Theodhori Sollaku

KRONIKE-SOLLAKU-PER-BALILIN-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
nev ila08:58 | 23/10/2019

Ish-prokurori i përgjithshëm Theodhori Sollaku është përjashtuar nga gara për Gjykatën e Lartë. Këshilli i Lartë Gjyqësor e ka përjashtuar Sollakun për arsyen se në vitin 2007 është shkarkuar si kryeprokuror. Ish-kryeprokuroprii tha për Abc News se pasi të marrë vendimin e zbardhur, do të vendosë nëse do ta ankimojë.

Këshilli i Lartë Gjyqësor skualifikon nga gara për Gjykatën e Lartë kandidatin Theodhori Sollaku. Vendimi është marrë në mbledhjen e zhvilluar pasditen e të martës, pas verifikimit   të kushteve dhe kritereve ligjore për rekrutimin e kandidatit nga radhët e juristëve të spikatur.

Burime nga qeveria e gjyqësorit konfirmuan se arsyeja e skualifikimit të avokatit Sollaku ka qenë shkarkimi i tij si Prokuror i Përgjithshëm në vitin 2007, nga ish-kryeministri Berisha. Sipas ligjit kandidati ka të drejtën e ankimimit të vendimit në  Gjykatën Administrative të Apelit brenda 5 ditëve nga zbardhja e vendimit.

I kontaktuar nga ABC News Theodhori Sollaku është shprehur se pasi të njihet me vendimin e arsyetuar atëherë do të vendosë nëse do të bëj ankimim. Nëse Gjykata Administrative e apelit vendos në favor të kandidatit të skualifikuar atëherë KLGJ duhet ta rikthejë në garë.

Kjo është faza e dytë e verifikimit të kandidatëve për anëtarë të Gjykatës së Lartë. Një muaj më parë KLGJ skualifikoi 14 nga 22 kandidatët në garë për tre vendet vakante nga rradhët e anëtarëve jo gjyqtarë.

Ndërkohë nga skualifikimet e fazës së parë kandidati Jordan Daci e ka ankimuar në gjykatën administrative të Apelit vendimin e KLGJ.  Ish prokurori i përgjithshëm Theodhori Sollaku ishte një nga 8 kandidatët e përzgjedhur për fazën e dytë.

Gara për 3 vende në Gjykatën e Lartë do vijojë për 7 kandidatët e tjerë nga radhët e juristëve të spikatur Jetmira Rragami, Ervin Pupe, Kestrin Katro, Sokol Sadushaj, Ilir Panda, Rezarta Melo, dhe Ardita Buna Alsula./ABC News Albania 

klgj-1280x714.jpg
ad min13:17 | 11/09/2019

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka miratuar 8 kandidatë për gjyqtarë, që garojnë për tre vende në Gjykatën e Lartë. 14 kandidatë të tjerë u skualifikuan për mosplotësim të kritereve për atë detyrë.

Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi skualifikimin nga gara për 14 nga 22 kandidatët për Gjykatën e Lartë. Kandidatët garonin për 3 vendet vakante në Gjykatën supreme dhe ishin nga radhët e anëtarëve jo gjyqtarë. Relatorët miratuan 8 kandidatë dhe përjashtuan 14 të tjerë për mosplotësim të kriterëve të kandidimit.  8 kandidatët e kualifikuar janë Jetmira Rragami, Ervin Pupe, Theodhori Sollaku, Kestrin Katro, Sokol Sadushaj, Ilir Panda, Rezarta Melo, dhe Ardita Buna Alsula. Ata tashmë do i nënshkrohen fazës së dytë të verifimimit, mbi pasurinë, aftësitë profesionale dhe do intervistohen nga KLGJ.

Me shumicë votash u miratua skualifikimi i 10 kandidatëve të nga vijimi i garës, ndërsa 4 të tjerë kishin dhënë dorëheqjen. Skualifikimi për kandidatët u bë kryesisht për mospërmbushje të kritereve, që janë mos pasja e një grade shkencorë në fushën e drejtësisë, mos plotësimi i 15 viteve karrierë në drejtësi dhe mbajtja e posteve politike brënda 10 viteve të fundit.

Sidoqoftë sipas ligjit kandidatët e skualifikuar mund ta ankimojnë këtë vendim në Gjykatën Administrative. Nëse Gjykata vendos në favor të kandidatit të përjashtuar, KLGJ do duhet t’i rikthejë në garë, për të vijuar me fazën e dytë të verifikimeve.

Aktualisht Gjykata e Lartë është jashtë funksionit pasi ka mbetur vetëm me një anetar, gjyqtarin Ardian Dvorani. Numri i dosjeve në pritje për shqyrtim ka shkuar në rreth 33 mijë. Plotësimi me tre anëtarë i Gjykatës së Lartë, do t’i hapë rrugën, shqyrtimit të masave të sigurisë. Pas kësaj faze, KLGJ duhet të hartojë projektrregulloren me kriteret për të plotësuar Gjykatën e Lartë me 15 gjyqtarë nga 19 anëtarë që kjo gjykatë ka në total. /ABC News Albania 24/7

theo.jpg
ad min14:58 | 15/01/2019

Avokati i Klement Balilit është shprehur para mediave se klienti i tij është vetëdorëzuar në polici për t’u përballur me akuzën që është ngritur ndaj tij. Sipas tij, Balili nuk i është shmangur asnjëherë drejtësisë. Thoeodhori Sollaku tha se klienti i tij ka marrë vetëm garanci ligjore dhe se në dosjen kundër tij nuk ka prova.

Theodhori Sollaku: Klement Balili është vetëdorëzuar në polici për të përballur me akuzën që është ngritur ndaj tij. Është e vërtetë që ka qenë në kërkim policor, por duhet të jemi të ndërgjegjshëm që në momentin e daljes së urdhrit të arrestit megjithëse nuk kishte asnjë provë trysnia ka qenë shumë e fortë për ta arrestuar. Prokuroria dy vjet më parë ka kërkuar prova nga Greqia sepse dosja nuk kishte prova megjithëse kishte urdhër arresti. Tani që erdhi letërporosia e plotësuar me akte proceduriale dhe hetimet janë drejt përfundimit, shtetasi Klement Balili vendosi të dorëzohej sepse ç’do bënte këto dy vjet. Shteti do paguante ushqimin, fjetjen do mbante policë për ta ruajtur në burg. Edhe kjo duhet marrë në konsideratë sepse kostoja e një të burgosuri është 50 euro në ditë që i thonë gati 50 mijë euro. Megjithëse kjo është dytësore. Një gjë po ju them që shtetasi Klement Balili nuk i është shmangur asnjëherë drejtësisë sepse gjatë dy vjetëve drejtësia shqiptare nuk ka kryer asnjë veprim procedurial.

Në çfarë kushtesh është dorëzuar?

Theodhori Sollaku: Është e vërtetë që këto ditët e fundit është negociuar midis policisë dhe familjarëve dhe sot u gjetën modalitetet për t’u dorëzuar.

Çfarë garancish ka marrë Balili?

Theodhori Sollaku: Garanci vetëm ligjore.

Do kërkohet gjykim i shkurtuar?

Theodhori Sollaku: Ne do jemi në përfundim të procedurës së fazave të hetimit. Do të njhemi me aktet përfundimtare që ka prokurori dhe këtu do jemi në seancat në vazhdim. Gjatë gjykimit të themelit do shohim  si do ecë çështja. Megjithatë mund t’ju them që dosja është në atë gjendje që ka qenë para dy vjetëve. Provat janë të dyshimta. Nuk ka asnjë implikim nga asnjë dëshmitar. Nuk ka asnjë bisedë telefonike të përgjuar. Pretendohet që një numër grek i përket Balilit ndërkohë si në Shqipëri dhe në Greqi kush blen një numër telefoni identifikohet me kartë identiteti apo me pasaportë dhe në këtë aspekt do thosha që akuza ngelet e dyshimtë.

Klement Balili u dorëzua mëngjesin e kësaj të hëne. Ai ishte në kërkim ndërkombëtar për trafik droge dhe pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal.

kuvendi-shqiptar-1280x653.jpg
ad min10:24 | 20/03/2018

20 kandidatë kanë shprehur interesin për plotësimin e një vendi bosh në Gjykatën Kushtetuese, pas çeljes së procedurës nga Kuvendi i Shqipërisë për të zgjedhur kandidatin e këtij institucioni.

Aktualisht, Gjykatës Kushtetuese i mungojnë 4 anëtarë nga 9, që duhet të ketë gjithsej. Për këtë arsyem ky institucion kyç është futur në një ngërç.

Një ditë më parë, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi mori në dorëzim kandidaturat e Presidencës për dy vakancat në Gjykatën Kushtetuese, ndërsa pritej lista e kandidatëve nga Kuvendi për vakancën e tretë.

Sipas Kushtetutës, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi bën vlerësimin e kandidatëve dhe i rendit sipas meritës profesionale. Presidenti i Republikës dhe Kuvendi më pas do të zgjedhin anëtarët mes dy listave, për të plotësuar tri vakancat në Gjykatën Kushtetuese.

Ndër 20 emrat që kanë kandiduar bien në sy emra të njohur si ai i ish-Prokurorit të Përgjithshëm, Theodhori Sollaku, i ish-zv/ministrit të Drejtësisë, Ilir Panda, nënkryetarit aktual të KQZ-s, Denar Biba, ish-kreut të KQZ-s, Çlirim Gjata apo ish-kryetares së Gjykatës së Lartë, Shpresa Beçaj.

Lista e Kandidatëve:
1. Anila Kristani
2. Arta Vorpsi
3. Besnik Muçi
4. Çlirim Gjata
5. Dashamir Kore
6. Dedë Kasneci
7. Denar Biba
8. Elsa Toska
9. Gëzim Allaraj
10. Ilir Kadiu
11. Ilir Panda
12. Irena Nino
13. Kostandin Kazanxhi
14. Kristaq Traja
15. Rexhep Bekteshi
16. Sinan Tafaj
17. Sokol Hasani
18. Shpresa Beçaj
19. Theodhori Sollaku
20. Valbona Bala

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono