë njëvjeçare me opsion rinovimi edhe për një tjetër sezon e cila do të varet nga paraqitjet individuale dhe arritjet e futbollistit, por fillimisht duhet zgjidhur çështja e kontratës me klubin e Luftëtarit.

Tirana e ka kohën e nevojshme për të pritur zgjidhjen e kontratës mes klubit dhe lojtarit pasi nuk merr pjese në Kupat e Europës dhe sezoni i ardhshëm është ende larg. Në muajin Korrik priten zhvillime të reja sa i përket të ardhshmes së sulmuesit të Luftëtarit ku destinacioni i preferuar është Tirana./ABC News Albania 24/7

arben-skenderi-mirela-milori-1280x715.jpg
nev ila18:09 | 26/06/2019

Arben Skënderi i ftuar në studion e Mbrëmje Abc me Mirela Milorin ka bërë të njohur disa pjesë të programit që ka Bindja Demokratike si ofertë për qytetarët e Tiranës.

Arben Skënderi është kandidat i Bindjes Demokratike për Bashkinë e Tiranës në zgjedhjet e 30 qershorit. I pyetur nga gazetarja Mirela Milori se si ndjehet fushata elektorale për zgjedhjet vendore, Skënderi tha se është atipike e trazuar dhe e komplikuar. Bindja Demokratike sipas Skënderit është duke bërë një fushatë të një natyre tjetër, takimi drejtpërdrejtë me njerëzit thotë Skënderi, ka bërë të identifikohen vërtetë problemet e tyre.

Qytetarët janë të neveritur nga gjithë kjo që po ndodh sepse në realitet askush nuk qaset për të parë hallet që kanë qytetarët, apo si qëndron situata e tyre edhe pas 4 vjet qeverisje, nga kryetari aktual i PS”, thotë ai.

Shpesh herë themi nëpër tavolina, si nuk po dalin ca njerëz të tjerë? Si nuk po del një forcë tjetër politike? Do kisha dashur që në këtë fushatë të kishte dalë një grupim i madh i njerëzve të këtij formati sepse është e vetmja mënyrë reale për t’iu kundërvënë qeverisjes, arrogancës dhe kriminalitetin e qeverisjes që kemi sot mbi kokë. Nuk bëhet me asnjë lloj formati tjetër, edhe vende të tjetra e kanë zgjidhur në këto lloj formash, dikush duhet ta hedhë hapin, ne vendosëm ta merrnim ndoshta kundër cdo lloj klime të favorshme në raport me ne.

Në detaje teknike, në Tiranë gangrena më e madhe është menaxhimi i fondeve publike, pra mënyra se si administrohen të ardhurat e qytetit. Nuk ka transparencë dhe nuk ka për të patur me këtë model që kemi. Është shkatërruar motorri bazë i funksionimit të çdo lloj shoqërie dhe Tirana sot nuk prodhon asgjë. Për çfarë shquhet Tirana në Ballkan?

Mirela Milori: Zoti Veliaj thotë turizmi..

“Unë jam marrë dikur me këtë punë, turizmi në Tiranë?! Është vërtetë qesharake. Njerëz që kalojnë 24 orë për të kaluar në jug dhe 24 orë për të ardhur këtej, nuk është ky turizmi. E dini kush është turizmi? Ne në pikat tona të programit për turizmin e kemi ndarë Tiranën në 4 zona. Tirana që është Tirana e traditës dhe historike. Ne kemi menduar që me fonde publike nga Bashkia e Tiranës ky të jetë një sektor prioritar. Bashkia të jetë rregullatori i elementeve që vetrregullohen nëse sistemi ekziston. Nuk do të ketë më hapësira që do të gllabërohen në interes të privatit dhe pa asnjë konsultim publik. Ne kemi marrë angazhimin që do rishikojmë dhe do lobojmë fort edhe për ligjin e pronës publike, pra referendumet lokale. Të gjitha vendimet e mëdhaja për qytetin, qoftë plane rregullues dhe nuk do merremi me konsultime sa për të larë gojën apo sa për ti nxjerrë në televizor. Ka shtete që janë shumë performant në këtë sens dhe ka ardhur koha që edhe ne ta bëjmë këtë sepse klasa jonë politike është komplet e shkëputur nga cfarë shihet në terren. janë me dhjetra biznese që janë mbyllur në këto 4 vjet në tiranë. Eshtë e rëndësishme që ne të stimulojmë biznesin e vogël dhe të mesëm në kryeqytet“, deklaroi kandidati i Bindjes Demokratike./abcnews.al

veliaj-11-1280x717.jpg
Sej rie15:00 | 25/06/2019

Kandidati socialist për Bashkinë e Tiranës Erion Veliaj prezantoi disa nga prioritetet e tij në fushën sociale nëse merr një mandat të dytë.  Ndërtimi i bibliotekave të lagjeve dhe dhënia fund e mësimit me dy turne Veliaj i renditi ndër prioritetet e punës së tij.

Në çdo njehi administrative në Tiranë do të ketë një bibliotekë. Kandidati socialist për një mandat të dytë në krye të bashkisë, kryebashkiaku aktual Erion Veliaj e premtoi në një takim me përfaqësues të grupeve të ndryshme sociale.

“E filluam me bibliotekat “Musine Kokalari”, “Misko Treska”, “Petro Zheji”, “Hamit Beqja”, prandaj jemi në rrugë të mbarë. Po rikonstruktohet biblioteka në Njësinë 6, ndaj deri në fund të mandatit tjetër do të kemi në çdo njësi nga një bibliotekë”.
Veliaj u shpreh se projektet e nisura në këtë mandat do të vijojnë, ashtu si investimet që qytetarët të furnizohen me ujë në 24 orë.

“Ne kemi filluar projektin më agresiv të investimeve, një projekt 5-vjeçar (2019-2024) për të zgjidhur disa probleme. Bovilla ka aq ujë sa mund të na fundosë 5 herë. Nuk është ky problem; problemi është se uji humbet në rrjetin e amortizuar si kulluese makaronash. Ndaj kemi futur një teknologji të re edhe në tubacione, dhe teksa flasim po bëjmë tre investime”.

Gjithashtu krybashkiaku Veliaj premtoi se do të angazhohet për të ngushtuar hendekun mes fshatit dhe qytetit. Puna do të nisë nga përmirësimi i infrastrukturës dhe ofrimi i shërbimeve./ABC News Albania 24/7

erion-veliaj-6.jpg
G. P.22:02 | 24/06/2019

Kandidati socialist, Erion Veliaj i cili garon për një mandat të dytë për Bashkinë e Tiranës zhvilloi takim me banorët e njësisë nr. 9 ku foli për projektet e realizuara dhe ato që do realizohen në 4 vitet e ardhshme.

Kandidati socialist për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj zhvilloi takim me banorët e njësisë 9 në kryeqytet ku foli për të gjitha projektet e realizuara gjatë mandatit të tij të parë

“Japim llogari me krenarinë më të madhe se çfarë kemi thënë e kemi bërë. Thamë që do ta bëjmë sheshin “Skënderbej” ku fillon njësia 9 dhe e bëmë. Thamë që do ta bëjmë unazën e vogël që përshkruan njësinë 9 dhe e bëmë. Thamë do bëjmë bulevardin e ri dhe e bëmë. Thamë do bëjmë kopshte dhe çerdhe dhe i bëmë”, tha ai.

Veliaj foli para banorëve të Njësisë 9 edhe për projektet e reja që do të realizohen sapo të marrë mandatin e ri si kryetar i bashkisë.

“Ne kemi vetëm një plan, ta bëjmë Tiranën, ta bëjmë Shqipërinë, ta bëjmë njësinë , të bëjmë çdo kopsht, çdo çerdhe, çdo ambulancë cilësore se do jetojmë këtu dhe nuk kemi një plan tjetër. Javën tjetër fillon puna për bulevardin “Zogu I” me të njëjtin cilësi si sheshi “Skënderbej” dhe bulevardi i ri”, tha Veliaj.

Veliaj u bëri thirrje qytetarëve të Tiranës që gjatë këtyre ditëve të mbetura para 30 Qershorit të vendosin për punën dhe për të çuar përpara projektet, të cilat janë favor të tyre./ABC News Albania 24/7

nikolla-dimitrov.jpg
G. P.15:59 | 20/06/2019

Minsitri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov komentoi reagimet e Tiranës zyrtare rreth deklaratës së Presidentit Pendarovski. Ky i fundit u shpreh se Maqedonia e Veriut duhej veçuar nga Shqipëria në procesin e marrjes së datës së negociatave me Bashkimin Europian.

Qëllimi ynë është që konferenca e parë ndërqeveritare, me të cilën do të shënohet fillimi i negociatave me BE-në të mbahet në Dhjetor. Procesi para-skrining po zhvillohet dhe është në fund, kurse fillimi i negociatave është një proces që do të zgjasë, por duam ta shfrytëzojmë si vegël, me të cilën vendin do ta shndërrojmë në evropian, ka deklaruar ministri i Jashtëm Nikola Dimitrov në një intervistë për median maqedonase. Shefi i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut ka komentuar edhe reagimet e Tiranës zyrtare pas deklaratës së Presidentit Pendarovski, sipas të cilit, Maqedonia e Veriut duhet të veçohet nga Shqipëria.

“Unë nuk e di se çka do të ndodh. Nëse mund të ndihmojmë, kuptohet se do të ndihmojmë. Nuk jemi vend anëtar, as që kemi votë “për”, “kundër” apo të “përmbajtur” për Shqipërinë fqinje. Sinqerisht mendoj se është mirë që edhe Shqipëria të bëjë hapa përpara. Kjo do të ishte mirë për të gjithë rajonin. Nëse për këtë nuk ka kushte, mendoj se do të ishte mirë edhe për Shqipërinë, që Ne të kemi sukses, që politika e zgjerimit të mbetet e qëndrueshme, që të jepet sinjal se kjo është e mundshme dhe të krijohet një atmosferë që të jetë e pamundshme që Shqipëria të ngec dhe të presë shumë  gjatë. Nuk kemi dobi nga zënkat. Ne jetojmë në një rajon që është shumë i pasur me zënka”, tha Dimitrov.

Ndërkaq, zv/kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani, i është përgjigjur nënkryetarit të opozitës maqedonase Aleksandër Nikolovskit për gjoja “planin sekret” me ish-Ministrin e jashtëm të Shqipërisë Ditmir Bushatin, sipas të cilit Osmani dhe Bushati me planin e ashtuquajtur 3-6-9 të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut janë dakorduar që të bllokohen reformat në Shkup me qëllim që të mbulohen dështimet e Shqipërisë në rrugën drejt integrimeve evropiane.

“T’ju përgjigjem dilemave tuaja: as ne nuk mund të ndikojmë në procesin e integrimeve evropiane të Shqipërisë, e as ata nuk mund ta pengojnë progresin tonë; e vetmja gjë që mund të bëjmë është t’i ndihmojmë njëri tjetrit, sepse kemi një qëllim të përbashkët – të shohim Ballkanin Perëndimor të integruar në BE, dhe që është edhe më e rëndësishme, të mbetemi miq të mirë në atë rrugë me respekt të sinqertë ndaj njëri tjetrit”, i është përgjigjur përmes Facebookut zv/kryeministri Osmani zyrtarit të VMRO-DPMNE-së Aleksandër Nikolovskit.

Do të jetë një gabim historik nëse negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE, nuk fillojnë tani, por është mirë që për momentin dy vendet nuk janë veçuar, ka deklaruar Ministrja e Jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaaharieva për radion bullgare “Horizont”.

“Lajmi i mirë, sipas meje, është se dy vendet nuk veçohen në këtë fazë, diçka që e dëshirojnë disa vende të BE-së. Por, pozicioni i Bullgarisë qëmoti është i qartë në mbështetjen e zgjerimit të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor. Mbështesim të dy vendet dhe vlerësojmë se do të jetë një gabim historik nëse së bashku nuk i fillojnë negociatat”, ka thënë ministrja.

Ndryshe, autoritetet e Maqedonisë së Veriut presin datë për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian, ndërsa vetë negociatat do të fillonin deri në fund të vitit. Vendi, siç deklaroi kryeministri Zoran Zaev ka marrë garanci me shkrim për datën për fillimin e negociatave në vjeshtë, ku krahas disa vërejtjeve rreth zbatimit të reformave, asnjë vend anëtar nuk ka qenë kundër./ABC News Albania 24/7

tirana-1-1280x693.jpg
Sej rie19:00 | 18/06/2019

Skuadra e Tiranës ka zyrtarizuar mesfushorin Idriz Batha. Ish-lojtari i Flamurtarit ka nënshkruar për një sezon me opsion rinovimi për një tjetër.

Tirana nuk ka të ndalur në ketë merkato. Skuadra kryeqytetase ka prezantuar blerjen e tretë në harkun kohor të një jave. Pas zyrtarizimeve të Agustin Torassa dhe Elton Cale klubi bardheblu ka prezantuar mesfushorin Idriz Batha, i cili sezonin e kaluar ka mbajtur veshur fanellën e Flamurtarit ndërkohë që në të kaluarën është aktivizuar për skuadrën e Partizanit.

Idriz Batha është bërë sot zyrtarisht pjesë e Tiranës. Mesfushori ka firmosur një kontrate 1-vjeçare me opsionin për të vazhduar sërish në sezonin pasardhës.

Batha vjen si një përforcim shumë i rëndësishëm për mesfushën bardheblu. Ish-futbollisti i Flamurtarit pas firmës në kontratë është prezantuar sot në ambientet e stadiumit “Selman Stermasi”, është njoftimi i klubit të Tiranës.

Kupola drejtuese e skuadrës kryeqytetase po zhvillon një punë intensive duke nënshkruar me element cilësor. Qëllimi është një dhe i vetëm, ti rikthehet lavdia skuadrës më të titulluar në Shqipëri./ABC News Albania 24/7

Tirana-skuadra-1280x616.jpg
nev ila22:37 | 14/06/2019

 

Skuadra e Tiranës ka zyrtarizuar afrimin e mesfushorit Enton Kale dhe sulmuesit Agustin Torasa. Bardhe-blutë japin sinjale të qarta për edicionin e ardhshëm

Tirana kryen dy përforcime të rëndësishme për edicionin e ardhëshm. Bardhe-blutë kanë nënshkruar me mesfushorin brazilian Elton Kale dhe me sulmuesin argjentinas Agustin Torasa i cili më parë ka mbajtur veshur fanellën e partizanit.

Elton Cale është zyrtarisht bardhe-blu. Mesfushori brazilian me tipare sulmuese ka nënshkruar një kontratë 2-vjeçare me Tiranën.

Ish futbollisti i Flamurtarit do të jetë pjesë e rëndësishme e skuadrës për dy sezonet e ardhshme. Kualitet dhe eksperiencë në kampionatin shqiptar, Cale është i Tiranës.

Në muajin korrik braziliani do ti bashkohet ekipit në ditët e para përgatitore.

Agustin Torrasa është zyrtarisht bardhe-blu. Sulmuesi argjentinas ka nënshkruar marrëveshjen që e bën pjesë të Tiranës për sezonin e ardhshëm me opsionin për të vazhduar bashkëpunimin edhe me një tjetër vit.

Torrasa vjen si një përforcim me shumë vlera për skuadrën bardhe-blu. Ish futbollisti i Flamurtarit do ti bashkohet Tiranës në ditët e para përgatitore në muajin korrik.

Është njoftimi i skuadrës së Tiranës për dy blerjet e njëpasnjëshme të cilët pritet të rrisin cilësinë në skuadër. Tirana kërkon të lërë pas krahëve periudhën e errët të viteve të fundit ku objektivi primar ka qenë mbijetesa. Dy zyrtarizmet e dites së sotme janë një sinjal i qartë se klubi bardhe-blue shumë shpejt do të rikthehet në majën e  futbollit shqiptar./ABC News Albania 24/7

62354939_1260137780816597_2757188044174917632_n-1280x854.jpg
ent ela15:00 | 13/06/2019

Ndërtimi i Parkut Olimpik është një nga premtimet e mbajtura të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj në mandatin e tij të parë. Por, ambicia për t’i shërbyer sportit dhe nxitur të rinjtë, kryesisht klubet profesioniste, që të arrijnë rezultate që nderojnë qytetin dhe vendin, është edhe më e madhe. Ndaj, krahas ndërtimit të Parkut Olimpik, kandidati për kryetar të Bashkisë së Tiranës në zgjedhjet e 30 Qershorit, Erion Veliaj ka premtuar edhe ndërtimin e një pallati sporti të posaçëm për lojërat me dorë.

Ai priti në një takim vajzat e skuadrës së basketbollit “Tirana”, të cilat u shpallën kampione pas 20 vitesh, ndërsa theksoi se për të nxitur zhvillimin e sportit dhe arritjen e sukseseve të tjera, në mandatin e dytë si kryetar bashkie, do të bëhet e mundur edhe ndërtimi i një pallati të ri sporti për lojërat individuale apo edhe për disiplina të tilla sportive, si volejbolli apo basketbolli, ku dhe tradita është më e vjetër.

 “Ajo që besoj bëmë me Parkun Olimpik duhet të jetë tani steka se si duhet të jenë mjediset e reja sportive. Ne kemi një koncept, do ta prezantojmë edhe këto ditë, të Pallatit të ri të Sportit. Vërtet Parku Olimpik është mirë për këto lloj aktivitetesh, por nëse do duhen mega aktivitete, do të duhet të kemi një Pallat të mirë Sporti, që të ketë 4- 5 mijë vetë, parkim nëntokësor”, tha Veliaj.

Më tej, ai tha se Bashkia e Tiranës ka bërë një sërë investimesh në fushën e sportit, duke rikonstruktuar dhe hapur palestrat e shkollave për të gjithë atë që duan të ushtrojnë aktivitete sportive. “Në Bashki kemi filluar të bëjmë një revolucion, fillimisht duke e hapur sportin jo vetëm si monopol të disa grupeve. Sot ka 62 palestra me çuna dhe goca që përpiqen, jo vetëm për të qenë më fit fizikisht, por edhe për të mësuar si luhet në skuadër, si humbet, si fiton, etj”, u shpreh Veliaj.

Ai gjithashtu shtoi se si në çdo fushë, edhe në sport është e rëndësishme që investimet të shkojnë fillimisht aty ku edhe rezultatet janë të mundshme për t’u arritur. “Financat që i hedhim aty ku merret kupa, i hedhim për inerci, meqë kështu ka qenë gjithmonë. Po kush tha që kështu duhet të jetë gjithmonë? Ne duhet të shpërblejmë më të mirën. Kjo nuk ndodh vetëm në sport, edhe në art, në muzikë. Kjo ndodh edhe në politikë, ku për inerci, ti vazhdon t’i mbash në ‘piacë’ jo detyrimisht më të mirët, por vetëm sepse kanë qenë gjithmonë aty. Ka ardhur koha që të mbajmë në ‘piacë’ atë që sjell kupa, atë që prodhon rezultat, kjo është mënyra më e mirë”, u shpreh Veliaj.

Trajneri i ekipit të klubit të basketbollit “Tirana”, Erdal Borova, si fitues i kampionatit të femrave, e vlerësoi këtë trotrofe si shumë të çmuar, për faktin se prej 20 vitesh “Tirana” nuk e merrte një titull kampion, pas një dominimi të Vlorës, Gjirokastrës dhe Fierit. “Është një sukses mjat i mirë dhe shumë i bukur për ekipin tonë, por edhe për qytetin e Tiranës dhe të Bashkisë së Tiranës. Një falenderim u shkon vajzave, stafit tonë dhe padiskutim, kryetarit tonë të bashkisë, i cili vazhdimisht ka qenë pranë ekipit në këto ditë të vështira, por edhe më përpara. Besoj se përkrahja dhe ndihma e bashkisë do të jetë edhe më e madhe për shoqatën tonë”, tha Borova.

Për Erta Bujarin, kapitenen e skuadrës së basketbollit “Tirana” fitorja e këtij trofeu është e një rëndësie të veçantë, jo vetëm se vjen pas një kohe të gjatë pa këtë titull, por edhe sepse shpërblen edhe mundin dhe sakrificën e vajzave të kësaj skuadre.

Presidenti i Klubit, Arbër Kadia tha se tashmë i takon Bashkisë së Tiranës dhe institucioneve të tjera të vendit që t’i japin sportit vëmendje më të madhe. “Sporti shqiptar ka nevojë për një ndihmë shumë të madhe nga institucionet. Shpresoj që bashkia ta marrë përsipër këtë sfidë edhe ta kthejë në produkt real sepse nuk është gjithçka llaç e tulla, edhe energji e gjëra të prekshme, por është edhe argëtimi shpirtëror. Sporti absolutisht ndihmon edhe shoqërinë, pra jo vetëm njerëzit që aktivizohen në sport, por edhe ata që e shohin atë”, tha Presidenti i Klubit të basketbollit “Tirana”.

13-VENDET-ANETARE.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela15:18 | 11/06/2019

Në takimin e së mërkurës së ambasadorëve në Bruksel, 13 vende anëtare të Bashkimit Europian mes të cilave Italia, Polonia dhe Austria do të zyrtarizojnë iniciativën për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

13 vende anëtare të Bashkimit Europian, përfshirë Italinë, Poloninë dhe Austrinë kanë ndërmarrë një iniciativë duke dhënë një apel jo të dokumentuar për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Nisma do të zyrtarizohet të mërkurën gjatë takimit të ambasadorëve në Bruksel. Lajmi është publikuar nga Euractiv.

10 vendet e tjera të mbetura janë Republika Çeke, Sllovakia, Sllovenia, Kroacia, Hungaria, Bullgaria, Lituania, Letonia, Estonia dhe Malta.

Lajmi se Polonia është e përfshirë në këtë iniciativë me një dokument informal, ndër vendet anëtare të Europës Qendrore dhe Lindore, u përfol dhe një javë më parë.

Sipas Euractiv që citon burime diplomatike, dokumenti përfaqëson një lloj presioni, i cili synon të sqarojë se ideja që zgjerimi i mëtejshëm i Bashkimit Europian duhet të ndodhë më vonë, është e gabuar.

Dilema mes zgjerimit dhe thellimit të Bashkimit Europian, është artificiale, vijojnë më tepër këto burime; duke pasur parasysh se nuk flitet për të pranuar vende të reja anëtare por vetëm hapje negociatash, shprehet një diplomat i njërit prej 13 vendeve të përfshira në iniciativë.

Franca dhe Holanda aktualisht janë në krye të opozitës për sa i përket hapjes së negociatave për Tiranën dhe Shkupin, ndërsa Gjermania është e ndarë – CDU/CSU kërkon shtyrjen e negociatave, ndërsa SPD e Michael Roth mendon se ato duhet të hapen menjëherë.

Nga ana tjetër ministri i jashtëm i Republikës Çeke Tomas Petricek konfirmoi se vendi i tij mbështet idenë e zgjerimit të Bashkimit Europian. /ABC News Albania 24/7

62236455_2143243882602824_3040031530610065408_n-1280x960.jpg
Sej rie11:50 | 10/06/2019

Socialistët duken të vendosur të shkojnë në zgjedhje më 30 qershor pavarësisht se Presidenti i Republikës e ç’dekretoi datën e vendoreve.

Një tjetër letër del në pah.

Këtë herë shkruan Erion Veliaj dhe i drejtohet banorëve të kryeqytetit. Përmes saj i shpreh mirënjohjen për besimin e dhënë në këtë katër vjeçar si kryebashkiak i Tiranës dhe i kërkon që më 30 Qershor ta mbështesin për një mandate të dytë.

“Tirana vetëm sa e ka nisur rrugën e saj të shkëlqimit. Ambicia ime dhe e skuadrës që drejtoj shkon shumë më larg transformimit të deritanishëm. Ashtu si edhe ju, unë dua të punoj dhe të rris familjen time në një qytet edhe më të pastër e modern, me mundësi për çdo fëmijë, të ri e të rritur.

Prandaj, më 30 Qershor do t’ia dalim vetëm nëse bashkohemi të gjithë me votën tonë, si më e çmuara dhuratë për jetën e familjeve tona dhe gjithë qytetit. Mezi pres të nisim së bashku një tjetër 4-vjeçar.”

Këtë katër vjeçar Veliaj thotë se me punë iu ndryshua faqe kryeqendrës së Shqipërisë. Ai përmend investimet ne sheshin “Skënderbej”, tek “Bulevardi i Ri”, “Pazari i Ri”, tek “Amfiteatri i Liqenit”, “Parku Olimpik”, “Reja”,  44 kënde lojërash, 5 shkolla të reja dhe 17 të tjera të nisura, kopshte e çerdhe publike të rikonstruktuara dhe thotë se Tirana tashme konsiderohet nga guidat turistike si një ndër qytetet më energjike të Ballkanit./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono