Tirana

mema-1280x853.jpg
Veronik Istrefaj19:33 | 19/10/2019

Trajneri i Tiranës, Ardian Mema, foli për “Gol pas Gol” në Supersport pas fitores ndaj Laçit, ku u shpreh shumë i lumtur për rezultatin e arritur. Në fjalën e tij, kreu i bardhebluve tha:

LOJTARËT – “Dunga e meritonte të ishte aty. Kampionati është i gjatë, Torassa ka pasur disa dëmtime të vazhdueshme. Askush nuk e ka në dorë kush lojtar mund të luajë apo kush jo. Lojtarët që kanë mundësinë të luajnë, duhet ta vërtetojnë se e meritojnë të luajnë dhe ta fitojnë vetë një vend në formacion. Lojtarët që e kanë merituar, do të luajnë prapë.

KALENDARI – “Të them të drejtën, Ballshi është një nga ekipet më të forta. Edhe Teuta e Gjirokastra janë ekipe shumë të mira. Sidomos me këto ekipet në letër që cilësohen ekip i dytë, duhet përqëndrim maksimal. Me ekipet pretedente, do të vendosin episodet. Ne thjesht përgatisim ndeshjen e radhës”, tha Mema./abcnews.al

tirana-feston-goli.jpg
Vladimir Prenga18:54 | 19/10/2019

Tirana rikthehet te fitorja pas tre ndeshjes, pasi ka mundur sot skuadrën e Laçit me rezultatin 2-1. Bardheblutë largojnë presionin dhe zhysin kështu kurbinasit, që sot kishin në pankinë edhe trajneri Armando Cungu. Ky i fundit pasoi Starovën dhe u rikthye te bardhezinjtë.

Me këtë fitore Tirana ngjitet në renditje dhe ndan vendin e dytë me Partizanin. Teuta në krye ka vetëm një pikë më shumë. Laçi mbetet në vendin e tetë, me vetëm shtatë pikë të grumbulluara deri më tani. Kriza e pikëve vazhdon për kurbinasit.

Tirana e nisi shumë mirë ndeshjen, duke shënuar që në minutën e katërt me sulmuesin Ismael Dunga. Keniani me kokë mposhti portierin Stazhila, por kurbinasit reaguan menjëherë. Një kundërsulm i tyre u kthye në gol nga Nwabueze, i cili shënoi me një gjuajtje brenda zonës. Bardheblutë ishin gjatë gjithë kohës në sulm dhe rrezikuan disa herë. Në fundin e pjesës së parë ishte Cale që shënoi golin e epërsisë dhe që në fund rezultoi i fitores.

Në pjesën e dytë Tirana ishte më racionale dhe kurseu disi energjitë, pasi në mesjavë ka sërish ndeshje. Laçi tentoi të bënte diçka që të mos dilte i mposhtur, por e pati të vështirë të ccantë mbrojtjen vendase. Kështu 24 herë kampionët e vendit ruajtën epërsinë dhe morën një fitore me shumë vlera.

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 8
E shtunë, më 19 tetor, ora 14:00

TIRANA-LACI 2-1
Shënues:
Dunga 4′, Cale 44′ / Nwabueze 6′
TIRANA:
Bakaj, Vangjeli, Osmani, Imami, Hoxhallari (Halili 76′), Batha, Karabeci (Mucca 92′), Hasani, Cobbinah (Doka 74′), Cale, Dunga. Trajner: Ardian Mema

LAÇI: Stazhila, Fangaj, Ignjatovic, Domgjoni, Turkaj, Shehu, Deliu (Malcci 85′), Lushkja, Teco (Ymeri 54′), Xhixha, Nwabueze. Trajner: Armand Cungu

Kartonë të verdhë: Cale 64′ / Deliu 40′, Fangaj 63′

/abcnews.al

politika-ne-abc-news-1280x716.jpg
G. P.18:44 | 19/10/2019

BE refuzoi të hapte negociatat e antarësimit si me Shqipërinë ashtu edhe Maqedoninë e Veriut. Mosndarja e dy vendeve aspirante, ndikoi në reagimin e Tiranës zyrtare, si në justifikimin e Edi Ramës, ashtu edhe në apatinë e Lulzim Bashës. Ndjekim Mimoza Koçiun me Politika në ABC News.

Për herë të katërt, që prej 2014, kur mori statusin e vendit kandidat, Shqipëria e humbi shansin e hapjes së negociatave. Franca frenuese e zgjerimit mori pas vetes edhe vende të tjera, që ishin për lënien në klasë të Shqipërisë, por jo të Maqedonisë së Veriut, duke bërë që të dy vendet të mbeten në vend numëro. Në Tiranë Edi Rama e Lulzim Basha po bashkëjetojnë çuditshëm me krizën politike 9 mujore, një realitet absurd që u evidentua edhe nga Kryeministri italian, vend mbështetës i fortë i Shqipërisë për hapjen e negociatave. Refuzimi i BE për hapjen e negociatave duket se nuk do e prishë këtë status quo, të paktën së afërmi. Duket se nuk do shohim as modelin e fqinjit tone, Maqedonisë së Veriut, ku zgjedhjet e parakohshme u shfaqën nga Zaev, si opsioni më i parë pas dështimit në hapjen e negociatave.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

16 muaj pasi kishin vënë disa kushte, si për Shqipërinë e Maqedoninë, Këshilli Europian nuk gjeti dot unanimitetin e kërkuar, për të nisur bisedimet e anëtarësimit me këto dy vende. Në Tiranë ky vendim u parapri me një klimë stanjacioni. Kriza politike e institucionale vijon prej 9 muajsh e aktorët kryesorë po bashkëjetojnë me të, pa vullnetin për ta zgjidhur. Ua vuri në pah, Km italian në pak orë qëndrim në Tiranë, duke premtuar se si pjesë e Këshillit Europian do bënte gjithcka mundej që Shqipërisë t’i hapen negociatat. Por Giuseppe Conte nënvizoi pritshmërinë për zgjidhjen e krizës politike, duke i thënë KM se duhej të bënte lëvizje konkrete.

Nuk pati një reagim nga Kryeministri, por i njëjti mesazh duhej të ishte përcjellë edhe në takimin me presidentin Meta e kreun e opozitës Basha. Të dy i bashkoi 10 vjetori i Kastiftung në Shqipëri, fondacioni politik i Unionit Kristian-Demokrat të kancelares Merkel, mazhoranca që e orietoi Bundestagun drejt hapjes me kushte të negociatave për Shqipërinë, pasi në mënyrë të përsëritur ishte ofruar për të ndërmjetësuar zgjidhjen e krizës. Ilir Meta ripërsëriti apelin për dialog mes palëve.

9 kushtet gjermane Lulzim Basha thotë se i ka kauzë të vetën. Por asnjëra palë nuk shkoi përtej deklaratave. Kjo panoramë mbeti kokëfortë në Tiranë, teksa në Bruksel sinjalet e refuzimit qartësoheshin ditë pas dite: të parët ambasadorët e përhershëm që dështuan për të gjetur gjuhën në tre takime të përjavshme. Pas tyre, njëlloj edhe ministrat e jashtëm të vendeve anëtare. Refuzimi i Francës kishte ndikuar edhe vendet e tjera, Holandën e Danimarkën. Në siklet së pari u vu Komisioni Europian, rekomandimi i të cilit nuk konsiderohet nga Këshilli, prej të paktën 4 vitesh.

Pavarësisht atij mesazhi paralajmërues, Rama u shfaq optimist në një videomesazh nga makina e tij, teksa njoftonte se po shkonte në Bruksel bashkë me Zaev. Shefi i ekzekutivit njoftoi shqiptarët se Merkel do takonte Macronin skeptik, për ta bindur për një PO për negociatat. Sipas informacionit zyrtar në faqen e presidencës franceze, mikpritëse e takimit, në fokus ishte bashkëpunimi mes dy vendeve për mbrojtjen, klimën, inovacionin, hapësirën dhe kulturën. Disa prej tyre do ishin edhe objekt i Samitit të KE. Kjo duket arsyeja se pse takimit Merkel-Makron, i ishte bashkuar edhe presidentja e zgjedhur e KE Ursula von der Leyen.

Ish-ministrja e Mbrojtjes e Merkel mbështetet nga Franca, pasi sic thuhet në faqen zyrtare të presidencës franceze, programi i Von der Leyen është frymëzuar nga vizioni i Francës për risktrukturimin e BE, i paraqitur nga Macron në Shtator 2017 e i detajuar në Mars 2019, sipas të cilit nuk duhet të ketë zgjerim me vende të reja, pa reformuar në thellësi BE-në. Për pasojë vendimmarrja për Shqipërinë e MV, doli në konferencën për shtyp Makron-Merkel, vetëm pas pyetjes që bënë gazetarët. Presidenti francez e ilustroi me Shqipërinë arsyen se përse nuk duhet lejuar zgjerimi, pa e reformuar si proces.

Kancelarja Merkel u përpoq të merrte kohë. Por të nesërmen para nisjes për në Bruksel, para Bundestagut, Merkel nuk u shfaq optimiste. A po përgatiteshin vallë për këtë vendimmarrje dy vendet në pritje? Në Bruksel dy ditë para Samitit u shfaq Km Zaev, që pati takime me kreun e PE David Sasoli, presidentin në largim të KE Donald Tusk dhe një takim e konferencë për shtyp me komisionerin për zgjerimin Johannes Hahn, që konfirmoi deklaratën e dhënë më herët, se qeveria e tij mund të rrëzohej në rast të një refuzimi nga KE për hapjen e negociatave.

Siç kishte njoftuar, në Bruksel kishte mbërritur edhe Rama. Takim me Tusk, Mogherinin e Hahn, e në vend të një konference për shtyp si me Zaev, një mesazh përmes gojës së komisionerit, se një JO për hapjen e negociatave, nuk ishte faji i qeverisë. Arritja e marrëveshjes për Brexit me Britaninë e Madhe, pika e parë në axhendën e Samitit të Këshillit Europian, nuk e cliroi dot vendimmarrjen për një dritë jeshile për Shqipërinë e RMV. Madje as lehtësimi për një armëpushim të Turqisë ndaj kurdëve në Veri të Sirisë, i arritur pas një takimi 4 orësh të zv/presidentit amerikan Pence me presidentin Erdogan në Ankara.

Në tryezën e KE mbetën vetëm çështjet e BE në vazhdim, buxheti, klima e zgjerimi, por nuk pati dritë në fund të tunelit për Shqipërinë e MV. E para që reagoi nga tryeza e udhëheqësve ishte kancelarja Merkel e cila tha se kjo qasje do zhgënjente dy vendet. Ai që i kishte prerë shpresat edhe për MV ishte presidenti Francez. I kishte vënë veton dritës jeshile, që disa vende do i hapnin Shkupit.

Kush ia kishte vizatuar vallë Presidentit Macron, atë skenar dhune, në rast të ndarjes së Maqedonisë së Veriut nga Shqipëria? SHBA shohin një tjetër rrezik nga vendimi i KE që e vlerësojnë zhgënjyes. Në një deklaratë të DASH thuhej se një vendim pozitiv do të kishte riafirmuar besueshmërinë e rrugës së këtyre vendeve për në BE dhe do t’i ishte kundërvënë vendosmërisht aktorëve të huaj dashakeqës, të cilët kërkojnë të minojnë vlerat perëndimore dhe komunitetin euro-atlantik. Lënia në klasë e dy vendeve është një lehtësim politik për Ramën, që paraprakisht e ka lexuar atë qasje, si problem të vetë BE, edhe pse për Shqipërinë rezervat ishin materializuar tek 9 kushtet gjermane. A e ndjen vallë Kryeministri se duhet të ndryshojë dicvka, qoftë edhe të testojë veten në kuvend?

Opozita duket që kishte pritshmëri për hapjen e negociatave me 9 kushtet gjermane, të cilat do ta ulnin në tryezë me Edi Ramën. Tonaliteti i zbutur politik i Bashës dhe përcaktimi i reformës zgjedhore si prioritet, duket orientimi që bashkon PD me PS, i nxitur apo jo nga ndërkombëtarët. Roli i tyre në Tiranë mbetet i zbehtë, sidomos pas situatës në të cilën u përfshi javën politike që lamë pas, iniciuesi i tryezës zgjedhore edhe me opozitën politike, ambasadori i OSBE Bern Borchardt.

Mbrëmjen e 13 tetorit, kreu i prezencës së OSBE po kalonte në trotuarin ku po qëndronin familjarë e mbështetës të protestuesve të arrestuar, kur drejt tij është lëshuar thirrja “shame on you”, “turp të kesh”, e cila 5 muaj më parë ishte shkruar në hollin e pallatit ku ai jetonte, e që u lexua gjerësisht si kërcënim ndaj ambasadorit për shkak të deklaratave të tij kundër dhunës në protestat e opozitës. Rikthimi i kësaj shprehje, duket i ka humbur vetëpërmbajtjen gjermanit Bernd Borchard ndërsa ky gjest i tij si përgjigje, bëri xhiron e mediave e rrjeteve sociale. Prezenca e OSBE ne Shqipëri postoi në llogarinë tuiter një mesazh ndjese të ambasadorit.

Këshilli i Ambasadorëve shqiptarë dënoi gjestin dhe kërkoi nga OSBE marrjen e masave disiplinore ndaj diplomatit të lartë, ndërsa vetë banorët e unazës së re iniciuan një peticion ku kërkohet shkarkimi i ambasadorit. Njëlloj si në rastin e shkrimit në banesë, politika ishte e ndarë në leximin e ngjarjes. Por Parlamenti prej muajsh me 122 deputetë nga 140 që parashikon kushtetuta, vijon të humbasë së pari solemnitetin e vet. Një situatë në kufijtë e një telenovele u prodhua brenda grupit Demokrat 9 anëtarësh, deputetë të dalë nga listat e Lulzim Bashës, që thyen vendimin politik për djegien e mandateve. Një tentativë për të larguar Rudina Hajdarin nga kreu i grupit, duke e zëvendësuar me Korab Litën dështoi, ndërsa të paktën dy deputetë që kishin firmosur për shkarkimin e Hajdarit, ndryshuan mendje. Kjo e fundit ia faturoi Lulzim Bashës atë tentativë, ndërsa siguroi votat e 5 deputetëve të tjerë duke shpëtuar postin e vet, por dhe grupin nga shkrirja.

Energjitë politike në Tiranë mbeten të fokusuara tek axhendat respektive, të orientuara më shumë drejt ndarjes, të paktën publikisht, sesa drejt bashkimit. E tillë duket iniciativa e socialistëve për të shkarkuar presidentin e Republikës, pas anullimit prej tij të zgjedhjeve vendore të 30 qershorit. C’ka i bashkoi në orientimin që komisioni i Venecias të interpretonte vendimin e Ilir Metës, i ndau sërish në leximin e konkluzioneve. Për herë të parë opinioni përfundimtar i komisionit pësoi ndryshime të ndjeshme nga varianti paraprak. Në dokumentin final konstatimet ishin zëvendësuar me vlerësim hipotetik, duke ia lënë fjalën e fundit parlamentit e Gjykatës kushtetuese.

Dy janë momentet ku spikasin këto ndryshime të lidhura me aktet e kreut të shtetit. Në draft dokument në pikën 99 të konkluzioneve thuhej se  “Presidenti i tejkaloi kompetencat e tij sipas Kushtetutës, fillimisht duke anulluar e më pas, duke shtyrë zgjedhjet lokale dhe se i takon parlamentit e GJK të vlerësojë peshën e shkeljeve të rënda, që do çonin në shkarkimin e presidentit”.

Ndërsa në opinionin përfundimtar fraza konstatuese e tejkalimit të kompetencave është hequr, por duke u plotësuar pjesa vijuese me specifikim të njëjtë. Ndryshim ka pësuar dhe pika 101 e përfundimeve të Komisionit të Venecias. Konstatimi i draftit paraprak se “Presidenti tejkaloi kompetencat e tij kushtetuese duke anulluar dhe shtyrë më pas zgjedhjet lokale, përtej mandatit zgjedhor të autoriteteve lokale, pa një bazë të veçantë ligjore”, është riformuluar, duke e sjellë si akt hipotetik, në konkluzion të parashtrimeve të mëparshme.

Këto ndryshime nga drafti paraprak, të cilin e pati kritikuar ashpër, i evidentoi i pari Presidenti Meta. Por pika e pandryshueshme e ekspertëve se gjesti i Metës nuk justifikon shkarkimin e tij, nuk arriti t’i bashkonte palët, mazhoranca kundër e opozita politike pro Presidentit. JO-ja e KE për hapjen e negociatave, iu shtua kësaj situate absurdi Kafkian, ku kriza politike po përjetohet si normalitet. “Jeta vazhdon” duket filozofia e Tiranës zyrtare, që po arshivon dështimin e radhës pa reflektim. Krejt ndryshe nga Maqedonia, ku KM Zaev, edhe pas presionit të Opozitës mori përgjegjësinë për refuzimin e KE, dhe tregoi gatishmëri për ta cuar vendin në zgjedhje të parakohshme. E paqartë nëse palët në Tiranë do impenjohen të paktën për një strategji për vendin, ndërsa hapja e negociatave do të shqyrtohet sërish vitin e ardhshëm, para Samitit BE-BP, që do mbahet në Zagreb të Kroacisë në Maj 2020./abcnews.al

tirana-feston-goli.jpg
Vladimir Prenga17:49 | 19/10/2019

Tirana e nisi shumë mirë ndeshjen, duke shënuar që në minutën e katërt me sulmuesin Ismael Dunga. Keniani me kokë mposhti portierin Stazhila, por kurbinasit reaguan menjëherë. Një kundërsulm i tyre u kthye në gol nga Nwabueze, i cili shënoi me një gjuajtje brenda zonës. Bardheblutë ishin gjatë gjithë kohës në sulm dhe rrezikuan disa herë. Në fundin e pjesës së parë ishte Kale që shënoi golin e epërsisë.

Skënderbeu ishte më ngulmues në Korçë dhe rrezikoi në dy momente me Pollozhanin dhe Bregun, ndërkohë që në fillim iu anulua edhe një gol i shënuar nga mbrojtësi Meksi. Me shumë mundësi do të ketë edhe polemika për pozicionin jashtë loje të akorduar nga anësori. Në pjesën e parë në Korçë nuk pati asnjë gol.

Barazim edhe në Shkodër, aty ku Partizani arriti të shënonte i pari me anë të braziliani William Cordeiro. Anësori i “demave” shfrytëzoi gabimin e portierit Sherri dhe shënoi. Vllaznia ia doli të shënonte katër minuta më pas. Krymi, pasi portieri Hoxha nuk e largoi si duhet topin e gjuajtur nga Gilman Lika, shënoi dhe “Loro Boriçi” shpërtheu në festë. 1-1 u mbyllën 45 minutat e para.

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 8
E shtunë, më 19 tetor, ora 14:00

VLLAZNIA-PARTIZANI 1-1
Shënues: Krymi 18′ / Cordeiro 14′

TIRANA-LACI 2-1
Shënues:
Dunga 4′, Cale 44′ / Nwabueze 6′

SKËNDERBEU-KUKËSI 0-0

/abcnews.al

tirana-vlore.jpg
Vladimir Prenga16:16 | 19/10/2019

Tirana dhe Laçi përballen mes tyre prej orës 17:00. Trajneri Ardian Mema ka rikthyer titullar Erando Karabecin, ndërkohë që Ngoo e nis nga stoli. Dunga do të jetë titullar, kurse në portë luan Bakaj. Te Laçi Turkja do të luajë si mbrojtës si majtë, pasi Domgjoni është zhvendosur në qendër pas dëmitmi të kapitenit Gjoni. Pjesa tjetër e formacionit është e njëjtë me atë të Starovës.

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 8
E shtunë, më 19 tetor, ora 14:00

TIRANA-LACI
Tirana:
Bakaj, Vangjeli, Osmani, Imami, Hoxhallari, Batha, Karabeci, Hasani, Cobbinah, Cale, Dunga. Trajner: Ardian Mema

Laçi: Stazhila, Fangaj, Ignjatovic, Domgjoni, Turkaj, Shehu, Deliu, Lushkja, Teco, Xhixha, Nwabueze. Trajner: Armand Cungu

/abcnews.al

mema-1280x853.jpg
Vladimir Prenga20:42 | 18/10/2019

Tirana është gati për ndeshjen me Laçin dhe sot para mediave ka dalë trajneri Ardian Mema, i cili ka folur për situatën në skuadrën e tij dhe kundërshtarin e radhës. Ai e pranon se ka njëfarë presioni, sikurse nga ana tjetër u bën thirrje drejtuesve që të transmetojnë qetësi.

PRESIONI – “Si fillim po flas për veten, jo se nuk më intereson kundërshtari. Ndeshjet e fundit kanë sjellë disi presione në skuadër, aq më tepër te unë. Nuk flas në emër të skuadrës por në emrin tim. Kjo më vë mua disi në presion, sepse pretendohet që ndeshjet e Tiranës të fitohen. Ekipi ka luajtur shumë mirë, nuk ka pasur probleme tekniko-fizike dhe tekniko-taktike. Thjesht nuk na ka ndihmuar edhe fati, po t’i shikosh të tria ndeshjet që kemi lënë pikë. Kjo mendoj se ka ardhur nga kërkesa që ka një klub si Tirana për të mos lënë pikë në asnjë ndeshje. Megjithatë unë fajësoj fatin, pasi ekipi realisht ka luajtur mirë.  Duhet të jemi më të kujdesshëm dhe më të përqendruar, të gjithë bashkë, që të mos pësojmë ato gola që ekipi ka pësuar në këto ndeshje”.

BARAZIMI ME FLAMURTARIN – “Ndonjëherë çdo njeri mendon edhe të mirën, edhe të keqen. Po flas si teknik dhe ekipi është shprehur goxha mirë në fushë. Me një anë të keqe mendore dhe kur ke presion, nuk ndodh që të administrosh topin, të krijosh raste. Ndoshta edhe humbja e rasteve, apo kërkimi me çdo lloj forme, duke sakrifikuar gjithmonë, ka bërë që lojtarët të mos jenë fokusuar para porte. Kjo mund ta ketë futur ekipin në presion, duke qenë gjithmonë primar rezultati. Në fund për këtë paguhemi”.

Flamurtari-Tirana, foto nga ndeshja | Foto: Kftirana.al

HUMBJA BARAZ ME LARGIM – “Kjo pyetje më është bërë që pas ndeshjes me Kukësin, kur ekipi pësoi humbjen e parë. Ndoshta te ky klub, gjërat bëhen pak tragjike. Ka edhe një të drejtë. Edhe unë do kërkoja me insistim që Tirana të fitonte ndeshjet e të shpallej kampion. Kjo është pjesa që në klub janë nervozë, si edhe tifozët. Pritshmëritë janë të larta. Ndodh që një klub ka një projekt dhe unë e mendoj se projekti duhet çuar deri në fund. Pjesa tjetër, ku që ndeshjen e parë apo të dytë, ku diskutohet direkt kjo pyetje, do i bëjë dëm të gjithëve, edhe futbollistëve. Ndonjëherë jemi mundur edhe për gabime foshnjarake.

Unë e shoh lojën si teknik dhe më intereson si luan ekipi. Edhe po të luante keq dhe të fitonim në fund do më interesonte. Një ekip, nëse luan mirë, do i rikthehet fitoreve. Nëse nuk mbajmë topin dhe nuk luajmë mirë, kjo nuk të jep garanci për të ardhmen. Fakti që është edhe 100-vjetori i klubit, na vë pak në presion. Unë nuk jam magjistari apo profeti i futbollit, që të them se nesër do fitojmë dhe do largohem kur të dua unë. Drejtuesit duhet ta kuptojnë se klubit i duhet qetësia. Duhet të shikojmë nga e ardhmja. Nëse gjërat na dalin nga kontrolli, do kemi edhe probleme. Kemi qenë pushim këto kohë, tani do e shohim nesër në fushë”.

Sulejman Starova

NDËRRIMI I TRAJNERIT – “Nuk do thosha nëse e dua Laçin me Starovën apo dikë tjetër. Laçi kishte një lloj fizionomie te loja e vet dhe pak a shumë e dinim mirë. Sula e ka drejtuar Laçin që vjet dhe e dimë si luajnë. Gjithesesi dimë edhe si luan Cungu. Do e kishim më të thjeshtë për ta përgatitur ndeshjen me Sulën. Çdo trajner i ri ka edhe kërkesat e veta të reja. Do e kemi më të vështirë me Cungun nesër. Jo se ndryshon ana profesionale e tyre, por se dinim stilin e lojës”.

REZULTATI PA LOJË – “Unë do bëj punën time, që ekipi të shprehet mirë në fushë dhe të jetë dominues ndaj kundërshtarit. Ky është futbolli, ndoshta të gjëmon edhe disfata. Kur lë pikët, të vjen keq. Po të shohim 26 minuta me Partizanin, askush nuk mendonte se Tirana do pësonte dy gola për 5 minuta. Çdo gjë po fliste për ne. Pas ndeshjes i thashë lojtarëve se nëse luani kështu, jeni mirë.

Duke qenë se kemi pasur fatin e keq, duhet të kemi akoma më shumë përqendrim. Nuk kemi një kundërshtar që na ka mbajtur në fushën tonë. Fati është pjesë e lojës. Nuk duhet t’ia lëmë gjërat në dorë të fatit. Ca punë duhet t’i bëjmë akoma më mirë. Kjo nuk është për të justifikuar lojtarët, por për t’i vënë me këmbë në tokë që të jemi më të përqendruar. Jo me një rast sporadik të na mundë çdo ekip”.

MUÇI – “Jam munduar t’i jap minuta Nestit. Ndeshjen e fundit me Flamurtarit nuk i dhashë minuta, por pjesën dërrmuese të ndeshjeve e kam futur nga stoli. A duhet klubi apo unë t’i japim më shumë minuta? Kjo është e drejtë. Edhe vjet jam munduar që ta fus. Kemi qenë edhe në situata të vështira për rënien nga kategoria. Mund ta fillojë edhe nga formacioni.

Muçi, gjatë një ndeshjeje me Tiranën

Mendoj se gradualisht, duke marrë nga pak minuta, do bëhet lojtar formacioni dhe të mos dalë më. Duke qenë se pikët janë me rëndësi, shpeshherë nisemi edhe me emocionet e pikëve. Muçi nuk ka nevojë për përkrahjen time, sepse shumë shpejt do jetë pjesë e lojës. Ai duhet të bëjë përpjekje më të mëdha, që të na e mbushë mendjen që të jetë pjesë e formacionit.

RIVALITETI ME LAÇIN – “Një vit kam këtu. Mendoj se ndeshjet me Laçin kanë qenë të forta. Është ekip me ekuilibër. Të godet në momente të caktuara, me lojtarë të mirë. Këtë ekip vjet e kemi pasur problem. Nuk është se na pritën miqësisht. U treguan të egër me ne. Ne nuk kemi armiq, por kemi kundërshtar. Çdo ndeshje e konsiderojmë kundërshtarin sipas radhës, por nuk i ndajmë, i mirë apo i fortë, në kuptimin e egërsisë. Laçi ka ekip të mirë dhe nuk duhet të kishte aq pikë sa ka. Nesër në ndeshje do jetë e luajtur fort. Shpresoj të kemi fat e të mos pësojmë gola që nuk duhej t’i pësonim.

ORARI I NDESHJES – Normalisht, në orën 17:00 është edhe më freskët, ka më tepër oksigjen. Luhet më shpejt. Dreka është disi problematike. Ndeshjet e ardhshme do i kemi në orën 13:00. Nuk është një orë që ka ritëm loja. Bie ritmi nga dielli, nga koha. Me lojtarët themi që koha apo dielli, është njësoj për të dyja, edhe fusha”. /abcnews.al

Cobbinah.png
Igli Nikolli20:36 | 18/10/2019

Tirana-Laçi është një ndeshje shumë interesante dhe ndër më të fortat e kësaj jave. Të dy ekipet nuk fitojnë prej tre ndeshjes dhe do të tentojnë ta bëjnë një gjë të tillë nesër, sfidë që nis në orën 17:00.

Pas trajnerit Mema, ka qenë radha e Vinful Cobbinah për të dalë në konferencën për shtyp. Ganezi analizon momentin e skuadrës dhe jep mendimin e tij për bardhezinjtë kurbinas. 28-vjeçari zbulon pozicionin e preferuar në fushë dhe e mbyll me objektivin e Tiranës.

Një fitore nesër i dërgon një pikë poshtë kreut dhe Cobbinah, i cili i shënoi Laçit vjet në fitoren 1-3, beson fort se ekipi do të jetë konkurrues për kreun deri në fund.

KUNDËRSHTARI – “Tirana ndaj Laçit është gjithmonë një ndeshje e vështirë. Por, nuk do jetë “luftë”. Vijmë nga një situatë e vështirë, por nuk jemi poshtë moralisht. Nesër besoj se do ndryshojë gjithçka. Do futemi në fushë për të marrë 3 pikët. Ata kanë luajtur gjithmonë shumë fort në mbrojtje dhe kanë tentuar të na kapin me kundërsulme. Ata ndryshuan trajnerin pak ditë më parë dhe nuk e dimë ende filozofinë e trajnerit të ri. Duhet ta lexojmë lojën me kujdes që nga fillimi”.

POZICIONI I PREFERUAR – “Si lojtar, unë jap më të mirën aty ku më fut trajneri. Mua më shijon më shumë krahu i djathtë, ndihem më mirë aty. Në fund, është trajneri që vendos se ku luaj”.

RASTET – “E vërtetë, ishte një rast shumë i mirë ai kundër Kukësit, por i tillë është futbolli. Duam të shënojmë çdo rast që krijohet, por ndonjëherë është e pamundur. Por, në të njëjtin pozicion, pak minuta më vonë shënova. Me rëndësi është, që kur të jemi brenda zonës së kundërshtarit, duhet të jemi më të qetë dhe të shfrytëzojmë rastet. Në një moment apo tjetër, goli do vijë”.

SITUATA – “Në futboll, bëhen shumë gabime, prandaj vazhdojmë stërvitemi dhe kemi një trajner që punon me ne që t’i rregullojmë. Nuk luhet pa gabime. Shpresoj që t’i korrigjojmë shumë gjëra. Do vazhdojmë të punojmë, shpresoj të jemi më mirë”.

OBJEKTIVI – “Titulli? Kjo do shihet në fund të sezonit. Tani kemi një grup më të mirë se vjet. Po luajmë mirë dhe do i marrim ndeshjet me radhë deri në fund”. /abcnews.al

papadhopuli.jpg
Vladimir Prenga12:41 | 18/10/2019

Miço Papadhopuli, ish-presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, u nda nga jeta pak ditë më parë dhe në ceremoninë mortore të tij ishin të pranishëm shumë personalitet të botës së sportit dhe futbollit në veçanti.

Mesazhet ngushëlluese për familjarët ishin të shumta, mes tyre edhe nga klubi i Tiranës. Jo vetëm kaq, por drejtuesit e bardhebluve, me në krye presidentin Refik Halili, kanë qenë për një vizitë pranë familjes së Papadhopulit.

Klubi bardheblu e ka bërë vetë publike diçka të tillë, teksa ka postuar edhe disa foto nga vizita që u kanë bërë në shtëpi familjarëve të ish-futbollistit të Partizanit dhe kombëtares. / abcnews.al

martitm-plaza-1280x709.jpg
nev ila12:00 | 18/10/2019

Dy liderë të industrisë së hotelerisë në Gjermani e Shqipëri bashkohen për të sjellë në vendin tonë standarte dhe shërbime cilësore në këtë fushë. Këto elementë konkretizohen në “Maritim Hotel Plaza Tirana”, që u përurua në një ceremoni të vecantë në ambientet e hotelit ndërkombëtar të certifikuar me 5 yje.

Dicka e vecantë pritet të ndodhë nga bashkimi i shqiptarëve dhe gjermanëve. Nga 17 tetori e në vazhdim Hotel Plaza Tirana do të quhet  Maritim Hotel Plaza Tirana.

Ky lajm u dha gjatë një ceremonie të vecantë me pjesëmarrjen e politikanëve, përfaqësusëve të selive diplomatike në vend, biznesmenë dhe emra të njohur të fushave të ndryshme.

Nuk është i rastësishëm ky bashkim i dy lidervë të hotelerisë dhe mikpritjes, njëri në tregun shqiptar e tjetri në atë gjerman.

I lidhi angazhimi për të punuar me standarte, e për të mos u ndalur në kërkesat për rritjen e cilësisë, kjo falë ndihmës së trajnimeve të ekspertëve të Martitim Hotels.

Është përfaqsuesi i Plaza-s Behar Male që tregon se pse zgjodhën pikërisht MARITIM për të bashkëpunuar. Gjatë këtyre tre viteve kemi biseduar me shumë brande të respektuara….

Të njëjtën pyetje i drejtuam dhe ceo-s së Maritim Hotels, brand-it gjerman me histori 50 vjecare që nuk i përzgjedh lehtësisht bashkëpunëtorët, por që me The Plaza Tirana gjetën shumë të përbashkëta.

Në këtë udhëtim të përbashkët, gjermanët e Maritim Hotels kanë marrë përsipër të japin mbështetje të vazhdueshme në trajnimin e stafeve, por dhe të zbatojnë moton e tyre që është akomodim dhe ambiente për konferenca nën një cati.

Kjo është cka kërkon edhe The Plaza Tirana,një filozofi që e ka ndjekur që në fillimet e realizimit të këtij investimi për të cilin janë angazhuar një numër i madh arkitektësh, inxhinierësh, specialistësh nga disa vende. Asistuan agjenci të specializuara në këtë sektor për ta bërë sipas standarteve. Morën një ekip shumë të mirë menaxhimi nga Italia që dhanë më të mirën e tyre duke e renditur Plaz-ën në një ndër hotelet më serioze në Evropë dhe me  një emër e reputacion të mirë.

Mjafton të klikoni në booking. Com por edhe agjenci të tjera, për të parë që The Plaza është vlerësuar me shkëlqyeshëm. Kjo nuk   ka shpëtuar as vëmendjes së brandit të mirënjohur gjerman.

Por shqiptarët që drejtojnë Plaza-n prej vitit 2016 kur edhe nisi rrugëtimin e ri në fushën e hotelerisë nuk i dinin shumë sfida me të cilat duhet të përballeshin, prandaj sot ata kanë një këshillë për miqtë biznesmenë.

I ndërgjegjëshmë për rëndësinë e pjesëmarrjes së një brandi të tillë si ai i Maritim Hotels është edhe ministri i kulturës dhe turizmit Blendi Klosi. Për një arsye të rëndësishme se ky hotel me 5 yje të merituara i është nënshtruar kontollit dhe ka standarte të njëjtë me 40 hotelet e tjerë që maritime Hotels kanë në shtete si Gjermani, Spanjë, Hollandë, Turqi, Kinë, Bullgari Maltë, Mauritani, apo shtete të tjera e që jo rastësisht është vlerësuar me cmimn  Most Improved Brand në vitin 2014.

Ky është vetëm hapi i parë i këtij rrugëtimi të ri shqiptaro gjerman në qendër të Tiranës, brenda zonës ideale tregtare edhe të biznesit, vetëm 3 minuta nga Parlamenti i Shqipërisë, Galerisë Kombëtare të Arteve, Operas dhe Baletit dhe Teatrit të Ansamblit Popullor, The Plaza është hoteli ndërkombëtar me 5 yje.

190 dhoma dhe Suita të konceptuara me vizion modern të shpërndara në 23 katet e godinës. Palestra e hapur 24 orë dhe SPA-ja Oblivion, një oaz i relaksit total, janë në dispozicion të klientëve për të shijuar komoditetin që ato ofrojnë.

The Plaza është gjithashtu një destinacion për adhuruesit e ushqimit: Tre restorantet – PANEVINO, CONVIVIUM dhe SAVOR – ofrojnë zgjedhje të cilat u përshtaten të gjitha shijeve tuaja.

The Plaza është gjithashtu vendi ideal për t’u takuar dhe për të festuar në Tiranë.

Me 8 salla konferencash, të cilat mund të akomodojnë deri në 350 të ftuar e përshtatshmë për një dasëm, ose pritje më pak formale, siç mund të jetë një takim pune, një koktej, një konferencë ose evente shpërblyese korporatash.

Maritim Hotel Plaza Tirana tashmë ka bërë edhe gjermanët të ndjehen sin ë shtëpi-këtë e konfirmon vetë ambasadori i Gjermanisë në vendin tonë.

Një urë e re është ndërtuar midish dy shteteve, që tregon se nuk janë vetëm shqiptarët që zgjedhin Gjermaninë, por edhe anasjelltas.

Dhe gjermanët erdhën, me brandin më të njohur të industrisë së hotelerisë. Së bashku me shqiptarët ambiciozë për të mos bërë asnjë kompromis në kurriz të eksperincës së pakrahasueshme që duhet të përjetojnë të gjithë të ftuarit i kanë dhënë Shqipërisë mundësinë të arrijnë ekselencën në cdo veprim dhe shërbim.

Ky është Maritim Hotel Plaza Tirana./abcnews.al

 

ngoo.png
Vladimir Prenga09:24 | 18/10/2019

Një ditë ndryshe te Tirana, që ka mirëpritur fëmijët e komunitetit rom. E gjitha bëhet në kuadër të lëvizjes kundër diskriminimit dhe pabarazisë, në sport dhe në çdo fushë tjetër. Klubi bardheblu ka bashkëpunuar me organizatën Farenet në këtë aktivitet.

Në të kanë marrë pjesë edhe dy futbollistë të bardhebluve, Kristi Vangjeli dhe Michael Ngo. “Është e rëndësishme të promovojmë vlera të njëjta, barazi dhe gjithëpërfshirje sociale, sidomos përmes sportit. Te KF Tirana ne qëndrojmë të bashkuar si një skuadër, si një familje, pavarësisht dallimeve tona”, tha korçari.

Më pas e mori fjalën sulmuesi: “Diskriminimi nuk është i duhuri. Nuk është fitimprurës dhe nuk e ndihmon brezin e ardhshëm. Është e rëndësishme që fëmijët të rriten të fortë, të shmangin diskriminimin dhe ta luftojnë atë për të arritur qëllimet e tyre. Jam i kënaqur që sistemi gjithëpërfshirës që klubi po përdor, u jep mundësinë këtyre fëmijëve të përjetojnë këto moment. Është bekim, jam vërtetë i lumtur”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono