time

elona-1280x647.jpg
ent ela21:01 | 19/01/2019

Moderatorja Elona Doro ka qenë e ftuar në emisionin “Thumb”.

E pyetur nga moderatoret Aulona dhe Fatma se pse nuk bëri një dasmë të madhe, ajo u shpreh:

“Po sepse mua nuk më pëlqejnte të bëja një tapet të kuq. Dhe ashtu sikundër e bëra pata pak qefmbetje. Pati sepse më ngelën shumë persona pa ftuar. Unë e kuptova vetë sepse unë e nisa celebrim për 15 veta se aq lejoheshin. Pastaj me mik më lanë që të thirrja 50 veta e pastaj u bënë 100. Këtu tha kryetari i bashkisë mos e ekzagjero se je nga të parat që po e bën me kaq shumë veta, sepse zakonisht marrin dy persona. Por nuk e kisha planifikaur që të kërceja, por aty plasi shamia e beqarit. Pra çdo gjë doli jashtë kontrollit për mirë. Pasi thashë “Po” shkoj marr mikrofonin dhe them vetëm një kërcim me babin që të mos me ngelte pishman. Një valle këmi ne të dy që e kërcejmë kur na ftojnë nëpër dasma dhe të mos e kërceja këtë tek celebrimi im do të ishte peng shumë i madh. Por si u çuan të gjithë?! Dhe ashtu ikën më shumë se 5 orë”./abcnews.al

SALVINI-TIME-1280x720.jpg
ent ela11:47 | 14/09/2018

Ministri i Brendshëm Italian Mateo Salvini është zgjedhur nga e përjavshmja amerikane “Time”, për kopertinën e numrit më të fundit. Sipas gazetares që e intervistoi, Salvini është zgjedhur si fytyra e re e Europës.

E përjavshmja amerikane Time i ka dedikuar kopertinën e saj Mateo Salvinit, i zgjedhur për të përfaqësuar fytyrën e re të Europës. Në intervistën e gjatë për gazetaren Vivien Uolt, ministri i brendshëm Italian Salvini u shpreh se po punon për të rivendosur shpirtin europian që ëshët tradhtuar nga ata që qeverisin Bashkimin Europian. Artikulli prek tema si emigracioni, punësimi, marrëdhëniet mes Romës he Moskës si dhe lëvizjen e re populiste të themeluar nga ish-strategu i Presidentit Amerikan Tramp, Stiv Benon. Në temën e Russiagate, Salvini u rreshtua në mbrojtje të kreut të Shtëpisë së Bardhë duke deklaruar se lajmet e rreme shpërndahen 24 orë në 24.  /abcnews.al

donald-trump-kim-jong-un-ap-mt-171101_16x9_992.jpg
ent ela22:44 | 19/04/2018

Donald Trump dhe Kim Jong un rezultojnë personat më influentë në klasifikimin e përvitshëm të revistës “Time”, ku mes të tjerësh spikat edhe roli i gjigandëve të internetit.

Në pritje të takimit historik mes tyre, Donald Trump dhe Kim Jong un ndodhen së bashku në listën e 100 personave më influentë në botë, e hartuar çdo vit nga revista “Time”. Përkrah tyre ndodhet një tjetër aktor kyç në çështjen koreane, presidenti kinez Xi Jinping. Megjithatë, miliarderi i bërë president nuk do të mbetet i kënaqur kur të shohë se në listë është edhe Robert Mueller, prokurori i posaçëm që po drejton hetimet e skandalit të njohur si “Russiagate” e që mund të cënojë rëndë pozitat e shefit të Shtëpisë së Bardhë. Mes liderëve që po lënë gjurmë këtë fillimviti është edhe presidenti francez Emmanue Macron, që po kthehet në figurën më të preferuar të Europës, duke lënë pas kancelaren gjermane Angela Merkel. Më pas vjen kryetari mysliman i Bashkisë së Londrës, Sadiq Khan, si dhe çifti i vitit, princi Harry dhe bashkëshortja e tij e ardhshme Meghan Markle. Në kategorinë e “titanëve” nuk mungojnë eksponentët e Silicon Valley, që sa vjen e bëhet më influente, por bie në sy mungesa e Mark Zuckerberg. /abcnews.al

vlcsnap-error310.jpg
ad min18:42 | 06/12/2017

Revista “Time” shpalli personazhe të vitit 2017 gratë e lëvizjes kundër abuzimeve sekuale, të cilat deklaruan hapur dhunën e ushtruar kundrejt tyre duke u bashkuar nën hashtagun “MeToo”.

Revista “Time” shpalli si njeriun e vitit 2017 gratë e lëvizjes kundër ngacmimeve sekuale të përfaqësuara me hashtagun “MeToo”.
Hashtagu “MeToo” u përdor masivisht nga gratë e gjithë botës për të denoncuar abuzimet dhe ngacmimet, që nuk kishin pasur guximin ti deklaronin publikisht më parë.
Përfaqësues të revistës së famshme kanë deklaruar se personazhi i vitit, këtë herë nuk është një person, por miliona viktima të abuzimeve dhe ngacmimeve seksuale në mbarë botën.
Kjo lëvizje kundër dhunës ndaj grave kishte lindur shumë vite më parë, por preku opinionin global pas akuzave për ngacmime seksuale drejtuar producentit kinematografik Harvei Ueinstein dhe shumë yjeve të tjerë hollivudianë.
Pretendentë për të fituar çmimin ishin edhe Presidenti Trump, Presidenti Kinez Xi Jinping, Prokurori Special Robert Myler dhe lideri korano-verior Kim Jong-un./abcnews.al

donald-trump1-1280x853.jpg
ad min14:00 | 25/11/2017

Revista Time i ka kërkuar për herë të dytë që të jetë njeriu i vitit në kopertinën e saj, por presidenti amerikan Donald Tramp ka refuzuar duke thënë se një herë në jetë mjafton

Presidenti amerikan Donald Tramp ka vendosur se mjafton një herë në jetë që të jetë në kopertinën e revistës Time si njeriu i vitit. Në një mesazh në profilin e tij në Tuiter ai shkruan se Reavista Time e kishte telefonuar për ta lajmëruar se ndoshta ai do të shpallej njeriu i vitit, si ndodhi dhe një vit më parë. Për këtë arsye ishte kërkuar leja për një intervistë dhe disa fotografi. Por Tramp është përgjigjur se ndoshta nuk do të ishte një gjë e mirë dhe i kishte falenderuar. Një vit më parë Time i kishte kushtuar kopertinën kreut të Shtëpisë së Bardhë por me një titull jo dhe aq simpatik, ku shkruhej: Presidenti i Shteteve të Ndara të Amerikës./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono