Tirana

teatri-kombetar.jpg
gra moz13:05 | 16/06/2018

Dy ditë pas dëgjesës publike me komunitetin e aktorëve dhe regjisorëve për çështjen e Teatrit Kombëtar, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, thotë se ndjehet i inkurajuar pasi u hap një faqe e re diskutimi. Kryebashkiaku Veliaj e bëri këtë deklaratë nga Praga, ku diskutoi me arkitektë e urbanistë për ndryshimet në kryeqytet.

Ndryshimet e ndodhura në Tiranë këto tre vite përmes projektesh si ai i sheshit “Skënderbej”, Pazarit të Ri, Bulevardit të Ri ka bërë që kryetari i bashkisë, Erion Veliaj, të ftohet në një prej konferencave më të rëndësishme të arkitektëve dhe urbanistëve në Pragë të Republikës Çeke.

 “Më vjen mirë që gjithë ky vlerësim për Tiranën, mënyra si është gjallëruar qyteti, vjen edhe pas diskutimeve që kemi filluar me artistët për teatrin. Jam i bindur se në qoftë se me të njëjtën dashamirësi që po na sheh bota dhe që po na fton çdo javë të tregojmë historinë tonë të transformimit, ndërkohë që javën tjetër presim rezultatin e çmimit për sheshin “Skënderbej”, të kishim edhe këtë dashamirësi për njëri-tjetrin, që ndajmë një qytet, një hapësirë ku kemi lidhur jetën, mund të bëjmë gjëra të mrekullueshme”.

Kryebashkiaku shprehet se ndjehet i inkurajuar nga dëgjesa e zhvilluar me komunitetin e aktorëve dhe regjisorëve për çështjen e Teatrit Kombëtar, pasi sipas tij, nisi një faqe e re diskutimi.

“Jam shumë i inkurajuar nga dëgjesa që patëm me aktorët sepse patëm një ulje tensioni, lamë mënjanë mëritë e vjetra, nisëm një faqe të re të diskutimit. Nëse me këtë mirësi mendojmë si të shfrytëzojmë një shans fantastik për t’i dhënë Tiranës një teatër të ri, duke lënë mënjanë cic-micet e duke menduar për të mirën e përbashkët, që pas 20-30 vitesh të jemi krenarë që kur kishim vendimmarrjet në dorë, morëm një vendim të drejtë për ta modernizuar qytetin, siç po bëjmë edhe në fusha të tjera”.

Kryebashkiaku theksoi se kryeqyteti është duke rikuperuar kohën e humbur dhe po ecën përpara./abcnews.al

tirana12.jpg
gra moz14:48 | 13/06/2018

Paketa e dytë e investimeve nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim për furnizmin me ujë të Tiranës është gati. Kryetari i bashkisë, Erion Veliaj, deklaroi nga Stokholmi se fillimisht nis puna për dyfishimin e kapacitetit të Bovillës.

Pas projektit për dyfishimin e kapacitetit të Bovillës si dhe ndërtimin e një linje të re për furnizimin me ujë të pijshëm të zonës së Unazës së Re, financim i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim është gati paketa e dytë e investimeve. Ajo ka të bëjë me zgjerimin e rrjetit të ri të ujësjellës-kanalizimeve në zona, të cilat vitet e fundit kanë njohur zhvillim të madh.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj e bëri të ditur pas vizitës një ditore në Stokholm të Suedisë, ku mori pjesë në konferencën me investitorë të ndryshëm, organizuar nga BERZH.

“Kemi nisur fazën e parë të investimeve me BERZH-in, që përkthehet në dyfishim të kapacitetit të Bovillës, si edhe vendosjen e linjave të transmetimit nga Bovilla drejt Astirit, Unazës së Re, që kanë qenë zonat më problematike të Tiranës, kryesisht të furnizuara me ujë pusi, por që tani janë rritur tej mase në popullsi. Jemi gati të propozojmë një paketë të dytë për UKT-në. Ambicia jonë është që brenda 5 viteve, nga fillimi i këtyre investimeve, të kemi ujë 24 orë në Tiranë. Propozimi tjetër ka të bëjë jo vetëm me rrjetin në zonën e Yzberishtit, por edhe me burimin e ri të Gurit të Bardhë, i cili do të sjellë në Tiranë një sasi të konsiderueshme uji, sidomos për Njësitë 1 dhe 2, të cilat aktualisht furnizohen vetëm nga Selita dhe burimet e Dajtit”.

Tirana është autoriteti i parë lokal përzgjedhur nga BERZH-i me të cilën ka vendosur marrëdhënie direkte bashkëpunimi, për realizimin e një sërë investimesh të rëndësishme. /abcnews.al

42565127802_6ffb7bde6d_k-1280x853.jpg
ent ela13:48 | 09/06/2018

Në Tiranë do të zhvillohet për herë të parë Triathlon”-i, gara e cila bashkon tri disiplina sportive në një të vetme. Kryebashkiaku Veliaj e vlerësoi këtë organizim si një mundësi të mirë për promovimin e turizmit në Tiranë.

Farka do të jetë destinacioni i garës që zhvillohet për herë të parë në vendin tonë “Triathlon”-i. Ky është një sport që bashkon tri disiplina, në një garë të vetme: not, çiklizëm, vrap.

Qindra sportistë, profesionistë ose jo, do të garojnë dielën përgjatë një itinerari të mirëpërcaktuar nga Bashkia e Tiranës.

Një ditë para kësaj gare sportive, e cila synohet të kthehet në traditë për kryeqytetin, me synim rritjen e numrit të turistëve, kryebashkiaku Erion Veliaj zhvilloi një takim me organizatorët e Triathlon-it për të koordinuar detajet e fundit për mbarëvajtjen e garës. Veliaj tha se aktivitete të kësaj natyre po promovojnë çdo ditë e më shumë Tiranën dhe se qyteti po bie në sy si një destinacion fantastik në Ballkan.

 “Pas organizimit të Maratonës së Tiranës për dy vjet radhazi dhe koncerteve të Rita Orës dhe Ermal Metës, nuk ka më dyshime se çfarë sjellin për qytetin tonë këto aktivitete; sjellin turizëm, promovim, ngrejnë emrin e qytetit, na fusin në harta të rëndësishme turistike dhe përmendemi në revista të tilla si Lonely Planet. Pra, të gjitha këto janë të lidhura, janë pjesë e një strategjie të madhe ku sa më shumë aktivitete të ndodhin në Tiranë, aq më shumë Tirana përmendet si destinacion turistik për Ballkanin”,

Veliaj shprehu ambicien e Bashkisë së Tiranës për të organizuar aktivitete të tilla edhe në zonat periferike të qytetit, duke nxitur edhe turizmin.

Ai deklaroi se aktivitete të tilla sportive, sikurse ishte edhe Maratona e Tiranës në Tetor, po i japin një impuls pozitiv ekonomisë së qytetit, duke sjellë një numër të lartë vizitorësh.

Për mbarëvajtjen e garës, Bashkia e Tiranës në bashkëpunim edhe me Policinë Bashkiake dhe Policinë e Shtetit, kanë marrë masa për devijimin e qarkullimit të automjeteve në datën 10 Qershor nga ora 08:30 deri në orën 13:00 nga segmentet si rruga e “Tuneleve”, rruga “Daxhit”, ajo tek “Diga e Liqenit”, apo rruga “Panorama e Liqenit”. /abcnews.al

TIRANA-RINOVON-ME-TRAJNERIN-ZE-MARIA-1280x720.jpg
ent ela16:38 | 01/06/2018

Tirana rinovon kontratën e trajnerit Ze Maria. Braziliani dhe presidenti Halili ranë dakord për një bashkëpunim të ri, dyvjeçar

As puna shumë e mirë nuk ishte garanci absolute. Ze Maria u mendua se nuk do të mbijetonte edhe një sezon në stolin e Tiranës, por ia doli mbanë duke rinovuar.

Trajneri brazilian dhe presidenti i klubit, Refik Halili, e gjetën më në fund gjuhën e përbashkët për një kontratë 2-vjeçare. Akordi i mëparshëm mes palëve përfundonte pikërisht në fund të majit, pra nuk pati vonesa të mëdha.

Nuk jepen hollësi financiare, por besohet se Ze Maria do të vazhdojë të përfitojë të njëjtën rrogë si edhe më parë, me vlerë prej 15 000 eurosh në muaj, duke përfshirë edhe pagesën e ndihmësve.

Tirana njoftoi në faqen e saj zyrtare në FB se bashkë me trajnerin do të vazhdojë në detyrë edhe stafi I tij, I përbërë nga Marko Aurelio e Rafael Kosta.

Nën drejtimin e Ze Marisë Tirana u ringjit në Superligë, një vit pas rënies, pasi u shpall kampione e Kategorisë së Parë.

Kryeqytetasit dominuan ndaj rivalëve, por pritet të shihet sesi do ta përballojnë konkurrencën shumë më të fortë në elitë, aq më tepër që klubi ndodhet në vështirësi financiare.

UEFA nuk ia dha paratë e pjesëmarrjes në Ligën e Europës vitin e kaluar, për shkak të fshehjes së borxheve ndaj tatimeve prej 432 000 eurosh.

Po ashtu, besohet se klubi ka detyrime mbi 200 000 euro në Federatën Shqiptare të Futbollit, ndërsa llogaritë e tij janë vazhdimisht të bllokuara nga përmbaruesit, për shkak të gjyqeve të shumta të humbura dhe borxheve ndaj palëve të tjera. /abcnews.al

veliaj-babai-e1527668750852-582x445.jpg
gra moz10:32 | 30/05/2018

Amfiteatri i Liqenit Artificial të Tiranës do të hapet sot në mbrëmje përmes një spektakli fantastik e plot surpriza që ka rezervuar Bashkia e Tiranës për qytetarët.

Pak orë para përurimit, kryebashkiaku Veliaj ka publikuar në profilin e tij në Twitter një foto të tij në moshën 4-vjeçare ku shfaqet bashkë me të atin pikërisht në Amfiteatrin e Liqenit. “Herën e parë tek Amfiteatri i Liqenit kam qenë 4-vjeç me tim atë. Falë punës titanike të @aprtirana, sot rihapet më modern e më i bukur se kurrë. Mos mungo sonte & merr me vete fëmijët. Asnjëherë nuk i dihet se cili prej tyre do të frymëzohet që ta transformojë Tiranën nesër”, shkruan Veliaj në Twitter.

34 vjet më vonë, në detyrën e kryebashkiakut, Veliaj mori përsipër transformimin e tij nga një gërmallë dhe vend depozitimi mbeturinash, në një skenë teatrore në natyrë duke i rikthyer shkëlqimin e dikurshëm.

Prova e parë do të jetë mbrëmja e sotme, ku do të bëhet edhe hapja e tij përmes një feste që do të fillojë nën tingujt e Olen Cesarit. Muzikale, Balet, Simfoni, Arie, Uvertura, Marshe Muzikore si dhe pjesë nga repertori botëror dhe shqiptar do të jenë ajo që do të shikojë publiku artdashës i kryeqytetit. Po ashtu, nën dirigjimin e Noorman Widjaja, do të interpretojë Orkestra e RTSH, Banda e Forcave të Armatosura, Fanfara Tirana, Kori i T.K.O.B & balerinë solistë nga Shkolla e Baletit.

Kryeqyteti ka tashmë një tjetër skenë, që do të mirëpresë publikun me festivale, koncerte, teatër, konferenca, shfaqje të cirkut e kinema verore në të katër stinët, duke e shndërruar këtë pjesë të Parkut të Liqenit Artificial në një pikë të rëndësishme kulturore e argëtimi për qytetarët./abcnews.al

trashegimia.jpg
gra moz14:16 | 29/05/2018

Nis konkretizimi i marrëveshjes mes degës së arkeologjisë së Tiranës  me atë të Selanikut. Për herë të parë, një student shqiptar është përzgjedhur që të jetë pjesë e ekspeditave kërkimore në Selanik.

Për një javë, studenët e degës së trashëgimisë kulturore të filologjikut kanë zhvilluar takime dhe vizita në sitet e arkeologjike në Selanik.

Eksperiencën e tyre atje e kanë ndarë edhe me ambasadoren greke në Tiranë, Eleni Surani. Kjo e fundit përveç se u shprehu pasionin për arkeologjine e vuri theksin te pasuria e madhe e nëntokës së dy vendeve./abcnews.al

pazari-i-ri-1280x853.jpg
gra moz11:56 | 28/05/2018

Në një artikull të gjatë e përditshmja prestigjoze holandeze në versionin e saj të shtypur, e cilëson kryeqytetin tonë si qytetin më modern në Ballkan. Një nga pikat më të forta të kryeqytetit, sipas autores, është pikërisht rinovimi i Pazarit të Ri.

“Tirana është kthyer në qytetin më modern në Ballkan”.

Me këtë përcaktim nis artikullin e saj të gjatë e përditshmja holandeze “De Telegraaf”. Autorja e reportazhit ndër të tjera shkruan se teksa shëtit nëpër qytet të bëjnë përshtypje ndërtesat e lyera me ngjyra dhe atmosfera e relaksuar në kafenetë dhe restorantet trendi. Por, pjesa më e jashtëzakonshme, sipas saj, është tregu i rinovuar, Pazari i Ri.

Duke perifrazuar copëza të bisedës me kryebashkiakun Veliaj, autorja thekson se në muajin Prill, ai u vlerësua nga Komisioni Europian me një çmim për projektin e tij për t’i siguruar një strehim të përshtatshëm minoritetit rom në qytetin e tij dhe për të arsimuar fëmijët e tyre.

Vendi është po ashtu i njohur për mënyrën paqësore sesi bashkëjetojnë besimet e ndryshme, shkruhet më tej. Krahas xhamive, kishave katolike dhe ortodokse, Tirana është edhe shtëpia e qendrës botërore të urdhërit sufi të Bektashinjve, të cilët u detyruan të largohen nga Turqia./abcnews.al

erion-veliajjj.jpg
gra moz14:46 | 27/05/2018

Në ditën e dytë të vizitës në Itali, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte i ftuar në forumin e arkitekturës dhe urbanizmit në Milano ku morën pjesë arkitektë, urbanistë dhe ekspertë të mjedisit nga disa vende të botës. Kryebashkiaku Veliaj prezantoi ndryshimet që ka pësuar Tirana tre vitet e fundit.

Pavarësisht mundësive financiare kryeqyteti i Shqipërisë po cilësohet sot si një nga qytetet që duhet marrë shembull për nismat e gjelbërimit. Kështu e prezantoi Tiranën, kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj, në Milano.

“Ishte një mundësi fantastike për të treguar historinë e suksesit të Tiranës. Më vjen mirë që sa herë flitet për qytetet e gjelbra dhe cili është qyteti që ka arritur të gjelbërohet, duke mobilizuar qytetarët në mbjelljen e pemëve dhe hapësirat e gjelbra, Tirana është emri i parë që përmendet. Ishte një mundësi e mirë për të treguar se si edhe në qytetet si Tirana, me mundësi modeste dhe buxhete të vogla, mobilizimi i njerëzve të thjeshtë, disa herë i fëmijëve, të moshuarve, i familjarëve, i atyre që ndoshta s’kanë mundësi financiare, por që duan të lënë një shenjë në qytet, qoftë duke mbjellë një rrënjë peme, ka bërë ndryshimin në Tiranë”.

Në forumin e arkitekturës dhe urbanizimit, kryebashkiaku Veliaj theksoi se suksesi i arritur me mbjelljen mbi 120 mijë pemëve do të vazhdojë, për t’u kthyer në një aksion të përvitshëm, deri në krijimin e Pyllit Orbital.

Ai tha se takime të tilla ndërkombëtare apo ekspozita si ajo e Bienales së Venecias janë mundësia më e mirë për të shfaqur tek të huajt potencialin turistik që ofron sot Tirana, si një qytet që ndryshon me shpejtësi, por edhe që mbart në vetvete histori dhe kulturë të pasur, për të cilat ia vlen ta vizitosh.

“Promovimi që po i vjen Tiranës prej Bashkisë, Bienales apo konferencave të tilla, ku vijnë shumë prej agjentëve turistikë dhe shumë prej atyre që mbulojnë mediatikisht vendet e huaja, besoj se i shërben vendit. Teksa afron vera, një nga gjërat më të mira që mund t’i bëjmë Shqipërisë është të tregojmë historinë tonë. Ndoshta, mund të mos jemi vendi me më shumë luks, por kemi shumë jetë, gjallëri, më shumë art, kulturë; elementë që kërkojnë turistët sot”.

Kreu i Bashkisë së Tiranës tha se kryeqyteti për shkak të historisë, kulturës, natyrës dhe ndryshimit që pëson çdo ditë, është një shtysë më shumë për turistët që vizitojnë Shqipërinë.

“Nëse Tirana është “grepi” që i tërheq turistët për të ardhur në Shqipëri dhe më pas kalojnë pak kohë në bregdet, në Berat, Gjirokastër, besoj se ia vlen fushata promovimit. Me ndërhyrjet që po bën qeveria në zonat turistike për t’i pastruar, promovuar, plus edhe fuqia e Bashkisë së Tiranës në të gjitha këto forume, them se janë agjenti më i mirë i marketingut për atë që është skuadra jonë, skuadra e Shqipërisë”./abcnews.al

aksident-1-839x445.jpg
gra moz09:51 | 27/05/2018

Një aksident ka ndodhur mëngjesin e kësaj të diele tek Rruga “Bardhyl” në kryeqytet. Autobusi i Unazës, ka përplasur një kalimtar. Dëshmitarët nga vendngjarja kanë treguar për tvklan.al, se i plagosuri është një burrë me inicialet K.G, rreth të 50-ave.

Mësohet se ai është jashtë rrezikut për jetën dhe ka marrë një plagë në kokë.

Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të saj, ndërsa kalimtari është dërguar në spital për të marrë ndihmën mjekësore./tvklan.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono